PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. IF R A Sf K R IJ H. In de nationale vergadering heeft de heer Uaentjens er op aangedrongen het reeds vermelde voorstel van den heer Rouher, lot het onmiddellijk uit schrijven eener nieuwe verkiezing in het dep. der Nièvre, urgent te verkla ren De heer Gambella verklaarde dat hij en zijne geestverwanten legen dat voorstel zouden stemmen. Met 335 legen 296 stemmen werd dan ook de urgentie verworpen. liet Journ. des Déb. blijft zich zeer ingenomen toonen met de door de nationale vergadering aangenomen wet op het hooger onderwijs. Het blad zegt: Wij blijven haar eene wet van vrijheid noemen, al is zij door het meerendeel onzer tegenstanders goedgekeurd en door een zeer groot aantal onzer staatkundige vrienden verworpen. Als het waar is, dat de wet slechts aan ééne partij kan te goede komen, hetgeen wij nietgelooven, dan zal het de schuld der liberalen zijn. Het is niet waar, dat de wet eenige verandering brengt in hel burgerlijk wetboek; zij tast geen enkel modern be»iiisel aan. Het is waar, de clericalen kunnen hun voordeel doen met de wet, om zich te onttrekken aan de strenge regelen, die hun opgelegd waren. Maar kunnen de vrijzinnigen dit niet evenzeer doenLaten zij vertrouwen inboezemen, zich een bepaald doel voor oogen stellen, dat ken baar maken, en lot daden overgaan. Dat alles is beter dan beschuldiging op beschuldiging te stapelengelijk de radicale drukpers doel. De handen in den schoot te leggen en te verzekeren dat de wel niet lang zal duren, dat de nieuwe kamer haar intrekken zal, dat is zooveel als het paard ach ter den wagen spannen. Ook van de wel van 1850 heeft men gezegd, dat zij spoedig zal verdwijnen. En zjj bestaat nog. In te slapen en van ver gelding te droomen, geeft niets. Men sla dc handen aan het werk en zorge gereed te zijn voor den strijd. Men neme zijne stelling in. Het ter rein is voor ieder open. Bij mevrouw de Mac Malton en bij de betaalmeesters is thans een som van 4,033,856 Ir. gestort. De beambten van de Halles centrales hebben 11)000 fr. bijgedragen. De dierentemmer Bidel gal 1200 fr., als de opbrengst van een benefice-voorstellingenz. Te Suresnes, in de nabijheid der hoofdstad, is een verschrikkelijk ni'.geluk gebeurd. De directeur van de Illustration, de lieer Mare, heeft baar een buiten. Zijn zoon, vrijwilliger, was met verlof aangekomen met ren vriend. Vóór het clcn gingen deze twee even naar een bovenkamer, waar eenige wapenen waren. Eensklaps viel een schot. De heer Mare en zijne vrouw vlogen er op af, en op den trap kwam de vriend hun tegen, roepende: «hij is dood, waarom ben ik hier gekomen?" De jonge Mare had een kogel in het hoofd gekregenen de vriend is spoorloos verdwenen. Niemand weet iets meer van het drama, dat vooral in de pers. waaronder de heer Mare vele vrienden heeft, groote ontsteltenis heeft verwekt. Te Toulon is een adelborst, Léon Jacquemin, die proeven nam met een nieuwe door hem uitgedachte «projectile-torpille," het slagtoffer gewor den van een ontploffing van «phosphure de calcium." Mei hom verloren een bootsman en een vuurwerkmaker het leven. '--Uit Damascus wordt aan de Tirquie geschreven, dat zware stortre gens den l,,,n Junij de Barrada buiten hare oevers hebben doen treden. Eene groote ijzeren brugop een uur afstand van dc stad gelegenis geheel weggeslagen en de rijweg tusschen Damascus en Beiruth was onbruikbaar geworden. Groote boomen, huizen en magazijnen werden verwoest. Ter wijl de bevolking nog bezig was met de ondergeloopen wijken van slijk en puin schoon te vegen barstte er een geduchte