LMDSCHE €011 RA AT. i°. 199. VRIJDAG 27 AUGUSTUS ST A DS- BER 1CÏÏ T E1N. PATENTBLABEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke notnuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels ft.-, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Petrus Van Zijp, smid, houdende verzoek om in zijn pakhuis aan den Ouden Rijn n°. 152 eene smederij te mogen oprichten; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 9'1"1 September aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Gedurende drie dagen vóór cvengenoemd tijdstip kunnen zoowel de ver zoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. 1°. Burgemeester. Leiden, 26 Augustus 1875. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Iloofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor wijk IV, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van twaalf tot twee uren, en wel lot en met den 411"1 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 26 Augustus 1875. STOFFELS, Weth. 1" Burg. LEIDEN, 26 Augustus. Bij kon. besluit van 10 Augustus jl. zijn bekrachtigd de door de staten der provinciën Zuid- en Noordholland vastgestelde wijzigingen in het regle ment voor het hoogheemraadschap van Rijnland. Door hel garnizoen zullen morgen weder groote manoeuvres in het vuur worden uitgevoerd, in den omtrek van Warmond. Gisteren avond is op hel Korl-Rapenburg een jongen, die met een wa gen de brug afreed, met dezen in het water geraakt, maar gelukkig spoedig gered. Te Haarlem is Dingsdag gehouden de algemeene vergadering van den Nederl. weerbaarheidsbond. Uit het verslag in die vergadering uitgebragt Weck dat de resultaten der wapenoefeningen voor de aanstaand^ miliciens zeer gunstig zijn geweest en dat de schietoefeningen in het algemeen zeer goede uilkomsten gaven. Verschillende oorzaken hadden zekere verslapping te weeg gebragt, maar men kon op verschillende omstandigheden wijzen, die de toekomst hoopvol deden te gernoet gaan. Er werd naar aanleiding van het verslag beslotenaan de regering te verzoeken voortaan olliciëel mededeeling te mogen ontvangen, omtrent de houding en den staal van dienst van die miliciens, die voor hunne indiensttreding bij weerbaarheids- verecnigingen geoefend zijn. Men meende dat de kennisneming daarvan de belangstelling van aanstaande miliciens, van het publiek in het algemeen en van de regering inzonderheid zeer zou opwekken. De lib. J. A. KolfT, jiri mr. J. F. 11. van der Feltz en F. W. Klokke werden herkozen als leden van het centraal-comité. De volgende algemeene vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Bij die gelegenheid zal er een nationale schiet wedstrijd gehouden worden, waarvoor de kosten zullen moeten gevonden worden uit vrijwillige bijdragen der vereenigingen. liet 14ae taal- eu letterkundig congres, dat te Maastricht wordt ge houden, is door den voorzitter der regelings-commissieden heer G. D. Franquinetmet eene allezins gepaste rede geopend, die algemeene loejui- j eliing verwierf. De zamenstelling der bureaux is als volgt: Eure-voorzitters de commissaris des konings en de burgemeester; voorzitter de heer Franqui net voornoemd; ondervoorzitters de hh. Beets, Ileremaus, Nolet en Evers; secretarissen de hh. Verdam, Cosijnde Sain en Suringar; de afdeelingen: t°. de hh. dr. Kern, voorzitter, J. P. llasebroeck en Ecrevisse (Eecloo) ondervoorzitters. dr. Jan ten Brink en A. C. v. d. Cruysscn (Thiell) secre tarissen; 2°. de hh. dr. L. R. Beynen, voorzitter, J. P. van der Auwera en van Vloten, ondervoorzitters, P. Fredericq (Arlon) en Scholz, secretarissen; 3°. de hh. de Geyter (Antwerpen) voorzitter, M. Njjhoff, P. Benolt, onder voorzitters, E. v. Driessche en Johan Gram, secretarissen. Door de directie der Nederlandsche bank is de rentestand heden vast gesteld als volgt: interest van beleeningen van binnenl. effecten 3 pCt.; interest van beleeningcn van buitcnl. eflecten 3& pCt.; interest van belee ningen van goederen 3 pCt.disconlo van wissels met drie handteekeningen (witte aanvraagbilletlen) 3 pCt.disconto van wissels met twee handteeke ningen eu van promessen (blaauwc aanvraagbilletlen) 3 pCt. Men leest in het 1). v. 