LEIDSCHE C OIIR AIT. 1875. |V. 183. [MAANDAG 9 AUGUSTUS. STA DS-DER IC II TEN. J A G T. MNNENLANDSCtlE BE1UGTEN. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaan, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke potnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 15 der Wet van 29 Juni 1851 Staats blad n'. 85), wordt bepaald dat de ter verkiezing van een lid van den Ge meenteraad noodige herstemming zal geschieden op Dinsdag den 17dtn Au gustus aanstaande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 7 Augustus 1875. E. KIST, Secretaris. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 211'» Augustus 1875. n". 30; Gelet op art. 11 der Wet van den 13Je" Junij 1857 Staatsblad n\ 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengeuoemd besluit: 1*. de opening der jagt op klein wild, vermeld tn de zinsnede van art. 17 der wet van den 13d"1 Junij 1857 Staatsblad n'. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaturdag den 4den September aanstaande met zonsopgang 2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbedrjjf, vermeld in art. 15, lelt. e der aangehaalde wet; 3". de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie malen 's weeks en wel des WoensdagsVrijdags cn Zaturdags mag worden uitgeoefend. Eu zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandse he Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 'sGbavenhage, 3 Augustus 1875. F O C K. LEIDEN, 7 Augustus hoor Z. M. is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende ■wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier de beer dr. P. de Jong, hoogleeraar le Utrecht. De minister van binnenlandsche zaken heeft geantwoord op het afdee- lingsverslag der tweede kamer, omtrent het iwecde onderzoek van het wets- «nlncrp der regering op het hooger onderwijs. Gaarne bereid lol bevorde ring van het gemeenschappelijk overleg, heeft de regering nog verschillende wijzigingen aangebragt. Zoo in art. 7 (aansluiting van het gymnasium aan de boogerc burgerschool). Dientengevolge is de cursus aan de gymnasia van 6 lot 7 jaar verlengdvoor de overbrenging der letterkundige propacdeusis naar het gymnasium zijn de vakken, aan het gymnasium te onderwijzen, •eenigzins uitgebreid. De regering handhaaft de bestaande hoogescholen en bare zienswijze omtrent het weglaten der theologische faculteit. Zelis nu vervalt het afzonderlijk onderwijs in de godsdienstwetenschap, als overgangs maatregel echter blijft de theologische faculteit onveranderd. Woensdag 11 Augustus e k.'s avonds te half acht uur, zal door het barmoniecorps der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden op Zomcrzorg, 'oor de leden der maatschappij, een muziekuitvoering gegeven worden, waartoe door het bestuur de leden van het alhier te houden congres van asironomen tot bijwoning worden uitgenoodigd. Ieder lid zal met twee dames tot deze uitvoering, op vertoon van het diploma, vrijen toegang heb ben; terwijl voor meerdere personen en ook voor hendie geen lid der genoemde maatschappij zijn's avonds loegangkaartena 0.75 den persoon, bij bet binnenkomen verkrijgbaar zullen worden gesteld. Heden middag ten half drie ure is een jongen aan den Apolhekersdijk den Rijn gevallen; hij zou waarschijnlijk zijn verdronken, zoo niet J. de Ree en A. Kors, bloemisten, die alhier ter markt waren, zich gekleed te water hadden begeven. Zij mogten het genoegen smaken den drenkeling behouden aan wal te brengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 59 tot 73 volwassen personen en 13 tot 20 kinderen. Met 31 Augustus a. s. wordt de rijksveldwachter 3e kl.opziener der jagt en visscherijW. van den Burg, gestationeerd te Oegslgeest, eervol ontslagen. De rijksveldwachter opziener der jagt en visscherij zal met 7 Sept. a. s. van Noordwijkerhout naar