LUSIISCiE C OII It A N T. 1875. DINGS DAG 24 AUGUSTUS. RÜNNGINLANDSCHE BEHIGTEN. N°. 10ft. Pe Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs aer Courant is per vierendeel /aars 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Re prijs der Advertentiën is ran 1—4 regels 1.- iedere regei meer 25 cents. LEIDEN, 23 Augustus Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f21.— 5.40 en 2.70 en de laagste prijzen ƒ27.— ƒ5.20 en ƒ2.60. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (31ste vervolg) der Europesche officieren, onderofficieren en minderen, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent lol op den 13,|<'n Julij 1875 bij het departement van oorlog in Nederl. Indiè berigt was ingekomen. Die lijst beval de volgende namen: A. Gardenier, E. van Scherpenzeel, A. Groen, A. Valkenburg, tl. W. van Glabbeeck, J. Berkien, J. L. lsoz, J. Dessart, P. Wendels, S. Tekstra, J. J. Roth, J. J. E. Tschachtli, C. Vegter, II. Bot- tinga, Ileyligers. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat, te rekenen van den 25ste" dezer, eene nieuwe regtstreeksche verzending van brievenmalen naar Engeland zal plaats hebben, door middel der stoomschepen tusschen Vlissingen en Sheerness, van de stoomvaartmaatschappij //Zeeland", welke dagelijks, met uilzondering van den Zondag, ten 10.54 'sav. uit Vlissingen vertrekken en in verbinding staan met een spoortreindie ten 8.45 's m. in Londen aankomt. De correspondentie voor Engeland, bestemd om in de vorenbedoelde brievenmaal te worden begrepen, wordt o. a. uit Amsterdam ten 4.50 'sav., uit 'sGravenhage ten 5 'sav. en uit Rotterdam ten6.15 'sav. verzonden. Het* telegraafkantoor der maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen op haar station aan de haven van Vlissingen is voor het algemeen verkeer opengesteld en, behalve met de aanneming van berigten, ook be last met de ontvangst en bestelling van particuliere telegrammen, geadres seerd aan het personeel van het havenstation en der Sheerness-sloombooten en aan de vertrekkende en aankomende reizigers, onverschillig of die tijdin gen langs de rijkslelegraallijnen of langs die van den spoorwegtelegraaf te Vlissingen aankomen. Het bedoelde telegraafkantoor is dagelijks open, van een half uur vóór het vertrek van den eersten tot na de aankomst van den laatslcn trein. Betreflende de laatste zitting van het astronomen-congres wordt in liet fad. o. a. gemeld dat de voorzitter daarin mededeelde dat het bestuur aan de commissie lot regeling der zonne-waarnemiugen eene jaarlijksche toelage van 500 tb. had toegelegd. Prof. Förster gaf verslag van de over leggingen der planeten-commissie. De commissie, gevormd om der vergadering verslag uit te brengen over de door Airy voorgestelde artikelen betreffende de waarnemingen van den Venus-overgang, deelde mede, dat zjj zich op enkele uitzonderingen na geheel met de zienswijze van Airy kan vereenigen. Nadat omtrent deze zaak nog een en ander in het midden was gebragt door prof. Bruhns uit Leipzig en dr. Brunns uit Dorpat, werden de artikelen door liet gezelschap aangenomen. De heerMetzger, van .lava, hield een voor- dragt over de basis-meting in Oost-Indië en over de triangulatie aldaar in liet algemeen. Men kon die zaak als bijna voltooid beschouwen. Vervolgens sprak prof. Schneiber over de berekening van storing, prof. Neumayer, uit Berlijn, over hydrographische werkzaamheden in Duitschland, prof. Winnecke over zijne bemoeijingen omtrent nevelvlokkenprof. van de Sande Bakhuyzen over de poolshoogte-bepalingen van Greenwich. De laatste bood den leden ook eene pholographie aan van de in de vestibule der slerrewacht opgerigte buste van wijlen prof. Kaiser. De aftredende leden van het bestuur werden herkozen en nadat de voor zitter een woord van dank had gerigt lot den directeur der slerrewacht voor de gulle ontvangst, werd de zitting gesloten. Des namiddags vereenigden de leden zich aan een diner op het badhuis te Schevingenbun door liet gouvernement aangeboden. De ministers van binnen- en buitenlandsche zaken namen daaraan deel. Dingsdag II. maakten de leden van het bestuur Struve, Winnecke en Bruhns, alsmede de hceren Bakhuyzen, Valentiner en Kaiser, leden van de re°elingscommissie voor het feest le Scheveningenhunne opwachting bij bl. de koningin. Zij werden ontvangen in de Oranjezaal van het lluis ten Bosch. De synode., meldt de Kerk. Cour., had reeds in hare eerste vergade ringen zich de vraag voorgesteld, wat haar te doen stond met opzigt tot de bij de tweede kamer der staten-generaal aanhangige wets-ontwerpen