LEIDSCHE COURANT. V. ISO. DONDERDAG 12 AUGUSTUS. illNNENLANDSCIIK BERfGTEN. 1875. üe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjttars, buiten de expeditrekosten. afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 11 Augustus. Juist drie j'aren geleden werd op een zonnigen zomermorgen het stof felijk overschot van den grooten sterrekundige d'. Frederik Kaiser ter aarde besteld, en kort daarop vormde zich hier ter slede eene commissie om door zamenwerking van vrienden, vereerders en leerlingen, den beroemden hoog leeraar der Leidsche akademie en directeur der sterrevvacht een gedenk- leeken op te rigten. Dat gedenkleeken werd heden ingewijd in tegenwoordigheid van vele pro- lessoren, inzonderheid van de philosophische faculteit waartoe de over ledene had behoord, van binnen- en buitenlandsche geleerden en vereer ders, van vrienden en leerlingen, de inspecteurs van het middelbaar en lager onderwijs en verder stedelijke en militaire autoriteiten, van tal van com- missiënals van curatoren, gemeenteraad enz. Alle zonen en dochters van den hoogleeraar woonden deze voor hen zoo aangrijpende en weemoedige plegtiglieid bij; van de buitenlandsche geleerden, die hier tegenwoordig waren, hoorden wij o. a. de volgende namenZ. Exc. de geheimraad 0. von Strove, hoogleeraar te St. Petersburg; de boogleeraren Bruhns en Scheibner. uit Leipzig, vergezeld van den heer Auerbach, bankier terzelfder stede, ver eerder van lvaiser en groot beschermer van kunst en wetenschap; professor Winuecke, uit Straatsburg, enz. Jli'. mr. D. T. Gevers van Endegeestpresident-curator der hoogeschool en president van de commissie lot stichting van het monumentvoerde als zoo danig het woord tot de aanwezigen. De spreker begon met te herinneren hoe een groote twintig jaren geleden Kaiser, na lang en veel te hebben ge werkt om zijn doel te bereiken, hoogleeraar werd en zetelde in het ge bouwtje boven op de oude akademie, dat voor observatorium moest dienst doen en waarheen de bezoeker slechts naderen kon langs een donkere spe lonkachtige trap, als ware men in een oud ridderkasteel. Alles wat daar was was onbruikbaar en niets was aanwezig wat noodig mogt heeten. Zoo herinnerde de spreker aan den grooten telescoop, die daar stond en twintig duizend gulden gekost had, waaraan Kaiser nooit een hand raakte, omdat hij niet bruikbaar was en ten slotte moest verkocht worden voor vier hon derd gulden. Eindelijk verhief zich in de staten-generaal een stem, het was die van uwen vader professor Bosscha (en de spreker wendde zich hierbij tot dr. Bosscha), een stem, die weerklank vond naar builen bij allen, die dc groote verdiensten van Kaiser waardeerden, en ook daarbinnen erkenning verwierf. Toen die stem zich had doen hoorengaf de destijds studerende jongelingschap een schitterend blijk van instemming met de uitgesproken klagt, dat de sterrewacht onvoldoende was aan de eiscben des tijds en der wetenschap en voor een man als Kaiser. Zij gaf blijk bezield te zijn van denzellden geest van eensgezindheid, van een hart warm kloppende voor al wat goed, van liefde voor wat edel is. als waarvan dc jongste jubileums in de dagen van Februarij en Junij bewezen hadden dat het thans stude rende geslacht is bezield. In een week tijds werd een som van 500 door hen bijeengebragt en der regering aangeboden als een eerste fonds en bij drage tot stichting ecner sterrewacht. De populaire waker steunde die eer ste pogingen, in weinig tijds was er 20000 a ƒ30000 gestort voor het zelfde doel. Wal er ontbrak voor hel noodige kapitaal werd verstrekt door liet rijk en in 1860 werd de Leidsche sterrewacht opgerigt, volgens het plan van den bouwmeester Camp en de voorlichting van Kaiser. Hier wer den vervolgens de instrumenten vcreenigd, die dienst doen voor de zeevaart kunde, en een uurwerk voor juiste tijdsbepaling, om iederen dag naar de zeehavens zoo naauwkcurig mogelijk den tijd te kunnen seinen, om daar naar de scheeps-inslrumenten der uitzeilende bodems te kunnen regelen; inriglingen even kostbaar als nuttig en noodig voor de zeevaart. Toen stelde de spreker de vraag: wie riep deze sterrewacht. deze beroemde wetenschappelijke inrigting die in weinig tijds onder de eerste van de wereld werdgeroemd in het leven? Het was de nooit rustende, immer voorwaarts strevende geest van Kaiser. Hem had men haar en haar roem te danken en daarom werd hier Kaisers borstbeeld gesteld, lij den ingang van het gc- hoiuv en de hoofdpilaar, waarop hel rustte, hier in deze plaats door Kaiser's geest geheiligd. Op dit oogenblik viel bet gazen hulselen werd het borst beeld van den grooten man zigtbaar. De muziek die buiten was opgestdd viel in met fanfaren, waarna de spreker voortging wijzende op de schoon heden van het gebeitelde marmer, waarin de eenvoud die Kaiser kenmerkte zoo volkomen werd teruggevonden. Mr. Gevers van Endegeest dankte toen de ontwerpers en hun die het hadden tot stand gebragt. 