LEIDSCHE COURANT. 187-5. S°. 178. DINGSDAG 3 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. 'tiINNKNLANQSC11E BtëiUGTKA. l)ti Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars. huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. 9 De prijs der Adverteutiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Dc BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over liet dienstjaar 1875/6, voor KoffiehdshóudersSlijters en Tappers, alsmede voor de wijken I, II tn III, bij bet College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn. dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf lot twee uren; wordende de belanghebbenden nitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Rurgemeester van Leiden, Leibes, 20 Juli 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN., 2 Augustus In eene heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad is be noemd tot hulponderwijzer aan de school n°. voor onvermogenden M A. BicLarl. te Zwolle, en tot hulponderwijzeres aan dezelfde school mej. C. J. van Waesberge, te Rijnsaterwoude. De voordragt tot hel beschikbaar stel len ecner som van ƒ500, ter gelegenheid van het eerstdaags alhier te hou den congres van astronomen, werd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat de commissie voor de tentoonstelling van bloemen door den werkman gekweekt hem gevraagd had of er bezwaar zon bestaan legen het kosteloos gebiuik van de slads-gehoorzaal tot het houden dier tentoonstelling, llij had gemeend hiertegen bezwaar te moeten ma ken. De commissie had daarop verzocht om in het genot te worden go stelt) cencr gemoelkoming van ƒ100, en dit verzoek wilde hij thans aan het oordeel van den raad onderwerpen. Niemand had bezwaar tegen de dadelijke behandeling van dat voorstel dat vervolgens zonder beraadslaging met algemeene stemmen werd aange nomen. Drie leerlingen der hoogere burgerschool te dezer slede hebben aan bet toelalings-examen voor dc militaire academie deelgenomen en zijn geplaatst, jiamelijk J. C. 11. Fischer en J. W. C. van Steeden voor de genie in O. Indië en A. R. Ophorst voor de artillerie. Gedttrende de maand Julij 1875 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 2332 portiën warme spijs, 283 portiën vleesch, 32% porlien spek- totaal 2G47 portiën. Men schrijtt ons als volgt: Het is nog geen drie weken geleden dat ieder regenbuitje den boeren welkom was, omdat liet gras begon op te korten. Die aan den hooibouw deden hadden echter liever maar geen regen, tot zij binnen waren. Toen scheen het of natuur zich schikte naar de gras wenschende landlieden, er kwam regen en op den 20sten 11. viel er zóóveel dat iedereen zich voldaan rekende. Maar op dien 20!U',1 was het Sinte Mar griet, een kwade dag. want als het dan regent, regent het doorgaans zes weken, Die leer is den meesten landlieden niet uit het hoold te praten. Op een anderen dag zou men zich waarschijnlijk meer dan voldaan hebben betoond, thans schroomden velen voor de gevolgen. Poldermeesters in de meeste polders gaven dan ook last om uit te malen; het woei eene frisschc kou en zoo was in korten tijd het «overvloedige" water uit dc polders gemalen en inden boezem ontlast, die daardoor heel wal rees en verscli water verkreeg. Sedert dien dag heeft het niet meer geregend, maar sterk gedroogd, zoodat de meeste weilanden van gras ontbloot geraken. Ten gevolge daarvan wen- schen nn weer de hoeren naar regen, ook niet inbegrip van de toen hooi- tbouwendendaar meest overal het hooi is binnengehaald. De weersgesteld heid moet bijzonder vochtig zijnom bij den hoogen zonnestand van om streeks haif Julij zich beducht te maken voor overlast van water. De minister van binnenlandsche zaken heelt ter kennis van belangheb benden gebragt dat aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, op Woensdag b September 1875 en volgende dagen, gelegenheid zal worden gegeven tot bet afleggen van hel natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, be doeld in art 12 der wet van 8 Julij 1874. Zij die tot dat examen wenschen 'e worden toegelaten belmoren zich schriftelijk vóór 1 September e. k. aan de melden bij den directeur van gemelde school. De commissie tot de zaken der Remonstrantsche broederschap heeft zich bij adres tot de tweede kamer gewend, in zake dc ontwerpwet tot regeling van het hooger onderwijs. Dit adres is verval in den geest van dal, hetwelk door den senaat der Leidsche hoogeschool is ingezonden. De beurs-comitcs te