hlitknlandsche beriutem. Si X <fj 55LA w LONDEN 24 Augustus. 'let hoofdbestuur van het llome-ltule-verbond heeft ecu manifest lot liet lerscbe volk gcrigt, waarin bet zijne tevredenheid betuigt over de wijze waarop het eeuwfeest van O'Connell door de natie is gevierd. Zij heeft getoond, dat hel gevoel voor de Iersche nationaliteit nog sterk bij haar spreekt, en dat alle pogingen om aan een feest als het gevierde eenc niet- nationalc en dweepziek-godsdienstige beteekenis te geven moeten mislukken. De redevoeringen, door sommige geestelijken te Glasgow gehouden, die le gen een verbond met protestanten waarschuwden, worden door den raad sterk gegispt. Met eenparigheid van stemmen heeft de raad een besluit ge nomen, volgens hetwelk hij, zauiengesteld uit deren van verschillende ge loofsbelijdenissen, zich geroepen acht, er op te wijzendat het verbond zich alleen ten doel stelt, voor Ierland uitoefening van zijn nationaal regt van zelfbestuur te verkrijgen en zich niet wil inlaten met quaestien, die de godsdienst raken. Eenc taal als die van bovenbedoelde geestelijken acht de raad onvaderlandlievend, verderfelijk en in strijd met de meening van O'Connell, die alle Ieren, van welke geloofsbelijdenis ook, poogde te ver eenigen in het streven naar het verkrijgen van een nationaal parlement voor Ierland. De Times is nu van meening dat de zelfregering van Ilcrzegowina en heen zij met andeVe bedevaartgangers uit hare woonplaats Güze-Rijen was heengegaan, haar spraakvermogen heeft tcrugbekomen. Men meldt uit Keulen aan het Ubl: üingsdag avond komen in de zaal van het raadhuis ten 7% «re de 23 regeringscommissarissen bijeenuit i3 rijken, waaronder ook de Vercenigde Staten en Egypte begrepen zijn en de 152 leden van de jury, uit 12 rijken. Voor de leden van dé jury is het ditmaal een zware taak, want er zijn op deze tentoonstelling 1105 inzen ders met 2836 verzamelingen, uit de volgende rijken: Duitschland, Oosten rijk, Frankrijk, BelgiëGroot-BrittanuieNederland, Rusland, Egypte, Denemarken, Italië, Griekenland. Zweden en Noorwegen. De beroemde Engclsehe kweekers .lames Veitch Zonen, van Chelsea bij Londen, heb ben cene prachtverzameling van nieuwe en zeldzame bloeijende bladplanten ingezonden. De niet minder bekende invoerder van nieuwe plantenS. Williams, van Londen, heelt zes inzendingen. Uit België hebben L. Jacob Makoy C®.kweekers te Luik, vele nieuwe planten ingezonden. De grootste invoerder van nieuwe planten in België, de heer J. Linden, van Gent. heeft niet minder dan 125 kostbare planten gezonden. Vele planten liefhebbers kunnen dus van 25 Augustus tol 26 September aangename uren in Flora doorbrengen. 's GRAVENI1AGE, 25 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw de lieer II. L. Staal, landmeter le kl. bij het kadaster te 'sGravenhage. Z. M. heeft benoemd bij den staf van het wapen der artillerie tot luitenant-kolonel den majoor van Trojen, van dien staf. toegevoegd aan den directeur van hel materieel der artillerie, en den majoor Kretzer, van dien staf. chef van hel. bureau van hel materiëel der artillerie bij het departement van oorlog. Aan den Or.st-Indischen ambtenaar J. Meier, gewezen onderopziener le kl. over de smederij, den koper- en blikslagerwinkel bij den arlillerie- constructiewinket te Soerabaija, laatstelijk met verlof in Europa, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nil 's lands dienst. lie 24e verjaardag van Z. K. II. prins Alexander, die, gelijk men weet, zich thans in Zwitserland bevindt, werd heden in de residentie met de gewone plegtigheden herdacht. Uit tal van woningen en van de openbare gebouwen wapperde de driekleur. Het garnizoen maakte ten 12 ure in de Maliebaan eenc groote parade. Gedurende de.inspectie passeerden de hertog cn de hertogin lierman van Saksen Weimar de paradeplaats. De vorstelijke vreemdelingen werden met de gebruikelijke eerbewijzen en hel //Wilhelmus'' begroet. De minister van binnenlandschc zaken zal Zaturdag aansl. geen ge hoor verleenen. -- De congres-leden voor de vergaderingen van hel Instituut voor inter nationaal regt, onder welke de hceren Rolin-Jacquemyns (België) en Dudley Field (Amerika) zijn gisteren en heden hier ter stede aangekomen Ten 3 ure lieden middag werd de eerste, niet openbare, zitting in de Trèveska- mer op het Prinsenhof geopend. De gefailleerd^ koopm0Ri.