PEK TELEGKA F. Aanwinsten van het Kabinet van Pleisterbeelden, Tee- kcnlngen en Prenten van de Hoogeschool te Lelden, over 18141-1875. wordt eene reeks van vertrekken cxprcssclijk voor den prins in gerecd- lieid gebragt. In de hoofdstad wordt de aandacht thans beziggehouden door de vlugt van een der Gebroeders Collie, die. door de "London and Westminster Bank" aangeklaagd, teregt moeten staan voor bedrog, gepleegd door wissels, die „een waardig handelspapier waren. Onder eigen borgstelling van ƒ48000, en de borgstelling van twee vrienden, ieder voor ƒ24000, waren de hta. Collie op vrije voeten gesteld, doch toen het hof bijeenkwam, vertoonde alleen de heer William Collie zich, daar de heer Alexander Collie zich des Zondags uit de voeten had gemaakt. De horgtogl werd verbeurd verklaard en ƒ12000 uitgeloofd voor zijn gevangenneming. IK H A K k B IJ K. Hel officiële blad bevat eene uitvoerige lijst van nieuwe ridders van liet Legioen van Eer. Daaronder zijn vele personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt hij den jongslen watersnood, maar ook een aantal waar van slechts gezegd wordt «wegens buitengewone diensten." Bij mevr. Mac Mahon en de betaalmeesters zijn thans 10.751,597 fr. voor de geteislerden door de ovcrslrooming gestort, en de lord-mayor te Londen heeft hekend gemaakt, dal hij de door hem geopende inschrijving tot 750,000 fr. hoopte te zien aangroeijen. Zij bedraagt reeds 600,000 fr. in het dep. der Jura hebben, ten gevolge van zware regens, weder overstroomingen plaats gehad Door het buiten de oevers treden der Val- lière zijn de laaggelegen wijken en hel gasthuis van Lons-le-Saulnier onder- geioopen, werd eene nieuwe sleenen brug weggeslagen enz. In ettelijke gemeenten van het kanton d'Arbois is door den hagel voor honderdduizen den fr. schade aangerigt. [Ie prefect van het dep. Uérault heeft den gemeenteraad van Bezicrs voor twee maanden geschorstop grond dat één zijner leden het bestuur van den maire heeft aangevallen, en de raad, in plaats van hiertegen op te bomen, een diep stilzwijgen heelt bewaard en alzoo geacht moest worden die aanvallen goed te keuren. SPA1VJE. De belegering van de citadel van Seo de Urgcl wordt door Martinez Campos niet krachtig doorgezet, uithoofde hem nog altijd het zware belege ringsgeschut ontbreekt. De bezetting heeft op 9 Aug. een uitval gedaan, die haar 9 dooden en cenige gekwetsten heeft gekost. Men meldt uit Sladrid dat alle pogingen, door Dorregaray en de andere cheis aangewend, om het fort te hulp te komen, vruchteloos zijn gebleven, doch een berigt. uit Bourg-Madamc afgezonden, vermeldt, dat 3000 Carlisten onder Dorregaray llrrga gepasseerd zijn en zich naar Organya begeven om het leger van Mar tinez Campos te verrassen en hem de toevoeren af te snijdenook rukten ecnige bataillons Carlisten van het Noorderleger op Seo de Urgcl aan. DUIfNCIILA Hf SP. Zalurdag II. is op hel slagveld van Wórth liet monument onthuld ter cere der aldaar gevallen Franschc soldaten uit den Elzas. Ofschoon de El- zasser bladen hadden gezegd, dal dit gedenklceken louter uit piëteit zonder ecnige nevenbedoeling werd opgcrigl, had men echter begrepen dat een politieke demonstratie hel eigenlijk doel was. De bekende Bonapartistische vicomte de Bussièrre stelde het monument voor als eene vereeuwiging van de smart der Eizassers en het kruis op den top als «een teeken van hope". De Dttitsche autoriteit heeft zich met deze plcgtighcid niet ingelaten. Het programma voor de internationale tuinbouwkundige tentoonstelling te Keulen is aldus vastgesteld: Dingsdag 24 Aug. 