LEIRSCÏIE COURANT. 1875. V. 174. DONDERDAG 29 JULI J. STADS-DER IC II TEN. PATEUTBLADEJf. BINNENLANDSCHE HEB!GTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expedihekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verknjgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel racer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet Ie weten dal de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor KoffiehtishoudersSlijters en Tappers, alsmede voor de wijken III lil, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dageljjks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf lot twee uren; wordende de belanghebbenden nilgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Rurgemeester van Leiden Leides20 Juli 1875. v. n. BRANDELER. LEIDEN, 28 July. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings de volgende circulaire gezonden: /'Herhaaldelijk is mij gebleken, dat burgemeesters, schoolopzieners en andere in dienst van den staal ge plaatste personen zich aan bemoeijing ten aanzien van de verkiezingen van leden van de tweede kamer der slaten-generaal schuldig maken door zich in aanbevelingen van dezen of genen candidaat voor het lidmaatschap te meagea. Dit heeft mij na de herhaalde aanschrijvingen, die daartegen door verschillende ministers van binnenlandsche zaken gcrigt zijn, ten uiterste bevreemd en het misbruik heelt vooral mijne aandacht gelrokken, nu voor de verkiezing, die heden in het kiesdistrict Zutphen moet plaats hebben, die bemoeijinggeheel in strijd met den geest der wet, op'ruime schaal heeft plaats gehad bij ecne advertentie, voorkomende in het lc bijvoegsel tot de Zslphensche Courant van 17 Jnlij jl. Door dergelijke aanbevelingen wordt invloed op de verkiezingen geoefend, en geen ambtenaar behoort van zijne betrekking lot dal einde misbruik te maken in het vóór- of nadeel van een bepaalden candidaat. Dat misbruik springt bij bedoelde advertentie te meer in bet oog. daar onderscheiden ambtenaren zoover zijn gegaan van bepaald in hunne betrekking op te treden. De regering mag niet toelaten, dat op (Ie vrijheid der verkiezingen inbreuk worde gemaakt en ik verzoek u alzoo, zoover dit van u afhangt, legen aanbevelingen bij verkiezingen door ambte naren te waken." De commissaris des konings in Zuidholland, deze circulaire ter kennis van boeren burgemeesters enz. brengende, voegt er het volgende bjj: //Ter toe lichting van voormelde circulaire heelt Z. E. mij voorts medegedeeld, dat, naar de meening van Z. E.ambtenaren van het uitvoerend gezag zich van aanbeveling en bestrijding van candidaten in de verkiezingen behooren te onthoudenonverschillig ol zij daarbij al dan niet van hunnen titel gebruik maken. Eindelijk heeft mij de heer minister nog berigt, dat in het slot 'an l. E's bovenvermelde circulaire, met opzet in het algemeen van: //ver kiezingen" wordt gesproken, daar hetgeen ten aanzien van de verkiezingen van leden van de tweede kamer der slaten-generaal geldt, eveneens van toe passing is voor de verkiezingen van leden der provinciale staten, en, wat de burgemeesters in het bijzonder betreft, vooral ook voor de verkiezingen van leden van gemeenteraden. Onder mcdededeeling van het bovenstaande, 1 ik de eer u, namens Z. E. den voormelden minister, de slipste naleving van het daarin opgemerkte in voorkomende gevallen aan te bevelen." - De minister van binnenlandsche zaken, lellende op art. 3 der wet van 5 Junij 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van honds dolheid; Heeft bepaald dat de muilkorven, waarvan honden moeten voorzien J|jn in de gevallen in voormelde wet vermeld, moeten zijn ingerigl naar bet model, dat, na de invoering van voormelde wet op 1°. September e. k., 'et' secretarie van elke gemeente des rijks voor ieder te bezigtigen zal zijn waarvan de beschrijving luidt als volgt: ta enkelvoudige stalen band omgeefL den hals van den hond. De uitein den van den band worden, met behulp van een vastzittend of hangend slot, 200 bevestigd, dat afnemen van den korf zonder sleutel of zonder doorsnij- k van den baud onmogelijk is. Aan weerszijde van het verticale middelvlak en evenwijdig daaraan zijn aan het nekgedeelte van den band sterke metalen draden vastgeklonkendie over het aangezigt van den hond loopenden "ene tussclien zich opnemen, naar beneden buigen en aan de keelzijde van den band op