BUlTKiNLANDSCHE BEKIGTËM. de volgende vergadering zon gebonden worden. Vier plaatsen kwamen daar toe in aanmerking: Stockholm, Zurich, Munchen en Kopenhagen. Daaruit werd Stockholm gekozen. Prof. Förslcr uit Berlijn gaf vervolgens een zeer uitvoerig verslag van den toestand der sterrewacht aldaardie door de zeer onrustige omgeving on geschikt is geplaatst. Hij deelde mede, dat de bouw is begonnen van een astrophysikalische sterrewachtin de nabijheid van Potsdamalwaar ook de meteorologie op groote schaal beoefend zal worden. Daarna besprak hij het Berliner aslronomisches Jahrbuchwaarvan de berekeningen en de uitgaaf onder leiding van dr. Tietjen slaan, liet was gebleken, dat de bearbeiding van het steeds toenemende getal kleine planeten niet uitvoer baar was, terwijl daardoor tevens naar sprekers meening een kracht ver loren gaatdie op andere wijs beter diensten verleenen kan. Prof. Försler had daarom besloten de berekening der bedoelde planeten te bepalen tot een 30-tal. Op voorstel van staatsraad Struve werd eene commissie benoemd om prof. Förster behulpzaam te zijn in het kiezen der planeetjes, wier be rekening en opname in het jaarboek gewcnschl is. Prof. Uakhuyzen bragt een nieuwen dradenmicrometer van Merz ter tafel. De micrometer wordt op een andere wijze verlicht dan de oude bekende van dienzelfden maker, liet instrument was nog niet practisch beproefd maar oppervlakkig beschouwd, meende prof. Bakhuyzcn dal ook aan deze gewijzigde iurigling groote nadeelen verbonden z(jn. De heer Palisa uit i'ula bij de Adriatische zee geloofde echter dat, goed uitgevoerd, bedoelde inrigting ver boven de oude te verkiezen is. Prol. Gylden deed daarna een mcdedeeling over storings-berekeningenen na hem sprak de heer Palisa over den meridiaancirkel van zijn sterrewacht, welke, van Engclsch maak sel, een zeer eigenaardige inrigting heeft. Prof. Airy heelt in de Monthly notices of the astronomical society ijl een negental artikelen zijn meening nedergeschreven over de wijze waarop de verkregen waarnemingen van den Vcnns-overgang des vorigen jaars bere kend, geboekt en ten slotte gecombineerd moeten worden. Staatsraad Struve bragt dit ter tafel en zette genoemde artikelen in het Duitsch over. Hij stelde voor eene commissie te benoemen, om die artikelen naauwkeurig te overwegen en nadat de commissie het gezelschap voorgelicht zou hebben, de zaak nader te behandelen. Tot leden dier commissie werden benoemd de hh. Struve, Winnecke, Bakhuyzen, Fearnley en Repsold. Des avonds vereenigden zich de leden op het kasteel Endegcest, alwaar hm door jhr. Gevers van Endegeest eene luisterrijke soiree werd aan geboden. liet stoomschip Torrington is op 13 Augustus te Batavia aangekomen. Te Sassenheim is in den nacht van Zalurdag op Zondag jl. een stoute diefstal gepleegd in de r. k. kerk. Door het verbreken eener ruit heeft men zich den toegang tot de kerk weten te verschatten en vier der offerbHSsen opengebroken en geledigd. Voorwerpen van waarde zijn onaangeroerd ge bleven. Te Delft is gisteren een werkman op jammerlijke wijze om het leven gekomen. Werkzaam in de branderij «de Arend", van de Geb. Kavelaars had bij zich ter verfrissching in het singelwater begeven en ofschoon hij naar men meent, goed kon zwemmen, verdween hjj eensklaps in de diepte en kon men hem niet spoedig genoeg hulp verleenen, zoodat hij kort daarna levenloos uit het water werd opgehaald. Hij laat eene vrouw en drie jonge kinderen na. Uit Gouda, Schoonhoven en Zwolle wordt melding gemaakt van jonge lieden, die bij het baden zijn verdronken. Nabij Gorinchem is een met sleenen geladen schuit, te Capelle te huis behoorende, lek gesprongen. Het vaartuig is zoo spoedig gezonken, dat de opvarendenbestaande uit den hoogbejaarden schipper A. M. en zijn gezin zich te naauwernood in eene kleine roeiboot hebben kunnen reddenen daar bodem noch inboedel was verzekerd, ziet