's avonds ten 7% ure ten raadhuize ontvangst der regerings-comuiissarissen en zamcnslelling der jury, daarna souper in hel Casino. Woensdag 's morgens 8 ure ontvangst van den kroonprins, ten 9 ure bijeenkomst in Flora's wintertuin, ten 12 ure opening der tentoonstelling door den kroonprins, ten 1 ure déjeuner, bezigtiging der tentoonstelling, ten 6 ure feestmaal in de Giirzenich-zaalten 8% ure reünie te Deutz. Donderdag 's namiddags 12 ure feestlogt per extra-trein naar Godesbergten 1 ure diner aldaar, ten 3% ure logt naar Rolandseck, ten B ure vaart per stoomboot terug naar Keulen, aldaar illuminatie aan de rivierzijde, op den Dom en de Rijnbrug, bijeenkomst in Flora's winter tuin, aldaar souper, illuminatie en vuurwerk. KOPENHAGEN'. II Augustus. lieden is het lijk van Andersen op plcglige wijze ter aarde besteld. In den talrijken stoet, die de lijkkist volgde, waren de koning met gevolg, de kroonprins, de gezanten van Engeland en Zweden, de hoogste militaire en burgerlijke autoriteiten, deputaties uit de gemeenteraden van Kopenhagen en Odensee (Andersen's geboorteplaats), ver tegenwoordigers van kunsten en wetenschappental van vereenigingen en personen uil alle klassen. De koningin looide de lijkkist met een met leliën omwonden lauwerkrans; ook de prinsessen zonden kransen. PARIJS, ri Augustus. De jury voor de internalienale geografische ten toonstelling heeft aan het geographisch instituut van Justus Perthes te Gotlia, aan den heer Dietrich te Berlijn en aan de grootc Noordsche telegraaf- maatscbappij te Kopenhagen een eerediploma toegekend. RAGUSA12 Augustus. Uit Slavische bron wordt gemeld dat er eergis teren een bloedige strijd heeft plaats gehad bij Billechir. De Turksche troepen leden eene zware nederlaag. .CAIRO, tl Augustus. De gouverneur van Soudan meldt dat de koning van Abyssinië troepen hijeent rekt en dreigt de grenzen van Egypte Ie over schrijden, alwaar het garnizoen onvoldoende is. De Khedive zendt in haast versterkingen. AANKOOPEN: 7'. Prentwerken en geïllustreerde boeken, als: Cassels Almanac, 1875; Ike illustrated London Almanac, 1875; Ernest Haas, advocaat, door Tony, met sterkwaterplaten door LVillem Geets, Gent, 1874; Hisioire de Caricature sous la RépubliqueI'Empire etla Reslanration par Champ- floury, Paris i875met vele houtsteden; Klingenbergdie Ornamentale Cu uk ii nst des Mittelaltersall. XVI XX; De Christelijke kunst in Hol land en Vlaanderen, afl. IXXIIde jaargangen 1840—1843 der Kunst- kronijken A History of Caricature and Grotesque in literature and art, by Thomas IVright, M. A. F. S. A. the illustrations drawn and engra ved by F. IV. Fairholt, F. t>. A), London, 1875. 8°. Portretten, als: dat van II. M. de Koningin, lilhographie door C. Bos naar eene photographic, in phototypie dal van den Generaal Verspyck; die van Picter Adriaansz. van der WcrfF en Jan van Hout, beide in lilhographie met facsimilé's der handtcekeningendat van Fritz Reuter, houtsnede, door Aug. Neumann, mede met facsimilé der handteekening; Guillaume 1, Roi des Pays-Das, door L, van den Wildenberg naar C. Cels; A, Snoek, naar Caspari door J. W. Vos, en Chateaubrianddoor M. HofFhe, de drie laatste lilhographiën; Anton Raphael Fengsgravure naar de schilderij van hem zeiven door Gruncr, en fVilliam II of NassauStadtholder of the United States of Holland, door Saiiliar naar G. Honthorstproefdruk voor alle letter. 9°. Boeken, als: La Hollande pittoresqueVoyage aux villes mortes du Zuiderzee par M. Henry Uavard, illustrée d'après les croquis de HI. van Heemskerck van Beest et de Vauteur, Paris, 1874; H. Dalton, Leonard da Vinci und seine Darstellung des heiligen AbendmahlsG. Kinkel, Peter Paul Rubens, VortragSolletl'ntersuchnngen über Dürer, von Dr. Alfred [Fit zwei Holzsxhnitten), Berlin, 1874; LVesse.lyKupferstich- Sammlung der il/useen in BerlinHet laatste oordeel ran Lucas van Lei dendoor IV. P. IVollersLeiden, 1874; De Vlaamsche school, of de muurschildering in de trapzaal van het Antwerpsch Museum door Nicaisc de KeyserDeclamatoriuin door M. A. de Graaf, Antwerpen en Amster dam, 1875; Kalender der Leidsche Academie en naamlijst harer Profes soren van 1575 tot 1875, door LV. van den Bergh, Th. et Jur. Cand. Leiden, 1875; Het wezen en. de grenzen der Kunst door Mr. C. IV. Opzoo- nier, Leiden, 1875; Da capo, Een woord over regeeringkunst en oude monumenten door dhr. Mr. Victor de Sluers1875; Peter von Cornelius, Ein