werk op het paleis, zegt hel N. v. <1. D., heeft zich reeds lang lalen ge voelen Een onzer stadgenoolen is zoo vrijgevig geweest daarin te voor zien. Hij heeft der directie een uurwerk met helder slagwerk aangeboden. Hij het in dienststellen zal door iemandals declamator gunstig bekendin bet Paleis van Lennep's vertaling van het Lied der klok, van Schiller, wor den voorgedragen. ■- Op Texel is een man, ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, waanzinnig geworden. Slechts met moeite kon de policie zijne 70-jarige moeder aan zijne mishandelingen onttrekken Te Zwolle was Vrijdag II. de aanvoer van pruimen zoo groot, dat zij niet eens bij het gewigt verkocht konden worden; dat geschiedde bij ge- hcelc manden volzoodat bet kilogram op nog geen cent kwamdoor de policie werd naauwkeurig acht geslagen, of er ook onrijp, of beschadigd goed onder was. Tc Emmen zijn aan de gevolgen van felle zonnestralen en het gebruik van te veel koud water, en wel uit sloolen of greppels, drie arbeiders over leden. Eenigc anderen, die door dezelfde oorzaken ongesteld waren gewor den, doch het geluk hadden spoedig geneeskundige hulp te erlangen, zijn thans zoo goed als hersteld. Uit Maastricht meldt men dal Zondag aldaar de feestelijkheden zijn aangevangen ter opluistering van het aldaar te houden taal- en letterkundig congres. Van 11 ure af trokken een groot aantal muziek- en zanggezel schappen met hunne banieren de stad binnen, die door het stedelijk bestuur werden verwelkomd en de gedenkpenningen ontvingen. De stad heeft een feestelijk aanzien; allerwegc ziet men Daliouale en andere vlaggen wapperen. li i Toen de memorie van beantwoording, van regeringswege ingezonden naar aanleiding van het voorloopig verslag der tweede kamer over het wets ontwerp "tot het verleenen van vrijdom van grondbelasting voor stichting van woningen voor de arbeidende klasse", ontvangen werd, had de heer van Kuylt opgehouden lid der kamer te zijn. Tusschen de overige rappor teurs leidde de overweging van het regerings-antwoord tot verschil van gevoelen. Voor twee hunner bleef deze voordragt onaannemelijk. De beide anderen gaven, zich plaatsende op het standpunt der regering, en overi gens in hel midden latende de vraag of de grondslag van het ontwerp goed keuring verdient, onder verwijzing naar de gewisselde stukken eenige wijzigingen in ovcrwegiug, ter verduidelijking der redactie van het ontwerp en ter voorkoming van misverstand. Naar aanleiding van de afkeuring, die zijn boek "Loudon en Atsjin" in de tweede kamer heeft gevonden heelt de heer de Rochemont het volgende adres aan den voorzitter en de leden van de tweede kamer gerigt: «Edclmogende lieeren Binnenkort zult u te zamen komen om te beraadslagen over de belangen van hel Nederlandsche volk. Dit geeft mij aanleiding om tijdig en op de meest gepaste wijze het navolgende onder uw aandacht te brengen. Onze nationale eer treurt over de slechte gezindheid, welke zich gedu rende den oorlog tegen Atchin onder onze landgenooten heelt geopenbaard. Het belang van ons vaderland eischte bekendheid met de oorzaken, welke lot zulkeii ongelukkigen toestand hebben geleid. Ik was in staat om die oorzaken bekend te maken. Ik heb niet geaarzeld om een besluit te nemen. Ik heb als altijd hoofd en hart en persoonlijke belangen ter beschikking van het vaderland gesteld. Ik heb mijn boek "Loudon en Atsjin" geschre ven en uitgegeven. Nu zijn er onder tldie zich beijverd hebben om mij en tnijn boek verdacht te maken bij hel volk. De volksvertegenwoordigers Fransen van de Putte en Fabius hebben in 's lands vergaderzaal woorden gesproken, waarmede zij bij het volk twijfel aan de waarheid van mijn boek hebben opgewekt. Zij hebben zclls mijn boek een "pamflet" genoemd. Ja, de volksvertegenwoordiger Fabius heeft zelfs, van mijn boek sprekende, gebruik gemaakt van het leelijke woord- "leugen1" Deze houdingen van genoemde volksvertegenwoordigers hebben haar na