LEIDSCI1E COURANT. 1875. 200. ZATURDAG 28 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels f i.— iedere regel meer 25 cents. STADS-RE RIG II TEN. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro- ïincie Zuid-Holland, van den llJen Augustus 1875, A, n°. 2659 (2e afd.); Brengt ter algemeene kennis dat het model van den muilkorf, waar van honden, in de gevallen bij de Wet van 5 Juni 1875 Staatsblad n°. 110) vermeld, na de invoering dier Wet op 1° September ek. moeten voor zien zijn, overeenkomstig de beschikking des Ministers van Binnenlandsche Zaken, van 27 Juli II., opgenomen in de Staats-Courant van 28 daaraanvol gende, Ier Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging is gesteld; onder opmerking wijders dat, volgens bedoelde beschikking, de muilkorven bij het gebruik, gesloten moeten worden door middel van een vastzittend of hangend slot, zóó aan den halsband bevestigd dat het afnemen van den korf, zonder sleutel o( zonder doorsnijding van den band, onmogelijk is. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Augustus 1875. STOFFELS, Wethr. 1°. B. lilNNENLANDSCliK BERIGTEN. LEIDEN, 27 Augustus. De Staatscourant bevat liet verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Zuidholland, in 1875. In dat verslag komt het vol gende voor: Tarwe. Hoezeer de berigten minder gunstig luiden dan ten vorigen jarestaat dit gewas vrij algemeen goed te velde, zoodat de op brengst hoogst bevredigende uitkomsten belooft. In het Westland staal het zelfs schoon te velde en is de verwachting er van hoogst gunstig. Rogge. Dok omtrent diL product zijn de verwachtingen bevredigend. Gerst. 11e wintergerst staat over het algemeen met matige schoof: op enkele slakken in Voorne en Pulten zelfs zwaar en goed. De verwachting is dus zeer gunstig. Dilzelfde kan niet gezegd worden omlrent de zomergerst; deze is dun en kort en hare opbrengst zal waarschijnlijk niet aanzienlijk zijn. - Ham. Hoezeer dit gewas veel heeft geleden van het ongunstige weder, beslaat evenwel vooruitzigt op bevredigende uitkomsten. F las. De be rigten hieromtrent luiden zeer ongunstig. In üverllakkce en Goedereede levert hel een min gewas dat erg kort is; in den lloekschen Waard heeft bet veel geleden door late vorst en wordt eene schrale opbrengst van lijn zaad verwacht, terwijl in Voorne en Putten dit gewas geheel mislukte. Koolzaad. Ook omtrent dit gewas zijn meercndeels ongunstige berig ten ontvangen. Vrij algemeen had het veel te lijden van insecten, ter wijl de late vorst van hoogst ongunstigen invloed er op is geweest. Aardappelen. De mededeelingen ten opzigte van dit gewas luiden, wat de vroege soorten betreft, hoogst ongunstig. In alle gcdeellen van het gewest kwam de bekende ziekte in vrij hevige mate voor. Bevredigender zijn de verwachtingen ten opzigte der latere soorten, en is er mlzigt, dat zoowel boeveelheid als hoedanigheid vrij gunstig zullen uitvallen. In hel Westland evenwel lijden ook deze soorten in onrustbarende wijze aan ziekte, die zich zoowel in loof als in knol openbaart. Erwten en Bootten. Zeer ver schillend luiden de berigten omtrent dit product; lerwijl in den lloekschen Waard en de Vrjfheerenlanden de verwachtingen hoogst gunstig zijn en in het Westland en in Voorne en Pullen bevredigende uitkomsten worden verwacht, zal de opbrengst daarentegen in de meeste overige deelen dezer provincie beneden het middelmatige blijven. Boomvruchten. Over de hoeveelheid wordt ditmaal niet geroemd. Peren, hoezeer niet overvloedig, doen gunstiger uitkomsten verwachten dan de appelen. Kersen en aalbessen °ayen een goeden pluk. In het Westland staan de druiven naar wensch. 5e steenvruchten geven eene matige opbrengt. De berigten uit de Vijfhee- 'enlanden zijn ten deze vrij gunstig. Hooi- en weiland. De graslanden leden vrij algemeen van de langdurige droogte, terwijl de hooilanden eene schrale opbrengst opleverden. De qualiteit van het hooi is echter vrij goed. Kt het bovenstaande blijkt, dat de verwachtingen van den oogst, voor zooveel de provincie Zuidholland aangaat, met uitzondering der graansoorten, a"e opzigteu minder gunstig zijn dan ten vorigen jare, en dat weinig producten meer beloven dan een middelmaligen oogst. Gisteren avond zag men even buiten de stad dat er, in de rigting van den Rijnkant, een felle brand woedde. Naar wij vernemen is een van de vier groote watermolens in den Langenlandschen polder onder Hazerswoude afgebrand. Heden morgen is op de Botermarkt eene dienstbode, bij het scheppen van een emmer water, in den Rijn gevallen; men mogt er in slagen haar te redden. Op de Hooigracht had mede een ongeluk plaats. Een kind, dat een vrouw te gemoet liep, werd, door het kantelen van een der emmers, met het vocht overstroomd en bekwam ernstige brandwonden. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 25 Augustus het Suez-kanaal ingegaan; de Prinses Amaliamede op weg naar Nieuwe Diep, is op dien dag Kaap Carboeyra (Portugal) gepasseerd. Volgens het U. D. is door den minister van binnenl. zaken bepaald, dat voortaan de zomerdienstregelingen voor de spoorwegen zullen aanvan gen niet 15 Mei en de winterdienstregelingen met 15 October. Voor de aanstaande winterdiensl zal reeds de nieuwe bepaling moeten in werking treden. Genoemd blad deelt ook mede dat door den bakker de Laat, wiens han delingen voor een paar weken het Vischmarkl-schandaal te Utrecht in het leven hebben geroepen, eene klagt is ingediend, ook tegen het lltrechtsch Dagblad, wegens de vermelding der plaats gehad hebbende feilen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot rector van het Begijn hof te Amsterdam, den heer M. Bernsen; tot pastoor te Haastrecht, den heer W. A. Putman; tot pastoor te de Rijp, den heer P. M. H. Finkenflii- gel; tot pastoor te Middelharnis, den heer A. R. G. Feijen; tot kapelaan der Sl. Jacobus-parochie te 'sllage, den heer A. J. Callier; lot kapelaan der parochie van 0. L. Vr. Onb. Ontv. te Amsterdam, den heer G. F. D. Bek'» ker, en tot kapelaan te Vogelenzang, den heer J. van Erven Dorens, op 15 Augustus jl. tol priester gewijd. De Nederlandsche juristen-vereeniging kwam gisteren te Rotterdam bijeen. De vergadering werd geopend door den voorzitter mr. J. C. Reep maker, die in zijne openings-rede sprak over het doel der vereeuiging, het nagaan der leemten in onze wetgeving, opdat aan de verbetering daarvan de krachtige hand worde geslagen. Meer en meer won de overtuiging veld, dat door partiële wijzigingen iets practisch lot stand kon worden gebragt. Indien in hel laatste jaar weinig tot stand kwam op justitieel gebied, moest dit aan onwil noch traagheid der regering of vertegenwoordiging worden geweien allerminst aan onverschilligheid. Politieke afleiding droeg daartoe het hare bij, doch ook de behartiging van andere zaken, als muntwezen, spoorwegen, onderwijs, defensie. De juristen-vereeniging moest dit eerbie digen. Het doel der juristen-vereeniging moest zijn gelijkheid van meenin gen te bevorderen door de beraadslagingen van lien, die door studie en beroep het meest bevoegd zijn over regtskundige onderwerpen te oordeelen. Jaagt zij dit onverwrikt en ijverig na, dan zal zij krachtig bijdragen tot verbete ring van hel bestaande vaderlandsch regt. Onderscheiden pogingen tot ver- belering der bestaande wetgeving waren in bewerking, andere in voorbe reiding. Thans was ook hel ontwerp van een nieuw Nederlandsch wetboek van strafregt voltooid. Dit ontwerp was niet eene revisie van den ouden Code, maar een zelfstandig nationaal strafwetboek, opgesteld door mannen, wier namen een waarborg zijn voor de deugdelijkheid van hun arbeid. Dit verschijnsel was een teeken des tijds. Het getuigde van meerdere opgewekt heid op legislatief gebied. Men moest voortgaan op dien weg, opdat het vaderland daarvan de vruchten mogt genieten. Het eerste vraagstuk dat in behandeling werd gebragt was: Wie moet de proceskosten betalen? Het bleek uit de daarover gevoerde beraadslagingen, waaraan de geheele zitting werd besteed, dat er vrij wat verschil van meening over deze vraag bestond. Ten besluite van het debat ging de ver gadering over tot de stemming over negen vraagstukken: 1". Rij acclamatie werd beslist, dat niet de staat alle noodzakelijke proceskosten der partijen moet dragen; 2°. met 79 tegen 9 stemmen werd beslistdat niet iedere partij de kosten moet dragen, door haar zelf gemaakt; 3". met 74 tegen 11 stemmen werd beslist, dat de kosten der tegenpartij ook dan door de ver liezende partij moeten worden gedragen, als deze niet te kwader trouw of liglvaardig heeft geprocedeerd: 4°. met gelijke meerderheid werd hel be slaande hoofdbeginsel (art. 56 R. Regtsv.) gehandhaafddal de in het onge lijk gestelde partij in de kosten moet worden verwezen5°. met 45 tegeu 37 stemmen werd heslist, dal de regtcr het bedrag der kosicn bepale; 6". bij acclamatie werd beslist dat de veroordeeling der verliezende partij tot

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1