landbouw en veeteelt. Eene commissie was benoemd om daaromtrent te j rapporleren. De secretaris deelde nog mede. dat de maatschappij thans 2012 leden en 30 departementen telt. en dal het verlies, door haar geleden door het overlijden van de eenigc donatrice, mej. Loopuyt. te Schiedam, vergoed is doordat mevr. C. Willink, geb. van Wickevoort Crommclin, en mej. A. A. A. C. Koenen, te Amsterdam, donatrices der maatschappij ge- worden zijn. Evenzoo zijn de plaatsen van drie overleden donateurs ver vuld door de heeren W. van OordlD. J. baron van der Heim en J. C. Caen van Mauriek. Vervolgens bragt de centrale commissie van raadgeving rap port uil van haren arbeid in het afgeloopen jaar. en daarna deelde de se cretaris mede, hoever men gevorderd was met de voorbereidende werkzaam heden lot het opriglen van een museum voor kunst ep nijverheid toegepast. Prins Hendrik en prins Frederik hebben daarvoor ieder ƒ1000 geschonken, en de [loll, maatschappij van wetenschappente Haarlem ƒ2000. De ge schenken van mr. A. Vrolik zijn ten vorigen jare reeds vermeld. Eene com missie, beslaande uit de heeren A. J. Euschedé, A. C. Kruseman, V. S. M. van di r Willigen en F. W. van Eedenis benoemd tot verdere uitvoering van liet plan. Men hoopt het museum in 1877, bij gelegenheid van het eerste eeuwfeest der maatschappij, te kunnen openen. Men rekent op de voorlichting, maar ook op de hulp van buitenlandsche inrigtingen van dien aard. Eene aanvraag van de aid. Goes, om ƒ200 subsidie voor een ambacht school, is verworpen; de helft der stemmen was vóór hel subsidie, terwijl hel reglement M vereischt. Op het voorstel-Arnhemom bij de regering op wettelijke regeling van het industrieel onderwijs aan te dringen, werd be sloten eerst te wachten, welken invloed het adres van directeuren over het onderwijs bij regering en vertegenwoordiging zal hebben en hel bestuur te magligen later, zoo noodig, in hel bijzonder een adres omtrent hel indus trieel onderwijs in te dienen. In gelijken geest werd beslist over een voorstel van Utrecht, om op nieuw bij de regering aan te dringen op de indiening eeucr algcmccne wel tegen de verontreiniging van den bodem en van publieke wateren. De vergadering wenschte eerst den uitslag der vroegere adressen af te wachten, liet voorslel-Bredaom van wege de maatschappij bij de regering stappen te doen, om door premitfn enz. den achteruitgang van de paardenrassen in ons land legen te gaan, werd ingetrokken, wegens de meening van directeuren, dat dit onderwerp meer tot den werkkring der landbouw- maatschappijen behoort. Woensdag morgen werd hel nijverheids-congres geopend, door den voor zitter der maatschappij, den heer J. W. L. van Oordt. De leden verdeelden zich in drie sectien, waarvan de rapporten in de tweede zitting zullen worden nitgebragt. liet stoomschip Koning der Nederlandenvan Nieuwe Diep naar Ba tavia, is op 13 Julij Point de Galle gepasseerd. Te Delfshaven zijn Dingsdag middag twee personen, namelijk C. van Oosten en P. de Hidden, den winkel van A. Lissenberg binnengeslopen; zjj namen een stuk grijs geruit laken en een stuk grijs walerproóf ter geza menlijke waarde van ƒ45 weg, waarna zij het op een loopen zetten naar den binnenweg, in de rigting van Rotterdam. De agent van policie Ubas. van het voorgevallene onderrigt, ijlde de dieven na en het is Item, met be- hulp van een paar andere personen, gelukt de dieven in de Adrianastraat j aan te houden, waar zij zich in een stal onder eenig stroo hadden verborgen. De beroemde schaakspeler Andersen, uil Berlijn, heeft eergisteren de I Amstcrdamsche schaak-societeit bezocht, en speelde met verscheidene leden cenige partijenwaarin het talent en de nog onverzwakte vaardigheid van den beroemden speler op nieuw aan het licht kwamen. Van de door hem gespeelde partijen werd aantcekcning gehouden, ont die later openbaar te maken. In den Zuidpolder, nabij Edam, had eergisteren een