LEIDSC1IE COURANT. donderdag 19 augustus. stads-re richt en. bunnenlandsche berigten. 1875. 192. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; mei het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. PROCESVERBAAL wh de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden, den I7de0 Augustus 1375 zijn ingeleverd. Op lieden den aclil tienden Angnstas achttienhonderd vijf en zeventig, in de gemeente leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomendes morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Hendrik Philip Christolfel Stoffels, Wet houder, Voorzitter, cn de heeren Jan Van Heukelom Junior en Mr. Joel Emanuel Goudsmit, leden van den Gemeenteraad, stemopnemcrs. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen bij hem den 17dcD Augustus 1875 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden duizend één en zeventig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. liet bureau heeft van onwaarde verklaard negen slembriefjes, waarvan zeven oningevuld zijn, één onderteekend is en één geen persoon aanwees en het vereischte zegel mist. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest duizend twee Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren J. C. Van der Zweep 537 stemmen, N. J. Sanders 523, H, W. Hazenberg en P. H. Maandag ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer Jacques Corneille Van der Zweep. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de heer JACQUES CORNEILLE VAN DER ZWEEP, wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers gccne bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid Van allen die zicb in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 18deD Augustus 1875. STOFFELSVoorzitter. J. v. HEUK.ELO.V1 jr., J. E. GOUDSMIT, Stemopnemen. LEIDEN, 18 Augustus. Volgens cene nadere mededeeling van de agenten der Rollcrdamsche Lloyd" moet de brievenmaal voor Indië, te verzenden tnet liet stoomschip Groningen van Rotterdam naar Gatavia, reeds den 2i'l,n dezer, ten 4 ure des middags, aan boord bezorgd worden. Met wijziging dus in zooverre van de vroegere aankondiging daartoe betrekkelijk, moeten de brieven en verdere slakken bestemd om met dat stoomschip naar Ncderl. Indië te worden verzonden, uiterlijk den 21slen dezer des morgens le Rotterdam zijn aangekomen. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemecne kennis gebragt dat de examens voor liet verkrijgen van acten van bekwaamheid tot hel geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in hel loo- pende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 6 October, voor Zeeland 20 October aanst. en volgende dagen; dat zij. die een dezer examens wen- sclien af te leggen, zich uiterlijk vóór 15 September, voor Zeeland 29 Sep tember bevorens, behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte. die zij verlangen, en over- legging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag cn van htinne gebooric-acte, terwijl de dag en plaats hun door den schoolop ziener zullen worden bekend gemaakt. De thermometer, die gisteren morgen ten 10 ttre reeds 80° teekende, stond ten 2 ure 86' en zou zeker nog geklommen zijn zoo de wind niet van het zuiden naar het west-noordwesten ware gekeerd, toen er ecnige afkoeling volgde in de temperatuur. Sedert bijna 14 dagen heeft de ther mometer gemiddeld 80° aangewezen, doch steeg gisteren hel hoogste, ook van het geheele jaar. Op den 3,|,n Jttnij teekende hij 82", op den lstl'° Wi 84', op den 19d,n 81"; anders bleef hij beneden de 80". Deze zomer onderscheidde zich reeds vroegtijdig door eenen vaak onbewolkten hemel en schitterenden zonneschijn. Heden morgen ten 5 ure is in den singel tnsschen de Koepoort en lloogewoerdspoort drijvende gevonden liet lijk van eene jonge dochter, zekere M. d. S.dat onder toezigt der policie naar het academisch zieken huis is vervoerd. Gisteren avond ten 8 ure ging een knaapje, wonende hoek Marendorp- sche Achtergracht en Paradijssteeg, naar