COURANT. leisscüe M°. 107. 1875. WOENSDAG 21 JULIJ. ST A DS-li ER IC II TEN. FATESTBLiDEN. HINNKNLAlNnSCHK HKliHiThl.N. De Courant verschijnt dagelyks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prys der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor Koffleh.tiihoudersSlijters en Tappers, alsmede voor de wijken I, 11 en III, bjj het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 20 Juli 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 20 July. Bij de heden gehouden verkiezing van leden voor den gemeenteraad zijn opgekomen: in de lsle afdeeling 388 van de 724 kiezers en in de 2de afdeeling 406 van de 886 kiezers. In hel geheel 794 van de 1610 kiezers. Bjj kon. besluit van 14 July is op nieuw lol hoogheemraad van Rjjn- land benoemd de heer A. van Lcnnep. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar NederL- Indië, door middel van het stoomschip Madura, van de maatschappij "Java", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 24sltI1 Julij aanst. is bepaald. Behalve voor Bataviazal er met deze gelegenheid mede eeue brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en mon sters van koopwaren belmoren uiterlijk in den avond van den 23,tfn Julij en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. Volgens hel nader, nu laatstelijk door den minister van binncnlandsche zaken, gewijzigd ontwerp der kiestabel, geeft, mogt dit voorstel lot wet worden verheven, het district Leiden, dat thans 90517 zielen telt, aan hel district Haarlemmermeer: de gemeenten YVotibrugge, Ter Aar, Nicuwveen, Sassenheim met 6508 zielen en ontvangt van hel district Delft: Stouipvvyk, Voorburg, Veur met 0506 inwoners, zoodat liet een kiesdistrict wordt met 90515 zielen. Het onweer, dat 11. Zondag in de oostelijke provinciën gewoed heeft, is ook hier niet uitgebleven. Sedert Zaturdag avond toch zijn op den duur donderbuijen komen opzetten uit het oosten, waaronder zeer zware. Zeer langzaam, meestal met volkomen windstille en de wind kompasrond, dreven zij boven deze streken, zich noord- en zuid-westwaarts verdeelcnde. Er vielen soms geduchte slagen; de warmte was drukkend; de thermometer teekende gisteren ten 12 ure 81°. lieden morgen omstreeks 9 ure heeft het geruimen tijd gestortregendals aan een wolkbreuk gelijk. Ten gevolge daarvan ontstond op vele plaatsen en in vele woningen overlast van water. Be tuinlieden en kweekers zijn nu meer dan voldaan, terwijl de polders, die eerst gaandeweg water inlieten, zoo de regen niet ophoudt, aan het uitmalen zullen gaan. liet buitenwater is voldoende vcrvcrscht. Heden middag omstreeks half twee ure is Willem van der Stadt. sjouwer van beroepaan de Beestenmarkt van cenc schuit in het water ge vallen en verdronken. Bij het boomen verloor hij zijn evenwigt en ver dween eensklaps in de diepte. Later is zijn lijk opgehaald en naar het Ziekenhuis gebragt. Omstreeks half twee ure geraakte ook aan de Oude Vest bij ongeluk te water zekere Planke, woonachtig aan den Zuid-singel. Hij werd echter spoedig met behulp eencr schuit gered. Het examen voor apothekers-leerling, te Mcppel gehouden, is voor de candidaten gunstig geweest. Allen zijn geslaagd, zijnde de hccren A. P. S. Sluismante Sncek; D. Toslma, te Grijpskerk; P. F. A. ten Bosch, te Nieuw Leusen; R, Uoddi, te Uithuizen; II. Ebbinge, te Groningen en P. A. Huber, te Weiwert. Het stoomschip prinses Amalta is cp 17 Julij van Batavia naar Neder land vertrokken. De Voorwaarts is op 19 Julij Gibraltar gepasseerd. Het meteorologisch instiuul te Utrecht meldt het volgende cmtreni de jongste verschijnselen in den dampkring Nadat over het algemeen van Februarij tol April de temperatuur te laag was geweest en de regenhoeveclheid tol de helft van Junjj een derde minder dan gewoonlijk in andere jaren, zijn in het laatst van Junjj en in het begin va- Julij zware regens en wolkbreuken voorgekomen. Den 22!lel1 en 23''rI! was het reeds slecht weder boven de Middellandsche zee en in Algerië. Dit was de eenige en toch onbepaalde aankondiging van hetgeen later gebeurde. Tevens begonnen de zware regens, die het stroomgebied van de Garonne zoozeer geteisterd hebben. Noch temperatuur, noch barometer stand weken bijzonder