BIJVOEGSEL, behcorende tolde Leidsohe Courant van Maandag 23 ,dttgusius 3875, A°. 395. PER TELEGRAAF. Zondag II. kreeg een jonkman uit Weert te Slamproy met eenige jon gelieden twist, zonder daartoe aanleiding te hebben gegeven. De twist bleef toen bij woordenwisseling. Maar toen bij zich huiswaarts begaf, werd In] door drie achtervolgd en een hunner bragt hem met een hout zulk een sla» cp het hoofd locdal hij spoedig daarna overleed. De justitie stelde ccn onderzoek in, waarna een der drie is aangehouden en in verzekerde bewaring naar Roermond ovcrgebragt. 'sGRAVENIIAGE, 21 Augustus. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is de divisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogli, en bestaande uit de scliroefstoomschepen Leeuwarden, Cornells Dirks en Prinses Maria, den jguen dezer van Funchal (Madeira) naar Lissabon vertrokken. Aan boord was alles wel. i Z. K. II. prins Hendrik is heden middag ten half twaalf ure uil Soest- dijk in de residentie gekomen, ten einde den hertog en de hertogin van Saxen-Weimar met een bezoek te verceren. Nog heden avond ten half negen ure zal Z. K. II. naar Soestdijk terugkeeren. 11. K. II. prinses Marianne heeft zich gisteren middag naar Duilschland begeven. II. K. II. wordt binnen weinige dagen te Voorburg terugverwacht. Bij de voortzetting van het strafproces legen W. d. V., uit Haarlem mermeer, voor het prov. gcregtshol op gisteren, werd de besch. door den voorzitter, voornamelijk ten aanzien van den paardendiefstal langdurig on dervraagd, daarbij voornamelijk w ijzende op zijne met de waarheid strijdige opgave, waardoor hij het bezit van het bij hem bevonden geld trachtte goed te maken, dat hij onder lvralingcn, nabij zijn tijdelijk verblijf, een bankbillet van CO had gevonden. Besch. bleef echter bij zijne opgave en ontkende volstandig alle schuld aan den diefstal. Bij het openb. min. stond de overtuiging vast dat niemand anders dan d. V. den diefstal van bet paard uit de weide had gepleegd. Hij was bevonden in het bezit van het geslolene, zonder dat bezit te kunnen regtvaardigen. Het voorgegeven alibi van besch. viel naar het oordeel van advocaat-generaal in het water na de verklaringen der getuigen te hebben gehoord, en het vinden van het geld noemde hij een absurditeit. Op grond van een en ander zoowel de schuld ten aanzien van de bedriegelijke bankbreuk, waaromtrent ccne bekentenis was afgelegd, als die van diefstal van vee uit de weide voldoende bewezen achtende, eischle advocaat-generaal de veroordeeling van besch. tol tucht huisstraf van minstens 5 en hoogstens 15 jaren. Nadat de heer mr. van Roijen de verdediging van den besch. had voorgedragen, werd de uitspraak bepaald op Woensdag aanst. BUITENLANDSC11E BERIGTEN7~ EieELAHfl), LONDEN 20 Augustus. Het zciljagt, dat door het lion, stoomjagt Alberta in de zeeëngtc lus- jchen bet eiland Wight en den vasten wal werd aangevaren, was de Mist letoe, toebehoorende aan den heer Hay ward te Manchester. Gelijk gemeld is vonden drie personen daarbij den dood: de schipper, de stuurman en een dame uit Ryde. De lieer Hayward werd met veel moeite gered. De koningin was zeer ontsteld en loonde de levendigste belangstelling in het lot der nagelalen betrekkingen van de slagtoffers. Het ongeluk schijnt daardoor veroorzaakt te zijn, dat de Aiberta als stoomschip, naar den regel, voor het zeilscheepje wilde uitwijken, en de stuurman van de Mistletoe, uit eer bied voor de koninklijke vlag, eveneens het roer wendde. Toen de Alberta met de gewonden en geredden te Portsmouth aankwam, werden de beste zorgen voor hunne verpleging aangewend. De koningin gal bevelen voor de goede behandeling der lijders en liet admiraal Elliot ontbiedenom hem persoonlijk op het hart te drukken voor de schipbreu kelingen alles te doen wat kon worden verwacht en gewenscht. Op haar last bleef het telegraafkantoor den geheelen nacht open, opdat zij op de hoogte kon blijven van den toestand van den heer Ilayward, die