hij zich door dit ongeval van alles berooid. Te Deventer zullen op 22 Sept. teregt slaan zekere S.gewezen mole naar te Olst. en zijne beide zonen, beschuldigd van het verkoopen van lijnmeel, vermengd met gemalen krijt. Uit Vlissingen meldt men dat drie nog jeugdige tamboers van de aldaar in garnizoen liggende bataillons van hel 3e reg. infanterie zich dezer dagen ten nadeele van eenige ingezetenen zoodanig aan het mijn en dijn hebben vergrepen, dat er schier geen misdrijf op dat gebied in den Code Pénal kan worden aangewezen, of zij hebben er zich aan schuldig gemaakt. Zoo zijn zij begonnen met kleine opligterijen te plegen, door in verscheiden winkels allerhande zaken op eens anders naam te halen. Toen dit middel uitgeput waswerden eenige groote en kleine diefstallen ondernomen en uitgevoerd eenige onder zeer verzwarende omstandigheden, om te eindigen met valsch- lieid in geschrifte het stellen van valsche handteekeningen en het desbe- wust daarvan gebruik maken enz. Eerlang zal hunne zaak voor den krijgs raad dienen. De commissie van rapporteurs (de heeren de Bruyn Kops, Moens, van Reenen en Messchert van Vollenhoven) voor het wets-onlwerp tot regeling van het hooger onderwijs is, na kennis te hebben genomen van het den 4J'a Aug. jl. ingezonden regeringsantwoordop het te dezer zake plaats gehad hebbende tweede afdeelingsonderzoek en van het daarbij gevoegd na der gewijzigd wels-ontwerp, van oordeel dat eene nieuwe overweging in de aldcelingen en eene verder voortgezette schriftelijke gedachtenwisseling met de regering, omtrent deze gewigtige aangelegenheid, geen doel zou tretten. Zij acht de openbare beraadslaging over het wets-ontwerp genoegzaam voor bereid en gedraagt zich, wat haar eigen gevoelen omtrent hier in aanmer king komende hoofdpunten betreftaan hetgeen daaromtrent in de gewis selde stukken voorkomt. 'sGRAVENHAGE, 18 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder in de orde van den Ncderlandschen I.eetiw de hh. A. Beeloo en C. M. van Visvliet, respectivelijk inspecteur van het lager onderwijs in de provinciën Noordholland en Zeeland. Door Z. M. is aan den heer mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois vergunning verleend tot het dragen der versierselen van grootkruis der militaire orde van Onze Lieve Vrouwe Ontvangenis van Villa Vigosa, hem door den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot kantonregter te Boxmeer de heer m'. j F. A. Verheijen van Estveld, advocaat te Eindhoven; tot kantonregter t[ Raalte de heer mr. A. C. C. Folkersma, thans kantonregter te Hindeloopej tot plaatsvervangend kantonregter te Schoonhoven de heer S. P. 11. Noorden, dorp, burgemeester aldaar. Voorts is. op hun verzoek, eervol ontslag ver. leend aan den heer mr. H. Enschedé, als plaatsvervangend kantonregteri( Haarlem, en aan den heer mr. H. J. Brouwers, als kantonregter te Gulpen. Aan den heer jhr. mr. F. van Bcyma thoe Kingma is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 6e schooldistrict van Fries land met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten a als schoolopziener in dat district is benoemd de heer J. N. ValkhofT, ie Ileerenveeii. Aan den heer J. 11. A. van Ravenhorst is, op zijn verzoek, eervolont- slag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Assen, en ah zoodanig is benoemd de heer 11. van der Laan. De heer M. H. KolfT is erkend en toegelaten als consul van Belgiet Batavia. Tot militie-commissaris in hel 2' district van Limburg is benoemdk gepens. kolonel W. M. G. de Man. De commissie, ten wier overstaan het in November a. s. alhier te h» den examen van onderofficieren der infanterie, dingende naar den rang vu 2" luitenant der infanterie bij hel leger in Oosl-Indië, zal plaats hebben is te zamen gesteld als volgt: generaal-maj or A. W. P. Weitzel, voorzit ter; en leden: de luit.