Oegstgeest verplaatst worden. De verplaatsing van den veldwachter opziener enz. A. Parlevliet, van Noordwijkerhout naar Dubbeldam, is ingetrokken. Men meldt ons uit 'sliage: Naar de inlichtingen, hier ingewonnen betredende de bekentenis door zekeren oud-grenadier, te Samarang afgelegd nopens een moord, door hem gepleegd, moet die bekentenis niet slaan op den moord van mevrouw v. d. Kouwen en haar dienstbodemaar op een anderen moord, zooals men zich herinneren zal, korten lijd daarna bedre ven op een dienstmeisje, nabij de Geestbrug. Dat meisje was met eenige kolonialen uitgegaan en gezien en sommigen hunner zijn destijds met den overleden grenadier door de justitie ondervraagd nadat het lijk, deerlijk verminkt, uil de vaart nabij de Geestbrug was opgehaald. liet Staatsblad n». 140 bevat het kon. besluit van 24 Julij jl.tot vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders der gemeente Maastricht, van 14 Mei 1875, betrekkelijk den aan den commandant der dienstdoende schutterij aldaar verstrekten last tot het doen vergezellen van de algemeene processie van den H. Servalius door twee compagniën van de onder zijne bevelen staande schutterij. Van de 34 adspiranten tot toelating als militair student bij de genees kundige dienst zijn 30 geslaagd. Van hen zullen 12 voor de koloniën en 6 voor de landmagt hier te lande worden voorgedragen. Te Koudekerk (Rijndijk) is den 26tten Julij jl. op de post gedaan een brief, geadresseerd aan L. H. te Roermond, inhoudende een bankbillet van ƒ300, G. n°. 3521, aan de achterzijde geteekend L. en H., welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam zal een adres bij de tweede kamer worden ingediendwaarin zijdaar het zicli voorzien laat dat de medewerking der vergadering zal worden ingeroepen om de Min Leiden—Woerden lot stand te kunnen brengen, in het belang van den Rotlerdamschen handel den dringenden wensch uit, die medewer king niet te verleenenwanueer de aanleg daarvan verkregen moet worden door de opofïering van het regt, dat de staat thans heeft om de aansluiling van den Rijnspoor aan het gemeenschappelijk station der overige spoorwegen te Rotterdam te doen plaats hebben. - Gisteren middag is de Leidsche boot, varende van Amsterdam op Leiden, aangevaren door een vrachtscheepje, in het Nieuwe Meer. nabij Sloten. Het scheepje bekwam daarbij een gat in den boeg, en geraakte bij half vol water op lager wal. De boot, welke oogenschijnlijk geene schade bekwamzette de reis voort. In een sloot tusschen Amsterdam en Sloterdijk werd dezer dagen door een maaijcr het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Reeds gedurende geruimen tijd, meldt het N. v. d. D., werden de timmerlieden te Amsterdam uiigenoodigd tot het bijwonen van groote mee tingswelke des Zondags middags in het lokaal van den Nederlandschen werkmansbond in de Spuistraat werden gehouden. Thans begint men aan die meetings een Engclsch tintje le geven. Bij groote aanpiakbilletten wordt thans medegedeeld, dat Zondag a. s., des middags ten 12% ure, ecne mee ting zal worden gehouden in het open veld op den Amsterdamschen weg naast het Westelijk entrepot, gelegen aan de zijde van den Haarlemmerweg buiten de Willemspoort, achter den molen het Fricsche wapen. Als een bewijs van de belangrijkheid der haven Den Helder voor de visschersvloot, wordt gemeld, dat in het afgeloopen jaar, volgens authen tieke opgaven, daar voor ongeveer ƒ215,000 aan visch ter markt is algcsla- geuwelke voor het grootste gedeelte naar het buitenland is Hitgcvoerd. Bij het gemeentebestuur zou het plan bestaan, om van dien vischafslag ecuig regt te heffen, omdat de voordeelen thans geheel in particuliere han den vallen. Betreffende hel doodschieten van een artillerist te Arnhem deelt de

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1