LEIDSCIIE COURANT. 1875. M°. 198 DONDERDAG 26 AUGUSTUS. BINNENLANDSCIIE BEKICTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkiijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 25 Augustus. Aan den verjaardag van Z. K. H. prins Alexander werd lieden op de ge- none wijze gedacht. Door Z. M. is benoemd tot plaatsvervangend kantonregter alhier de heer mr. C. H. P. Ivlaverwijdenprocureur bij de arrond.-regtbank, en op non activiteit gesteld de kapitein J. G. F. YVollwebcrplaalseljjk adjudant alhier. Het V. D. verneemt dat de hoogleeraar dr. P. de Jong, te Utrecht, heeft bedankt voor de benoeming tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden. Heden morgen vroeg is in den Vliet nabij de Naakte sluis een jongen hij liet hoornen van eene schuit gevallen. Van een op dat vaartuig onmid dellijk volgend schip stak men hem een haak toe, die hij het geluk had te grijpen, zoodat hij aan boord kon worden opgenomen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat van Maandag den achttienden October 1875 af, ten kantore van den agent van het ministerie van financiën, te Amsterdam, zullen worden afgegeven nieuwe bladen cou pons voor tien halfjaren rente der schuldbekentenissen ten laste van het voormalig Amortisatie-syndicaat, rentende 3% ten honderd in het jaar, Die afgifte zal geschieden tegen intrekking van de vroeger uitgereikte bewijzen tot het bekomen van nieuwe enunnnc i «orrr n__ -~cu aan voormeld kantoor moeten worden ingeleverd, vergezeld van behoorlijk ingevulde en onderteekende nommerlijstcn, waarvan aldaar formulieren ver krijgbaar zullen zijn. Naar men verneemt bestaat bij de regering het plan, aan 's rijks lioo- gere burgerscholen of andere openbare inriglingen van onderwijs een cur sus te openen voor landbouw en aanverwante vakken. Dit onderwys zal kosteloos worden gegeven en hoofdzakelijk bestemd zjjn voor hoofd- en hulponderwijzers, om hen in staat ie stellen later aan de openbare lagere scholen dit vak te doceren. Men verneemt dat eene voorloopige commissie van organisatie voot den auliJienslvervanging-bond is gevormd, beslaande uit de navcrmelde bh.: Jac. Wertheim, advokaat en majoor der schutterij, te Amsterdam; mr. J. T. Buys, hoógleeraar en staatsraad in buitengewone dienst, te Leiden; L. G. Brocx, oud-minister van marine, te 's Gravenhage; J. Stam, directeur van de staats-loterijlid van den gemeenteraad, aldaar; jhr. J. 11. F. II. von Schmidt auf Altenstadt, aldaar; L. J. W. van Rouveroy, gepens. majoor 0. I. leger, aldaar; L. E. Uytlenhooven, controleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, aldaar; jhr. J. \V. D. Roëll, aldaar; L F. W. .Mouten, architect, aldaar; mr. J. D. Veegens, procureur, aldaar; m'. A. Kerdijk, schoolopziener, aldaar; mr. M. graaf van Limburg Sti- nim, oud-minister van oorlog, aldaar; mr. D. 11. Pekelharing, hooglceraar aan de polyt. school te Delft; John E. Knight, kolonel en kommandant van het reg. schutterij te Rotterdam; dr. Schubart, president der vereeniging van kennis aangaande de landsverdediging, te Utrecht; lierman lloijer handelaar, firma v. d. Linden en Hoijer, te Dordrecht; jhr. F. G. E. Merkes van Gendt, lid van de prov. staten van Zuidholland, te Gorinchem. Naar wij vernemen, heeft de minister van openbaar onderwijs, eere diensten en schoone kunsten in Frankiijk, de heer YVallon, benoemd: tot «officier d'instruction publique" de heeren W. F. Versteeg en prof. P. J. Vethen tot /«officier d'Académic" den heer N. W. Posthumus. (IJ. C.) Te Utrecht is na eene korte ongesteldheid overleden de oud-hoogleeraar d'. 11. van Rees. De overledene was geboren in het jaar 1797, studeerde aan de Utrechtsche hoogeschool in de wis- en natuurkunde en werd reeds op zeer jeugdigen leeftijd hoogleeraar te Luik. Daar bleet hij tot hel jaar 183.)toen hij benoemd werd lot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Utrechtsche hoogeschool. Gedurende een reeks van jaren was hij daarvan een sieraad. In het jaar 1807 bereikte van Rees den 70-jarigeu leeftijd en werd hij emeriliis-hoogiccraar. Het stoomschip F rins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 24 Augustus te Port Said aangekomen; Den 4d<D der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te Har derwijk over Utrecht en 's Gravenhage naar bet Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 400 man, waaronder 8 onder-offi cieren, om dien dag te embarqueren aan het via Suez naar Java bestemde stoomschip Conrad, liet bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der artillerie van het O. I. leger N. J. A. M. P. de Krijger, die van verlof naar Java terugkeert. Te Gorinchem werd dezer dagen door de rijks veldwacht tegen eene aldaar beruchte 80-jarige kaartlegster, wed. J. C. genaamd, proces-verbaal opgemaaktter zake van door haar gepleegden diefstal van een broodmes van de toonbank eener herberg, alwaar zjj door de bewoners binnengelaten en over de toekomst geraadpleegd was. Door het prov. geregtshof in Noordhollar.d is behandeld de bekende zaak van de wed. Kespers, te Amsterdam, aangeklaagd wegens het houden van een publiek speelhuis, aangezien met haar voorkennis en goedvinden in de billartkamer om geld met dobbelstecncn geworpen werd. Zij was door de regtbank veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van e'én maand en het betalen eener geldboete van 50. Van dit vonnis was de weduwe in hooger beroep gekomen. De advocaat-generaal kon zich vereenigen met de zienswijze van den eersten regter, doch was van ooideel dat het vonnis wegens minder juiste motivering en het niet voldoende opgeven der ver beurdverklaarde goederen vernietigd moest worden. De door de regtbank opgelegde straf achtte het openbaar ministerie zeer billijk. M'. Haas droeg de verdediging voor. Hel hof vereenigde zich met de zienswijze van het openbaar ministerie, vernietigde het vonnis en veroordeelde de appellante tot een cellulaire gevangenisstraf van een maand en betaling eener geldboete ging/o^rgèïegdïe^eu,rdverklai'in= der ,e" Proccsse al» stukken van overtui- De Vereeniging tot werkverschaffing aan iiuipucuuc!<,..<.„ Amsterdam, heelt haar jaarverslag openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat dagelijks aan 40 mannelijke en 22 vrouwelijke verpleegden werk werd ver schaft, dat zelfs op de Weener tentoonstelling met een loffelijk getuigschrift werd bekroond. Het afgeloopen jaar sloot met een voordeelig saldo van 513.49ya, bij eene ontvangst van 16542.90 en eene uitgave van 15999.49%. Onmiddellijk na afloop der Amsterdamsche kermis, meldt het Hbl., wordt een begin gemaakt met het leggen der funderingen van het stand beeld van Thorbecke. Dit werk is opgedragen aan de hh. Staal en Haal- meijer. Het voetstuk, met drie treden, wordt van granielsleen vervaardigd door de heeren Guillot en Smit. Een ijzeren hek wordt om het voetstuk gemaakt, dat met de ruimte tot het hek 36 vierkanten meter zal beslaan. Het beeld wordt geplaatst met het gelaat naar de Ileerengracht gekeerd. Rembrandt blijft voorloopig slaan tot zijn verhuizing, hetzij naar het mid den der Botermarkt, hetzij voor het nieuwe Rijksmuseum van schilderijen aan de Stadhouderskade. Zoodra fundering en voetstuk van hel beeld van Thorbecke gereed zijn, waarschijnlijk in November, volgt de pleglige ont hulling. Naar men uit het Nieuwe Diep meldt heeft een paar beschonken sto kers, uit moedwil, een marinier over de brug der Marine-schutsluis in het water willen werpen; de man kwam te regt in een juist daaronder liggende modderpraam, ten gevolge waarvan hij zich ernstig bezeerde. Zijn gekerm lokte anderen naar die plaats, en toen heeft men hem naar het marine hospitaal gebragt. De daders zijn opgespoord en in verzekerde bewaring genomen. Dezer dagen is een 4-tal menschen in den polder Éijerland, op Texel, door een gelukkig toeval van een groot ongeluk bewaard gebleven. Een zwaar beladen graanzolder nl., waaronder zij voor weinige oogcnblikken nog druk werkzaam waren, stortte juist in. toen zij zich in een hoek afge zonderd badden om het middagmaal te gaan nuttigen, zoodat de nederval- lende d elen vóór en bezijden hen leregt kwamen. Ook was een voermaq met wagen en twee paarden nog geen tweetal minuten van onder den zol der, toen het onheil plaats vond. Uit Joure meldt men dat zich aldaar een geval van cholera lieeft voor gedaan met doodelijkcn afloop. Uit Maastricht meldt men de opening van het taal- en letterkundig congres. Maandag middag ten 5 ure had de ontvangst plaats der leden, waarbij de heer Frauquinel hel woord voerde. Na plegligen oplogt naar het stadhuis, werden zij aldaar verwelkomd door den heer burgemeester Pnis, wiens toespraak beantwoord werd door de hh. Ueremans, Delcroix en de Jonge van Ellemeet. Des avonds was er muziek in liet Park. De Tijd meldt dat Angelina dc Jong, die niet lang na hare eerste communie hare spraak verloren had, cu nu 26 jaar is, te Kevelaar, waar-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1