zeer ge vaarlijk was gekwetst. - - De Times bevat een zeer ongunstige beschouwing over den opstand in Bosnië en uit het vermoeden dat Rusland er zijn voordeel mede doen zal. De Porte wordt natuurlijk beschuldigd, de onderdrukking der Christenen te heb ben doen voortduren en de verdrukking cn afpersingen, door de gouverneurs der provincie en de belastinggaarders gepleegd, te gedoogen. "Terwijl wij," zegt het blad«het er voor houden dat de goede uitslag der omwenteling op dit oogenblik eene ramp zou zijn, aangezien dit den val van het Ottomanische rijk zou kunnen verhaasten, en Europa in een geweldigen oorlog dompelen, kunnen wij ons er niet over verwonderen dat het volk legen zijne verdruk kers opstaat, of afkeuren dat het zijn ondragelijk juk wenscht af te werpen". Te Swanbourne overleed dezer dagen lady Cottesloe, doordien zij een fleschwelke vocht lot inwrijving van het rheumatiek bevattein den haast voor een geneesmiddel hield, dat inwendig gebruikt moest worden. FRA1SKBUH. De permanente' commissie heeft Donderdag hare eerste ziltjng gehouden. De heer Rameau interpelleerde den minister Buiiet over de voortdurende ge strengheid, waaraan de republikeinsche dagbladen van wege de militaire autoriteit in de gewesten, die in staat van beleg verkeeren, blootgesteld zijn; terwijl daarentegen de organen, die de republiek aanvallen, met eene onverklaarbare verschooning behandeld worden. Zoo wees hij op den Pays, Die ongemoeid is gelaten, toen hij 15 dezer, ter gelegenheid van den Napo leonsdag, het beruchte artikel behelsde, gerigt lot den keizerlijken prins. De minister antwoordde dat het kabinet slechts zeer spaarzaam gebruik maakt van hel regt, dat de staat van beleg hel geeft om bladen leslraflen. In het geheel zijn onder zijn bestuur slechts 11 bladen gestraft. Voor het overige, liet hij er op volgen, zijn het meestal Bonapartistische dagbladen, die de straflende hand van het bestuur gevoeld hebben. Vervolgens werd den minister gevraagd, waarom het bekende boek van den heer Gladstone over het ultramontanismc in Frankrijk verboden was. De heer Budet ant woordde, dat verlof voor den verkoop van het boek hem niet gevraagd was. Als men spreekt van verbod, dan drukt men zich verkeerd uit. Verboden is hel niet in Frankrijk; maar het boek is onderworpen aan de wet op de colportage en de regering verleent het colportage-stempcl niet aan staatkun dige boeken en aan strijdschriften tegen het katholicisme. x In de Franyais, het orgaan van den minister Buffet, leest men: Een ware paniek heerschte heden (19 Aug.) ter Parijsche beurze over de zaak van de Ilerzegowina. Wij kunnen ten stelligste verklaren dat deze bekom mering volstrekt niet is overeen te brengen met de oorzaken welke er toe aanleiding hebben gegeven, en dat tusschen de mogendheden een overeen stemming bestaat, van welke de handhaving des vredes afhangt. Donderdag zijn aan de beurs te Parijs gewelddadigheden voorgevallen. Een makelaar, de lieer Courson-Muller, had een ingenieur, de Gas genaamd eenige stokslagen toegediendwaarop deze een revolver te voorschijn haalde en vier schoten op zijn tegenstander loste, doch zonder hem te raken. De heer de Gas nam vervolgens de vlugt, doch alvorens de agenten, die hem vervolgden, hem konden aanhouden, had hij gelegenheid gevonden, nogmaals op den heer Courson-Muller terug te komen en dezen door twee nieuwe scholen uit zijn revolver ernstig te wonden. Beursspeculatiën wor den als de aanleiding tot dit voorval genoemd. De aardrijkskundige tentoonstelling te Parijs zal tot 15 September ge opend blijven. SPANJE!. Volgens een berigt uit Yitoria aan de Ind. Beige had er den 14den Aug. een gevecht plaats ir. de vallei van Trucios, ten oosten van Valmaseda, waarbij de Alfonsisten zware verliezen geleden hebbende brigadier Suances gewond werd, generaal Morales de los Rios kneuzingen ontving, twee aides-de-camp en verscheidene jagers uit zijne lijfwacht gekwetst werden in eene charge, gedaan met het doel