scharwoude in diens eigen woning op Zondag 25 Julij. Hij kwam daar, volgens zjjn zeggen, naar zijne kinderen zien, die er zich sedert acht dagen met de moeder bevondenomdat hij laatstgenoemde gedreigd had te ver moorden. Naauwelijks in huis gekomen, vloog hjj den ouden man, dien hij sedert lang een doodelijken haal toedroeg, aan en zou hem gewis hebben geworgd, indien de huishoudster niet tijdig tusschen beiden getreden ware en de vrouw niet intusschen buren te hulp geroepen had. Betreffende het gebeurde in het artillerie-park te Arnhem, waar een schildwacht een artillerist heeft doodgeschoten, meldt de Arnh. C. het vol gende: Officieel is omtrent deze zaak niets bekend gemaakt en zal er waar schijnlijk niets bekend worden. Alles bepaalt zich tol geruchten. Wij mee- ncn echter zeker te weten, dat het geweer van den schildwacht niet gela den was, maar eerst door hem geladen werd toen, ondanks zijn bevel aan de beide artilleristen om ue zakken en het kistje, die zij op een kruiwagen hadden geladen, op het terrein te laten, zij zich daarmede verwijderden. De schildwacht had consigne te waken dal men niets van het terrein mede- namde artilleristen schijnen last gehad te hebben genoemde voorwerpen te halen. Verder verhaalt men, dat de schildwacht bekend stond als een eenig- zins zonderling, in zich zelf gekeerd man, zoodat, toen de manschappen in het wachthuis, waar zij juist aan het schaften waren, het schot hoorden, onwillekeurig de gedachte bij hen rees, dat hij zich zeiven had doodgescho ten. Een van de militairen liep naar buiten, maar zag hem op zijn post; eerst door het toeschieten van een aantal personen, mcerendeels pleizierrei- zigers, welke zich in de nabijheid bevonden, en den schildwacht schenen te lijf te willen, begreep hij dat er iets gaande was. Nog verhaalt men, dat de tweede artillerist, die met den ongelukkigen kameraad de zakken had gehaald, dezen toevoegde: "pas op, die man zal op ons schieten; ik heb hem, geloof ik, zien laden." Een oogenblik later zonk de ander met den uitroep "O God! o God!" ineen, en eerst toen hoorde zijn kameraad hel schot vallen. Op de vraag van een officier aan den schildwacht, of hem ooit was geleerd of gelast wat hij gedaan had, gaf hij ten antwoord dat zijn begrip van zijn karakter als schildwacht dit medebragt. Eindelijk ver telt men. dat het onderzoek van de zaak is afgeloopen en eene beslissing genomen: de schildwacht is door den krjjgsraad vrijgesproken, maar de zaak is voor het hoog militair geregtshof gebragt. Men meldt uit Kuilenburg: Het ziet er hier, vooral voor de huurboeren, die hel land tegen hooge prijzen gepacht hebben en om rekening te kunnen maken een dubbelen oogst moeten hebben, waarvan de eerste uit aardappe len bestaat, allertreurigst uit. De oogst van dit gewas is bijna geheel mis lukt. ten gevolge waarschijnlijk van de hevige regens, die vóór eenige dagen het land als overstroomden. Er zijn honderden mudden verkocht zooals liet land ze oplevert voor den prijs van 60 cents per mudterwijl de prijzen in andere jaren gewoonlijk verschillen van 1.50 tot 2. Terwijl een jong metselaar, I). Vermegen zijn werkzaamheden ver- rigtle onder in een put bij een der in aanbouw zijnde huizen in de Johanna- slraat, tegenover de Nijverheidsstichting, te Arnhem, storfte, vóór hij zich redden kon, de geheele put hoven hem in. Men ging onmiddellijk aan het uitgraven en slaagde er in hem te redden, ofschoon de put zes meter diep is. Ter vervulling der vacature van regter in de arrond.-regtbank te Leeu warden, heelt dat collegie de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt, de heeren m".: 1». E. Star Busman, regter in de arrond.