nieuw zijn vastgeklonken. In dwarscbe rigling zijn, naar gelang van de taille van den korf, 3, 4 of meer dergelijke metaaldraden aangebragt, wier uiteinden eveneens aan den band zijn vastgeklonken. De aldus afgesloten ruimte moet toelaten, dat het dier de kaken in den korf kan openen en beletten dat landen naar builen uitsteken. De metaaldraden der korven moeten verbonden worden door uitvijlen der draden en opvolgend solderen, zoodanig dat scherpe, uitstekende punten worden vermeden. Zij moeten vervaardigd zijn van ijzerdraad. Het is geoorloofd de metaaldraden te bedekken met een laagje zink, tin, nikkel, zilver, goud of ander voor bedekking geschikt metaalen den band om den hals en den metaaldraad boven den kop, maar niet de gedeelten vóór, om ol onder den neus en den bek met zachte stof te beklcedcn. Wij ontvingen bet programma van hel veertiende taai- en letterkun dig congres Dat congres zal te Maastricht gehouden worden op Dingsdag 24, Woensdag 25 en Donderdag 26 Augustus 1875. Congresleden in den eigenlijken zin des woords zijn alleen zij, die een onderwérp komen be handelen, of vroeger reeds een congres hebben bijgewoond, of lid eener regelings-eommissie geweest zijn. Alle andere personendie van eene toe gangskaart voorzien zijnmogen de werkzaamheden bijwonen en het woord voeren. Op Maandag 23 Augustus, 's namiddags te vijf uren, zullen, na aankomst der spoortreinen uit Nederland en België, de congresleden aan het station van den //Grand Central Beige" worden afgehaald en naar hel raadhuis ge- Hd, waar de plegtige ontvangst door het gemeentebestuur zal plaats hebben. Op Dingsdag 24 Augustus, 'svoormiddags te negen uren, op het zooge naamde //Plein" (het voorportaal) van het raadhuis: opening van hel congres door den voorzitter der regelings-eommissie. Benoeming van het congres- bestuur en der afdeelingsbesturen. De algemeene vergaderingen zullen gehouden worden op het //Plein" van het Raadhuis, 's namiddags van half drie tot vijf uren; die der afdeelingen, 's voormiddags van negen lot twaalf uren. en wel: die der eerste afdeeling (laai- en letterkunde) in de Stads-Concertzaai op de Kleine Gracht; die dei- tweede atdceling (geschiedenis en oudheidkunde) in de Raadzaal, en die der derde afdeeling (looneel en toonkunst, boekhandel en bibliographie, kunst geschiedenis, opvoeding en onderwijs) in de Burgemeesterskamer. Het programma deelt verder de orde der werkzaamheden mede voor de verschillende afdeelingen, t. w. de namen der sprekers en de onderwerpen waarover zij voornemens zijn het woord te voeren, alsmede de vragen en stellingen die in behandeling kunnen komen. Onder de sprekers komen o a. voor uit Leiden de lib. dr. H. Kern, die zal spreken over de verhou ding Uisschen hcerschende taal en tongvallen, en dr. M. de Vries, dieeenige opmerkingen in het midden zal brengen over liet woordenboek der Ncder- landsclie taal. Ook de hh. dr. H. C. Rogge en dr. J. Verdam hebben berigt dat, zij aan de werkzaamheden zullen deel nemen. Bij gelegenheid van het eongres zullen de volgende feestelijkheden plaats hebben Zondag 22 Augustus: Groot festival van genoodigde muziek- en zanggc- zelschappeu onder leiding van bet genootschap Apollo. Uitdeeling van ge denkpenningen aan die gezelschappen. Maandag 23 Augustus, le zeven uren 'savonds: muziekfeest in het Park, en tuin verlichtingdoor de Koninklijke Harmonie, met medewerking van het zanggezelschap Polyhymnia. Dingsdag 24 Augustus, te twaalf uren 's middags: Bezoek aan de oude gebouwen en veulere merkwaardigheden der stad. Tc zeven uren'savonds: tooneelvoorstelling. Woensdag 25 Augustus, te half een uur 'snamiddags: muziekuitvoering op het Vrijthof door de kapel van liet tweede regiment infanterie. Te vijf uien 's namid lags: ontvangst der congresbezoekers op liet casino Sla- vante door liet bestuur der Groote Sociëteit. Muziekuitvoeringen bal aldaar. Togl door den Si. Pietersberg, die door de zorg van liet gemeentebestuur van Maastricht verlicht zal worden. Denderdag 26 Augustus, na afloop van den gemeenscbappelijken maaltijd: groote verlichting van liet Vrijthof en muziekuitvoering aldaar. Donderdag 26 Augustus, te half zes urca 's namiddags: gemeenschappelijk banket in de Groote Redoutczaal. Volgens een officieel berigt uit Bern van 19 dezer belre/feiide de vee-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1