LEIDSCHE COURANT. 1875. N°. 180. MAANDAG 16 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Ve Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. ƒ3.85. Bel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaari, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag deu 19d" Angustus 1875, 's namiddags te twee uren. LEIDEN, 14 Augustus. De brieven, die men met het stoomschip Actonnaar Nederl. Indië ver langt te verzenden, moeten ten postkantore alhier bezorgd zijn den 18den Augustus ten 6% ure 's morgens; drukwerken en monsters den 17d"1 Augus tus uiterlijk ten 8 ure 's avonds. Wij vernemen met genoegen dat de tentoonstelling van bloemen en planten, door den werkman gekweekt, aanstaarden Zaturdag in de Stads- zaal, door de commissie der volksvoorlezingen, zal worden geopend, en alsdan, door welwillende beschikking van den lieer regiments-kommandant, de sialmuziek van het 4e reg. infanterie zich zal doen hooren, wat eveneens bij de prijsuitdeeling en sluiting op den Maandagavond daaraanvolgenden liet geval zal zijn. Zondag 's avonds zal mede eene muziekuitvoering plaats hebben, aan de commissie door een geacht stadgenoot, begunstiger der bloe- menzaakheuschclijk aangeboden. Een en ander belooft dus voor de inzenders en bezoekers regt aangename dagen en avonden te zullen zijn, en, zijn onze information juist, dan zal door de commissie ook aan de oudjes uit het Minnehuis en dèoverige Godshuizen, zoowel als aan de weezen der verschillende gezindten en aan de kweekelingen der kweekschool voor zeevaart de gelegenheid worden gegeven de tentoon stelling kosteloos te bezoeken. De lijst der inzenders met de toegekende bekrooningen en de programma's der verschillende muziekuitvoeringen zullen weldra voor enkele centen ver krijgbaar zijn. Hedenmorgen is een man, die aan de Haven bezig was met hel inla den van grindin het water gevallen. Twee personen stelden dadelijk alle pogingen in het werk om hem uil zijnen aldaar hoogstgevaarlijken toestand 1c redden, waarin zij gelukkig mogtcn slagen. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende dczg.weck dagelijks van 59 tot 73 volwassen personen en 11 tot20kinderen. DéStaatscourant bevat hel verslag van de commissie, van 1 Augustus 1874 tot 31 Julij 1875, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Julij 1874, en van het natuur kundig examen, voor hulpapothcker, vermeld in art. 5 dier wet. Zitting van 14 Junij-21 Julij 1875. Tot het afleggen van het examen hadden zich in bet geheel 194 candidalen aangemeld, namelijk 80 voor het natuurkundig examen (zoowel eerste natuurkundig examen als natuurkundig examen voor hulpapothekcr) en 114 voor het literarisch-mathemalisch examen. Van de 114 candidaten. die zich oorspronkelijk voor liet literarisch-malhematisch examen hadden aangegeven, trokken zich vóór het examen 9 terug. Het examen werd dus door 105 afgelegd. Van deze trokken zich gedurende liet examen 6 terug, werden 59 afgewezen en werd aan 40 het verlangde diploma uitgereikt. Daar zich voor het natuurkundig examen oorspronkelijk 80 candidaten hadden aangegeven en zich vóór het examen 12 teruggetrok ken, werd dit examen door 68 afgelegd. Van dezen trokken zich gedurende het examen 9 terug, werden 35 afgewezen en 24 toegelaten. Blijkens berigt van Zr. MV minister-resident te Stockholm heeft de Zweedsche regering bij eene verordening van 22 Julij jl. bepaald, dat van en met den l8l«° October aanst. brandewijn en andere uit graan of aardap pelen bereide geestrijke vochten, jenever daaronder begrepen, niet in transito-entrepot mogen opgelegd worden. De bevoegde tolbesturen zijn dien ten gevolge verpligt omindien vatenbovengenoemde geestrijke voch ten inhoudende, tot transito-entreposering aangegeven worden, loe te zien dat daarvoor naar behooren inkomende regten worden betaald ol dat zij weder buiten het rijk vervoerd worden. Be noodzakelijkheid is gebleken, om aan alle officieren van liet leger, die door aanleg, intellectuele ontwikkeling en kennis daartoe in aanmer- zullen kunnen konten de gelegenheid te openen zoodanige hoogere wetenschappelijke en practische vorming te verkrijgen, als ten)grondslag moet strekken aan het naar behooren bekleeden van de hoogere rangen in het leger, of het vervullen van de verschillende dienstbetrekkingen bij den generalen staf, de intendance, enz., die