naar hel feestgebouw vertrokken. Overal in de slraten waar de stoet door trok waren vlaggen uitgestoken. Op den middag was reeds door het muziek corps der schutterij op het feestterrein eene matinee musicale gegeven. Z. K. H. prins Hendrik kwam des middags ten 3 ure op het feestterrein aan. Het zoo luisterrijk gedecoreerde feestgebouw leverde des avonds, toen het behalve met de zangers en orchestledenletterlijk opgevuld was met toe- hoorders, een verrassend gezigt op. In weerwil van de moeijelijkheden. ver bonden aan de zamenwerking van een groot aantal elkander vreemde zan gers, had de eerste uitvoering met het beste succes plaats; aan de uitvoer ders werd door het publiek de welverdiende hulde gebragt. Z. K. H. prins Hendrik woonde de uitvoering bij en werd bij zijne komst door het publiek met juichkreten onlvangen. Na ailoop der uitvoering werd er in den tuin nog een vauxhall gehouden, waarbij het Amsierdamsche park-orchest zich liet liooren. In de vergadering van afgevaardigden van liedertafels van het Zangers verbond is bepaald dat het volgende zangersfeest zal worden gehouden te Nijmegen. Te Rotterdam had Zaturdag middag een treurig ongeluk plaats. Twee sjouwerlieden, werkzaam aan eene Zeeuwsche boot, zijn door het loslaten van een touw van de stelling in de Maas gevallen en, ondanks alle aangewende pogingen tot hulp, verdronken. Hunne lijken zijn eenige uren later opge- vischt. Zij laten weduwen met kinderen na. Te Amsterdam hebben zich bij een knaapje van ongeveer zes-jarigen leeftijd plotseling teekenen van watervrees vertoond; onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd, is hij reeds spoedig bezweken. Sporen van een honden beet waren aan het hoofd aanwezig. -- Men meldt uit hel Nieuwe Diep: Met hel schip Louis August Con- stantijn zijn van Ratavia hier aangebragt 16 gevangenen, die hun overigen straftijd in een der gevangenissen zullen ondergaan. Twee anderen moeten, naar de equipage meent, des nachts, in het Kanaal over boord zijn gespron gen, ten minste zij werden des morgens gemist. Een der beiden is, volgens ontvangen berigl, nabij Dover, drijvende op een balk, opgevischt. Van den andère is tol nu toe niets vernomen. Te Hoogeveen is Vrijdag 11 in een met groen en vlaggen versierden wagen, de turf naar hel slation gebragt, die dezer dagen op de fabriek van de firma Rahder aldaar vervaardigd werd van de specie afkomstig uit Spaanschc vccnen, toebehoorende aan den heer Liinenborg, industrieel uit Hamburg. De turf moet van uitstekende hoedanigheid zijn, en de heer I.iinenborg is voornemens de exploitatie van zijne veenen op groote schaal te beginnen. Er zijn welligt weinige streken in ons land waar de verbouw van cichorei zoo uitgebreid is als in de zoogenaamde Dockumer-Wouden. Het is daar, even als het vlas, voor de talrijke arbeiders een zeer belangrijk productde vele daaraan verbonden werkzaamheden leveren goede verdien sten op. De meeste cichorei is daar reeds, te leveren in den aanstaanden herfst, vooruil verkocht voor ƒ20 a 22 per 1000 kilogr. De stand van dit wortelgewas is in den laatsten tijd veel verbeterd en het zijn vooral de lage gronden, die een zeer goeden oogst beloven. Door de droogte zal er den kelijk in September minder kunnen worden geleverd dan gewoonlijk liet geval is en daardoor zullen koopers en verkoopers waarschijnlijk eenige schikking moeten aangaan. Ten bewjjze, dat de omvang van den cichorei- bouw in die streken groot is, kan dienen, dat in het vorige jaar alleen in de gemeente Dantumadeel 630 hectaren met dit product zijn beteeld gewor den, die een oogst hebben afgeworpen van 13,230,000 kilogrammen, Men meldt uit Vlissingen aan het HOL: In de eerste dagen der vaart van hier op Shcerness .werden gemiddeld ruim 50 passagiers per boot ver voerd. Deze waren zoowel bestemd voor Antwerpen en Rrussel als voor Nederland en Duitschland. De Stad Middelburg