-kolonel II. G. Boumeester van het wapen der arlik rie van het Nederl. Indisch leger, thans met verlof; de majoor W. C. E.4 Yillencuve, de kapitein C. W. P. von Jeetzc, beiden van het reg. grenadim en jagers; de kapitein L. 3. 3. A. Joost, van het 6e reg. infanterie, alsmeè de kapitein J. W. Boellaard, adjudant van den inspecteur der infanterie als secretaris. Tot examinatoren zijn bestemd de 1' luitt. G. Blaauw enC. J. A. Verstegen, beiden van het reg. grenadiers en jagers, en de le luit. 1 P. Staal, van het 4e reg. infanterie. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland kwam gisteren middag» eene plegtige algemeene openbare vergadering bijeen tot installatie van dn nieuwbenoemden advocaat-generaal bij dal regtscollcgie mr. A. F. L. Gregory Lij deze plcgtigheid voerden het woord de voorzitter mr. W. F. G. L. Fr» Qois, de nieuwbenoemde advocaat-generaal en, namens de baliede hen van der Burgh, procureur bij den hoogen raad. Het groot bal, Zaturdag avond op het badhuis te Scheveningenonder bescherming van H. M. de koningindoor den heer Botgorschek georgani seerd ten behoeve van de noodlijdenden te Buda-Peslli, heeft netto de soa vau f 1259 opgebragt. Genoemde heer heeft dit bedrag heden gestort ii «handen van den Oostenrijkschen gezant, die hem wegens zijne zoo welge. slaagde poging zijnen dank namens de ongelukkigen betuigd heelt. ESGELANB. LONDEN. 17 Augustus. De Echo stelt aan de invoerders van buitenlandse!) vee voor de lege», woordige belemmering van hun bedrijf af te wenden door hun runderen schapen geslagt in te voeren. Er bestaat een middel om vleescli zelfs bij de grootste hitte gedurende eenigen tijd .vcrsch te houden. Ook meent het blad, dal er meer voordeel te behalen zou zijn op het invoeren van geslagt dan op dat van levend vee. De «Great Eastern Railway Company" is veroordeeld lol het belalet van 13000 schadeloosstelling aan hen, die door de spoorweg-ramp bij Thorpe schade ledeno. a. aan twee personen ieder 5000 FRAKKRIJk. De commissie, door de nationale vergadering belast met het oixlerzotk naar den toestand der arbeidende klassenheeft een zeer belangrijk verslag uitgebragt. Daarin geeft zij als hare meening te kennendat de gezondheid en levensduur van den werkman door den arbeid niet noemenswaardig meer worden benadeeld. De machine bespaart zijne kracht en nu de fabriekt» in handen zijn van groote kapitalisten en maatschappijenlaten de gebou wen en werkplaatsen, met het oog op de gezondheid der arbeiders, weinig meer te wenschen over. Daarentegen is aan het misbruik van sterke dra»' ken tn andere buitensporigheden, ook door jongelieden van tusschen devijf- tien en achttien jarenmaar al te dikwerf de groote sterfte onder menscta in de kracht huns levens te wijten, en de commissie acht, dat de wettelijke bepalingen tegen de dronkenschap niet streng genoeg kunnen worden ge handhaafd. Wat de woningen der werklieden betreft, hierin is door de wet van 1851 groote verbetering gekomen. Geheele wijken in de steden zijn gezuiverd; kelderwoningen, in het noorden zoo veelvuldig, buurten, door onreinheid en slechten bouwtrant tot broeinesten van cholera gemaakt zijn verdwenen. Zij verklaart zich tegen de zoogenaamde cités ouvrières, groote gebouwen of wijkenuilsluitend door eene menigte werklieden be woond, zoowel in het belang der goede zeden als uit een politiek oogpunt. Aanraking met personen uit andere standen schijnt der commissie toe voof den werkman hoogst wenschelijk te wezen. Intusschen hebben de poging»1 van sommige patroons om hem eigen grondbezit le bezorgen slechts bij ad- zondering tol bevredigende uitkomsten geleid. Tot het vraagstuk der voe ding overgaande, merkt de commissie opdat de verhoogde loonen den werkman in staat hebben gesteld, het noodige vlcesch aan te schaffen, doel) dal de verhooging der prijzen dit weder builen hun bereik dreigt Ie breO'

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2