-regtbank te Almelo: 2\ jhr. A. A. F. van Panhuys, substituut-griffier bij het prov. geregtshof van Friesland: en 3". A. C. de Raaydt, substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Zwolle. -- Naar men uit Groningen meldt heeft in die provincie tot nu toe de aardappelenziekte zich nog niet vertoond. Te Nieuwe Pekela werd dezer dagen door een persoon de weddenschap aangegaan dat hij 25 glazen jenever zou uitdrinken. Na het gebruik van een veertiental glazen is de man gestikt. Tc 's llertogenbosch is men eergisteren, door strepen en plassen bloed, die men op de straten zag liggen, tot de ontdekking gekomen dat een koet sier in beschonki n toestand een paardwaarmede hij des nachts van een lit was tehuis gekomen, met een mes verscheiden diepe wonden in dc zijde had loegebragt. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Te Vlissingen is gisteren morgen, bij het binnenkomen van het stoom schip Stad Middelburgde aldaar liggende stoombaggermolen door dit vaartuig zoodanig aangevaren dal hij zonk; de bemanning heeft zich kun nen redden. Uit Maastricht meldt men dat Maandag ochtend op den Grand central, nabij die stad, een persoon, een opzigter in eene aardewerk-fabriek, die op de rails lag, door een goederentrein door midden is gereden. Waarschijn lijk had hij zich daar des avonds te voren in beschonken toestand te slapen gelegd. 'sGBAVENHAGE, 4 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd: tot lid der commissie die, gedurende ée'n jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het alnemen van het eerste natuurkundig examen vermeld in art. 2 der wet van 8 Julij 1874 en van het natuurkundig examen voor hulpapotheker vermeld in art. 5 dier wel, dr. F. van Calker, leeraar cn onder-directeur aan de hoogere burger school te Arnhem, en lot plaatsvervangend lid dier commissie dr. C. B. Spruyl, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht; en tot lid der commissie die, gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen van het geneeskundig examen, bedoeld in art, 3 der wet van 8 Julrj 1874, dr. S. S. Rosenstcin, hoogleeraar te Leiden, en tot plaatsvervangend lid der commissie dr. B. J. Stokvis, hoogleeraar te Amsterdam. Tot notaris te Maarsscn, arr. Utrecht, is benoemd de heer S Brouwer, cand.-notaris te Abcoude. Aan den luit. ter zee le kl. T. Spree is, op zijn verzoek, ter zake van ongeschiktheid voor de militaire dienst, wegens in cn door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, pensioen verleend, en aan den officier ?ai administratie 3' kl. F. H. A. Pool is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit j( zeedienst verleend. Tot luit. ter zee 1» kl. is benoemd de luit. ter zee 2e kl. 0. C. A. j Moreau, en tot officier van administratie 3e kl. de scheepsklerk J. Mets. -- De paardenarts 3e kl. F. Meijer, van het leger hier te lande, is ovg. geplaatst bij het leger in Nederl. Indie, en bij laatstgemeld leger benoem tol paardenarts 2' kl.en bij het personeel van de pharmaceutische diens van het leger in Nederl. Indie is benoemd tot apotheker 3e kl. de htj F. H. Eydman, civiel apotheker. Ter teregtzitting van het prov. geregtshof in Zuidholland, heden houden, heeft de heer mr. E. Kist, als regter-plaatsvervanger bij de arroni. regtbank te Leiden, den bij de wet gevorderden eed afgelegd. De uitslag der herstemmingen voor twee leden van den gemeenteraii is geweest dat de beide wethouders, aftredende raadsleden, zijn herkom te weten, mr. J. P. Vaillanl en baron E. B. Wittert van Hoogland. bUI l hfSLAiNÜSCHE BEK1GTEIN. ENGELAND. LGNDEN 3 Augustus. Zaturdag is in de Westminsler-abdijin tegenwoordigheid van een k perkt aantal personeneen marmeren borstbeeld onthuld van sir IA Franklin, llet was het laatste liefdeblijkdoor Franklin's gade den k!