hield zich streng aan het programma, door steeds binnen dc acht uren den overtogt Ie doen. De Stad Flissirigen hoewel geheel op dezelfde wijze gebouwd als eerstgenoemd j stoomschipkwam telkens ongeveer 1 uur later. Men schrjjft dit toe aan de mindere geoefendheid der equipage, die, uil vijl of zesenveertig koppen bestaande, eerst sinds weinige dagen op dit stoomschip geplaatst is. Voor liet geval, dat de boot te laat aankomt om de reizigers nog per trein van 7.15 te kunnen vervoeren, rjjdt er een exprestrein. die voortaan in dat geval tfc 9 uur van hier zal vertrekken. De groote kosten, hieraan voor de maatschappij verbonden, geven reden te verwachten, dal men alle middelen zal aanwenden, zooveel mogelijk bijtijds aan te komen. In de memorie van beantwoording omtrent het wels-onlwerp tol het verkenen van vrijdom van grondbelasting voor stichting van woningen voor de arbeidersklassenkomt de minister van financiën op tegen de voorstelling in de aldeelingen der tweede kamer gemaakt alsof deze poging om den aan bouw van goede arbeiderswoningen te bevorderen ooit de grondslagen der maatschappij zoude ondermijnen. Ter beantwoording der bedenkingen, legen het eenig artikel der voordragt ingebragt, zet de minister nader uitvoerig het juiste doel er van uiteen. Het gronddenkbeeld is, om wat art. 41 der wet van 26 Mei 1870 ten be hoeve van uitgebreide en zeer kostbare landaanwinningen verleent (ten einde den nationalen rijkdom te verhoogen) thans ook ten behoeve van eeuigzins uitgebrcidcn en betrekkelijk kostbaren aanbouw van arbeiders woningen te bepalen met het oog op de bijna dagelijks vermeerderende be hoefte aan woning, zoowel in de grootere steden als in sommige gedeelten van het platteland ten gevolge van de sterk toenemende bevolking. De spe- culalicgcest die voorziet in dc behoefte aan woningen voor meer vermogen- den houdt zich toch in den regel verre van den aanbouw van arbeiders woningen, omdat er weinig zekere winst mede te behalen is en de rente onzeker blijft. En wanneer dc behoefte al te dringend wordt ziet men meestal zeer gebrekkige arbeiderswoningen verrijzen uit een gezondheids- oogpunt zoo slecht mogelijk ingerigt. In dezen toestand wordt ten minste eenigzins tegemoet gekomen door ver eenigingen en maatschappijen sommige zelfs door den arbeidersstand constitneerd. De billijkheid nu brengt mede deze vereenigingen en allend op eenigzins uitgebreide schaal arbeiderswoningen stichten en dus kostbare woning-aanwinning tot stand brengen, dus hoogst nuttig werkt» zijn in het algemeen belang, wat den vrijdom van grondbelasting betreft- dezelfde wijze te behandelen als bij de wet van 1870 op dezelfde grond» voor groote en kostbare landontginningen is geschied. Zoodoende tvor geen privilegie in het stuk van belastingen verleendwant een privilegie den zin van art. 172 Grondwet kan alleen van persoonlijken aard zijn zekere categorie van personen betreffen, en daarvan is hier geen sprake, 's GRAVENHAGE 2 Augustus. De le luit. H. Veen, van het le reg. infant., is op zijn verzoek, zonder "bezwaar der schatkist, op non-activiteit gesteld, en de 2e luiten; der artillerie A. H. de Bruyn is weder bjj het 1' reg. artillerie te Delft activiteit gesteld. De officier van gezondheid 2de kl. dr. T. Abrahainsz, uit O.-I. tem.; keerdis op non-activiteit gesteld. Volgens een by het dep. van marine ontvangen telegram, zoui stoomschip Bromo den 30s1"1 Julij jl. van Suez vertrekkenter voortzett der reis naar Atchin. Heden vervult prinses Mariadie thans met haren gemaal Z. prins Albert van Pruissen te Schcveuingen vertoeft, haar 21-jarigen leelf H. K. 11. prinses Marianne bood dezen ochtend de gelukwenschen aan! vorstelijk echtpaar aan. Mr. baron J. P. P. van Zuylen van Nyeveltbuitengewoon gezant gevolmagtigd minister van hel Nedeilandsche hof bij de Fransche repnft bevindt zich thans in de residentie. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENG ELAND. LONDEN 1 Augustus. Hel feestmaal, door den lord-mayor van Londen aan de burgenten! der voornaamste steden van Europa aangebodenis zeer prachtig gewte en heeft niet minder dan 18000 gekost. De hoofdgast was de pre van de Seine, voor wien hel feest eigenlijk aangerigt was; doch mede noodigd en opgekomen waren de burgemeesters van Rome, Florence, Tij Amsterdam, Brussel, Genève, Lissabon, Quebec, Christiania, Dublin,Ei burg. Glasgow en tal van andere vreemde en Rritsche burgemeesters. I al de gasten in groot costuum warenmoet het leest in de schildert antieke Guildhall een hoogst eigenaardig schouwspel hebben opgeleverd. Blijkens een officiéél verslag omtrent de immigratie in de Vereew Staten zijn gedurende het jaar 1874 in het geheel 325,611 pers» (203,837 van het mannelijke en 121,774 van het vrouwelijke geslacht)* buiten 's lands op het gebied der Unie aangekomen. Deze waren echterc uitsluitend landverhuizers; er bevonden zich daaronder 48000 burgers! Vereenigde Stalenwelke van buiten 's lands derwaarts terugkeerden. !i onder de overige 277,551 personen bevonden zich 1C737 buitenlanders, niet voornemens waren zich duurzaam in Noord-Amerika te vestigen. S aantal der werkelijke immigranten is dus 260,814; onder dezen bevonf zich 51691 personen beneden de 15 jaren, 172,113 personen van 15 let jaren en 37100 van hoogeren leeftijd. Van degenen die zich naar N» Amerika ingescheept hadden waren er 129 op de zeereis overleden. E R A N H R IJ H. Een groot aantal leden van dc nationale vergadering heelt den n de vacantie gestelden tyd niet kunnen afwachten, maar heeft reeds nut saillcs den rug toegekeerd; het Joum. deHéb. twijfelt reeds of erge» leden zullen aanwezig zijn om de laatste punten der agenda le behandek Ter elfde ure is de agenda nog vermeerderd geworden door den minis van oorlog, die een ontwerp van wel indiende, strekkende tot goedkenri van een tusschen den slaat en Sedan gesloten overeenkomst betrcffenlt ontmanteling van deze stad, aan wier vestingwerken het land geenbebod meer heeft. Dit ontwerp is urgent verklaard. Dc officier van justitie bij de reglbank te Parijs heeft conclusieM meu in de zaak van den uitgever Pion tegen de erfgenamen van l« Napoleon III. De heer Pion heeft eene vergoeding gevorderd van 136,OOOIt op grond dat de keizer het werk la Fie de César niet voltooid heelt," de uitgever daardoor de beide onvoltooide deelen (123,000 exemplaren)# heeft kunnen verkoopen. De officier van justitie heeft den heer Pion! eisch ontzegd Vooreerst, zeide de officier, heeft de uitgever niet aai? drongen op de voltooijing van het werk, toen de keizer daartoe insts was. en ten anderen heeft niemand hem gedwongen de oplaag zoo groot maken. Leest het publiek dc twee eerste deelen van het werk niet,ie moet de uitgever de schade dragen. Dezer dagen is de zaak van hel geheime genootschap, dat vóór een® tyd tot huiszoekingen le Lyon aanleiding gaf, aldaar voor de correcli* reglbank in behandeling gekomen. De procureur der republiek zette uil» hoe dat genootschap, magtig door zijne inrigting, gevaarlijk was wept zijn doel. Onder den naam van /'centraal comité" heeft het afdeelingen.' de geheele stad verspreid, gemiddeld tien personen sterk, en voorts arrow sements-comité's, beslaande uit twintig afgevaardigden. Als het doel «or. in de acte van beschuldiging opgegeven het uitoefenen van invloed op' verkiezingen in verschillende sleden en het ook op andere wijze propag11* maken in radicalen geest. De Paus heeft aan den bisschop van Orleans een brief geschreven, hem zijne tevredenheid te betuigen over hetgeen hij gedaan heeft voot- wet op de vrijheid van hooger onderwijs. De H. Vader geeft tevens de te kennen, dat de bisschop voor goed de zegepraal zal verschaffen aan groote zaak, waarvan hij dc moedige verdediger is.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2