PEK TELEGRAAF. zf"l Saballs, welke om die reden wordl geveild, en bij de eerste schatting, welke om dezelfde reden van eenige familie wordt gelieven, zullen al de liberalen, waarvan men zich zal kunnen meester maken, over de kling worden gejaagd, behoudens een uitstel van drie uren om zich daarop voor te bereiden. DtliTiCHIiAKO. Volgens nadere berigten omtrent de overstrooming te Kim, aan de Nalie, zij" er 19 lijken uit het water gehaald en buitendien een aantal per sonen omgekomen, onder anderen 18 uit één huis, hetwelk door den ge weldigen stroom werd weggeslagen, terwijl er volgens aangifte nog 32 worden vermist, builen die waaromtrent geene aangifte is gedaan. De om vang der verwoesting in den omtrek is nog niet te overzien want de ge meenschap langs de gewone wegen was in de eerste dagen afgesneden. Uit Interlaken meldt men dat de Pruissische generaal vonNatzmer, op een bergtogl met zijn paard in een afgrond is gestort. OOST-IK DIE. BATAVIA. 30 Juuij. Een ingezonden stuk in de Vorstenlanden meldt het volgende: In liet berigt van tfvV blad dd. 18 Junij jl. is de toedragt der zaak van den fuselier 1. niet geheel duidelijk geschetst, en haast ik mij. u een zuiver verhaal te leveren hoe de zaak zich werkelijk heeft toegedragen. Op den avond van den 17 Junij jl. hoorde de sergeant ziekenvader W. in het hospi taal alhier, den fuselisr L. roepen: «Ik heb een moord gedaan." De zie kenvader begaf zich onmiddellijk aan zijn bed en vroeg hem«wat is het toch manwaarom ben je zoo ongerust kan ik je helpenzeg het mij dus dan; heb gij ook iets op je geweien dat u verontrust?" L. antwoordde hierop: «Ja ziekenvader, kom eens hier, en hem bij de hand nemende, vroeg hij: Oudje kan ik je vertrouwen?" waarop de sergeant antwoordde: «Jazeker!" «Ja, zeide L.ik heb een moord begaan." Op het antwoord van den sergeant: "Dal meen je immers niet zoo, maak li geen gedachten; dat zal beter worden, als ge maar eens beter zijl;" antwoordde hij: «Meen ziekenvader, ik ben de moordenaar van v. d. Kouwen uit de Haag." Toen de sergeant tot hem zeide: "kom, spreek over zulke dingen niet;" ant woordde hij: Neen, neen, ziekenvader, zoo waar helpe mij God almaglig, ik ben er debet aandaarbij slak hij de regterhand tweemaal omhoog. Verder verzocht hij om den pastoor. Deze kwam en bleef zoowal uur bij L. Toen de geestelijke weg was, begaf zich de ziekenvader andermaal bij L. en deed hem eenige vragen, om zich te overtuigen of hij wel bij zijn ver sland was. Op alle vragen, b. v. Wie ben ik L.? antwoordde hij in bijzijn van getuigen«de sergeant ziekenvader, of deukje dat ik gek ben?" Op de vragen waar hij geboren was en nog andere gaf hij even duidelijk ant woord. lvort na deze vragen |aan L. gedaan, vroeg hij zelfs aan den ser geant: «Maar zeg eens, weet gij ook iets van den moord?" Toen deze hem ondervroeg wat hij toch daarmede bedoelde, antwoordde hij: «Och! die in den Haag, van mevr. v. d. Kouwen; van goud en zilver weel ik niets, wel geld; maar spreek er niets over; ik hij en de derde.... van uitputting viel hij aclilerovcr. De ziekenvader liet hem hierop rusten en ging voor zijne kamer zittenom L. zoo hij wat bij was gekomen, verder te ondervragen; doch liet was te laat; ten 8ure was L. overleden. «Uw berigtgever was dan niet geheel en al op de hoogte, daar uit dit verslag n duidelijk zal bljjkendat L. lol het laatste oogenbiik bij zijn volle versland was." RRESLAU, 9 Augustus. Hel oud-katholiek congres, hetwelk alhier van 20 lol 22 dezi r zou plaals hebbenis uitgesteld. HERLIJN, 9 Augustus. In weerwil van de tegenspraak in de Osserc. Hom. constateren de dagbladen, dat de Paus aan den nuntius te Munchrn heeft opgedragen, aan de lieijersche bisschoppen zijne tevredenheid te betuigen, wegens hunne houding hij de verkiezingen. LONDEN10 Augustus. De Standard meldt dat gisteren te Glasgow op nieuw ongeregeldheden zijn voorgevallen. In de voorsleden waren de mili tairen en de vrijwilligers geconsigneerd. Nadat de wet op de zamcnscho- lingen was algclczen werd de rust hersteld. BERLIJN. 