LEIDSCRE COURANT. 1875. ZATURDAG 14 AUGUSTUS, STADS-RERICIITEN. K'. 188, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prjjs der Adverlcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland, van den ll'1"1 Augustus 1875, A, n°. 2659 (2C afd.) Brengt ter algemeenc kennis dat liet model van den muilkorf, waar van honden, in de gevallen bij de Wet van 5 Juni 1875 Staatsblad n°. 110) vermeld, na de invoering dier Wet op 1° September ek. moeten voor zien zijn, overeenkomstig de beschikking des Ministers van Binnenlandsche Zaken, van 27 Juli II., opgenomen in de Staats-Courant van 28 daaraanvol gende, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging is gesteld; onder opmerking wijders dat, volgens bedoelde beschikking, de muilkorven bij het gebruik gesloten moeten worden door middel van een vastzittend of hangend slot, zóó aan den halsband bevestigd dat het afnemen van den korf, zonder sleutel ol zonder doorsnijding van den band, onmogelijk is. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Augustus 1875. STOFFELS. Welhr. 1». B. B11\ N E N L A N DSC HE BEK !GTE N LEIDEN. 13 Augustus Rel verkrijgen van zuiver drinkwater voor onze stad blijft steeds het onderwerp van de aanhoudende zorg voor het gemeentebestuur. Eene commissie uit den gemeenteraad, benoemd om advies uit te brengen omtrent de wijze waarop men in die behoelte zou kunnen voorzien, bragt in de maand April haar rapport uit, waarbij zij den raad in overweging geeft, om 1». de vraag te beslissen of werkelijk de gezondheidstoestand van Leiden eischt, dat er van wege het gemeentebestuur voorzien worde in de behoefte aan zuiver drinkwater op ruimer schaal dan tot heden, en, zoo dit bevesti gend beslist wordt; 2». te besluiten dat burg. en weth. worden uitgenoo- digd, te trachten met bevoegde personen of met eene maatschappij in onder handeling te treden, over hel verleenen van eene concessie tot het aaleggen van eene duinwaterleiding, op voorwaarden die het gemeentebestuur zal meenen ten meesten nutte voor de ingezetenen te zullen zijn, onder aanbie ding van, hetzij eene matige rente van het gevorderde kapitaal, hetzij een subsidie voor eenige jaren, telken jare met een vast bedrag te verminderen. De commissie legde bij haar rapport over eene memorie van toelichting met bcgrooting van kosten, betreffende de herziene ontwerpen van 1869 van prof. ilenkctt, voor eene duinwaterleiding naar Leiden. Volgens die raming zouden de kosten van aanleg, met inbegrip van die voor het pijpen- nct lot distributie van het water door de stad, de aanzienlijke som vorderen van ongeveer 1.350.000. De commissie van fabricage heeft thans medenaar aanleiding van dat rapport, haar advies uitgebragt, waarin zij, op grond van het onvol doende der pogingen tot nu toe aangewend om in de behoefte aan zuiver drinkwater te voorzienaanraadt hel eerste punt van de conclusie der com missie bevestigend te beantwoorden en ook de aanneming van het -tweede punt van die conclusie aanbeveelt. Bij dit laatste geeft de commissie van fabricage echter in overweging of deze gemeente zich niet zou kunnen te vrede stellen met eene beperkte inrigling, zoo als die welke den Helder liet Nieuwe Diep van duinwater voorziet. Dit punt heeft bij haar een punt van ernstige overweging en onderzoek uitgemaakt, waarvan de slotsom ts geweest dat eene doelmatige en aan de billijke eischen voldoende water leiding van uit de duinen te Katwijk naar Leiden zou te krijgen zijnen dat die, volgens de berekeningen van den gemeente-architect tot stand zou •e brengen zijn voor eene som van ƒ250,000daarbij gevoegd de kosten van het aanleggen van vijf hoofdbuizen door de stad, voor de som van ƒ400,000. De plannenberekeningen enz. betredende eene dergelijke water leiding zijn tevens door de commissie aan den gemeenteraad overgelegd. - Gisteren namiddag is op de Uiterstegracht een meisje overreden door een blcekerswagendie met volle vaart van de brug kwam afrijden toen het kmd de straat wilde oversteken. Het werd daardoor ernstig aan het hoofd gewond. Door de jury van de internationale aardrijkskundige tentoonstelling Ie Parijs zijn «Lettres de distinction" (hoogste prijs) toegekend aan: de geo grafische dienst in Indië, voor de triangulatie-kaart van Java; ministerie van marine, voor de Nederlandsche en Indische zeekaarten; het koninklijk me- terologisch instituut, voor zijne verschillende