1875. LKIDSCflfi Si°. 184. COURANT# BINGSDAG 10 AUGUSTUS. BINNENLAKD.SCIIE BEUiGTE.N Dé Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; »«ei het F er slag der Handelingen ran den iicmeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditie kost en. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertëntiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 9 Augustus Poor den lieer G. J. Grashuis alhier is het volgende adres by de tweede kamer der staten-generaal ingediend: fAan de tweede kanier der staten-generaal. Geeft eerbiedig te kennen Gerhardus Jan Grashuis, van beroep tijdelijk privaat-docent aan de Indische rijks-instelling te Leiden, dal hij bet bescheidenlijk waagt de aandacht van uwe vergadering te ver zoeken voor de navolgende punten: dat vooreerst iu artikel 7G van de Grondwet wel ligt opgesloten een on derscheid van Nederlandsche staatsburgers iu hel algemeen en kiezers van leden der tweede kanier in het bijzonder, maar geenzins een onderscheid tusschen die kiezers, of ook zelfs de geringsle bevoorregling van den éénen kiezer boven den anderen dat len tweede de feitelijke toestand zoodanig is, dat de kiezers van de enkele kiesdistricten minder staatkundigen invloed hebben dan die van de dubbele of veelvoudige districten, zoodat bij voorbeeld een kiezer te Amster dam zes malen meer bcteekenis heeft dan zijn medekiezer in de Haarlem mermeer, dat ten derde die ongelijkheid van staatkundigen Invloed in hel land steeds, naarmate er telkens enkele kiesdistricten worden gevormd, bij toe neming der bevolking en daaruit voortvloeijende vermeerdering van het ge tal leden der tweede kamer, op ongelijke en onbillijke wijze toeneemt, dat de ondergeleckende meenen zou te kort te doen aan den eerbied, aan uwe hooge vergadering verschuldigd, zoo hij in eene uitvoerige behandeling trad van lietgcep uit de drie genoemde zaken volgt, dal hij zich er daarom toe bepaalt in verband met liet opgenoemde eer biedig en dringend aan uwe vergadering te verzoeken vooreerst dat zij. het aanhangig ontwerp van wet tot vorming van drie nieuwe kiesdistricten, zooals het daar ligt, niet in behandeling neme, en ten tweede, dal zij de regering uitnoodige eene zoodanige wijziging in de kieswet vóór te stellen, dat ieder kiezer in Nederland eciicn gelijken invloed licbheen liet land worde verdeeld in enkele kiesdistricten, of in districten, die ieder een gelijk aantal afgevaardigden kiezen. 't Welk doende, enz." Al de leerlingen van de 5e klasse der hoogere burgerschool alhier, 15 in getal, hebben zich aan het eind-examen der hoogere burgerscholen in Noordholland onderworpen en hadden het geluk te slagen. Hunne namen zijn: 11. L. Unieker, G. Groll, H. G. W. Plantenga, J. van Leeuwen, J. C. II. Fischer, J. W. C van Steeden, A. R. Ophorst, C. 13. Brouwer, C. 11. G. A. de Vogel. F. G. Goudsmit, A. C. Kamp, J. 11. van der Zweep, C. W. G. 51. Slroo, L. P. ten Gate en J. C. Zaalberg. lieden werd in het Nutsgebouw alhier de aanbesteding gehouden van liet bouwen van een voorportaal enz. bij de bewaarschool van het departe ment. Er waren vijf billetlen ingekomen, liet werk werd, behoudens de goedkeuring van den raad op het verzoek om afstand van gemeentegrond, aan den laagsten inschrijver, den heer J. J. Planjer, gegund. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 cn 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ27.50, ƒ5.60 en ƒ2.60 en de laagste prijzen ƒ27.ƒ5.30 en ƒ2.65. Gisteren avond omstreeks 7 ure was nabij de Vlielsbrng een schuitje, waarin zich vier jongens bevonden. Door eene schommelende beweging roe keloos door hen gemaakt, viel een hunner in het water. Zijne makkers konden hem nog bij hel hoofd boven houden en slaagden er in hem weder in de schuit te brengen. HU. KK. HU. prinses Marianne der Nederlanden en prins en prinses Albert van Pruissen hebben Zaturdag de kon. Nederl. fabriek van gouden en zilveren werken van de Rh. J. M. van Kempen en Zoon te Voorscholen bezocht. De algemeene vergadering van deelhebbers in de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, te houden op Vrijdag 20 Augustus 1S75, heeft ten doel: de goedkeuring van overeenkomstendoor den raad van administratie der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij met de hooge regering gcslo- Aeh: t». tol wijziging der voorwaarden van concessie voor exploitalie van den Noord-Ilollandsclieh staatsspoorweg en uitbreiding lot dc exploitatie van meerdere staalslijneu; 2". lot wijziging der