9 Augustus. De keizer is lieden namiddag op het slot Babels- herg teruggekomen. IKOEZOKDE X. Zijn wij wel onderricht, dan zijn commissarissen der Maatschappij van Toonkunst te Leiden er in geslaagd, om het concert voor Harmonie-orkest, tegen Woensdag a. s. op Zomerzorg aangekondigdtc doen uitvoeren door het geheele personeel, waaruit liet orkest tol April jl. toe bestond. Ver- sissen wij ons verder niet dan is dit te danken in dc eerste plaats aan de welwillendheid van den H.Ed.-Geslr. heer kolonel van het 4'1' regiment in- tniterie, die heeft toegestaan dal eenige musici uit liet muziekkorps van genoemd regiment hunne medewerking verleenden in het orkest, waarvan 'II voorheen leden waren, doch in de tweede plaals zou dit mogen worden toegeschreven aan eenen maatregel door commissarissen bovengenoemd in liet belang der orkesten van de maatschappij genomen, t. w. dat, voor zoover er onder de voormalige leden van het corps, die zich bij het muziek corps van het 4dt regiment infanterie hebben verhondenélèvcs der muziekschool van de maatschappij zijn, deze hel onderwijs aan de school gt'Mts zullen kunnen blijven bijwonen, onder voorwaarde dal zij hiervoor •toovcel mogelijk in de orkeslcn der mail schappij gratis medewerken, "it onderwijs wordt gegeven op blaas- en strijkinstrumenten en in de tdieorie der muzJek, doch eindigt onmiddellijk zoodra repetitie of uitvoerin gen willekeurig verzuimd worden, Wij moeten bekennen dat zamenwerking op dergelijke wijze uitmuntend kan werken en stellen ons veel genoegen voor om het concert van Woens dag avond bij le wonen, daar de uitvoering van 14 Februari 11., door dit zelfde orkest in de Gehoorzaal gegeveneene aangename herinnering heeft achtergelaten. Aanwinsten van het Kabinet van B'IeistcrbeeldenTee- keningen en Prenten van de Hoogcschool te Kcidcn, over 1§<1-1S75. Door hel kabinet werd in den loop van het akademiejaar 1874—.1875 het volgende verkregen: AANKOOPEN: 1°. Teekeningen, als: hel portret van J. van den Vondel, met zwartkrijt op perkament, geheel als de bekende gravure van C. de Visscher, waar on deraan een 4-regelig Latijnsch vers geschreven staalter reglerzijde de naam des dichters en links David Sandra Junior Pi net <f Schrip., en eene leekening of schets met de pen, zittende grijsaard, met de initialen A. V. H. (Alex. Ver llueli). 2°. Etsen, als: vijfenveertig stuks, door F. T. Faber, landschappen met vee, waarvan eenige naar OmmeganckT. ReautonLegillon en anderen zesentwintig, zoo landschappen als boerenerven, door II. Fock; zeven stuks van A van den Bosch, boerenwoningen en een oude poort; een studieblad met beestenkoppen, naar N. Berghem door J. C. Gaal; twee geziglen op den St. Pietersberg bij Maastricht, door Alex. Schaepkens; een landschap, door Lowenstam naar W. Roclofs; tien etsen van II. F. Schaefïels, water- gezigten, figuren en landschappen; een zittend boertje, in de manier van A. van Ostade door L. Caroltts; vier van Eg. Linnig, strandgezigten enz.; eene herberg van binnen 850), door W. Linnig; een lezend vrouwtje, door A. Krausz; twee van W. linger naar Gonzales Cogues en Ant. Moor; een wachthuis, een gezigt op een stad en op een kasteel, drie etsen van M. Iüiytenbrouwcr; een van Ch. Jacque, zwijnen; L'épine dans la plan te du pied, door J. Miel (B. n°. 3); de heilige Michaëldoor G. Macs, en Esau vendant son droit d'ainesse a Jacob door P. Rodermont (B. n°. 