's Gr.: De heer van Kempen stelde ons in de gelegenheid een prachtig stuk te bezigtigenin zijne fabriek te Voor scholen vervaardigd, een "Hulde aan Gunther von Bultzingslöwen", hem «Aangeboden door het Indische leger", gelijk de inscriptiën het vermelden, voor zijn menschlievende hulp in «Atjeh 18731874." Het kunstwerk is een uitmuntend sierlijke zilveren vaas, hoogst bevallig van lijnen, op zwar ten voet, gedekt door een keurig geacheveerde groep, voorstellende den heer von Bultzingslöwen onder een palmboom een gekwetst militair verbindende; het aangezigt van den heer v. B. is naar een photografie met de uiterste zorg gemodelleerd. Rondom het deksel is de opdragt in gouden letters aan- gebragt. Op de vaas zelve bevinden zich aan de eene zijde het Nederlandsch wapen, aan de andere zijde dat van Soerabaija, de beide andere inscriptiën en voorts het Roode Kruis, hoogst kunstvol in rood email op een zilver wapenschild. Ter weerszijden zijn uitnemend fraai bewerkte engelen aan- gebragt. Op Fijcnoord, nabij Rotterdam, had eergisteren avond een treurig on geluk plaats. Op de locomotief, welke aldaar bij de in uitvoering zijnde werken gebruikt wordt en in vollen gang was, zat, behalve het noodige personeel, een 19-jarige jongeling, die de onvoorzigtigheid had er af te springenen op de rails onder de locomotief viel. Hij werd als het ware midden doorgesneden en gaf dadelijk den geest. Woensdag nacht is door een spoorvvegwerker op den spoorweg nabjj den Singel te Haarlem het lijk gevonden van een polderjongen. Men ver moedt, dat hij des avonds onderweg op den laatsten trein van Amsterdam is gesprongen en daaraan is blijven hangen tot op de plaats, waar zijn ge heel verminkt lijk gevonden werd. Op den weg in de rigling r.aar Amster dam waren de sporen zigtbaardat het ligchaam langs den weg had ge sleept, hier en daar werden gedeelten er van gevonden. Het lijk is naar het policie-bnreau te Haarlem gebragt. Gisteren middag stonden te Amsterdam honderden-op de Prinsengracht over het geregtshof, om getuigen zijn van een drama, dat op een schip, in die gracht liggende, werd afgespeeld. Een schipper, die aan boord zijne vrouw mishandelde en zijn kind in het water wierp, dat gelukkig werd" gered, had zich zoo geposteerd, dat het der aangerukte policie, versterkt door onderscheidene veldwachters, die uit het paleis van justitie waren toe gesneld veel moeite kostte den woedenden man meester te worden. Na herhaalde vergeefsche pogingen gelukte dit en werd de schipper in arrest gebragt. HU Volgens de Amst. C. is de schipper weder ontslagen, en zou hy slechts cenige kleedingslukken over boord hebben geworpenwaaruit men had op gemaakt dal hij een kind over boord wierp. Te Oude Niedorp kwamen dezer dagen vijf knapendie op weg naar school al spelende zich hadden opgehouden en daardoor te laat aan de school kwamen, tot het besluit niet naar binnen te gaan, maar, door het warme weder uitgelokt, met elkander een bad te nemen. Dat geschiedde, doch met het ongelukkig gevolg dat twee hunner in de diepte verdwenen, terwijl een derde, ofschoon reeds bewusteloos toen hij uit het water werd gehaald spoedig herstelde. Uit de Peel schrijft men aan het Bbl. Ik zelf heb te Sittard nacht kwartier gehad, en daar nog was de aanblik der troepen volstrekt niet slecht. Zelf schreef ik u den volgenden dag onder den invloed van het ge- ledene door de warmtemaar ik vind hetgeen aan het Fad. berigt is veel te bezwarend. De schrijver zegtmaar nog treuriger moet het er den 18rl«

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1