Amsterdam en te Rotterdam hebben besloten, dat de 3 pCt. buitenlandsche schuldbrieven van Spanje, te beginnen met 2 Au gustus a. s.zullen worden verhandeld en genoteerd zonder dc drie achter stallige coupons van 30 Junij en 31 December 1873 en 30 Junij 1874. i§! Van de 45 adspiranten voor kadet op de Koninkl. militaire akademie hebben 34 met goed gevolg liet vereischle examen afgelegd. Toegelaten zijn: J. C. 11. Fischer. G. J. Gassa, F. G. 11. Vlasblom, A. E. von Rruckeii Fock, J. A. Nebbens Sterling, J. Grootenhuys, 11. W. Braakman, F. J. van Burgsteeden, H. L. van Gordt, P. Huffnagel, J. W. C. van Sleeden, G. G. Suermondt, J. P. Klobbie, F. A. C. A. Pels RijckenW. A. J. F. Zelle, A. J. L. M. Schevichaven, G. M. J. Turk, J. W. R. RoelolTs Valk, jhr G. F. van Panhuys, C. J. Ludolph, L. J. Schellema, A. R. Ophorst, W. K. J. van Oldenbarneveld gend. Witte Tttllingh, A. E. J. G. d'Hamecourt, A. Schaefer, A. van Doorninck, 11. D. Twiss, A. J. I'. Melelerkamp, M. W. F. Beijerinck, W. M. Peletier, L. graaf van Ilogendorp, J. F. de l'Espinasse, W. J. H. de Veer en J. Francois. Daar slechts een betrekkelijk gering aantal predikanten, en daaronder meest die een gevorderden leeftijd bereikt hebbenzicli tot deelneming aan een onderling pensioenfonds voor predikanten verbonden haddenkon geen zoodanig fonds op anders zoozeer gewenschte uitgebreide schaal worden ópgerigt. Intusschen gaf de toetreding van ruim driehonderd gemeenten voor 415 predikantsplaalsen een voldoenden grondslag voor de oprigtiug van zulk een fonds voor gemeententen behoeve in de eerste plaats van haar predikanten, die na 40jarige dienst of om ziekte emeritaat met rijks- pensioen verkregen hebben. Daarom is tot die oprigling besloten en daar voor een door de synodale commissie ontworpen reglement, behoudens noodig geoordeelde wijziging, door de synode gearresteerd, hetwelk nu aan de kerkeraden zal verzonden worden. De legerplaats te Zeist is sedert eergisteren betrokken door de volgende compagnie» van het 2- reg. vesting-artillerie: de G'compagnie uit Gorinchcm, de 8C en !3e compagnie uit Woerden, de 10' comp. van het garnizoeu te Utrecht, alsmede door de leerlingen van den voorbereidenden cursus aldaar, welke troepen lot den 20en dezer zullen kamperen. In den loop der maand Julij is te Hoorn uitgegeven eeu 25-centsstuk met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1849: te Appingedam in beslag genomen een gulden met dezelfde beeldtenis en het jaartal 1848; terwijl te Rotterdam is ontvangen een verdacht muntstuk van 2.50, dra gende de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1872. Omtrent al deze stukken heeft hel muntcollcgie verklaard, dat zij vervaardigd waren in nabootsing van echte rijksmnntspeciën. In de brievenbus van het hulppostkantoor te St. Maarten is 20 Julijll. door den landbouwer C. G. een brief gestoken, geadresseerd aan de lib. II. 1) en J.te Rotterdam, welke brief zou hebben bevat: 1 bankbillet van ƒ60, J., 8892, op de voorzijde gestempeld «van der Vliet Dz.Zierikzee 20 October 1869". Volgens telegraphisch berigl was de brief wel bezorgd, maar het bankbillet verdwenen. Een brief aan hel postkantoor te Embdet: bezorgd en aan dr. F. W. B. te Muntendam geadresseerd, bevattende 2 bankhülelteu elk groot ƒ40, W. W. 2244 en T. 7477, schijnt niet te zijn teregt gekomen. Omtrent beide brieven wordt opsporing, aanhouding en berigt verzocht. Aan de belanghebbende ambtenaren heelt de minister van financiën medegedeeld, dat het nieuwe gouden tienguldenstuk voortaan in alle ontvang sten en betalingen voor het rijk kan gebezigd worden, doch dat zulks niet geschieden moet met de voormalige tienguldenstukken, geslagen ingevolge de wet van 28 Sept. 1816 en met den enkelen, dubbelen en halven gouden Willem, bedoeld hij de artt. 5, 13 en 14 der wet van 26 Nov. 1847, ver mits de oude tienguldenstukken zijn en blijven afgeschaft en de gouden Willems negotie-penningen en dus geen wettig betaalmiddel zijn Aan een der kantoren hier ter slede, meldt de Dl. H. C., zijn gesnoeide gouden tientjes voorgekomen. Streng toezigt, opdat men bij het ontvangen van stukken onzer nieuwe gouden munt geen nadeel lijde, zjj dus het publick zeer aanbevolen. Zaturdag namiddag hebben zich al de zangvereenigingen, die aap het twaalfde Ncderl. nationaal zangersfeest deelnemen, op de Beurs aldaar ver- ecnigd, van waar zij, begeleid door verschillende muziekcorpsen, in optogt

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1