77). 3". Gravuren, als: eene van C. L. van Resteren naar de schilderij van A. van Pell, Dr. Martin Luther; een biddend huisgezin, naar Rembrandt, uit het «Cabinet de Choiseul"; een allereerste proef van de prent van A. Claes- sens, Paysage de RembranlLe voyageur rafraichi, naar J. Lingelbaeh door C. le Vasseur; Geres, Proserpina zoekende, door H. Bary; eene oude vrouw ter halver lijve, naar C. W. E. Dietrich door J. Camerala; twee hon den en een haas, door J. Griffier den oude naar F. Barlow; Le couple picuxdoor J. de Glteyn den oude (Passavan! n". 57); de Moeder Gods met het kind, naar M. de Vos door Julius Gotlzius; Rembrantii effigies, door Jo seph Longhi naar Rembrandt, en een mans-borstbeeld in profiel, naar dcu- zelfden door G. F. Schmidt. 4\ Zwarte-kunslprenlcnals: Vertumne et Pomone, door Jan Brouwer, vermeld bij L. de la Bordc, 1' staat; een vrolijke hoer, kniestuk, door C. Dusart, niet vernield door Bartsch; Paysage avec des figures, antique, door J. Glauber, n". 28, hij Weigel, Supplément op Bartsch, en een vaan drig Ier halver lijve, naar Rembrandt door P. Lauw. 5°. Lilhographiënals: dertien door Pigal, Les amis ne sont pas des Tares; Tout s et quantes jois Toutes 1ois et quantes Ce sont des bétes bien précieuses!Ca ne vit plus que pour manger; Ces messieurs font ces forces; C'est mon Chef; Aureriez vous de l'huile de Coterêls Quelle voix d'Centaure!Que qui t'a fait ccoquin la?; Tu sais c'qu'on t'dit; ChoisissezQuel est eet homilie? en Scène poissardeallen zcet' ligt gekleurd; Sajels de chaste au tir, 1829; tien Iithographiën van F. Grenier; acht Episodes de marines, door E. Ie Poilevin. 1833: zeven van Deveria, Contes de la Fontaine; ell Iithographiën van Cile Roqueplan 1830; ééne van Madou //education de vert-rert. door Julien naar C. Jacquand; twecenveerlig Iithographiën, o. a. door P. Lauters naar landschappen en sladsgczigten van J. B. de Joughe, P. F. de Noler, J. van Rcgemorter, 11. J. van Hove en anderen; eene van Aubry le Comlc naar Girodet-Trioson La, familie Uollandaise, door A. Deveria; een landschap, door Aug. Anatasi; Julius Caesar, door G. Wappers 1830; Pins, door A. Calame; een land schap met vee. naar J. Kobell door J. J. van der Maaien; Adagio con espressione, naar Jos. Israëls door Ang. Allebé; een stadsgezigt, door A. C. Nunninck naar C. Springer, en een mansfiguur, klecderdragt uit den tijd van Francois I, door Th. Schaepkens. 6". Prenten enz. betrekking hebbende op dc geschiedenis des Vaderlands in het algemeen en op die van Leiden als academiestad in het bijzonder, als: een lithographie De Oranjeboom, ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig huwelijksfeest van den Koning uitgekomen; n°. 914 van Le monde illu tré, waarin eene prent liollande Trois-centième anniversaire de la délivrance de Leydenaar een croquis van Havard, met tekst; Gedenk plaat bij het 3e eeuwfeest van Leidens verlossing 3 Octob. 1874 (H. J. van Lummel inv.)Leiden in 1574, door X. A. 11. Brend'Amour, Sleendr. H. de Hoogh en Cle. Amstm; Gedenkprent, 1575-1875 Academia Lugduno- Ratava monumentum virtutispatriae gloria, libertatis praesidiuin chromo-lithographie naar de teekening van C. Bos, door P. L. van Looy, benevens eene spotprent Voor 't vaderland, uit den patriottentijd, met I2-reg. Holl. vers in twee kolommen. ff'ordt vervolgd Dc heer J. J. Cremer is bezig de laatste toetsen te leggen aan zijn nieu wen roman, waarvan de slof ontleend is aan de tooneelwereldalzoo ecu voor onze romanlitteratuur geheel nieuw genre. Naar wij vernemen zal dit werk van onzen zoo begaafden novellist eerstdaags als feuilleton in het Nieuws ran den Dag verschijnen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3