LEIDSCIIE C OIIIIA A T. 1875. V. 172. DINGSDAG 27 JULIJ. FATEWTBLADEI. BINNEN LAN DSCHE KEU Ni TEN De Com ant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Da prijs der Courant is per vierendeel ja ars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het F erslr.g der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. Luiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patcntbladen over bet dienstjaar 1875/6, voor Koffieli'iishoudersSlijters en Tappers, alsmede voor de wijken I, 11 en lil. bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn. dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 20 Juli 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 26 Julij Aan het locaal van bet provinciaal bestuur van Zuidholland te 's Hage is lieden aanbesteed: het maken van een bibliotheek-gebouw met eenige daarmede in verband staande werken, naast en aan de bibliotheek, behoo- rende tot de akademische gebouwen alhier. Hiervoor waren twaalf billetten ingekomen. De heer W. H. Smits, tc Ocgstgeesl, was minste inschrijver voor 15785. Bij de beden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van .00, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ26.50, 5.40 en 2.75 en de laagste prijzen ƒ26.50,./5.20 en ƒ2.65. Sedert ruim twintig jaren is het Waalsche kerkgenootschap in ons vaderland in het bezit van eene bibliotheek, welke aan de hoede van den Waalschen kerkeraad alhier toevertrouwd, onder het bestuur van eene door dezen benoemde commissie gesteld en in de regenten-kamer van het Michiels- holjc geplaatst is. Van deze bibliotheek, in den beginne van geringen om vang, verscheen in 1855 een catalogus, die in 1860 van een bijvoegsel, in 1865 van een tweede en in 1870 van een derde bijvoegsel gevolgd werd. Thans evenwel, nu er weder vijf jaren vcrloopen waren en de boekverza meling zich in dit tijdperk zeer had uitgebreid, achtte men het verkieslijk geen 'ierde bijvoegsel te doen drukken, maar den catalogus met de drie bijvoegsels en de later verkregen aanwinsten tot een geheel te verecnigen en een nieuwen catalogus te geven. Zulk, een heef; dau ook dezer dagen hij de uitgevers Gebroeders van der Hoek alhier, het licht gezien, onderden titel: Catalogue de la bibliothèque llallonne, déposée d heide. I'ublié par ordre de la reunion des Hglises /Fall onnes des Faijs-bas. Eédigé par Ie Dr. J. T. Bergman. Omtrent dezen catalogus valt o. a. op te mer ken dat hij in breeder formaat en met kleiner letter dan de vroegere ge drukt is, dat de voornaamste stukken van hel zoogenaamde "Depót VVallon in het I'esijnsbolje, daarin vermeld wordendal er eenige wijzigingen, hoofd zakelijk ter bevordering van beknoptheid, aangebragt en b. v. de namen der auteurs, vroeger in hel midden der titels te lezen, in den regel daarvoor geplaatst zij», enz., van welk een en ander in liet lezenswaardige voorberigt rekenschap wordt gegeven, alsmede dat in een aanhangsel de beschrijving van drie aan te leggen verzamelingen, waarvan reeds vroeger sprake was, met name van kerkelijke zegels, aulographen en portretten, voorkomt. Voorts levert de catalogus het bewijs, dal de bewerker zich weder met kunde en naanwge- zetheid van zijne niet gemakkelijke taak heeft gekwetenzoodat hij met hel volbrengen daarvan liet Waalsche kerkgenootschap hier te lande en allen, die daarin en in zijne geschiedenis belang stellen, op nieuw aan zich ver- pligl heeft. Wij meenden met een enkel woord het verschijnen van den nieuwen catalogus der Waalsche bibliotheek te moeien aankondigen vu kannen niet nalaten daarbij den beer bergman er geluk mede te wen- schen, dal hij, ondanks zijn hoogen leeftijd, een moeitevollen arbeid loffelijk heeft mogen ten einde brengen. De minister van koloniën heelt bekend gemaakt, dat aan de vergelij kende examens, waaraan in de tweede helft der maand Augustus aanst. degenen onderworpen zullen worden die verlangen in aanmerking te komen v°or opleiding tot tolk voor de Chinesclie taal ol tol technisch ambtenaar v°or liet boschwezen in Nederl. Indië, ook kunnen deelnemen zij die in dit jaar met goed gevolg bet eindexamen der lioogere burgerschool afleggen doch liet getuigschrift deswege niet voor 1°. Augustus aanst. kunnen beko- ffleu. Zij zuilen zich evenwel om tot die vergelijkende examens te worden 'oegelatcn vóór ff. Augustus bij het dep. van koloniën moeten aanmelden. Rel bewijs van voldoend afgelegd eindexamen der lioogere burgerschool met vijfjarigen cursus kan dan later afzonderlijk, doch in geen geval na den dag van aanvang van bel vergelijkend examen, worden aangeboden. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door oi ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaarsoefeningenheelt ter kennis van de adressanten gebragt, dat de be langen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid zijn de betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komenovereenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhan del te worden geoefend. Met den 26sltn dezer cn in verband met de uren van vertrek cn aan komst van de booten der lijn Vlissingen-Shecrncss van de kon. Nederl. stoombootmaatschappij, wordt op bet rijkstelegraaf kantoor te Vlissingen voorloopig een verlengde diensttijd ingevoerd. Het kantoor zal den 265,e° dezer tot middernacht en voorts op werkdagen van 6 ure voormiddags tot middernacht open zijn. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 22 July te Balaria aangekomen. Bij het examen voor leerling-apotheker te Meppel zijn nog als zoodanig toegelaten de hh. J. B. Visser, geb. te Amstelveen; P. Rozenberg, geb. te Kampen; J. Ringrok, geb te Scheveningen G. G. C. Allart, geb. te Aar- landerveen. In het geheel zijn van de 36 geëxamineerden 33 geslaagd. Voor leerling-apotheker zijn te Middelburg geëxamineerd drie candidalcn, van wie twee toegelaten zijn, t. w. de hh. H. J. J. Wolf, van Delft, en Bruno Zijp, van Edam. De 25stf algemeene vergadering der broederschap van candidaal-notaris- scn hier te lande zal Maandag 16 Aug. e. k. te Amsterdam worden gehouden. De synode der Ned. lierv. kerk hield zich in de algeloopen week bezig met de aangelegenheden van het fonds voor noodlijdende kerken en perso nen, van dal ter voorziening in de geestelijke behoeften, waar eigen mid delen ontbreken, van dat ter verbetering der schraalste predikants-tracte- menten, om daarna de belangen der algemeene wedtiwenbeurs, die der bijbel-vertaling en van den vervolgbundel op de evangelische gezangen in behandeling te nemen. Een cu ander gaf aanleiding tot onderscheiden be sluiten. In deze week wordt de behandeling der financiële aangelegenheden in tegenwoordigheid van den quaestor-generaal voortgezet. Een onzer correspondenten, leest men in de C.meldt ons dal hij dezer dagen in een boek, dat in het begin dezer eeuw gedrukt werd, een stuk papier vond, waarop 70 jaren geleden het volgende geschreven was; "50-jarig beproefd middel tegen den beet van een dollen hond, op men- schen en dieren aangewend. Men neme dadelijk warmen azijn o! laauw water, wassche de wonde goed uil en droogt ze, dan giet men eenige droppels mineraal zoutzuur in de wonde; daar minerale zuren het speeksel- vergift oplossen, zal men zeker de rampzalige werking er van voorkomen." -- Te Rotterdam is in den nacht van 17 op 18 Julij, in een logement aan de Spaanschc Kade, diefstal gepleegd wan een gouden remontoir, een massief gouden halsketting en een reistasch, waarin verschillende benoodigd- heden. Van dezen diefstal wordt verdacht gehouden een ongeveer 38 jarig reiziger in koffijwonende te Parijs, Den 19,tD Julij is aldaar in de hulpbrievenbus aan den Binnenweg een brief gestoken met een geldswaardigen inhoud van ƒ245 aan bankpapier, welke brief niet aan zijn adres te Nijmegen is bezorgd. liet Nederl. gymnastiek verbond gaf gisteren zijne zesde openbare uitvoering te Amsterdam, waaraan een 300-tal gymnasten uit Frankrijk België en Nederland deel namen. Zaturdag avond werden de vreemde gasten pleglslalig aan liet spoorweg-station ontvangen en gisteren morgen vercenig- den allen zich op de beurs cn trokken van daar naar het Funen, alwaar de uitvoering plaats bad. Bij het voederen van de slangen in Natnra Artis Magistrale Amster dam had de oppasser naauwelijks de glazen afscheiding opgeschoven om een konijntje in het bok te zetten, of de slang sprong vooruit en beet een der personen, die vlak voor bel bok stonden, naar het scheen een vreemde ling, in de pink, zoodat het bloed rondspatte. De slang trok dadelijk na den bccl den kop terug, zoodat het hok kon worden gesloten. De oppas ser, die den vreemdeling herhaaldelijk had gewaarschuwd niet tc digt bij

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1