\Vb,(i]1(y bedriegelïjkè bankbreuk en diefstal van een paard uit eene weide onder de gemeente Kralingen, is bij arrest van heden, met aanneming van verzachtende om standigheden, aan eerstgemeld feit schuldig verklaard en tol driejaren ge vangenisstraf veroordeeld. Ten aanzien van den diefstal oordeelde het hof de schuld van d. V. niet voldoende regtens bewezen en sprak hem mitsdien daarvan vrij. Ten gevolge van het bedanken van den heer van der Kolk. te Gro ningen, voor zijne benoeming tol lecraar aan de hoogere burgerschool alhier, zijn ter benoeming van een leeraar aan die inrigting in de aardrijkskunde, die levens eenige lessen in geschiedenis kunne geven, aanbevolen deheeren: 1". J. c. van den Berg, te Winterswijk; 2». S. J. II. Brugmans, teVeendam. |j Eergisteren avond had in het Frederikshofje, in de Frederikstraat alhier, een vechtpartij plaats tusschen een minnend paar, die zóó hoog liep, dat de vader van het meisje er zich eindelijk mede bemoeide uit vrees voor ongelukken, die voor zijn dochter welligt uit dien strijd zouden kunnen voortkomen. Dit wakkerde de verwoedheid van den jongman nog aan. cn, na veel over en weèr gevallen klappen en stompeneindigde het tooncellje daarmede, dat den vader van hel meisje een der vingers werd afgebeten. Bosnië onvermijdelijk is geworden, en dat het in liet belang der Porte zon zijn, indien zij verleend werd. De kosten om deze provinciën in onderwer ping le houden bedragen meer dan ze w aard zijn. Zij brengen weinig op cn zijn bijna omringd door Oostenrijkschc provinciën, zoodat men uit Kon- stanlinopcl geen troepen legen opstandelingen in Herzegowina kan zenden dan met vergunning van Oostenrijk. Zoo een fatsoenlijke manier gevonden kon worden om aan Bosnië en Herzegowina de onafhankelijkheid te ver leenen welke Servië vroeger en de Donau-vorstcndommen later wonnen, dan zou het een verligting voor de Porte en een voordcel voor Europa zijn. De betrekkelijke onafhankelijkheid van Egypte is een zegen, die nog groo. ter zou zijn, indien dit land geheel onafhankelijk was. Engeland heeft ziel ingespannen, om de geheclc onafhankelijkheid te verhinderen, doch het heeft van deze dwaling altijd sinds dien lijd.geleden, en het zou onvergeeflijk zijn, indien men de fout herhaalde, niettegenstaande de opgedane ervaring, De Daily Telegraaf is van een ander gevoelen. De Oostersche quaeslie, zegt dit blad, mag niet aangeroerd worden, de verbrokkeling van Tttrkiji mag niet worden verhaast; het //status quo" moet gehandhaafd blijven, als zijnde verre te verkiezen en te verdragen boven de vorming van een bontt groep krijgszuchtige volksstammen, die een bron zouden worden van voort- durenden onrust voor de naburige staten en de aanleiding van onophoudelijk troebelen wegens hun woeste onverdraagzaamheid tegen de Muzclmansehe bevolking. Het lijkt misschien niet van onzen tijd, dat een zedelijke pres» moet worden uitgeoelend op een christelijke bevolking in plaats vau op fa Sultan, zooals lot heden het geval was, maar deze loop van zaken ku niet anders dan later ten goede komen van een provincie, die hoofdzakelijk wegens haar eigen woeligheid nagenoeg niets in beschaving is vooruitgegm sedert zij nu 350 jaar geleden door Sultan Soliman geannexeerd werd. Te Kasoeska, in Japan, is eensklaps eene onmetelijke zandbankm den bodem der zee opgerezen, en de haven van Mito, die 50 voet diep was is in een enkelen nacht geheel en al opgevuld. Het zand steekt bjjoi drie meters boven den vroegeren w aterspiegel van de zee in de haven jii De 17 schependie zich op de reede bevondenzijn gestrand en zittei diep in het zand. Dit verschijnsel