treurig ongeval plaats Bij het inheijen der palen voor het stoomgemaal is de haak van den ijzeren rammelschijf gebroken en dat gevaarte wan 18 meter hoogte op de ploeg van 24 man, die aan het werk was, neergestort. Een der werk lieden was bijna dadelijk een lijk. een tweede werd aan liet hoofd en een derde aan den schouder gewond. De overledene laat een zwangere vrouw en een kind achter. Door onvoorzigtigheid van den eigenaar, die de dieren niet had vast gelegd, ontstond dezer dagen op Texel een verwoed gevecht tusschen twee rammen, dat met den dood van een der partijen eindigde. De strijd was allerhevigst; telkens vele meters retirerend en dan in galop avancerend, stieten de rammen de hoornen tegen elkander. Bij den derden aanval bezweek reeds een der partijen, een schoone Engelsche ram, geschat op een waarde van ruim ƒ100. Gisteren is te Baam geopend de tentoonstelling van bloemen, vruch- tengroenten, tuin-ameublemcnlensieraden en gereedschappen, van wege de afdeeling Amersfoort van het genootschap voor landbouw en kruidkunde in de provincie Utrecht. Deze tentoonstelling is vrij goed geslaagd. Z. K. II. prins Hendrik vereerde haar met een bezoek. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten tot het aangaan eener geldleening, groot ƒ255,000 en rentende 4% ten honderd in het jaar, ten behoeve der uitbreiding en verbetering van de fabrieksgebouwen en het pij- pennel der gemeentelijke gasfabriek te dier stede. Te Hengelo is Zondag 11. eene vergadering gehouden van eenige ambte naren ter gemeente-secreiariën in Twenthe, waarin is besloten tot de oprig- ting eener administrative vereeniging van gemeente-ambtenaren in Overijssel, ter beoefening van het gemeenteregt. Voorts werd in beginsel aangenomen een voorstel van een der aanwezigen om een adres tol de regering te rig- ten tot partiele herziening van de gemeente-wet, voor zooveel betreft de eischen die voor de benoeming van een secretaris gesteld zijn; eenstemmig was men van oordeel, dat. om tot secretaris eener gemeente benoemd te kunnen worden, men eerst een door eene staatscommissie af te nemen examen zal moeten afleggen. Men meldt uit Leeuwarden: De aanbouw dezer gemeente aan de zuid zijde, die in weinige jaren als het ware een geheele voorstad deed verrij. zen, schijnt thans, zoo niet hel hoogste, toch een hoog standpunt te hebben bereikt. Weinige percelen zijn in den laatsten tijd aangekocht en de aan bouw staat thans, vooral in vergelijking met de vorige jaren, nagenoeg stil, De stad levert echter aan die zijde, wegens de vele nette gebouwen, waar onder zeer schoone villa's, een riant schouwspel op; de Willemskaden be- hooren tot de meest schoone gedeelten dezer stad. De aanbouw van het werk der nieuwe brug, die van het station den voornaamsten toegang tot destaf zal verleenenvordert goed en zal ongetwijfeld het geheel nog zeer ver- fraaijen ten spijt welligt van lien, die daar, met het oog op de kosten em, in slede van een ijzeren een gewone houten brug hadden gewenscht. bi aanleg van de kaai- en walmurendie met dezen verbouw in verband staal, vordert eveneens goed, zoodat het te voorzien is, dat dit niet onbelangrijk* werk voor den winter wel tot stand zal komen. Te Vlissingen zijn Zondag avond drie jongens, waarvan een 11, ca 13 en een 15 jaren telt, aangehouden wegens diefstal van twee kruik» jenever en een kruik bier, ten nadeele van den stalionsrestaurateur aldaar. Deze diefstal werd met een schier ongelooflijke stoutheid gepleegd. De jeug dige boosdoeners hebben in een voorlokaal van het huis weten te dringea en hebben den jenever uit een daar aanwezig vat getapt en, na dien zog- vudlig verborgen te hebben, op verschilllende tijden opgedronken. Dat den jonge deugnieten niet vatbaar zijn voor verbetering, kan blijken uil t omstandigheiddat de twee jongste reeds twee en de oudste reeds drk vonnissen wegens diefstal hebben ondergaan. 'sGRAVENHAGE, 15 Julij. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan W. F.n van der Zee, te Amsterdam, wegens de redding van een drenkeling, toege kend de bronzen medaille, ingesteld bij beMuit van 22 Sept. 1855, alsmede een loflelijk getuigschrift. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Zuilichemde heer C. R. Röntgen, en tol burgemeester der gemeente Alern de lieert Koopmans. Aan den heer J. F. de Wit is, op zijn verzoek, eervol onlsls verleend als burgemeester der gemeente Loosdrecht. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-reglbank te Mas tricht de heer m'. A. J. Sassen, thans kantonregter te Heerlen; tot regie in de arrond.-regtbank te Assen de heer ui'. E. Gosling, thansregler-plaalt vervanger in die regtbank en advocaat aldaar; tot regter-plaatsvervangeri de arrond.-regtbank te Dordrecht de heer mr. W. van der Eist, advocai aldaar, en de heer mr. J. A. van Dorsser, advocaat aldaar; en tot regis in de arrond.-regtbank te Heerenveen de lieer mr. J. de Sitter, thans sub- slituut-grifïier bij het prov. geregtshof in Groningen; tot notaris te Bera op Zoom de heer H. A. van Goch, cand.-notaris aldaar. Tot commissaris van politie te Utrecht is benoemd de heer J. V» voorenthans commissaris van politie te llarderwjjk. De officier-machinist 1« kl. P. A. van Aken is, op zijn verzoek, wegai langdurige dienst, op pensioen gesteld, en aan den Oost-lndischeii ambteaar 11. van Duivenbode Varkevisser, gewezen adsistent-resident van Karangit jer (Bagelen), thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eent! ontslag uit 'stands dienst verleend. H. M. de koningin is heden middag ten half vijf ure uit Wild alhier teruggekeerd. Aan het station werd H. M verwelkomd door Z.K1 prins Frederik en verschillende civile en militaire autoriteiten. Door fraai weder begunstigdwerd gisteren middag de door de alfc- ling 's Hage en omstreken der lloll. maatschappij van landbouw aangekon digde harddraverij met paard en chais op den rijweg tusschen de Maliehui en hel Boorhuis alhier gehouden. Zestien personen namen aan de harddn- verij deel. Van hen waren overwinnaars: van den prijs, een prachtige tl veren pièce de milieu, gevuld met boiiquellenbenevens een rijk met zilw gemonteerde zweep. T. Rilsema, uit Garslhuizen (Groningen), met de brein ruin Graif .Jdolf. bestuurd door Wybe de Boer; van de eerste premie, een theestel in zilver, G. Reinders, te Zuiderdorp, met den zwarten hls de Burgemeesterberijder C. Lampe, en van de tweede premie, evenetii een voorwerp in zilver, ter waarde van ƒ50. D. Roepman, te Rotterdam, met de Slimme Jan, bestuurd door Jan de Boer. Het muziekcorps m het 3e reg. huzaren voerde tol opluistering van de harddraverij een aft» selend programma uit. DülTKiNLAMKSCHK BKRIGTKN. ENGELAND. LONDEN. 14 Julij. Maandag 11. is in de Guildhal aan den Sultan van Zanzibar in gouden doos een adres van welkomst aangeboden. Men verwacht hier eerst daags den keizer van Marokko. Bij de plegtige opening van de kinder-afdeeling van de «Metropoli® Convalescent Home", door de prinses van Waleswerd een som van 202 '- ingezameld. Kort nadat de prinses was vertrokken werden die gelden gt mist van de plaats, waar men die bewaard had. - De Orangisten in het noorden van Ierland hebben den I2d,n Jnlij de gebruikelijke wijze herdacht. In geheel Ulster hadden groote demon straties plaats. Te Ncwlownbredaop vier mijlen van Belfast, werd monslermecting gehouden, waarin resoluties werden aangenomen houden e. dat, overeenkomstig de instellingen der Orangisten, de beste pogingen den worden aangewend lol handhaving van het protestantse!] karakter van de Britschc constitutie en om zoo krachtig mogelijk werkzaam te zij" 01 alle constitutionele middelen tegen de invoering van den Home Rule. in andere plaatsen, o. a. te Liverpool, werden groote meetings gehou doch nergens kwamen ongeregeldheden voor.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2