hagelstorm los, welke groote schade aanrigtle. De steencn waren buitengemeen groot; drie man nen werden doodgeslagen, acht andere gekwetst. i §P&KJE. Het ontwerp der constitutie neemt, naar men zegt, drie klassen van senatoren aan: erfelijke, door de bevolking verkozene en door de kroon benoemde. Eerslgenoemden voeren den titel van grandes van Spanje en genieten een inkomen van 50000 Ir. De drukpersvrijheid zal bij eene bijzon- dere wet worden geregeld. Men kan aannemen dat de generaal Dorregaray zijn leger in verschil lende afdeelingen heeft gesplitst. Uit Pau wordt gemeld, dat den 12'1" Ju ij een corps Carlisten met artillerie op 16 kilometers van Jaca stond; uit Tarbes wordt gemeld, dat 1500 Carlisten door de regeringstroepen op de vlugt zijn geslagen en zich in de rigting van Gavarnic naar de Franschc grenzen bewegen en uil Madrid wordt gemeld dat het 7Je bataillon Navar- rezen onder bevel van een aide de-camp van Dorregaray krijgsgevangen is gemaakt. Dit alles heeft den schijn dat het verschillende declen zijnwaarin Dorregaray zijn leger heeft gesplitst en die elk voor zich een goed heen komen moeten zoeken. De Spaansche gezant te Parijs heeft er bij de Fransche regering op aangedrongen dat elk Carlistisch soldaat, die Dorregaray zou willen volgen, óf over dc grenzen zou worden teruggedreven óf in Frankrijk geïnterneerd. DUITSCHLAI». Onlangs heelt de commissie van den Duitschen rijksdag, heiast met bet voorloopig onderzoek van het ontwerp der nieuwe rcgterlijke organisa tie, besloten zich in haar rapport te verklaren voor de afschaffing der bestaande reglbanken van koophandel, en hebben de regeringen der Hanse sleden daaruit aanleiding genomen om aan den bondsraad een voorstel te doen, ten einde dc bondsregeringen zich onderling zouden verstaan omtrent de tegenover dit besluit der commissie aan te nemen houding. In zijn laatste zitting heelt nu de bondsraad besloten, aan de commissarissen der regeringen bij de beraadslagingen der rijksdags-commissie over de rcgterlijke organisatie op te dragen; «1°. als de gemeenschappelijke overtuiging der verbonden regeringen met nadruk te verklaren, dat het dringend noodzakelijk is de instelling der reglbanken van koophandelin zoo verre zij voor het belang van den handel vereischt wordt, door de wetgeving niet af te schaffen; en 2°. in elk geval pogingen te doen om te bewerken, dal de rijksdags-com missie, ook wanneer zij bij het door haar genomen besluit volharden mogt, zich niet ontlrekke aan de eventuele beraadslaging over de bepalingeu betreflende regtbanken van koophandel, zoo als die door de verbonden regeringen voorgesteld zijn. De Pruissische minister van koophandel heeft dc intrekking der bank- billetlen van 25 thaler gelast. Na 1 September worden zij alleen door het hoofdkantoor der bank nog in betaling genomen. De katholieke proost Löfiler, te Maagdenburg, heeft bij de openbare autoriteit eene verklaring van onderwerping aan de wet ingezonden, ten gevolge waarvan de ingehouden toelage uit 's lands kas hem weder is toegekend. Zondag avond, terwijl de voorstelling in het cirque te Aken in vollen gang was, klom een jongen van buiten op de houten tent, brak eenig hout in de zoldering weg, waarop hij vervolgens «brand" ging roepen. In het cirque, dat vol was, hcerschle terstond de grootste schrik en wanorde. De directie, die meende, dat er brand was ontstaan door het gas. sloot plotseling de hoofdkraan af, zoodat het gcheele cirque terstond in het duis ter gehuld was. De ontsteltenis en de vrees van in den brand te zullen omkomen, werden hierdoor niet verminderd, integendeel zij namen toe. Op de hoogere rangen geraakte het volk aan het dringenhetgeen ten gevolge had, dat een gedeelte van het gebouw inzakte. Eenigen tijd later ontdekte men gelukkig, dat men hier dupe was van boos opzet. Bij deze ramp kwamen enkele kinderen om en werden vele personen gekwetst. Een slagter in Hanover is tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij vleesch had verkocht met trichinen bezet. 