LEIPSCIIE COURANT. 1875. N°. 164. ZATURDAG 17 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertenliCn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNEN L AN I )SC 11E BKR IGTEN LEIDEN, 16 J111 ij In overleg met de hoofdcommissie voor de internationale tentoonstel ling le Philadelphia houdt eene commissie uil het bestuur der Vereeniging tot bevordering der belangen des boekhandels zich onledig met het bijeen brengen eencr collective tentoonstelling van schoolboeken, atlassen en wand kaarten, in gebruik bij het lager en middelbaar onderwijs, merkwaardige fonds-artikelen en periodikeri. De hoofdcommissie zal daarvoor de kast leve ren en verstrekt een subsidie van ƒ1000, onder voorwaarde, dat op eene flinke wijze de Nederl. boekhandel vertegenwoordigd worde en eene complete collectie der periodiken en der beste schoolboeken op de tentoonstelling aau- wezig zij. Gisteren avond omstreeks 7 ure ontstond er een begin van brand in eene woning in de Conscientiestraat, en wel onder eene bedstede, die echter gelukkig tijdig door de buren ontdekt en gebluscht werd. Aanleiding daartoe gaf hel maken van een vuurtje door een jongen, die zieh, terwijl de moe der lot hel doen eener boodschap afwezig was, van eene doos met lucifers had welen meester te maken. De Nieuive Financier (uitgave l'. NoordhofT te Groningen) deelt eene voor de houders van Griekschc fondsen belangrijke memorie mede, door het coroitie' der Grieksche fondsenhouders in Nederland, aan den te Londen residerenden en ook bij hel Nederlandscbe hof geaccrediteerden Griekschen gezant opgezonden, waarin wordt aangetoond, dat de door Griekenland builen 'slands gesloten geldleeningen niet alleen eene, zoo wat kapitaal als achterstallige rente betreft, volkomen wettige, maar ook door de regering van koning George onvoorwaardelijk erkende schuld zijn, en ten andere, dat Griekenland de middelen bezit om de nationale schulden te betalen, in allen gevalle op eene voldoende wijze te regelen. Volgens genoemd blad is door het algemeen beurs-comité voor publieke fondsen te Amsterdam bij onze regering er op aangedrongen, de regtmatige en onbetwiste vorderin gen onzer landgeriooten op den Griekschen staat krachtig te ondersteunen, te meer daar zij thans diplomatieke betrekkingen met de Grieksche rege ring onderhoudt. De maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft bij adres aan de tweede kamer den wensch le kennen gegeven, dat aan de universiteiten leerstoelen worden opgerigt voor de geschiedenis der schoone kunsten, met name voor de muziek. D'. Hugo de Vries, door de Pruissische regering met wetenschappelijke onderzoekingen belast, is door het keizerlijk botanisch genootschap te Re gensburg tot corresponderend lid benoemd. Met betrekking lot de regtcrlijkc hervorming in Egypte, op 28 Julij fllegtig ingewijd, wordt nog gemeld dat tol eere-voorzitter van hel hof van appèl te Alexandria is benoemd Zoulflkar Bassa, oud-minister van buiten), zaken. De Europesche vice-president, die in werkelijkheid het voorzitter schap zal waarnemen, is dr. Aloys Lapenna, raadsheer bij het hoog geregts- hof en lid van het parlement te Weenen. De procureur-generaal is een Belg, namelijk de heer de Vos. Voorts zijn o. a. benoemd; tol regter bij de arrondisscmentsregtbank te Alexandrie. de heer J. A. llaakmann, substituut- officier bij de arrond.-reglbank te Haarlemtot regter bij het hof van haïro, m'. J. 11. de Stoppelaar, president bij de arrond.-reglbank te Mid delburg tot regter bij het hof van Ismaïla de heer mr. P. van Bemmelen regter bij de arrond.-reglbank le Leiden. In de tweede en laatste zitting van de algemeerie vergadering der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid, le Bredawerd,overeenkomstig de rapporten van de verschillende commissiCn, besloten lot het nogmaals uitschrijven van eenige prijsvragen. Vervolgens werden eenige besluiten, door het congres genomen en aan de algemeene vergadering ter bekrachtiging voorgesteld, goedgekeurd. In plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden van het hoofdbestuur, de heeren J. NV. L. van Gordt (voorzitter) en mr- A. J. Enschedé (ondervoorzitter), werden tol directeuren gekozen de heer d'. A. Vrolik cn dr. E. II. von Baumhaurr. Aan den heer Vrolik flerd door de vergadering bij acclamatie het voorzitterschap van de maatschappij opgedragen. De volgende algemeene vergadering zal te Deventer gehouden worden. Na benoeming van eenige buitenlanders tot I honoraire leden werd de algemeene vergadering met verschillende toespra ken gesloten. Voor de arrond.