LEIDSCUE CUE ft A M T. i°. m. 1875. WOENSDAG 25 AUGUSTUS. BI «N N EN LA NDSCHE BE HIGTEN. J)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p3.50; I het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 aart, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nornuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Adverteniiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. fly deze Courant nor dl verzonden [IV0. 29 blad 31) der Handelingen san den Gemeenteraad. LEIDEN, 24 Augustus. 1111. KK. I1IL prinses Marianne en prinses Albert van Pruissen hebben heden middag deze stad bezocht en verschillende vertrekken van het akade- miegebouw, den horlus en enkele musea bezigtigd. Gisteren avond werd de tentoonstelling van bloemen en planten door den werkenden stand gekweekt geslotennadat door den heer II. P. C. Stoffels als wethouder en eere-voorzittcr der lentoonstellings-commissie pleg- tig de behaalde prijzen waren uitgereikt. De eere-voorzilter hield bij deze gelegenheid ecne redevoering. Hel doel eu nul dezer tentoonstellingen was hel onderwerp dier rede, waarna tot de uitreiking der prijzen en getuig schriften werd overgegaan aan 86 personen. De 60 eerste prijzen bestonden in goud- en zilvergeld, de 26 laatste in voorwerpen tot sieraad of huisselijk gebruik en werden uitgereikt aan bloc- mislcu of hen wier bedrijf het kweeken van bloemen is, als geschenk van de commissie, uit een gevoel van dankbaarheid voor het opluisteren der tentoonstelling. Daar hel beroep van deze laatsten, hetzij dan regtstreeks of zijdelings, meerdere kennis van tuinbouw medebrengt, achtte de commis sie het niet billijk die personen met de in dit opzigt minder begunstigden te laten concurrccren. Daarom deze bekrooning volgens den maatstaf van eene afzonderlijke onderlinge vergelijking. Even als de tentoonstelling geopend is werd zij ook door den voorzitter der commissie voor de volksvoorlezingen gesloten. D". A. M. L. Rümke deed dit met een warm woord van dank tol allen die de commissie voor dit doel dc behulpzame hand hadden gebodendankbaar het welslagen vermeldende der expositie die (van een 800-tal inzenders waren niet minder dan 2584 planten ingeleverd) reeds bij het tweede jaar blijken droeg van uitbreiding, verbetering en instemming, zoo bij de hoogere als lagere standen. Met een woord tot de inzenders die niet dit jaar bekroond werden om voort te gaan, den moed niet te verliezen om het volgende een prijs te win nen en eene mcdedeeling dat zekere inzender niet was bekroond geworden omdat de jury van oordeel was, dat dczellde planten niet waren ingeleverd waarvan de stekken waren uitgereikt, eindigde de spreker, die daverend werd toegejuicht. Het uitmuntende concert van de slafmuzick alhier werd vervolgens voort gezet in tegenwoordigheid van een verbazend aantal bezoekers en genoodig- den, die van dc gaanderij gezien tusschcn al die bloemen en in het krach tige licht een eigenaardig schouwspel opleverden. Morgen zullen door het garnizoen groote manoeuvres in het vuur wor den uitgevoerd nabij het strand te Katwijk aan Zee. la het verslag van de bevindingen en handelingen van het veeartsenij- kutidig slaalsloezigt in het jaar 1874, door den minister van binnenl. zaken den koning aangebodenvindt men een overzigl van den loop der longziekte in 1874. Blijkens dat overzigt zijn in dat jaar in 136 gemeenten 2414 runderen door die ziekte aangetast, waarvan in Friesland 1375. Daar bij wordt hel volgende aangemerkt: «Hem, die, dezen slaat vergelijkende roet dien over 1873, alleen let op het eindcijfer, zal het toeschijnen als of de strijd tegen de longziekte in 1874 niet gelukkig is geweest; de eindcij fers toch verschillen in beide jaren weinig. Maar dat oordeel zou niet juist zijn. Slechts in e'e'ne provincie was in de eerste helft des jaars het aantal ziektegevallen zoo zeer toegenomendat het eindcijfer dier provincie ongeveer de helft bedraagt van dal van alle overige provinciën te zamen. Een blik op den staat is voldoende om te doen zien dat Friesland die pro vincie is. Tegenover dat minder gunstige verschijnsel, dat velen verontrust heelt, staan andere zeer gunstige. In Gelderland kwam in dit jaar geen enkel geval voor; in Zuidholland daalde het cijfer van 943 tot 5i9in Noordhollaiid van 327 lot 166; in Utrecht van 425 tot 260; in laatstgenoemde provincie werd zelfs in het tijdperk van 4 lol 31 October en Noordholland 'u het laatste tijdperk geen geval waargenomen. Ook was hel aantal Seroeeuten waar zich de ziekte vertoonde, dus liet aantal brandpunten van WMl' zij zich verbreiden kan, merkbaar algenomen. In 1873 kwam de longziekte voor in 199 gemeenten, in 1874 slechts in 136. Dal Groningen rot Drenthe weder cenige aanvallen der longziekte te verduren hadden, laat