inzendingen; topografisch bureau te 'silage, voor de verschillende kaarten, voornamelijk die van Indië, met bijzondere vermelding van den naam van den heer Eckstein; het kon. insti tuut voor Indische taal-, land- en volkenkunde voor de werken van van Rosenberg; den heer W. F. Versteeg, voor zijne beide atlassen, hoofdzake lijk voor den Maleischen atlas. Deze prijs kon den heer Versteeg, als com missaris van de tentoonstelling, niet worden uitgereikt; toch zou volgens uitdrukkelijk besluit van den jury van de toekenning vermelding geschieden in het rapport van den jury en hem daarvan het schriftelijk bewijs worden geschonken. De commissie voor het Leeuwenhoek's leest, dat op Woensdag 8 Sep tember te Delft zal worden gevierd, heeft het volgend programma vastge steld: 1°. redevoering van den hoogleeraar dr. P. Harting, iu de Waalsche kerk, des nam. ten 1 ure; 2". toewijzing der Leeuwenhoek's medaille en overdragt van het fonds voor deze medaille aan de'kon. akademie der weten schappen; 3°. onthulling van den marmeren gedenksteen, aangeboden door de gemeente Delft, in den gevel van bet huis waar Leeuwenhoek gewoond heeft, op den hoek der Boterbrug en het llude Delft, 4 n". 455; 4. bezig- liging der tentoonstelling in de voormalige kamer van heeren schepenen van Delft, waarvan Leeuwenhoek bewaarder is geweest van 1660 1696 (de tegenwoordige kantonregterskamer)5°. bezoek aan het graf van Leeuwen hoek in de Oude kerk; 6". gemeenschappelijke maaltijd des nam. ten 5 ure, in den stads Doelen, waarbij buitenlandsche geleerden en afgevaardigden van builenlandsche genootschappen als gasten der commissie zullen aanzitten. Het stoomschip John Bramall, van Batavia naar Rotterdam, is op 11 Augustus te Port-Saïd aangekomen. De algemeene vergadering der Ned. vereeniging lot afschaffing van sterken drank zal dit jaar vermoedelijk te Utrecht gehouden worden, op29 en 30 Sept. Dingsdag II. had te Gouda, op klaarlichten dag, een stoute diefstal plaats. Des ochtends te 9 uren werd de huisdeur eencr woning aan den Goejanverwelschen dijk onder de gemeente, waarvan de bewoners afwezig waren, opengebroken, en uit een chiffonnière, waarop de sleutel slak. verschillende gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Spoedig waren de dieven, zijnde twee gepasporleerde O.-I. militairen, benevens de gestolen voorwerpen, waarvan een gedeelte reeds was verkocht, in handen der politie, welke de bestolenen, die nog nïets van den diefstal wisten, daarvan ken nis gaf. De Portug. Israëlitische hoofdsynagoge te Amsterdam prijkte gisteren, ter gelegenheid van haar tweehonderdjarig beslaan, in feestdos. Het feest werd bijgewoond door eenige leden van het dagelijksch bestuur der stad, deputatiën uit de kerkeraden der Luthersche, Doopsgezinde, Waalsche en der beide Israëlitische gemeenten, militaire overheden, en een aanzienlijke schaar van andere genoonigden. Nadat onder de leiding van den heer A. A. C. Belinfantc door een aantal leden van het Park orkest een compositie van den dirigent was uitgevoerd, werd door het koor Ps. 100 gezongen en opende de waarnemende opper rabbijn, dc heer G. A.M. Chumaceiro, de plegtigheid door een gebed. Daarna had de plcgtige aanvaarding der verschillende geschenken plaats, met name een prachtig uitgevoerde zilveren kroon ter bedekking van de wetsrol, aangeboden door een aantal leden der gemeente. De lieer J. A. Cardozo sprak daarbij een toepasselijk woord. Uil Londen werd van wege een aan tal Port. Israëlieten aan de gemeente aangeboden een gouden handwijzer bjj het lezen der 11. Schrift, waarbij de heer Rocovoorzitter der gemeente aldaar, eenige woorden sprak. Daarna ving de pleglige omgang met de wets rollen aan, waarbij als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat de eerste wetsrol in die reeks was die, welke tijdens de vlugt uil Portugal door de Joden werd medegenomen. Vervolgens beklom de heer mr. J. L. dc Leaó Laguna het spreekgestoelte tot hel uitspreken der leestrede. Nadat de spreker zijne rede geëindigd hadhieven koor en orkest ecu Psalm aan, waarna de onthulling en aanvaarding der gedenksleciieii op plegtige wijze geschiedde. Een dier steenen bevat de namen der bestuur ders tijdens dc oprigting van het gebouw: de andere een toepasselijk op schrift, waaronder ook den naam van den architect -Elias Bouwman in gouden

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1