van hel O. Ai., tol eene tuchthuisstraf voor den lijd van zeven jaren, tot belaiing van vier geIJboetenelk van ƒ50, en in tie kosten van het geding. Het noorder zcndingsfeest had Dingsdag nabij Winschoten plaals; onge veer J 3000 personen namen er aan deel. De heer Kuyper sprak weder over godsdienstige beweging in Engeland te midden van een groot gedrang. De heer Calvino, predikant van de Waldenzen. hield cene rede, die door ds. Cohen Stuart werd vertolkt en een predikant uit Emden een Duitsche rede voering over de zending te Madagascar. Alles liep vrij geregeld af; wel vielen een paar staanplaatsen in, doch zonder ongelukken te veroorzaken. 's GRAVENHAGE16 Julij. De opper-cercmoniemecster heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, bet hof den halven rouw zal aannemen voor twee weken, ingaande 16 dezer, wegens het overlijden van Z. M. keizer Ferdi nand van Oostenrijk. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens een bij bet depart, van marine ontvangen telegramis het radersloomschip Merapionder bevel van den kapitein-luit. ter zee J. Tromp, den l3drD dezer te Suez aangekomen, en heeft die bodem den daaropvolgen- den dag de reis naar Atchin voortgezet. In de zitting van de kamer van koophandel en fabrieken alhier van Dingsdag jl. werd door den lieer Susan gewezen op den steeds toenemenden invoer van zijden en andere stoffen van buitenslands, meestal rcgtstrecks op bestelling in kleine hoeveelheden van hier, waardoor de binnenlandsche han del bovenmate wordt gedrukt; vooral ook daar die bestellingen veelal a contant geschieden, waardoor een betrekkelijk aanzienlijk kapitaal aan den binneiilandscben handel wordt onttrokken. Uit de daarover gevoerde dis cussie blijkt, dat de kamer van oordeel is, dal de vrijheid van den handd geenszins, ook niet voor particulieren, mag worden belemmerd, en aan de binnenlandsche concurrentie moet worden overgelaten zich te verdedigen tegen die van het buitenland. Alleen acht zij het van het uitsterste belang, dat voor dergelijke kleine stukkenuit het buitenland aangevoerdvooral niet minder scherp dan van grootere aanvoeren, op de heffing van het inko mend regt naar de werkelijke waarde worde toegezien. Men besloot de aandacht van den minister van financiën zooveel noodig op dit feit te vesti gen: met aanbeveling om te doen toezien dat op dit punt aan alle grens- kantoren ten strengste worde gelet. -- Gisteren namiddag had op Eik en Duinen de onthulling plaals van het grafieeken, door de dankbare leerlingen van ds. J. J. van den Broek op diens groeve geplaatst. Een dier leerlingen, de heer J. M. van Hoogstraten, sprak daarbij een treffend woord lot de vele aanwezigen en de heer dr. L. R. Beynen betuigde, uit naam der weduwe, dank voor de eer en de hulde door het stichten van dit grafmonument aan de nagedachtenis van den overledene bewezen. Gisteren avond heeft aan het groot stedelijk badhuis te Scheveningen een concert plaats gehad ten behoeve van de noodlijdenden door overstroo mingen in Frankrijk. Bij die gelegenheid had er ook eene inzameling plaals, die de som van ƒ580 heeft opgebragt. BüfïENLANDSEHE BEHIGTEN. EÏGKUA X JR. LONDEN15 Julij. De zaak van het meisje, Sarah Chandler, die tot veertien dagen ge vangenisstraf en vier jaren opsluiting in een verbeterhuis veroordeeld werd wegens het plukken van een geraniumis in het lagerhuis ter sprake ge- bragt: de minister deelde mede, dat hij, na de zaak onderzocht te hebben, het kind onmiddellijk in vrijheid had doen stellen, en de vredereglers streng had berispt. Kapt. Warrens, voerende het Engclsche schip Greenland, rapporteert, dat hij zich eenige maanden geleden op 77 graden noorderbreedte te midden van ijsbergen bevond, die het hem onmogelijk maakten voert te stevenen. Hij was van alle kanten ingesloten niet alleen, maar op meer dan een mij! alstand was niets dan ijs te ontdekken. Tegen middernacht evenwel kwam er verandering, en stak de wind hevig op. De