LEIDSCHE 0IIR A N T. 1875. N°. 185. WOENSDAG II AUGUSTUS. BlNNENLAiNDSCIIE BERIGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Ver stag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaor«, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnlifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 10 Augustus Door burgemeester en wethouders is aan den gemeenteraad voorgesteld om aan de thans gedempte Cellebroersgrachtdie toegang geeft tot de sterrewachl, als eene hulde aan de verdiensten van wijlen den hoogleeraar Kaiserden naam te geven van Kaiserstraat. Van V. M'. minister-resident te Konstantinopel is mededceling ontvan gen van een aan hem door dr. Millingen ingediend rapport van den 21sten Jiilij betrekkelijk den stand der cholcra-epidemie in Syrië, aan welk rap port het volgende ontleend wordt: //Volgens de hij den gezondheidsraad gedurende de laatste acht dagen uit Syrië ontvangen telegrafische mededee- lingen was te Damascus van 13 tot 19 dezer het cijfer der nieuwe ziekte gevallen tot 999 en dat der sterfgevallen tot 579 geklommen. Het cijler der in het militaire hospitaal voorgekomen ziekte- en sterfgevallen is niet bekend. Het aantal der inwoners, die de stad ontvlugten, nam van dag tot dag toe, ten gevolge waarvan de ziekte zich meer en meer in den omtrek verspreidde. Te üumer, te Uom en in verscheiden dorpen van den Libanon was dit het geval. Ook te Beyrut had zich onder de vlngtelingen uit Da mascus, die den 17den aangekomen waren, bij twee hunner de cholera ge openbaard, waarvan de een den f9deD overleed. Al de goederen van dezen laatste werden verbrand, hetgeen in het algemeen met nadruk aanbevolen is als het ecnige middel om de verspreiding der ziekte te stuiten. Te Saïda is insgelijks een geval voorgekomen. In het gehecle gewest heerscht groole schrik, vooral op Cyprus, waar de bevolking er op aandringt dat al wat uil Syrië komt volstrekt geweerd zal worden. Van den l2deD tot den jgJco waren te Anliochie 128 nieuwe gevallen aangegeven. Te Aleppo, het welk dus ver bevrijd was gebleven, waren, volgens een bcrigtvanden 19dc°, twee choleragevallen waargenomen. Daar de toestand meer en meer veront rustend wordt, heeft de gezondheidsraad op nieuw eenige gencesheeren naar de besmette streken atgevaardigd." - Uit de rekening van ontvangst en uitgaaf der maatschappij tot Nul van 't Algemeen over 1874 1875 blijkt, dat het saldo van hel vorige jaar met inbegrip der reserve bedroeg ƒ44,034.41 en dat aan contributie ontvan gen is 31,Gti5.48, zoodal met eenige andere baten het totaal der ontvangst 86,488.18'/b geweest is. De uitgaven hebben bedragen ƒ43,293.41, en wel ƒ9575 ter zake van onderwijs, 3.002 50 voor tegemoetkoming en reis- en verblijfkosten van afgevaardigden, 5042.14 voor den almanak; de kosten van drukwerk hebben bedragen 4186.30. Voor het ingetreden jaar 1875-1876 worden de middelen berekend op 33,800.32waaronder 24,480 als contributie van 15300 leden a ƒ1.60, de uitgaven worden begroot op 43,800, waaronder 16,300 voor onder steuning van departementen, in zake onderwijs, enz. - Bij den heer Barge, te Amsterdam, zijn ten behoeve van de slagtoffers der overstrooming in het zuiden van Frankrijk, onder het postmerk Utrecht, ontvangen 5 bankbillelten a 1000, te zanten 5000, van N. N. te Zeist. - boor den gemeenteraad van Berg-Ambacht is besloten, de openbare school met 10 meter te vergroolen. De besteding van dit werk zal a. s. Donderdag plaats hebben. Ook in den lérimpenerwaard vertoont zich de aardappelziekte in hevige mate. Van sommige akkers is meer dan de helft der opbrengst onbruikbaar. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is, ter voorziening in de vacature van predikant, het volgende drietal opgemaakt: •d', Gerth van'Wijk, pred. te 's Hage; dr. Iloedemaker, pred. te Rotterdam; d'. lluet, pred. te Dirksland. Te Amsterdam had gisteren avond in een perceel op de Warmoes gracht eene zeer hevige gasontploffing plaats. Binnenmuren zijn ingestort; plafonds gebarsten, gesprongen en naar beneden gevallen; stoelen, tafels, spiegels zijn verbrijzeld; glas-, porselein- en aardewerk vermorseld; twee vertrekken gelijken volkomen een ruïne. Van beneden lol boven (vier i,oog) bleef geen glasruit in den gevel, en van de belendende percelen zijn even eens glasruiten verbrijzeld en plafonds opengereten. De schok was zoo over weldigend, dal aan de overzijde der gracht een groole spiegelruit werd in geslagen. Dal hierbij geen hevige brand is uitgebarsten, is te danken aan <le spoedige hulp der brandweer, die een begin van brand aan het plint- werk dadelijk bluschte. De oorzaak van dal ongeluk js waarschijnlijk