400 personen werden daardoor ongesteldterwijl er 50 aan de gevolgen stierven. Don Alphonsus, dc broeder van don Carlos, was bijna in Beijeren ge vangen genomen. Hij was over de Oostenrijksche grenzen gegaan om te Alt Oelting in Beijeren een heilige te verecren. Naauwelijks echter had hij weder het Oostenrijksche grondgebied bereikt, of er kwam in Alt Oetting een telegram van de Bcijersche regering, houdende den last hem onmiddel lijk gevangen te nemen. Te Briinn, in Oostenrijk, heeft de werkstaking onder de fabriekar beiders nog geen einde genomen. Patroons en werklieden blijven onver zettelijk op hun standpunt staan. Ofschoon de orde nog niet is gestoord, neemt de opgewondheid meer en meer toe. PARIJS, 14 Julij. Le Soir meldt, dat het ministerie berigt heeft ont vangen, dat eenige duizenden Carlisten tot digt bij de grenzen gekomen zijn. Men weet niet of zij derwaarts zijn teruggedreven of dat zij een offensive beweging voorbereiden. VERSAILLES, 14 Julij. In de nationale vergadering verklaarde dc heer Rouher, dat, toen hij hel bestaan van een centraal Bonaparlislisch comité loochende, hij daaronder een comité verslond, dat vertakkingen had in de departementen. De overgelegde stukken hadden een privaat karakter. De bevoegdheid der commissie en der kamer strekt zich niet tot deze uit. De Bonapartisten eerbiedigen en erkennen de constitutionele wetten, maar hunBe hoop is gebouwd op eene herziening dier wetten. De regering ver volge ieder voor dc regtbank, die tegen de wet handelt. Ten slotte ver zocht hij de kamer zich niet door staatkundigen hartslogt te laten vervoe- len. Alleen de radicale partij zou daarvan de vruchten plukken. SALZBURG, 14 Julij, 9% uur 's avonds. Zoo even is de Duitsche keizer aangekomen. Morgen zal hij den keizer van Oostenrijk te lschl een bezoek brengen. MADRID, 14 Julij. De vertegenwoordiger van Duitschland heeft deinsigniën der Zwartc-Adelaarsorde, en die van Rusland de insigniën van de St.-Andreas- orde aan den koning overhandigd. KÓNSTANTINOPEL, 13 Julij. Een hoofdambtenaar van de Britsche pos terijen wordt hier verwacht, om de postdienst te regelen in overeenstem ming met hel le Bern gesloten tractaat. Met de Russische stoomvaartmaat schappij is reeds een contract desbetreffende tot stand gekomen. Getrouwd; DC JOHANN CIIRISTOPH VOI.LGRAFF en WILHELMINA MARIA DE BAS. De Heer en Mevrouw VOLLGRAFF DE BAS beluigen, ook namens de wcderzijdsche betrekkingen, hunnen oprechten dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling. Den Haag, 15 Juli 1875. Eenige kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter A. VAN DER LEE, geliefde Echtgenoote van J. J. KONING. Leiderdobp 15 Juli 1875. Heden overleed ten mijnen huize, in den ouderdom van ruim 73 jaren, tot diepe smart van hare kinderen, behuwd- en kleinkinderen en verdere betrekkingen, mijne lieve Moeder AALIDA MARIA ALSTE1N, Wed. van den Heer MICHAEL SCUUDEL. Leiden, 12 Juli 1875. F. A. VVILII. SCHUDEL. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote, betuig ik, ook namens kinderen en behuwd- kinderen, oprechten dank. Leiden, 15 Julij 1875. J. W. VAN LEEUWEN.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3