wind drong in de spleten, en brak met geweld de ijsmassa. Den volgenden dag, toen het weder lot kalmte was teruggekeerd, was zij geheel verdeeld, de ijsbergen her- en der waarts verspreid, en bevond zich de Greenland als in een bevaarbaar kanaal. Tegen den middag bespeurde men een ander schip in dit vaarwater. Zeilen en tuigage zagen er zeer vreemd uit. Op het dek, eindelijk zigtbaar ge worden, was niemand aanwezig. Kapt. Warrens wilde welen wat er van dit schip was. Hij liet een sloep uitbrengen en ging niet eenigen van zijne manschap er op af. Hoe nader hij kwam, hoe grooter zijne nieuwsgierig- beid werd. liet schip scheen verlaten. Kapt. Warrens ging aan boord, hij vond niemand. Daarop begaf hij zich naar de kajuit. Een man zat met den rug naar de deur gekeerd aan een tafel te schrijven. Kapt. Warrens klopte hem op den schoudervreeselijke ontsteltenis! De schrijvende was een lijk, een doodgevrorene! Hij had de pen nog in de hand, en op hel papier, dat voor hem lag, las men: 14 November. Reeds 17 dagen is onze vaart door het ijs gestremd en zijn wij geheel ingesloten. Sedert gis teren hebben wij geen vuur meer. Onze kapitein beeft te vergeefs getracht ons uit onzen rampzaligen toestand te redden. Zijne vrouw is dezen mor gen gestorvea. Zonder hulpHier had de dood hem zeiven de vingers verstijfd en hel bloed in de aderen doen stollen. Kapt. Warrens en zijne gezellen doorzochten nu bet schip verder. De gehcele bemanning was dood gevroren. Tusschen.leks, in de hangmatten, overal hard bevroren lijken. In eene der kooijcu vonden zij dat eener vrouw, met haar kind in den arm. De hardvochtigste werd weck bij bet afgrijselijk schouwspel, dat dit schip aanbood. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop van 15 Junij heeft de depêche van de Britsche regering betreffende het bijeenkomen eener confe rentie in de Kaapstad van gede egeerden der Brftsche koloniën en onafhu kelijke staten van Zuid-Afrikaten einde over gemeenschappelijke belang te raadplegen, in het Kaapsehe vHouse ol Assembly" een punt van ernsii< overweging uitgemaakt. Aan hel einde der discussie had het huis «j motie aangenomen, in hoofdzaak luidende dat het, zonder over de nutij hcid der bedoelde conferentie uitspraak te doen, van oordeel was dal, mits de kolonie een verantwoordelijk bestuur bezat, het voorstel iot|, bijeenroepen eener zoodanige conferentie uitsluitend kon uitgaan van b koloniaal bestuur in overleg met het vertegenwoordigend ligchaamz| die het beste in slaat te beoordeelen op welk tijdstip en onder welke os slandigheden zoodanig voorstel met de belangen der kolonie zou strook® FRANKR IJ R. De heer Veuillot is, blijkens VUnivers. zeer verheugd over de aan, ming van de wet op het hooger onderwijs en stelt zich daarvan zeer goeds voor. Na 37 jaren gewacht te hebbenzegt hijna veel teleursi; lingenheeft men eindelijk het middel gekregen om Frankrijk te belioufe Het christendom mengt zich weer met de politiek en wordt weer eenaci, sociale instelling. Nog is wel alles niet gewonnen, maar met geduld niet hehulp van de magtige katholieke universiteiten, die eerlang zj omhoog rijzenzal men er wel komen. Wil de staatshoogeschool niet ote vleugcld worden, dan moet zij een hervorming ondergaan, hard werka missehien wat bidden en in elk geval wat minder ongcloovig zijn. Le Temps klaagt er over dat een groot aantal afgevaardigden zich van de zoo belangrijke stemming over het hooger onderwijs heeft# houden en dat het voorstel van Giraud, waarbij ieder hoogleeraar aan soort van inquisitie is onderworpen, met een meerderheid van twee sl men is aangenomen. De meerderheid is aan twee ministers te dank üccazes, die afwezig was, en Wallon, die zich van de stemming onthieU. «PAKJE De commissiewelke zich sedert eenigen tijd bezig hield met het ovem gen der grondslagen eener staatsregeling voor het rijk, is tot overeenstem»! gekomen op de volgende hoofdpunten. De Cortes zal bestaan uit senaat van 