van de normale hoogte af. De eerste was in Junjj vrij gelijkmatig over geheel Europa, een paar graden hooger dan gewoon lijk, de laatste vertoonde geen groote verschillen, liet schijnt dat de aeqiiatoriaalstrooming noordwaarts opdrong en zijn watergchalle door de koudere winden in Midden- en Zuid-Europa verloor. In Moravie en llongarjje kreeg men daarop den 26 en 27 wolkbreuken. In het begin van Julij begon de temperatuur sterker te klimmen, minder in het Westen meer in het Oosten van Europa. In en om Oostenrijk was zij eenige dagen achtereen 7 graden boven het gemiddelde. Nu was ook de barometerstand hooger dan gewoonlijk, tot 10 mm. te hoog in het Westen en vijf mm. ongeveer in het Oosten. Dat veranderde den IIjj begon te dalenkwam den 27 ,cn in Nederland onder den normalen stand en gaf toen het zware onweder in Gelderland en Utrecht, in den avond en nacht daaraanvolgende, gelijk dat gewoonlijk geschiedt, als de barometer öp zeer warme dagen onder de 762 mm. gaat dalen en des morgens reeds onder 765 gedaald is, na hooger geweest te zijn. Ook in Zwitserland, bepaalde lijk in de omstreken van Genève, gebeurde den 7Jf° en 8sttB hetzelfde. In Bern had men ook nog den 9Jeo een zeer zware regen. Overigens kan men niet zeggen, dat over geheel Europa de hoeveelheid regen grooter was dan anders, gelijk ook de weersgesteldheid volstrekt geen groote anoma- liën in het algemeen vertoonde. Hoewel op elke plaats, waar de onheilen trollen, redenen van bezorgdheid gegeven waren, kan de meteorologie helaas niet bewerenvoldoende aangewezen te hebbendat men ongewone verschijnselen te duchten had. Daartoe is de mededeeling van de aanwjjzhig der instrumenten nog niet algemeen en snel genoeg. - Te Katwijk is gisteren omstreeks half zeven ure, door het inslaan van den bliksem, brand ontstaan in het huis bewoond door zekeren van der Meer. Na ijverige pogingen slaagde de brandweer er in den brand meester te worden. Te Rotterdam had gisteren in de Luthersehe kerk het jaarlijksch open baar examen plaats van de leerlingen der aldaar gevestigde inrigting voor doofstommen-onderwijs. Uit het verslag over het afgeloopcn dienstjaar bleek o. a. dal in liet afgeloopen jaar 69 doofstomme kinderen aan de inrigting onderwijs genoten, welk getal sedert nog met 16 werd vermeerderd, zoo dat er thans 112 leerlingen zijn en wel 61 jongens en 51 meisjes. Daarvan komen 60 geheel of gedeeltelijk ten laste van de inrigting. Wat den finan- ciëlcn toestand betreft, bleek het dat de geldmiddelen vooruit waren ge gaan, vooral door de subsi.dien van staat, gewest en gemeente en ook door legaten die aan de inrigting ten deel vielen. De gewone inkomsten dekken nog altijd niet de gewone uitgaven. Het examen leverde het bewijs van de uitstekende vruchten die het on derwijs had gedragen. De vorderingen in de verschillende leervakken bleken niet- onaanzienlijk te zjjn. Wal liet meest trof, het was de vlugheid van opvattingde opgewektheid en de levendigheid en de verslandsontwikkeling van meest al de leerlingen. Ook met het spreken waren weder met ver scheidene kinderen zeer verrassende uitkomsten bereikt. Daar waren er die zoo goed en verstaanbaar spraken dat men moeite had te gelooven dat men met doofstommen te doen had. Toen het examen en de prijsuitdecling af geloopen waren, namen twaalf leerlingen afscheid van de inrigting. Een hunner, E. Hijmans, sprak met heldere stem en voor ieder verstaanbare uitspraak tot de aanwezigen het volgende: «Toen wij, leerlingen, die nu gereed staan de inrigting voor doofstommen te verlaten, hier pas werden opgenomen, wisten wij niet, hoeveel wij bij andere kinderen achterston den. Thans beseffen wij dit wel; doch nti wij hel inzien, beslaat de groote reden niet meerwaarom men ons toen zoo beklagenswaardig vond. Wij zijn immers niet meer doofstom: wij kunnen spreken en wel niet hooren met de ooien, maar toch door middel van de oogen liet spreken onzer niedemenschen verstaan. Die onschatbare weldaad hebben wij, naast God, aan ihze inrigting te danken. Bovendien werden wij er lol een gods dienstig leven opgeleid, in ^ele nuttige kennis onderwezen en tol .nuttigen

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1