tot de hoogere troepenleiding behooren. Op grond daarvan heeft Z. M. de koning, op voordragt van den minis ter van oorlog, bij besluit van 7 Aug. jl.tot de oprigting besloten eencr krijgsschool voor officierenwaartoe de thans bestaande stafschool zal wor den hervormd. Omtrent die krijgsschool voor officieren kunnen de volgende bijzonderhe den worden medegedeeld. De volledige cursus aan die school duurt 3 jaren die voor de intendance zal zich tot een jaar bepalen. Telken jare wordt door den minister van oorlog bepaald, hoeveel en welke officieren, in den regel luitenants, van de verschillende wapens en dienstvakken, tot de detache ring bij de school zullen worden bestemd. De officierendie verlangen ge detacheerd te worden, zullen aan een toelatingsexamen moeten voldoen, ten einde bewijzen te geven van genoegzame wetenschappelijke kennis. Aan hel verblijf bij de krijgsschool is voor iederen leerling eene jaarlijksche schadeloosstelling voor buitengewone onkostenad ƒ200, verbonden. De chef van den generalen staf heeft het opperloezigt over de school, ter wijl zij onder de leiding staat van een hootdofficier van den generalen staf als directeur, wien als leeraren drie officieren zullen worden toegevoegd. De leerlingen, thans bij de stafschool aanwezig, zetten, voor zooveel uoodig, hunne studiën voort aan de meergenoemde krijgsschool. De minister van oorlog heeft den omvang der studiën, alsmede het toela tingsexamen geregeld. Door den heer mr. J. J. van Angelbeek zijn adressen tot de tweede kamer gerigt, waarvan wjj een afdruk ontvingen. Daaruit blijkt //dat de ministerraad zijne bekende zaak thans heeft beëindigd, door hem zijn titel van Oost-Indisch hoofdambtenaar, laatstelijk benoemd raadsheer in het hoog- geregtshof van Nederlandsch Indië, waarmede hij, blijkens beschikking van den minister van koloniën, dd. 8 Mei 1869, in dat jaar in Nederland was gekomen, doch welken de gouverneur-generaal van Nederl. Indië, de heer mr. P. Mijer, hem, bij besluit dd. 8 December 1869, had ontnomen vóórdat hij als O. I. ambtenaar enz. uit 's lands dienst ontslagen was, éénvoudig te hebben teruggegeven, ten gevolge waarvan hem al de aan dien1 titel door de wet verbonden voordeelen alstractement, reisgeld enz.teruggegeven zijn." Het eerste der beide adressen betreft //de behoorlijke voorziening in 's lands dienst bij het hooggeregtshof" en het verlangen van den lieer van Angelbeck //tot handhaving van zijn eenmaal verkregen regt tot dienstliervatting, bij de eerste vacature in zijn ambt." Uil het tweéde adres blijkt, dat te dezer zake door den minister van koloniën een voorstel aan de staten-generaal zal worden gedaan. De heer van A. verzoekt de kamer met den minister in overleg te willen treden, ten eihdé; //ten eerste, de aan adressant wettig verschuldigde schadeloosstelling, ten bedrage van 92541, ten spoedigste worde voldaan en ten tweede, maatregelen worden genomen, opdat adressant in de gelegenheid worde gesteld, ten spoedigste naar Indië terug te keeren, om zijn in Nov. 1868 tijdelijk met verlof gestaakte dienst te hervatten, of anders, daartoe wettelijke termen zijnde, als O. I. hoofdambtenaar, laatste lijk benoemd raadsheer in het hoog geregtshof van Ned. Indië, uit 'slands dienst te worden ontslagen." De directeur der Polytechnische school te Delft heeft bekend gemaakt dat hij lot inschrijving voor de lessen van den met Maandeg 6 September aanvangenden cursus 1875/76 zitting zal houden in het gebouw der instel ling, op Donderdag, Vrjjdag en Zaturdag 2, 3 en 4 September, van 9 tot 4 ure. Het aanvullings-examen van militaire artsen voor de betrekking van officier van gezondheid bij de geneeskundige dienst der Iandmagt en voor Oost-Indië is te Amsterdam ten einde gebragt. De volgende heeren hebben aan de vereischten van het examen voldaan: W. II. L. Borgerhof Mulder, van Utrecht; J. B. van Delden, van Hengelo; A. J. Qitanjcr, van Zierikzee; G. J. II. Furnée, van 'sHage, en J. II. Waszink, van Wychen. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 12 Augustus het Suez-kanaal ingegaan. Het stoomschip Sumatra, mede op weg naar Nieuwe Diep, dat wegens bekomen schade te Cadix was bin- nengeloopenheeft de reis weder voortgezet. Den 21"" dezer zal te Rotterdam overgaan aan boord van het via Suez

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1