PER TELEGRAAF. Burgerlijke jSl/uib. ADVERTENTIE N. LEES DIT. land meer en meer van bosschen te ontblooten. Het plaatst hiertegenover de zorg, welke men in Duitschland voor de boschcultuur heeft, en dringt op navolging van dit voorbeeld aan. Zoodra Adclina Patli de onheilen vernam, die Frankrijk hebben getrof fen bood zij mevrouw Mac-Mahon en den lieer Halanzier, directeur van de groóte opera, per telegraaf haar medewerking aan tot eene voorstelling ten bale van de noodlijdenden. Dit aanbod werd dankbaar aanvaard. Den l8len October zal de bedoelde voorstelling plaats hebben. §FAWJE. Het besluit betreffende de vervolging van Carlistische familiën wordt streng ten uitvoer gelegd. Reeds is op de goederen van verschillende te Madrid wonende personen beslag gelegd en zijn de eigenaars of buitenslands óf naar Estclla gebannen. De Corresp. heeft reeds twee naamlijsten opge nomen: op de eerste komen 31op de tweede 13 namen voor. Men stelt zich veel goeds voor van dezen maatregel. De Gaceta berigi dat de Carlisten Guetaria en Irun hebben aangeval len, doch met groole verliezen zijn teruggeslagen. De krijgsgevangenen van Cantavieja zijn te Valencia aangekomen. Volgens eene officiële dépêche is Dorregaray den 3d,B Julij Rodillac doorgegaan, naar de brug van Benasque, bij welke hij gekampeerd heeTt. De Carlisten willen tot eiken prijs de ver volging der regeringstroepen ontgaan en in Cataloniè blijven. De brigade Delatre heelt eene kolonnc van 1000 Carlisten, die zich bij Dorregaray wil den voegenverslagen. In de berigten van Carlistischen oorsprong worden de in den jongsten tijd voorgevallen krijgsbedrijven natuurlijk in een geheel ander licht gesteld dan in de regeringsberigten. De slag tusschen Miranda en Villoria, schrijft men van dien kant, heeft II uur geduurd, gedurende welke koning Carlos VII met slechts 12 bataillons het hoofd geboden heeft aan 27 bataillons van Quesada en 12 van Lorna. Deze beide generaals erkennen dat zij groole verliezen hebben geledenvooral aan hoofdofficieren. De Navarrezcn onder Perula hebben wonderen gedaan. In het centrum brengen de marschen en contramarschen van Dorregaray de Alphonsisten op het dwaalspoor en ver ontrusten beurtelings de garnizoenen van Iluesca, Barbaslro en zelfs van Saragossa. Ook de correspondent van de Ind. Beige beschouwt den terugtogt van Dorregaray volstrekt niet als een vlugt, maar als eene behendige manoeuvre. DUIT8CHLAN». De rijksregering heeft bij het Elzas-Lolharinger lands-comité ter ken nisneming ingezonden een ontwerp voor een kanaal van Straatsburg naar Ludwigshafen. Het kanaal is ontworpen op eene lengte van 117 kilometer, waarvan 53 in den Elzas en 64 in den Beijerschen Paltz. De kosten zijn geraamd op 34,100,000 mark, waarvan voor het Elzasser gedeelte is gere kend op 16 millioen. Te Munchen is een voormalig bediende der Dachauer-bank van Adèle Spilzeder in hechtenis genomen, onder verdenking van in zijne vroegere betrekking gelden ontvreemd te hebben waarvan men meent nu nog 150,000 fl. in zijn bezit gevonden te hebben. De verdachte beweert, die som door gelukkige speculatien verdiend te hebben. 'sGRAVENHAGE. 14 Julij. Aan den heer mr. C. A. Boonacker is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Leiden. PARIJS, 13 Julij. Depêches van de Spaansche grenzen melden dat de Alphonsisten zegevierend hun togt voortzetten, en de Carlisten gedemora liseerd zijn. Het beleg voor Renteria en voor Ilernani is opgebroken. Te Saniiagomttndi geloolt men dal Dorregaray genoodzaakt zal zijn op Fransch grondgebied te vlugten. i LONDEN, 13 Julij. Den 2l"en dezer maand wordt hier een internationaal congres van gereformeerde kerkgenootschappen gehouden. Van ongeveer vijftig, in Europa, Amerika en Nieuw-Zeelandzijn hartelijke brieven van sympathie ontvangen. VERSAILLES, 13 Julij In de nationale vergadering bestreden de afge vaardigden Goblet en Cazeaux de conclusie tot nietigverklaring der verkiezing van dc Rourgoing in het dep. de la Niêvre. Met 330 tegen 310 stemmen werd echter deze keuze vernietigd. Albert Grévy verlangt dat onmiddellijk het //comité van het beroep op het volk" tot onderwerp van discussie worde gemaakt. Eenige leden wen- schen de regering te interpelleren over het gedrag en de handelingen der bonapartislische partij. Buffet antwoordt, dat nooit een minister gevraagd is geworden naar de handelingen eener partij; hij verklaart dat hij niets heeft te antwoorden. Raoul Duval wenscht de regering te interpelleren over hare houding tegenover het //comité van het beroep op het volk", welks bestaan door hel rapport is aan het licht gebragt. Buffet verklaart zich onmiddellijk lot discussie