om het wijkende voetvolk weder in het vuur te brengen. De Alfonsisten trokken naar het Menadal terug. De Carlisten werden aangevoerd door Mogrovejo en stormdenwegens liet ver woesten van hunnen oogst verbitterd, met de bajonet op den vijand in. 19 U 2 ï1 S C II L A N 0. De D. Alig. Zeit. meldt dat de Pruisische regeering nu toch den Pausclijkcn delegaat in handen heeft, die zoolang in het geheim de vacante diocees Posen bestuurd heeft. Het is de domheer Kurowzkidie reeds sedert ecnigen tijd, maar in andere qual.teit, gearresteerd was. Een zegel, dat hij bij zich droeg, moet hem verraden hebben. Een afdruk van dat zegel stond namelijk op een aantal, door de regering in beslag genomen, officiële brieven van den delegaat, waarin de geestelijken, die zich aan den staat onderwierpen, met straffen werden bedreigd. Prins von Bismarck is, volgens den raad zijner geneesheerenniet tegenwoordig geweest bij de inwijding van het Ilermann's-gedenkleeken. Hij betuigt in de dagbladen zijnen dank voor de bewijzen van deelneming, welke hij bij deze gelegenheid wederom ontvangen heeft, het betreurende, dat hij het feest niet heeft kunnen bijwonen. Uit Straatsburg wordt gemeld dat de rijksregering en het stedelijk be stuur eindelijk de quaeslie betreffende de schadevergoeding aan de biblio theek der universiteit hebben vereffend. Er was nog eene som van 420,000 fr. te verrekenen. De rijksregering nam de uitbetaling daarvan aan, onder voorwaarde, dat de bibliotheek zou worden verklaard te zijn staatseigendom. Het stedelijk bestuur [beweerde, dal de bibliotheek, in haar geheel, sedert onheugelijken tijd was beschouwd als stedelijk eigendom. Ten slotte heeft het rijk zich bereid verklaard het volle bedrag der schadeloosstelling te be talenonder bepaling: aan de wet van den 14d n JuniJ 1871 zal worden voldaanmits een gedeelte dier gelden zal worden besteed tot oprigting van een stedelijk museum van kunst en kunstnijverheid. De koning van Beijeren heeft aan de boeren-tooneelspelers te Ober- Ammergau, voor de zoogenaamde Passionsspielen" een kolossale groep beelden uit steen gehouwen, ten geschenke gegeven. Bij het vervoer dier beelden, is dat van Johannes gekanteld, en zijn drie personen onder den 40 centenaars zwaren last bezweken. WEENEN, 20 Augustus. De Pol. Corr., sprekende over het telegram uit Konslantinopel, meent dat de stap der drie mogendheden bij de Porte veel eer het karakter draagt van een betuiging van welwillendheid, dan van een voornemen lot bemiddeling. De weigering van de Porte, meent het blad, kan haar laatste woord niet geweest zijn. SEO d'URGEL, 19 Augustus. Kolonel Ripoll, kommandant der citadel van Urgel, is gisteren door het springen van een granaat gedood. Castel Ciudad is door het vuur der belegeraars geheel verbrand. Generaal Esteban is ter ondersteuning van generaal Martinez Campos voor Seo d'Urgel aangekomen. NEW-YORK, 20 Augustus De berigten omtrent het ontdekken van een complot onder de negers in het Zuiden zijn overdreven. Er zijn eenige be roeringen ontstaan in Georgie, doch deze dragen geheel een plaatselijk karakter. RAGUSA, 20 Augustus. Derwisch Pacha rukt met 5 bataillons Redifs en 3 regimenten infanterie op, ten einde de opstandelingen uiteen te jagen tusschen Mostar en Kleck. Er zijn groole hoeveelheden amunitie ontboden ten behoeve van 5000 man, die Trebinje zullen te hulp komen. BERN, 20 Augustus. De onderhandelingen over een tusschen Zwitserland en de Nederlanden te sluiten tractaat van koophandel en nederzetting zijn afgeloopen en het verdrag is onderteckend. KONSTANTINOPEL20 Augustus. De gezanten van Oostenrijk, Rusland en Duitschland beraadslagen met den grootvizier en met den Sultan over den toestand in de Ilerzegowina. Zij geven, naar men zegt, den raad de operaliën aldaar te schorsen, ten einde naauwkeurig onderrigt te worden van de grieven der opstandelingen; maar de regering zou weigeren dien raad te volgen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5