300 leden, voor een derde erfelijke, voor een ander derde te verschillende openbare ligchamen en voor het laatste derde door de te benoemdde dertigjarige leeftijd is voor het lidmaatschap een vereischli alle Spaanschc grandes hebben zitting in den senaat, mits hebbende ccnii komen van ƒ25000. De kamer van afgevaardigden, welke met dep sen de Cortes vormttelt écn lid voor elke 50000 zielen der bevolking, k leden worden bij wijze van regtstreeksche verkiezingen voor een tijd® van vijf jaren verkozen. De koning heeft het regt de kamer en h verkozene gedeelte van den senaat gezamenlijk of afzonderlijk te ontbind# mits de daarvoor in de plaats gekozen kamers binnen drie maanden worfc opgeroepen. De voorzitter en ondervoorzitter van den senaat worden benoete door de kroon, bij welke het regt van veto over aangenomen wetsontwerp berust. Aan allen die zich op liet grondgebied des rijks bevinden, zoowel vreemde lingen als Spanjaards, wordt de vrije uitoefening van alle beroepen enk drijven toegestaan. Hel regt van domicilie en het brievengeheim ij onschendbaar; wie in hechtenis genomen is moet binnen driemaal 24in voor den regter gebragt of ontslagen worden. De roomsch-katholieke dienst blijtl de godsdienst van den staal, doch de vrije (mits niet openter uitoefening van iedere andere godsdienst is geoorloofd; elk Spanjaard vrij onderwijs te geven volgens de wellen en reglementen op dat stuk te- staande. De regering of de corles zullen hevoegd zijn de constitulionili waarborgen tijdelijk te schorsen. Volgens de Epoca zijn 1000 Carlistische gevangenen te Valencia ais- gi komen. Eene woedende volksmenigte heeft, getracht zich van de ofiicifflt meester te ipaken, onder den kreet, dal zij de oorzaak waren van ramp en ellende. Slechts met groote moeite is de orde hersteld. D1I1T8C li I, A X SS. Te Miiihausen en omliggende palatscri is voor de slagtoffers der ow- slrooming in Frankrijk bijeengebragt eene som van ruim 100,00:) Ir., tt* hel grootste gedeelte in giften van fabrikanten en hunne werklieden Een lansier, le Potsdam in garnizoen, die uit de militaire dienst mi slagen wenschte te worden, heeft ruim een maand lang zich voorgedaanali of hij aan een slaapziekte leed. Dewijl men de zaak niet vertrouwde, oj grond der waargenomen verschijnselenheeft men velerlei pogingen in kt' werk gesteld, om den bedrieger te ontmaskeren. Zoo heeft men hem worpen aan clectro-galvanische proefnemingen om hem uit den schijnbaren slaap op te wekkendeze en andere proeven zijn allengs versterkt en een heldenmoed, een betere zaak waardig, heeft hij allerlei proefnemingen doorgestaan. Eindelijk echter is hij daarvoor bezweken en heeft hij alle bekend. Naar ligchaam en geest heeft hij zich, helaas! en welligt voor immer ongelukkig gemaakt. Hij ligt thans zeer ernstig ziek en men is in hel onzekere of hij het leven er zal afbrengen. Naar men uit Brünn, in Oostenrijk, meldt, hebben Maandag H. werklieden, op het kerkhof bijeengekomen, eene zeer dreigende houdiii? aangenomen, op het vernemen dat de fabrikanten niets wilden weten van een algemeen tarief voor alle fabrieken. De policie deed al het mogelijke* de werklieden tot kalmte en uiteengaan te bewegen. De militaire bevelheb bers legden niet hetzelfde geduld aan den dag; één hunner liet de geweren laden. Hierdoor werd de houding der werklieden nog dreigender; enkele vrouwen traden naar voren en riepenhunne kinderen in de hoogte hef fende, den soldalen toe; schiet ons neer! De houding der menigte werd zoo, dat bevel gegeven moest worden haar met gevelde bajonet uiteen le drijven. Gelukkig geschiedde dit met zooveel kalmte, dat niemand aange raakt werd en de menigte langzaam wijken kon. Des avonds was alle ge vaar geweken. Volgens berigt uit Pesth heeft aldaar op nieuw een vreeselijke orkaan gewoed. Bijna al de voorloopige werken lot herstel van de schade, dn°r der ver por vor gei bei nie vei on

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2