op het hooger onderwijs. Zij achtte zich geroepen de wenschcn en verlangens der Nederl. herv. kerk met opzigt tot de opleiding barer aanslaande leeraren tot de hoogcre regering te brengen. Na daarover vooraf het rapport van eene commissie gehoord te hebbenwerd goedgevonden een adres aan den minister van binneul. zaken te rigten en daarin met allen ernst aan te dringen1°. dat de Ned. herv. kerk niet verlangt over te gaan tot het op- riglen van een kweekschool of kweekscholen ter opleiding van hare aan staande leeraars; maar dat zij wensckl tot dat doel voortdurend gebruik te maken van het universitair onderwijs aan onze academiën; 2°. dat zij daarom verlangt het behoud van zelfstandige theologische faculteiten, gewijzigd en ingprigt naar de wetenschappelijke behoeften van onzen lijd. als onmisbaar voor een deugdelijke opleiding der aanstaande evangeliedienaren enz. Nagenoeg lerzellder tijd, dal dit adres aan den minister werd aangebo den, verscheen het gewijzigd ontwerp van wet met de daarbij behoorende memorie van beantwoording op liet verslag naar aanleiding van het tweede onderzoek in de afdeelingen. Daaruit bleek het, dat de regering in de lijst der universitaire wetenschappen de theologie geheel niet had opgenomen en er dus voor zelfstandige theologische faculteiten aan onze hoogescholen geep plaats overbleef, en levens dat er een termijn gesteld was, binnen welk tijdsverloop der Ned. herv. kerk in de behoefte lot opleiding harer aan slaande leeraren kon voorzien. De synode gevoelde zich dus in de nood zakelijkheid deze hoogstbelangrijke zaak nog eens in behandeling le nemen. Zij besloot, na ernstige overweging, bij de toezending van een afdruk van het genoemde adres nog een bijzonder adres aan de tweede kamer aan te biedenwaarin zij met den meesten ernst op het behoud der theologische faculteiten aan onze hoogescholen en wel met name van protcstantsche faculteitenin het belang van verreweg het grootste en aanzienlijkste ge deelte der Nederlandsche natie en van de wetenschap, aandringt. Verder heeft de synode met groote meerderheid van stemmen de in 1874 voorloopig aangenomen verandering van art. 11 van het Alg. reglement ver worpen. Het ontbrak echter niet aan adviezen om de in art. 11 voorko mende woorden «de handhaving harer leer" óf geheel te schrappen óf althans andere uitdrukkingen daarvoor in de plaats te zetten. De meerderheid van de leden der commissie was tol de conclusie gekomen om art. 11 onveran derd te behouden. De uitslag der deliberatie is geweest, dat de op dit artikel voorgestelde wijzigingen zijn verworpen en met eene meerderheid van 15 tegen 4 stemmen is besloten, het in de laatste jaren zooveel betwiste artikel onveranderd te laten. Zaturdag avond is nabij Warmond een paard, dat naar de weide werd gebragt, door een spoortrein in stukken gereden. De geleider meende nog met het paard den spoorweg te kunnen passeren, en trachtte daartoe aan eene zijde het hek te openen (aan de andete zijde was de weg open), maar het wilde hem niet spoedig genoeg gelukken. Naar men uit Gouda meldt hebben bij de dezer dagen gehouden kermis de 4 draaimolens f 450 staan- of marlitgeld opgebragt, terwijl in vroeger jaren dit cijfer variëerde tusschen 40 a ƒ60. Deze belangrijke vermeerde ring van opbrengst is het gevolg van een onlangs genomen besluit, om de talrijke eigenaars van draaimolens, welke zich aanboden, niet meer te laten lotenmaar hen le laten inschrijven en aan de hoogste inschrijvers de ver gunning te geven. De hoogste inschrijving bedroeg ditmaal ƒ160. Zaturdag nacht heeft een schipper van Ilardinxveld een schuit, met planken heialen, voor anker geworpen tegenover Bolnes. Terwijl hij rustig sliep, is de schuit gezonken; de schipper werd met moeite gered, doch een knaap van 13 jaren is verdronken. Zaturdag morgen is te Haarlem brand ontstaan in een perceel in de Gierstraat, bewoond door den winkelier E. W. A. Verelzen, liet huis is geheel uitgebrand. Verelzen heeft niet dan met veel moeite een 8-jarig kind, dat op eene bovenachlerkamer sliep, kunnen redden. Het perceel en de boedel waren verzekerd; hetgeen echter niet liet geval was met de voor werpen, op de bovenvoorkamer aanwezig, als: naaimachines, kledingstuk ken enz., welke kamer tot werkplaats diende van twee uitwonende klee dermakers. Te Tie! werd Vrijdag 11. de heerlijkheid Wadcnoijen, bestaande uit heerenhuis, koetshuis, tuinmanswoning, tuinen, bosschen, boomgaarden, bouw- en weiland en herberg de Zwaan, tevens gemeentehuis voor Wade-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1