is waarschijnlijk veroorzaakt door e« aardbeving, FRANKRld Ei. Naar men zegt zou de heer Wallon voornemens zijn, bij de behande ling van de begrooting voor 1877, een verhooging van hel aan zijn departe ment toegekend credict le vragen, ten einde de //Universiteit van Frankrijk' in de gelegenheid te stellen mede te dingen met de vrije universiteiten. In het Joum. des Déb. leest men: //Wij gevoelen de ergernis niet, die velen onzer collega's aan den dag leggen, wanneer zij zien, hoe vele katho lieke prelaten zich haasten hun voordeel te doen met de nieuwe wet op onderwijs. Wij wisten zeer goed, toen wij die wet verdedigden, dat öt geestelijkheid er voordeel uit zou trekken, wij hebben de bedrijvigM ♦oorziendie zij tegenwoordig aan den dag legt en het heeft ons volstrekt niet ongerust gemaakt. Wij zullen voortgaan hel gevaar, dat men zoo ag Mioi nuU vvivriuuvl l.wlrt» ^oiuuttl lc bcacllOtl WCll, {M dat in Frankrijk drie of vier katholieke universiteiten opgerigt zullen nor- den, omdat een leer, die door duizenden dagbladen, boeken cn brochure verspreid wordt, ook nog op een dozijn katheders zal geleerd worden- loopt daarom de burgerlijke maatschappij gevaar, is zij daarom o verloren? Dat zou inderdaad het spel gewonnen geven zijn aan hen,dit beweren, dat de moderne beginselen zonder monopolie en onderdrukking zich niet staande kunnen houden. Lang genoeg heeft het ullramontanism partij getrokken van de bewering, dat het onderdrukt werd; het heeft lisli; zijn zaak met die der vrjjheid vermengd en juist hierdoor is het gelukt de» invloed te krijgen, die ook thans zoo betreurenswaardig toeschijnt. Ltit het zich in het daglicht verloonen, laat het onbelemmerd zich uiten in het openbaar onderwijs, laat liet de regten, die in een vrijen staat ieder toeko men, tol misbruik toe gebruiken, en gij zult zien, dat deze proefnadeelig» voor hel ullramonlaiiisme zal uitvallen dan de vorige. Onder de katholiek! scholen, die ontslaan, zal natuurlijk naijver komen, cn wie weet, of ft niet een tot de oude Gallicaansche leer zal terugkecrendie zoo lang den Franschen bisschoppen lot eer gestrekt heeft?" De Huivers zegt dat voor het laatste wel zorg zal worden gedragen, De heer Victor Ogcr, de vertaler van het boek van Gladstone over ile Vaticaansche decreten, deelt in de /fep. Prang, mede, dat hij wel degelijk de stempeling van dit boek bij het ministerie van binnenl. zaken had gevraagd en dat Decazesde minister van buitcnl. zakendoor hem mei dit besluit in kennis gebragthem had geschreven, dat die stempeling alleen voor den verkoop op den publieken weg niet voor den verkoop in de boek winkels, vereischt werd. De schuld ligt dus bij Buffel, üger zegt, dat een der leden van het corps diplomatique stappen heeft gedaan, om een vrijzio- nige behandeling voor hel boek van Gladstone te verkrijgen, doch dat zijo pogingen vergeefsch zijn geweest. Te Lyon waren cenigen lijd geleden eenige personen tol een korte gevangenisstraf veroordeeld, op grond dat zij, zonder veriof, een politiek comité van meer dan twintig personen hadden gevormd. De prefect, de heer Ducros, had tot het doen van huiszoekingen last gegeven, naar leiding van de mededeclingcn. welke hij van zekeren Bouvier, een lid der geheime policie, ontvangen had. Deze Bouvier is thans lot eene geldboete en 3 jaar gevangenisstraf verwezen, op grond dat hij sommige personen van hel smeden van complotten valschelijk beschuldigd, en tot slavin! «lier beschuldiging allerlei stukken gefabriceerd had. De man lokte tot het smeden van zamenzweringen uit, met het doel om die dan zelf aan het licht le brengen. In het katholiek congres te Poitiers heelt pater Sambia, van de orde der Jezuiten, iu het breedc de noodzakelijkheid betoogd voor de katholie ken om aan hunne hoogescholen faculteiten iu de regtsgelcerdheid van een katholiek standpunt op te rigten. Zijne rede werd met levendigen bijval «ri irisi Sn fee! iilh nog hooi «00

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2