Lebcnsbild ron Ernst Förster, Berlin, 1875; Gedenkboek van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet, door J. M. E. Dercksen, met platen; Gedenkboek der feestvieringen ter gelegenheid ran het driehonderdjarig bestaan der Hoogeschool te Leidendoor JM. E. Dercksenmet platen door G. J. Bos, en Manuel de 1'amateur d'illustrations, gravures et por traits pour Vornement des litres franpais et étrangers, par M. JSieurin, Paris, 1875. Van de hooge regering ontving hel kabinet, door lusschenkomst van hceren Curatoren, een exemplaar eener phototypie naar eene teckening van den schilder H. Pothoven van het jaar 1768, voorstellende het inwendige der Grootc Zaal op* het Binnenhof te 's Gravenhage. Het is mij aangenaam hier te kunnen vermeldendat de door den Minister van Rinncnlandsche Zaken voor hel rijk aangekochte verzameling van por tretten van Nederlanders, nagelalen door den heer Rodel Nijcnhuis, aan het kabinet is toegevoegdwelke verzameling thans door mij wordt geschift en gerangschiktom vervolgens in den Catalogus van het kabinet te wor den beschreven, een arbeid van grooten omvang, daar de verzameling dui zenden portretten telt, in een tal van tweeenveertig zwaarlijvige porte feuilles vervat. Deze aankoop van hel geheel, waardoor volkomen verzekerd werd dal het rijk alles wat merkwaardig was verkreeg, en de bestemming door den Minister daaraan gegeven, schijnt mij allezins toejuiching te ver dienen, daar de verzameling, met die, welke reeds bij het kabinet in vele opziglen aanzienlijk is, nu vooral wat de Nederlanders en de Belgen betreft, een geheel zal vormen dal men moeijelijk ergens elders zoo rijk en volle dig zal kunnen aantreffen. Daar van de aangekochte verzameling, die reed» voor pitblieken verkoop bestemd was, een Catalogus door den heer F. Muller werd uitgegevenmeen ik de belangstellenden daarheen te mogen verwijzen GESCHENKEN: liet kabinet ontving: van den heer Dr. C. Leemans zijn verslag Het rijks museum van oudheden en het rijks-ethnographisch museum te Loeiden ..gedurende het jaar 1873; van den heer B. W. Wttewaall. thans te Utrecht, zijn arti kel Stads-museum van kunst, oudheden enz. te Leiden (overgedrukt uit De Nederlandse he Spectator 1874); van den heer E. Baak, Jur. Slud. alhier, acht gekleurde houtsneJen van ruwe bewerking, gelegenheidspreutcn met bijschriften, waarvan een Prins Willem V te paard voorstelt; verder hel portret van F Serrurier, door II Vinkeles naar J. C. Mertens; Gedenk- prent ter cere van Willem George Frcderikjongsten zoon van Prins Willem V, ter gelegenheid van zijn overlijden te Padua in 1799, met vers van B. W. J.; twee spotprenten, als: Hel huishouden van Willem Kaaskooper en de Giro-Rankbenevens eene afbeelding van Hel te bouwen nieuwe hotel op den Dam, Amsterdam, lithographie uit De IJ- en Amstelbode, 10 Ja- nuarij 1864. Van den heer Mr. A. VerHuell, te Arnhem, de laatste afleveringen, 4-12, van zjjn werk Jeugdzijn boekwerk Jacobus Houbraken et son oeuvre, Arnhem, 1875. versierd met hel portret van J. Houbraken door D. J. Sluy- ter; voorts eene teekening van zijne hand met sepia en O. I. inkt, met op schrift: Onze 8s,e Februarij 1875 en het tweeregelig vers, mede van zijne handln 't stilste van den nacht verrezen voor mijn geest De beelden hunner, die mijn vrienden zijn geweest; treffende herinnering aan afge storven vrienden uit den studententijd op dien dag, geheel in hel karakter van den auteur, benevens de lithographie (niet in den handel) van J. 11. Iloffmeisler naar gemelde teekening; eindelijk nog een exemplaar van zijn beredeneerden Catalogus van het geschenk, door hem aan den Brielgemaakt, getiteld: Patriae. Brielsche verzameling. Eerste gedeelte, Willem de Zwijger, MauritsFrederik Hendrik; en van den heer Dr. C. W. H. van Kaathoven het portret van Antony van Leeuwenhoek, lilhographie. bene vens op hem betrekkelijk afzonderlijk gedrukt G-regclig Holl. vers van Cou- stantijn Huygens. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3