-reglbank te Gorinchem stond dezer dagen eene vrouw leregt, de schrik harer buurt cn die, voorheen reeds herhaaldelijk ter zake van misdrijf veroordeeld, thans op nieuw voor den regter geroepen was, omdat zij, bij gelegenheid dat zij met een buurman twist had, voorbedach- telijk een zak fijn gemalen witte peper dezen in de oogen wierp waardoor hij onder de hevigste pijnen lijdelijk van zijn gezigt is beroofd geweest. De officier van justitie requireerde le dier zake eene gevangenisstraf voor den tijd van een jaar in eenzame opsluiting te ondergaan. Dingsdag namiddag drong zekere J. H. G., gepensioneerd militair, in een aanval van waanzin de pastorie binnen der r. k. kerk te Gorinchem, joeg door zijne houding en gebaren de aldaar aanwezige personen, waar onder den pastoor, doodelijkeu angst en schrik aan en greep den laatstge noemde, een eerbiedwaardig oud man, met geweld bij de keel. Na de komst der policie gelukte het deze, door eenige burgers bijgestaan, zich van den ongelukkige»sedert jaren aan epilepsie lijdenden man meester te maken en hem naar het policiebureau over le brengen; daar werd hij eene sabel magtig cn hieuw met kracht op een der policie-agenten in. welke gelukkig intijds een welligl doodelijkeu sabelhouw op het hoofd wist te pareren. Alstoen door eenige militairen van de naastbijgelegen hoofdwacht in bedwang gehouden, werd hij door toepassing van het dwangbuis verder onschadelijk gemaakt. Hij is per rijtuig naar het krankzinnigengesticht te Dordrecht overgebragt. In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is door den voor zitter, op het adres van den heer J. A. Alberdingk Tfi(jm c. s.verzoekende eenig antwoord op het door hen gedane verzoek, dd. 20 December 1873, omtrent het koninklijk paleis, medegedeeld, dat de oorzaak, waarom aan adressanten nog geen antwoord is gegeven, gelegen is in de omstandigheid, dat de directeur van publieke werken met zijn praeadvies nog niet gereed is; zoodra dit advies zal zijn ingekomen, zal aan adressanten antwoord worden gegeven. Het schijnt, meldt het Vad., dat de valsche muntstukken, die te Amsterdam gefabriceerd werden, oj> verre na nog niet uit de circulatie zijn verdwenen. Kort geledm werd te Wijk-aan-Zee een valsch tieustuiverstuk uitgegeven en gisteren ontdekte een arbeidersvrouw aldaar, dat zij bezitster was van een looden gulden. De gulden bezat niet den minsten glans en was evenmin van een randschrift voorzien. De gulden was zoo gebrekkig gefa briceerd, dat uitgifte onmogelijk moet schijnen zonder dat daarvoor gunstige omstandigheden als schemerdonker of het schuiven onder echte munt enz. zijn gezocht. Uit Harderwijk meldt men dat geene verandering is gebragt in het toestaan van verlof aan militairen van het koloniaal werfdepot. Tot nu toe wordt aan onderofficieren toegestaan eene maand, aan korporaals 14 dagen en aan soldaten 8 dagen. De vreemdelingen deelen in dezelfde voorregten, mits 2/3 van het genoten handgeld aan de bevoegde autoriteiten afgevende, tot waarborg voor hunne terugkomst. Zelden of nooit maken laatstbedoelde van deze gunst gebruik. Van ongeregeldheden, door verlofgangers gepleegd, is lot heden nog niets gebleken. Ofschoon ieder dag gemiddeld 10 a 15 vreemdelingen worden aangenomen, laat de rust en veiligheid daar ter stede, dank zij de flinke maatregelen der militaire overheid, niets te wenscheu over. Om echter desertie le voorkomen, blijft het wensehelijk, dat het ver blijf der vreemdelingen le Harderwijk zoo kort mogelijk zij. Maandag II. begaven zich twee bedelaarskolonisten te Otnmerschans, die reeds herhaaldelijk pogingen in het werk stelden om le ontvlugten, naar een winkel, alwaar zij, terwijl het door hen verlangde in gereedheid werd gebragt, de geldlade opentrokken en daarin elk een greep deden. Onmiddellijk door de policie aangehouden, gaven zij de ontvreemde gelden weder over. Het schijnt hun doel alleen te zijn. om in het tuchthuis te komendaar zij het gevangenleven boven dat in de gestichten verkiezen. Door het jrov. geregtshof in Groningen is A. A. Roelm, gewezen boek houder bij den agent der Geldcrsche credietvereeniging te Groningen, schul dig verklaard aan; I". twee misdaden van valschheid in geschriften van koophandel, a. door inlassching eener beschikking, b. door het namaken van handteekeningen; 2". twee misdaden van het gebruik maken dier val sche stukken; in le dier zake veroordeeld, overeenkomstig het requisitoir

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1