bed, bij zich hebbende een lucifer, die al spelender wijze in brand geraakte, ten gevolge waarvan de vlam zich aan het in die bedstede voorhanden zijnde stroo mededeelde, hetgeen evenwel terstond door de bewoners werd bemerkt en door middel van een emmer water gebluscht. Het knaapje is er ongedeerd afgekomen, en schade is er niet door ontstaan. Een schoenmaker aan de Doelen-achtergracht (Hortus-zijde) kwam gis teren op den inval om een oud pistool, dat hij van een neef had gekregen, die het weder van een oud-Oost-Indisch militair ten geschenke had ontvan gen schoon te maken. Het pistool was in maanden niet gebruikt en naar het scheen niet geladen. Toen hij bezig was om den loop uil te poetsen ging bet schot met een vervaarlijken knal af, ten gevolge waarvan de schoenmaker het in de hand ontving. Had de man zich bij zijne leest ge houden hij zou zich waarschijnlijk niet zoo deerlijk gewond hebben als thans het geval is. Gisteren namiddag is aan liet Levcndaal een zesjarig knaapje in het water geraakt, maar gelukkig door iemand, die het ongeval had gezien, niet zonder moeite, gered. Heden tegen den middag is op de Hecrengracht een loodgieter van hèt dak gevallen, waarop hjj werkzaam was; oogenschijnlijk ernstig gekwetst, werd hij naar zijne woning gebragt. Bij resolutie van den minister van financiën is vastgesteld de 289ste slaats-loterij. Deze loterij bestaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 pre- miën. De collecte wordt geopend op Maandag 20 September en gesloten op Zaturdag 2 October. De trekking der eerste klasse vangt aan op 18 October aanst. en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaturdag 8 Januarij 1876. In liet tijdperk van vier weken, 11 Julij tot 7 Augustus 1875, zijn, blijkens de hij het dep. van binncnlandsche zaken ingekomen amblsberigten, door longziekte aangetast: in Zuidholland 45 runderen; in Noordholland 1; in Utrecht 6; in Friesland 84; tolaal 136 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 158 runderen door die ziekte aangetast. Betreffende de tweede zitting van het astronomen-congres wordt door het Fad. o. a. het volgende medegedeeld: De voorzitter, staatsraad Struve, stelde weder zes nieuwe leden voor, waaronder dr. Schlegel uit Leiden en de heer A. Hohwii, chronomctcrmaker le Amsterdam. De secretaris, prof. Winnecke, las de notulen van de vorige zitting, welke de algemeene goed keuring wegdroegen. Trof. Bruhns «prak over de vorderingen der waarnemingen van de noor delijke zonne sterren en wcnschte dat ieder, die aan die onderneming deel nam, zon vermelden, hoever hij daarmede gekomen was. Nadat staatsraad Slruve uit Petersburg, prof. Förster uit Berlijn, prof. Brnhns uit Leipzig, dr. Bruns van de Pulkowa, prof. Fearnley uit Christiania. dr. Sceliger uit Bonn, prof. van de Sande Bakhuyzen uit Leiden, dr. Block uit Odessa, het woord over die zaak hadden gevoerd, en verscheiden brieven van geleerden, die niet tegenwoordig konden zijn. voorgelezen waren, kon men een alge meene uitkomst omtrent de vordering van de geheele onderneming verkrij gen. Het bleek, dat de meeste heeren het hun toevertrouwde deel binnen een paar jaren gereed konden hebben, waaruit prof. Brnhns meende te mo gen afleiden, dat de onderneming voor de helft als voltooid Icon worden beschouwd. Prof. van de Sande Bakhuyzen bragt het vierde deel van de annalen der slerrewacht. bevallende de helft der waarnemingen van dc zonnesterren met hare berekening ter tafei. Staatsraad Slruve verheugde zich over die uit gave en bragt prof. Bakhuyzen zijn vvelgemeendcn dank. Ten einde de voltooijing der hier bedoelde waarnemingen zooveel mogelijk te bespoedigen, meende prof. Bruhns dat een afschrift van de berekende waarneming telkens het gezelschap behooit te worden toegezonden. Staatsraad Struve kon zich met die meening niet. vereenigen. Na eene pauze kwam aan de orde de vaststelling van de plaats, alwaar

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1