LFJDSCIBE COURANT. 1875. DINGSDAG 17 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERÈGTElN. X". 100. Ve Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, met het F er slag der handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 16 Augustus. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- dcrlandsch Indiëdoor middel van het stoomschip Groningen, van de /'Rot- terdamsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam in den nacht van 21 op 22 Augustus aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De ge drukte stukken en monsters van koopwaren bchooren uiterlijk des voormid dags en de brieven in den namiddag van den 21s,en Augustus te Rotterdam aangekomen te zijn. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokeshij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ27.— 5.52 en 2.75 en de laagste prijzen 27.— ƒ5.40 en ƒ2.70. Gisteren morgen heeft in de Kijfhoek een vader, die in beschonken toestand verkeerdezjjn zoon met een mes verwondingen aan het hoofd en den neus toegebragt. Gisteren namiddag is aan de Ileerengracht een jongen, die op een vlot speelde, in het water gevallen. Gelukkig was dit door een agent van policie opgemerkt, die den jongen, die gevaar liep onder het vlot Ie geraken, redde. liet astronomen-congres hield Vrjjdag 11. alhier zijne eerste zitting. Tol vergaderplaats is de groote waarucmingszaal der Stcrrewacht hoogst doelmatig ingerigt. De vergadering werd door een aanzienlijk getal binnen tui buitenlandsche geleerden bijgewoond. Nadat het bestuur, bestaande uit staatsraad Otto Struve, directeur van de sterrewacht Pulkowate Petersburg, prof. Brulms uit Leipzig, prof. Wenniche uit Straatsburg, prof. Engelmann uit Leipzig, Auerbach Bankuk uit Berlijn, prof. Schneibner uit Leipzig, aan de bestuurstafel had plaats genomen, noodigde de president den heer jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeestdie de vergadering met zijne tegenwoordig heid vereerde, uit om het eerst het woord te voeren. De heer Gevers heette de aanwezigen welkom in de Eransehc taal. llij deed voornamelijk uitkomen, welke eer het voor Nederland is, dat Leiden de eerste plaats buiten Duitscli- land is, alwaar dit geleerde gezelschap vergadert; hij bragt dit in verband met de hulde, aan de nagedachtenis van Kaiser bewezen aan wiens initiatief de oprigting der Sterrewacht alhier is te danken en die de beoefening der slcrrekunde in Nederland uit haar doodslaap opwekte. Spreker eindigde met al de aanwezigen uit te noodigen, Zaturdagavond op zijn buitengoed Endegeest vriendschappelijk zamen te komen. Deze toeepraak werd door den staatsraad Otto Struve eveneens in de Fransche taal beantwoord; hij herinnerde dat, Bessel en Gauss de eerste grondleggers der nieuwere astro nomie zijnde, Duitschland de eerste aanspraken op dit gebied kon doen gelden; dat Kaiser op die gronden met ijver doorwerkte, en de astronomie veel aan hem is vcrpligt, waarom het astronomisch gezelschap besloten had, de eerste zitting buiten Duitschland te Leiden te houden. Otto Struve hield zich overtuigd dat Kaisers opvolger, prof. 11. G. van de Sande Bakhuyzcn, de verworven eer der astronomie in Nederland waardig zal handhaven.) Hierna gaf hij een overzigt van den toestand van het gezelschap gedurende de laatste twee jaren en herdacht daarbij de afgestorvenenals Ilach MUdlerWennloch, d'Arrest en Hansen. Vervolgens gaven de penningmees- ler, de bibliothecaris en de secretaris verslag van hun beheer. 28 nieuwe leden werden met algemeene stemmen aangenomen, waaronder Stamkart, losscha, van der Willigen, Lord Lindsay en anderen. he wetenschappelijke werkzaamheden vingen aan met eene voordragt van prof. Brulins over een nieuwe bepaling van kometenbanen, waaruit een discussie ontstond tusschcn prof. Bruhns en Gylden, dr. Brulins, Wenniche f" Struve. Na de pauze werden voordragten gehouden door prof. Bruhns, fof. Zöllncr, Wenniche, Engelmann en van de Sande Bakhuyzen. Dr. En gelmann, uit Leipzig, beloofde eerlang de uitgaaf van de voornaamste wer en van Bessel het licht te doen zien. Prof. Wenniche bragt een schrijven er dalei van E. Quctclet uit Brussel, waaruit bleek, dat de toestand van e sterrewacht in de hoofdplaats van België veel te.wenschen overlaat. De president drukte den wensch uit, dat deze toestand tot heil der wetenschap spoedig zou verbeteren en sloot de vergadering {II.) s Lauds middelen over de zeven eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt ƒ49,459,608.54 zijnde ƒ257,798.26 