concessie tol vaststelling van een nieuwen termijn, waarop de regering de bevoegdheid zal hebben, zich in het bezit te stellen van den Hollaudschcn ijzeren spoorweg. Men leest in de Delftsche C. Zooais men zich welligt herinneren zal werd op de tentoonstelling van oudheden, in 1863 alhier gehouden, door den heer dr. W. H. Haverkorn van Rijscwijk een schoorsteenstuk geëxpo seerd uit het huiswaarin Miercvelt en zijne nakemelingen te dezer stede ongeveer 100 jaren achtereen hebben gewoond, in welk huis toen de inzen der woonachtig was, cn dat sedert eenige jarenals rijks-eigendom, tot woning van den postdirecteur en tot postkantoor is ingerigt. ilct stuk, dat na afloop der tentoonstelling weder in de schoorsteenlijst werd geplaatst, stelt voor drie vrouwenfiguren met eenig bijwerk. Er werd aan dit stuk destijds wel eenige waarde toegekendmaar men vermoedde niet dat het zoo precieus was als thans gebleken is. Immers, nadat door kunstkenners daarvoor een belangrijke som (eenige duizenden guldens) was geboden, heeft de regering de commissie van rijks-adviseurs voor dc monumenten van ge schiedenis en kunst, uitgenoodigd haar gevoelen over dit schilderstuk ken baar te maken, hetgeen dezer dagen is geschied en ten gevolge waarvan het thans is overgebragt naar 's Gravenhageom te worden geplaatst in het koninklijke kabinet van schilderijen cn zeldzaamheden aldaar. Men ver moedt dat liet stuk is van de hand van den beroemden Deirtscheii portret schilder Michiil Mierevelt, en dat de vrouwenfiguren de portretten zijn zjjiier drie dochters. Rij de herv. gemeente te Amersfoort is lot predikant beroepen d'. A. Cotivée, pred. te Breukelen. Bij het zware weder, dat zich gisteren namiddag over een deel van Noordholland ontlastte, is een watermolen aan de Vecht, tusschen Vreeland en Nichtevechtdoor den bliksem getroffen en afgebrand. De iV. R. C. meldt dat het schip Mary Evans, kapt. Mc. Cracken, thans te Rotterdam liggende, Banana verliet met dan kapitein en 9 man. Eene week daarna lagen 8 man ziek, van welke 6 spoedig stierven. Twee maal werden schepen gezien, doch te vergeefs om hulp geseind. De kok, zelf half ziekkon slechts nu en dan eens aan het roer staan. De kapitein was de eenige valide man gebleven, die hel voor 10 man bestemde werk alleen te doen had, behalve nog de verzorging der zieken. Daarvan heelt hij zich. met zeldzame volharding, gedurende zes weken, nacht en dag werkzaamgekweten. De heer J. Bastiaans Jr. gaf Vrijdag 11. in de groote kerk te Haarlem een vocaal- en orgelconcertmet welwillende medewerking van mej. G. Donker (sopra:ui), ex-pensionnaire van Z. M. den koning, mej. 11. Donker (alt), den heer B. J. de Goey (tenor) en den lieer v. G. (bariton). De opbrengst, bestemd voor de noodlijdenden door de overstroomingen in Frankrijk, be droeg, na aftrek der kosten, ruim ƒ200. Zondag nacht is uit de Ringvaart bij de Duivendrechtsche brug door eenige visschers opgehaald het lijk van een 21-jarigen jongeling, die sedert Donderdag vermist was. De ongelukkige laat eene troostelooze moeder (weduwe), wier kostwinner hij was, en eene zuster na. Tc Amsterdam is gisteren een jongeling bij het baden in de Oosten- burgergracht verdronken. Ook is in hel Oosterdok een scheepsopluiger uit den mast van een schip in het water gevallen en verdronken. Het Ilbl. deelt het antwoord mede, dat door den algemeenen kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam gegeven is op dc uitnoodiging lot bijwoning van dc leestelijke viering van het 200-jarig bestaan der Dort, Israëlitische synagoge aldaar. Dat antwoord luidt als volgt: "De alg. kerkeraad der Ned. hervormde gemeente alhier lieert de eer in antwoord op uwe missive, dd. 19 Julij 1875, u te berigten, dal het hem. ofschoon hij uwe uitnoodiging op Imogen prijs stelt, onmogelijk is, deel te nemen aan eene feestviering, die van het standpunt zijner belijdenis hem veeleer een ooizaak van smart, dan van vreugde geacht moet worden te zijn. Ouder locbidding van den zegen des Ileeren. Num. 6, verzoeken wij u de verzekering onzer hoogachting te willen aannemen." Te Utrecht kwam verleden week een man uit Rotterdam aan met zijne beminde, eene gehuwde vrouw, die, haar man met 4 kinderen achter latende, de gemeenschappelijke woning had verlaten, om haren minnaar te volgen. De laatste heeft haar thans, na met haar een vrolijk en rijk leventje geleid te hebben, alleen achtergelaten cn .is met de noorderzon

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1