< ken zeevaarder toegedacht. - Kolonel Baker, broeder van den bekenden reiziger sir Samuel Bab is tot twaalf maanden gevangenisstraf veroordeeldomdat hij in een sp» wegrijtuig tegenover een jonge dame, met wie hij alleen was, zich vrjjk den veroorloofde. FRAKHBIJ Ei- In de Maandag gehouden zitting van de nationale vergadering, w« de derde lezing plaats had van de wet betreffende de verkiezingen voort senaat, hebben twee legitimistische leden zich zoodanig tegen de republi-, uitgelaten, dat zij door den voorzitter moesten berispt worden. De lint: zijde heeft den haar toegeworpen handschoen niet opgeraapt, maar heelt» stil gehouden. Naar men uit Parijs aan de lnd. Beige meldt, kan men eerslita verwachten een manifest van den ex-keizerlijken prins, in den voran een particulier schrijven aan een zijner vrienden. In dit manifest nil pretendent verklaren, geen enkele poging te zullen aanwenden om de krs zijner voorvaderen maglig te worden, maar te zullen wachten totdat» Fransche volk hem vrijwillig roepl. Generaal Fleury zou de strekkint: den vorm van dit manifest hebben aangegeven. - De heer Jalabert, de oudste der regtsgelecrden te Nancy, is benoti: tot leider der Fransche liberale protestanten, in de plaats van wijlen nase Coquerel. De Corresp. Univ. meent thans als zeker te kunnen bcrigten data benoeming van den bisschop van Orleans, mgr. Dupanloup, tot karfa aanstaande is. Hij zal worden bevorderd in het eerstvolgend consisiw dal den 7de" September zal gehouden worden. SPANJE Te Madrid is, naar men aan de lnd. Beige meldt, de secretaris penningmeester der Carlistische junta in hechtenis genomen; op eenes van niet minder dan ruim 12 milliocn is bij hem beslag gelegd, welk geilt komstig moet zijn van de bijdragen door de partij voor de geestverwant in hel Noorden, hetzij vrijwillig of gedwongen, afgestaan. Over bet gel» land is een net van Carlistische junta's uitgespreid, die geen anderen hebben dan de vrijwillige giften in te zamelen of ook anderen tot gerei dwingen. De in beslag genomen 12 millioen zijn bestemd voor een fat waaruit geldelijke hulp verleend zal worden aan weduwen en weezcii soldaten, die in den burgeroorlog gedood of verminkt zijn. - De Gaceta meldt dat de brigade-generaal Cordoba Viania en de oiè gende posities aanviel en de Carlistcn verjaagde, die 71 gevangenen en» dooden en gewonden verloren. Generaal Esteban heeft Dorregaray en Ct rnundi bij Nargo in Catalonië geslagen. Berigtcn uit Logrono melden een gevecht bij Nargo, waarbij de listen de nederlaag leden en 130 gevangenen verloren. De Carlisle» weré op den linker-oever van de Ebro terugges|agen. Het gevecht, waarbij regeringstroepen zich van Viana meester maakten, werd aan beide# met verbittering gevoerd. De Carlisten verloren 150 gevangenen. Door li overwinning is Logrono thans voor verdere aanvallen gevrijwaard. OOST-INDIE BATAVIA. 19 Junij. Aan het Bal. Bbl. wordt uit Atchin het volgende gemeld: Doorfe nemen en bezetten van Geljiel en Lamtaboe in het zuiden is het kort gesloten. Bij Getjiel verloren wij den dapptren von Ende. Wij hebben eene prachtige en sterke positie, welke zelfs voor eenen vijand, met W1 vuurwapens voorzien dan de Atchineesblijken zoude onneembaar le tl- De Atchinezen schijnen dit dan ook wei in te zien, omdat tot nog toe* krachtige poging om ons te verdrijven slechts een voornemen is geb'"" Verleden maand zagen zij eenen grooten kring om de maan: dit ge* natuurverschijnsel werd natuurlijk door de hoofdtn en de priesters gefiP» tcerd; hel was Mohamed cn Toean Allah, die hun een teeken tot volhot en kracutige voortzetting van den oorlog gaven. Door spionnen kregen dan ook bcrigt dat zij eenen aanval op onze posten zouden doen en dal op den 27*" April jl. Het is echter niet tot eenen aanval gekomen, ja® genoeg, want zij zouden door ons vuur zeer zeker verpletterd zijn.ge* den. Hel verblijf in den kraton wordt van dag tot dag beter en aangt® mer. Wij hebben eene zeer goede muziek, welke zich viermaal swe

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2