't Was niet de zaak van den spreker Kaiser's verdiensten te schetsendaartoe ontbrak hier de tijd om al wat door hem was gedaan voor de wetenschap waarvan hij een sie raad werd genoemd op te sommen. Dr. Valentiner, de eerste observator hier tegenwoordighad dat trouwens reeds verrigt op eene wijze Kaiser waardig: waardig den hoog vereerden leermeester, die genoemden sterre kundige den weg had gewezen tot het hoogere wetenschappelijke standpunt dat hij weldra elders ging innemen. Toen wees de spreker op het jaartal van den dood des grooten mansallen aanwezigen zoo vcrsch in hel geheu gen liggende, op dc waarde van het borstbeeld voor de nakomelingschap, die hier op deze plek eenmaal hulde zou komen brengen aan 's mans scherp zinnige geleerdheid cu deugden, op den wereldberoemden naam die daar gebeiteld stond, om vervolgens de zonen en dochteren op dat treffende oogen blik de erkentenis te brengen, dat hij hen gelukkig achtte zulk een mo ment te beleven aan de nagedachtenis gewijd van eenen vader, wiens naam verwant was aan de eer der wetenschap en de eer van Neder land. Ten slotte droeg de spreker het standbeeld pleglig op aan den direc teur der sterrewacht, professor H. G. van de Sande Bakhuyzen, om het, op deze plaats bewarende, zedelijk en stoffelijk te honoreeren. De schoonerede, waarvan wij de hoofdpunten teruggaven, werd warm toegejuicht. Professor van de Sande Bakhuyzen aanvaardde in een welsprekend woord van dank het kostbare kunstwerk, dat. erkende de spreker, zoo schoon de geliefde trekken van Kaiser teruggaf. Ilijzijn leerling, mogt daarvan ge tuigen want zij waren hem in het hart geschreven en het was hem hier in dit oogenbhk een behoefte te getuigen, hoe veel, hoe ontzaggelijk veel hij en al zijne leerlingen Kaiser hadden te danken. Hoe de groote man zijne leerlingen geestdrift wist in le boezemen voor zijne studie, hoe on verdroten hij de waarheid naspeurde en hoe Kaiser in haar dienst alles veil had, voor haar geleefd en gestreden had. Door woord cn geschrift heeft Kaiser liefde gekweekt in hoofd en hart voor zijn onsterfelijke wetenschap en het licht door zijnen geest ontstoken glansde verre over de grenzen van ons vaderland. Met het laatste woord van den grooten man gesproken op het oogenblik zijns verscheiden "ik kan niet sterven" eindigde de spre kerom daarvan te getuigen dal zijn roem onsterfelijk is, waarmede deze indrukwekkende plegtiglieid werd besloten. De buste van Kaiser is geplaatst in de vestibule van dc sterrewacht, regis bij het binnentreden daarvan en ontvangt een zeer gunstig licht. Zij is ge houwen uil een blok statnarisch marmer, leveusgroot ter halver lijve, en stelt Kaiser voor met de professorale toga, de vingertoppen van de regter- hand op den linker voorarm geslagen. Iedereen zal uit de buste terstond Kaiser herkennen. Zij staat op eene, mede van wit marmer fraai bewerkte gepolijste console, terwijl er achter de buste in den wand een cirkelvorm is gemaakt, die, bruin-rood gekleurd, een gunstigen achtergrond geelt. On der het geheel is in den wand een langwerpig vierkante marmeren steen geplaatst, waarop met gouden letters het volgende gegrilt staat: FREDERICUS KAISER OBIIT A0 MDCCCI.XXII AET. LXIV POSUERUKT DISCIPULI AMI Cl. De heer Job. Slracké, te Amsterdam, de vervaardiger van de buste in het bijwerk, verdient, inzonderheid voor de eerste, grooten lof, in aanmer king genomen de beperkte hulpmiddelen waarover hij te beschikken bad om bet te brengen tot hel boetseeren van een goed gelijkend model. Iljj is gelukkig geslaagd en de uitvoering in marmer is prijzenswaardig. Het eenvoudig geheel kenschetst goeden stnaak, waartoe de heer E. Gugel, te Delft, wat het plan voor de console enz. betreft, niet weinig heeft bij gedragen. Jammer dat de vestibule, zooals zij is ingerigt, weinig afstand gedoogt te nemen tot de beschouwing van ccnig monument, terwijl de marmersoor ten waarmede de wanden, niet zeer verdienstelijkbeschilderd zijndaarbij geen geringe stoornis veroorzaken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nedcrl. Indië, door middel van hel stoomschip Actonvan de "Star Ball Line", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 181,11 Augustus aansl. is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren bchooren uiterlijk in den

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1