tuurlijke gevolgen gehad. Men heeft algemeenin de zamenleving en open lijk in de dagbladen, beweerd dat ik wegens het schrijven en uitgeven van mijn boek mijn pensioen verliezen zou; dat ik voor een raad van eer zou moeten verschijnen; dat ik voor een gcreglshof zou worden teregtge- sleld. Het volk, door zijn afgevaardigden Fransen van de Putte en Fabius op een dwaalspoor gebragt, beeft dus mijn werk, in stede van het te waarderen als een groote dienst, die ik met opolleriug van eigen belangen het vaderland bewezen heb, beschouwd als een daad, waarmede ik mij zou vergrepen hebben aan de wellen van den staat ea der eer. Het kan natuurlijk niet de bedoeling zijn van het Nederlandsche volk, dat zijn afgevaardigden in 's lands vergaderzaal afbreken, wat daarbuiten door vaderlandsliefde wordt opgebouwd. Evenmin kan het de bedoeling zijn van het Nederlandsche volk, dat zijn afgevaardigden in 'slands verga- j derzaal een Nederlander beleedigcn met beschuldigingeneven krenkend als ongegrond en uitgesproken met platte taal. Het is daarom, dat ik u beleefd verzoek, om mij regt te doen wederva ren. Ik verzoek u. mij in de gelegenheid te willen stellen om hel Neder landsche volk te overtuigen, dat zijn afgevaardigden Fransen van de Putte en Fabius ten onregte mij en mijn boek hebben verdacht gemaakt; dat zij dus niet goed gehandeld hebben, noch jegens mij, nog jegens mijn werk. Ontvangt, Edelmogende lieeren! de betuiging mijner gevoelens van ver- schuldigden eerbied, waarmede ik de eer heb te zijn, enz." N.R.C 's GHA VENlIAtlE 24 Augustus. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de le luilt. W. R. van den Bosch en jh'. C. li. van der Wijck, van het reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat E. Lich- tenblau, genaamd Reifenstein, van het koloniaal werfdepot, vergunning ver leend tot het dragen van het IJzeren Kruis, hem tijdens den oorlog tegen Frankrijk, in 1870—71, toegekend. De heer H. F. J. Ols, ontvanger der directe belastingen te W; is als zoodanig benoemd te Baarle-Nassauen aan den lieer C. A. PhafT op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen. Bij het wapen der infanterie zijn benoemd lot 1<D luitenant: bij lm 3e reg., de 2« luit. E. G. Winckel, van het corps; bij het 4' reg., de2»luii J. S. van Agtenhoven, van het corps; bij het 6e reg., de 2' luit. J. VV. Itid Verweyde, van het corps; en bij het inslructie-bataillon, de 2luit. J. j baron van Voorst lot Voorstvan het corps. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De heer van der Does de Willebois, minister van buitenl. zaken, geil heden een groot diplomatiek diner. 11. K. 11. prinses Marianne en prinses Albert van Pruissen hebben gij. leren middag den Zoölogischen Tuin bezocht en daarna de merkwaardigheid in het Museum Meermanno Westreenianum, aan den Boschkant, bezigtigd. Tegtt 4 ure met prinses Albert in een open calèche naar Scheveningen rijdende, onder vond H. K. H. in het Noordeindc eenig oponthoud, tengevolge van het strui kelen en vallen van de paarden. De vorstelijke personen verlieten onmidde- lijk hel rijtuig en vervolgden in dat van den hen vergezellende katnerbetr den weg naar Scheveningen. Zondag 11. heeft d'. P. Vust, sedert 1861 predikant bij de Waalsck gemeente, beroepen naar Hamburg, zijne afscheidsrede gehouden naar a» leiding van 1 Cor. 15 vs 1 en 2 en Rom. 1 vs 16. Eergisteren ochtend is aan het Zieke drijvende gevonden het lijkjeiji een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. De policie doet onderzoek, Zondag op den middag had zich voor de woning van den vleeschhos- wer d. J., in de Torenstraat, een troep volks verzameld, van welke bijen- komst een drietal personen de kern en het middenpunt vormde, welk fe manschap elkaêr op ongemakkelijke wijze de huid vol schold en daarbj, ter eere van den rustdag, zich van termen bediende, die door ruwheid, pij. heid en laagheid de verontwaardiging van de buurt opwekten. Van poli» geen