zich gercedelijk verklaren uit de nabijheid van Friesland. Let men er voorts op, dat de ziektegevallen in de laatste maanden ook in Friesland zeer verminderden, dan komt men tot de slotsom dat cr vooruitgang is geweest in plaats van stilstand of achteruitgang." Aan de onderscheidene spoorwegmaatschappijen is door de regering gezonden een ontwerp «Algemeen reglement voor het vervoer op de spoor wegen'', o. a. inhoudende bepalingen over de: verpligtingen van de spoor wegbeambten; verhouding van het publiek tegenover de spoorwegbeambten; toegang tot den spoortrein en tot de stations; toegang tot de treinen; beperking der vcrpligling van vervoer; voorwaarden voor het vervoer van reizigers en bagage; het afhalen en bestellen der goederen en het loon daar voor te genieten; behandeling der in de rijtuigen ol stations achtergelaten voorwerpen onder onafgehaalde of onbestelbare goederen, en den tijd waarna en de wijze waarop die goederen kunnen verkocht worden. De synode der Ned. herv, kerk geeft in de Kerk. Cour. berigt van hetgeen zij in zake de regeling van het beheer en bet loezigt besloten heeft. In een breedvoerig rapport was verslag gegeven van hel groot aantal consideraties en adviezen, die over dit onderwerp van de provinciale kerk besturen en classicale vergaderingen van het algemeen collegie, de collegiën van loezigt en de kerkelijke administratiën waren ingekomen. Voor verre weg het grootste gedeelte hadden deze cousideratiën de strekking om aan de synode den raad te geven, dat zjj het ten vorigen jare voorloopig vast gestelde reglement niet zou aannemen, maar veeleer eene poging mogt aan wendenom, in overleg met het algemeen collegie, aan hetwelk nagenoeg twee derden der gemeenten zich vrijwillig hebben aangesloten, eene alge meen verbindende regeling tot stand te brengen. De synode heeft dan ook besloten het in 1874 voorloopig aangenomen reglement niet vast te stellen, maar in overleg te treden met het algemeen collegie en daartoe uit haar midden ecne commissie van vijf leden te benoemen en tevens aan het alge meen collegie den voorslag te doen om ook uit zjjn midden vijf leden af te vaardigen, ten einde aan deze vereenigde commissie op te dragen, zoowel aan de synode als het algemeen collegie van advies te dienen, hoe gezamen lijk in het welbegrepen belang der kerk tot het beoogde doel te geraken. Te Amersfoort is, onder voorzitting van den heer mr. A. de Pinto, gehouden de 26e algemeene vergadering der maatschappij lot nut der Israë liten in Nederland. Uit het verslag, door den secretaris uitgebragt, bleek, dat de toestand der maatschappij niet in alle opziglen gunstig is te noemen. Tot leden van bet hoofdbestuur werden herkozen de heeren mr. A. de Pinto. van 's Gravenhage, en mr. S. M. A. du Mosch, van Utrecht, terwijl in plaats van de hh. mr. E. van Lier, van Amsterdam, en mr. H. Tels, van Rotter dam, die hun mandaat hebben neêrgelcgd, werden benoemd de hh. A. Be- linfanle, van Amsterdam, en dr. M. van Lier, van Groningen. Hel voorstel der afdceling Groningen, strekkende hiertoe, dat de maatschappij zich voort aan ook op staatkundig gebied zal kunnen bewegen, werd in handen ge steld van het hoofdbestuur. Als plaats der volgende vergadering werd aan gewezen 's Graveuhage. Tot predikant bjj de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is beroepen dr. Ph. J. Iloedemaker, pred. te Rotterdam. D'. Mossel, pred. te Renkum. heelt voor het beroep naar Dordrecht bedankt. Dezer dagen is door den minister van binnenl. zakenop voordragt van den commissaris des konings in Zuidholland, aan een veehouder te Aar- landerveenals schadeloosstelling voor het verlies van een ten gevolge van vcrpligte inenting gestorven rund, de volle waarde van dat rund uit 'srjjks kas uitgekeerd, liet beginsel, dat aan deze dispositie ten grondslag ligt, is in het vcrloopen voorjaar ook door de IIoll. maatschappij van landbouw bij de regering bepleit. Te Amsterdam was het Zaturdag avond op de Oudeschans tot in den nacht vrij onrustig. Een timmermansbaas, die daar zijn werkplaats heeft, had reeds gedurende eenigc weken aan het meerendee! zijner dertig werk lieden geen loon uitbetaald, en toen Zaterdagavond eindelijk tot betaling van het achterstallige zou worden overgegaanhad de baas het hazenpad gekozen. Van daar een oploop voor de werkplaats en een vereeniging van de ontevredenen in de werkplaats. Tttsschenkomst der policie was noodig, om de te regt verontwaardigde timmerlieden tot bedaren te brengen. Door de zorgen der policie werd dc werkplaats ontruimd en gesloten. Morgen zal het nieuwe uurwerkop het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam geplaatst, voor het eerst dienst doen. De behoefte aan een uur-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1