te zoeken in het niet zorgvuldig digimaken van een der leidingen door den gasfitter, die in de zijkamer bezig was geweest met het aanbrengen van nieuwe gasornemenlen. Zes weken geleden, meldt het Hbl., ontving, naar men zegt, een dienstbode, woonachtig op Rapenburg, een Slag van een bewoner van Mar ken. De aanstaande echtgenoot van deze dienstbode nam zich dezen slag zeer ter harte en gisterenavond wandeldè hij met zijn vrijster over Marken (Valkenburgerstraat) om den dader op te sporen en wraak te nemen. Men zegt dat hij, hoewel den man niet vindende, zich zeer luide uitdrukkingen veroorloofde omtrent de geloofsbelijdenis van den dader, tevens die van de meerderheid der bewoners van die buutt. Daaruit ontstonden ongeregeldhe den die spoedig een ernstig karakter aannamen. In de Markenstceg werd lustig met sleenen gesmeten, die in de Foeliestraat en op Rapenburg neer vielen. Daardoor werden ook de personen, daar woonachtig, in den strijd gemengd, als partijgangers voor de dienstbode met haar galant, en een geregelde schermutseling met steenen begon. Onmiddellijk was de heer Gelpke, commissaris der derde sectie, met den inspecteur Roering en 20 man policie Ier plaatse, wien het gelukte den strijd te doen bedaren. Slechts één persoon is ligtelijk aan den arm gekwetst. Ooggetuigen van den strijd deelen ons mede, dat evenals door de belegerden van vroeger eeuwen, kokend water uit de vensters werd gegoten en dat hier en daar zelfs dak pannen tot projectielen werden gebezigd. Door het kantongeregt te Hoorn zijn twee sigarenfabrikanten, ter zake van overtreding der wet op den arbeid van kinderen, veroordeeld lot eene geldboete van 6, of 2 dagen subsidiaire gevangenisstraf. Men meldt uit Utrecht: Zondagmiddag, na eene drukkende warmte, ontlastte zich eene onweersbui van 5 tol 7 ure boven deze gemeente. Er waren twee buijen die eerst tegen elkander indreveneene uit het Zuiden en eene uit het Noordendie zich schenen te vereenigen en toen zich lang zaam Noordwestwaarrs voortbewogen. De bui was vergezeld van zwaren regen en hagel. Van 5 tot 6% uur viel eene hoeveelheid van 63 mm. of met andere woorden 63 liters op den vierk. meter, waarvan de grootste helft hagelsleenen waren. Daardoor is veel schade aan boomen en planten veroorzaakt en vele glasruiten zijn verbrijzeld. De grootste hoeveelheid regen, die in de laatste 27 jaren alhier in eens was afgetapt, was 44.3 mm. den 2!. Aug. 1858. Gisterenavond te 10 uur werd 74.3 mm. afgetapt, dat gevallen was na 5 uren. Omtrent de aangerigte schade verneemt men het volgende; Bijna geen huis is er. waar niet van lekken min of meer last is geleden, terwijl het aantal ingeslagen glasruiten legio moet zijn. Boomen en bloemen hadden veel te lijden. Menige tuin is van zijn schoons beroofd en de vruchten zijn in massa's van de boomen geslagen. De bloemisten hebben mede groote schade geleden, door het inhagelen der ruiten van de kasten en het vernie len van lal van kostbare, daarin geborgen planten. Men spreekt van ƒ500, ƒ400, ƒ300 schade bij sommige der voornaamste bloemkweekers aangerigt. Ook op vele akkers heeft het te velde staande zeer geleden. Hier en daar bleven de hagelsleenen in massa liggen. In sommige buitenwijken zag men door den regen kleine stroompjes vormen, waarvan de boorden uit hagel sleenen bestonden. Achter het vlecschluiis is, men meent ten gevolge van den aandrang van water, de gevel van een in aanbouw zijnd huis ingestort. De aanjager van een der brandspuiten was lot middernacht noodig, om het water aldaar uit den kelder te pompen. De kluis van den kelder moest geschooid worden. In den hortus werden circa 2000 ruiten stuk geslagen, de planten hebben veel geleden. Aan het hospitaal werden 267 ruiten stuk geslagen. Bij Tennis Bos te Benschop is een koe in de weide, midden uit eene aanzienlijke kudde, door den bliksem getroffen en gedood. Ook op vele andere plaatsen heeft Zondag namiddag liet onweder met he vigheid gewoed. Tc Velp sloeg de bliksem in een boom en verbrijzelde dien geheel en al. Te Wiichen werd een huis getroffen, zonder brand Ie veroor zaken. Een groot varkenshok, nabij een woning op den weg van Grave naar Nijmegen gelegenwerd door den bliksem in brand gestoken. Te lïerg-en-Dal. waar bij het losbreken van het onweder 150 personen aan tafel zaten, was de ontsteltenis zeer groot. Wel twintig malen sloeg de bliksem aan den voet van den berg lieer, op korten afstand van het groote en hoog gelegen gebouw, dalvan vier bliksemafleiders voorzien, geen let sel bekwam. Te Lent trof de bliksem achter elkander drie gebouwen, die

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1