spoor. De zamenscholing begon ten slotte den bewoner te verveiet van bet huis, dat de speciale eer genoot dezer aubade. Hij paste toen kg »jus talionis" toe op eigenaardige manier. Door een opening van eend# tralievensters werd een slangetje van de waterleiding gestoken, in normale omstandigheden bestemd om de straat te besprenkelen. Roef, daar spoot straalde hel heldere water lustig door de straat en ziet, als kaf wan plotseling de kijvende partijen en hun toehoorders uiteengestoven. Dit wt het met de ruzie. Men was afgekoeld. Of de toeschouwers het minds aangenaam vonden, dat de pret zoo spoedig gedaan was, dan wel its anders, zeker is heldat velen terugkeerden en op nieuw de woning vu den heer d. J. begonnen te belegeren, thans om een actie in te stellet wegens schade loegebragt aan de mooi gestreken japonnetjes en dc geschuijerde hoeden van den Zondag. Misschien zouden zij ten slotte op een herhaling van de douche vergast zijn geworden, toen eindelijk de poli cie bemiddelend tusschenbeide trad en haar pligt deed. [D] Het getal der te Scheveningen vertoevende vreemdelingen blijft steeè een hoog cijfer bereiken. Hoewel onderscheidene badgasten dc badplam reeds hebben verlaten is het er nog druk en levendig en komen in 4 laatste dagen verschillende buitenlanders aan, waarbij verschillende adel lijke familiën. BUITKNLANDSCHE BËUIGTEN. F K X li K ÏJ H. De generaal de Cisscy, minister van oorlog, heeft den 20st,n dezer, den verjaardag van den veldslag bij Saint-Privat, te Conlrexevillc eenc k bijgewoond, die ter nagedachtenis van de gesneuvelden op d'en dag gelezen is. Hij betuigde den aanwezigen zijn dank voor hunne opkomst bij diepltg- ligheid. Het is goed, zeide hij, uat zij nooit worden vergetendie tot heldhaftig d'en dood le gernoet gingen. Wij moeten de herinnering aan lm bewaren, om de gedachte in ons levendig te honden, dat wij voortduren! bereid' moeten zijn hun voorbeeld te volgen, zoo ons land ooit werd aan gevallen. Verder liet de minister zich nog aldus uit: "Mijnheer de mailt, mfjn heeren leden van den stedelijken rand, de oproeping van een ligling zal plaats hebben in de volgende maand, ten einde ons streng te houden aan de stellige voorschriften eener wet, door dc nationale vergadering aan genomen. Maakt onze bevolking duidelijk bekend met hel wezenlijk doel van die oogenblikkelijkc oproeping onder de wapenen. Er is geen sprake van gedachten aan oorlog, maar alleen van toepassing der wet. Onze jon- gelingen moeten begrijpen, dat het noodig is al de pliglen te vervullenIttia door de nieuwe militaire wel opgelegdzoo zij steeds in staat willen zijl aan Frankrijk, in geval het zich moest verdedigen, de krachtdadigste en meest vaderlandlievende hulp te bieden. Laten zij altijd denken om die 1700 Vogesiërs, die, in den jongstcn oorlog, met hun leven hun schuld aai het vaderland betaald hebben. Tusschen de ministers van binnenl. zaken en van justitie moet thans weder verschil van gevoelen bestaan. Dufaure, die eene commissie tot onder zoek van een ontwerp van wet op de drukpers benoemd en liet rapport dezer commissie goedgekeurd heeft, wil aan den ministerraad het voorstel doen dit ontwerp in behandeling te nementen einde het in de nationale vergadering na de hervatting van de werkzaamheden aan de orde komt Buffet daarentegen verlangt zulk een wet nog niet en is dus legen de indie ning van het ontwerp; hij wil den staat van beleg in de departementen waar die is afgekondigd doen voorfduren totdat de verkiezingen zijn afge- loopen. Dufaure wil niet toegeven. Van dc algemeene raden zijn er twintig, na afdoening hunner werk zaamheden uileen gegaan. Over het algemeen hebben de republikeinen zich niet te beklagen over dc keuze van de leden der bureaux en de per manente commissiën van die raden, en over hetgeen de leden hebben afge sproken met het oog op de aanslaande verkiezingen. Er bestaat veel hoop

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2