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1874. De raming bedroeg ƒ48,862,197.65. Het stoomschip Thomas Sorby is op 12 Augustus van Batavia naar Rotterdam vertrokken, en het stoomschip John Bramall, van Batavia op weg naar Rotterdam, heeft van Port-Saïd de reis voortgezet. Een Nederlander, naar men zegt een Amsterdammer, is dezer dagen, onder beschuldiging van bigamie, door de Fransche regering aan onze jus titie uitgeleverd. Een inspecteur van het hoofdbureau van politie te Amster dam heeft den man uit Duinkerken naar Amsterdam gebragt. De Tijd deelt mede, dat hier te lande een seminarie zal worden opge- rigt tot aankweeking en opleiding van missionarissen voor China, Mongolië en verdere heidensche landen. Het huis daartoe is reeds aangekocht; dit ligt in het dorp Steyl, een uur gaans van Venlo. Ook de personen, die de stichting zullen besturen en het onderwjjs verschaffen, zijn reeds gevonden. Te Amsterdam is op den I2d,° dezer de jaarvergadering gehouden van het Nederl. bijbelgenootschaponder voorzitting van jhr. mr. C. H. Backer. Daarin werd medegedeelddat twee nieuwe Bijbeluitgaven door het hoofd bestuur waren bezorgd, die niet pericoopsgewijs, maar op de oude manier, in losse verzen, waren gedrukt; dat, ten gevolge eener nadere schikking met de uitgevers der synodale vertaling des N. Testaments, de prjjs dier vertaling van 90 op 70 cents was gebragt; voorts, dat enkele afdeelingen, zooals Ring Enschede, Nijmegen, Leiden, en 'sGravenhageeenige leden en begunstigers hadden aangewonnen, maar dat de meeste andere op nieuw over teruggang hadden te klagen. Het genootschap telt thans 3946 leden en 2816 begunstigers. Aan contributie was ontvangen 29996.64 aan legaten 6269.08%, aan giften 1025.63, aan renten 5099.23%, we gens verkochte Bijbels 8727.27. Aan kosten van beheer was uitgegeven 10667.80%, aan druk- en bindloon ƒ23503; aan tractementen van afge vaardigden en Indischen Bijbeldruk /12844.99%. Een aantal voorstellen des hoofdbestuurs tot wijziging van de wetten en reglementen, voornamelijk strekkende tot vereenvoudiging en verduidelij king der redactie, werden door de vergadering overwogen en grootendeels goedgekeurd. Door de afdeeling Nijkerk was voorgesteld om de synodale vertaling des N. Testaments niet langer bij het genootschap verkrijgbaar te stellen, door de afdeeling Zijpe om den prijs dier vertaling aanmerkelijk te verlagen. Eene motie van orde, voorgesteld door d». L. Tinholt, afgevaardigde van de afdeeling Koudum, om die beide voorstellen buiten behandeling te laten, werd door de vergadering niet aangenomen. Het eerste voorstel werd met bijna algemeene stemmen verworpen, liet tweede werdna gehouden be raadslaging, door den algevaardigde dier afdeeling ingetrokken. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd prof. J. Tidemandr. G. J. Vinke en jhr. mr. W. Roëll. H. K. 11. prinses Marianne der Nederlandenvergezeld van II. D. zoon en zijne gemalin, en verder gevolg, heeft Vrijdag de stad Delft bezocht. De vorstelijke personages hebben eerst een bezoek gebragt in den koninklijken grafkelder, in de Nieuwe kerk, en vervolgens in oogenschouw genomen de plaats in de artillerie-kazerne, waar prins Willem door een sluipmoordenaar verraderlijk werd doodgeschotenwaarvanzooals bekend is, de sporen in den trapmuur nog aanwezig zijn. Daarua zijn de hooge gasten naar Voor burg teruggekeerd. Te Rotterdam heeft de eerw. heer N. F. Taverne, pastoor der parochie van den H. Laurentius (kerk in den Houttuin), gisteren het 25-jarig feest zijner priesterwijding gevierd. Van onderscheidene zijden mogten den jubi laris de welsprekendste bewijzen tsn deel vallen van de achting en genegen heid, die hij zich in zijne betrekking heelt verworven. Door de.. arrond.-regLbank te Brielle zijn voor de betrekking van griffier bij dat collegie in de eerste plaats gelijkelijk aanbevolen jhr. mp. J. Schuur- bcque Boeije, griffier bij het kantongeregt, en mr. J. H. Keiser, substituut- griffier bij de regtbank aldaar, en voorts mr. J. J. Ermerins, griffier bij het kantongeregt te Zuidhorn. - In het binnen-gastliuis te Amsterdam is eene snoode daad gepleegd. De knecht op ,1e snijkamer, Karei Jacob Mens, had herhaaldelijk van den huismeester, den lieer Vellhuysen, berispingen ontvangen, omtrent zijn ge drag. Hij was op dronkenschap betrapt, en maakte het den huismeester met allerlei aan- en opmerkingen dikwerf lastig. Zijne fiincliën als knecht op de snijkamer verrigtte hij echter naar genoegenen het zal dan ook

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1