bereid. Raoul Duval licht nu zijne vraag toe, en laakt het dat aan de commissie zijn medegedeeld zaken die het particulier leven betreffen. Buffet antwoordtdat de regering het als haren «repligt beschouwt, eerbied voor en gehoorzaamheid aan de constitutionele wetten te verzekeren; zij zal geen oproerige woelingen, van welke zijde °ok, dulden. Wanneer zij zekere handelingen strafbaar acht, zal zij de be drijvers voor den regler ter verantwoording roepen. Niemand behoeft vrees te koesteren voor willekeurige handelingen. Het grootste en dringendste belang des lands is, volgens haar, den eerbied voor de wet te verzekeren; wat de toepassing van dit beginsel betrefthet oordeel hierover staat aan den regter. Rouher dient een voorstel van wet in, houdende magtiging aan de rege- hug de kiezers iu hel departement de la Niêvre buitengewoon op te roepen. MADRID, 13 Julfj. De Gaceta uieidt; //iu Eslella heerscht een paniek/ Het geschut wordt van daar weggevoerd. Dorregaray zal weldra in een driehoek ingesloten zijn in het gebergte. Tc Iluesca zijn maatregelen ge nomen, om te beletten dat de benden van Dorregaray in Navarra komen." BAYONNE, 14 Julij. Dorregaray is er niet in kunnen slagen Navarre binnen te dringen; hij is naar Barbaroslro teruggekeerd. Een gedeelte van zijne achterhoede, bestaande uit 172 man, waaronder 6 officieren, zijn ge noodzaakt geworden nabij Gavarene op Fransch grondgebied de wijk te nemen. Zij zijn terstond ontwapend en zullen geïnterneerd worden. INGEZONDEN. Aan de Redactie van de Leidsche Courant. Nu ik ten tweeden male in uw geacht blad een ingezonden stukje vind, bestemd om de kiezers te raden den 20sl,° dezer op nieuw hun stembillet met mijn naam in te vullenzij het mij geoorloofd met allen ernst tegen dien raad op te komen. Ik ben de schrijvers van die stukjes natuurlijk zeer erkentelijk voor hunne goede bedoelingenmaar niet voor den raad dien zij geven. Niemand die mij kent zqj mij in staat achten om eene be trekking, die ik door plichtsbesef gedrongen, neèrlegde, weêr te aanvaarden omdat mijne ijdelheid gestreeld werd. Geen meerderheid, hoe groot ook, zou mij van besluit kunnen doen veranderen, en eene herkiezing, louter als ovatie, mij grieven, in plaats van mij aangenaam te zijn. Maar er is hier vrij wat meer in het spel dan mijn persoonlijke wensch. Indien ik openlijk tegen de bedoelde stukjes opkom, dan is het omdat ik voorziedal men door hier en daar naar den gegeven raad te luisterende triomf zal bevorderen van beginselen, tegen welke ik van den eersten tot den laatslen dag als lid van den gemeenteraad gestreden heb. Mogen vele kiezers de waardeering van mijn arbeid daarin zoeken, dat zij met mij dien strijd voortzetten. Leidex, 14 Juli 1875. J. T. BUYS. Van 8 tot en niet 14 Juli 1815. BEVALLENS. van Hove. geb. van der Heyden, Z. E. M. Gijsman, geb. Chardijn, Z. J. M Nicolay, geb. Lecflang, D. J. C. van Wouw. geb. Berg, D.- - C. Verhoeff, geb. de Fey, Z. M. Godefroy, geb. van Bochove, Z. J. Carlier, geb. van der Waals, D. N. Wuyslcr, geb. Molenbroek, Z. G. van der Linden, geb. Larrewijn, D. J. S. van der Veer, geb Clausman, Z. C M. Kling, geb. Kok, D. - M. Zindel, geb. Verhoeven, D. M. E. Spaanderman, geb. Dozy, Z. C. van Biemen, geb. Kenbeek, Z. - A. Hovestad, geb. van Leeuwen, D. J. S. E. de Munnik, geb. Stroebei, D. D. tweel. C. Tegelaar, geb. llensen, D. II. C. Romer, geb. van Batenburg, Z. W. M. G. van Leeuwen, geb. de Man, Z. R. van der Reek, geb. Houweling, D. J. Bavelaar, geb. Overveld. Z. E. C. M. van Beek, geb van UIden, D. - J. Lipse, geb. de Vroede, Z. A. J. van Klaveren, geb. Leget, Z. t GEHUWD: F. Langezaal,jm. en P. van der Waals, jd. P. J.Gertenaar,wedr. en J. Brakel, jd. C. G. Kronig. jm. en F. Wolff, jd. J. llozier, jm. en P. J. van Zwieten, jd. A. Hazevoet, jm. en H. Brugman, jd. G. Vis, wedr. en G. van Leeuwen, wed'. K. Visser, wedr. en L. Boesveld, wed'. F. J. Struyken- kamp, jm. en M. A. Bertram, jd. OVERLEDEN; J. Vavier, Z., 5 m. J. N. Maandag, Z., 1 j. J. var. Evert, geb. Walle, 69 j. II. Handgraaf, 62 j. II. van den Berg, 55 j. J. N. Heimans, Z., 23 j. A. de Vos. D., 13 j. J. G. Jansen. D., 5 m. J. Smitlenaar, 66 j. F. B. 11. de Graaf, Z., 2 m. M. C. A. Garwers, wede. D. Wijsman, 75 j. P. van 't Woud, 49 j. W. Mol, geb. van Rooy, 53 j. B. Beenakker, D., 2 m. - P. llensen, Z„ 13 m. - 11. A. Pruyn, Z.. 30 j. D Koorenhoff, D., 15 m. M. J. Smittenaar, wed'. A Crispijn, 64 j. A. P. A. Jobels, Z., 2 m. P. van der Ster. 51 j. J. M. van Dishoeck, Z., 1 m. A. M. Alslein, wcdc. M. Schudel, 73 j. A. Mader, Z., 6 m. G. Bonte, geb. Larrewijn,-Z.Kveiil. l'StOfüKAillMLA VANï Jt('KIEKt'iTVOEKIA'Ci KN Musis Sacrum. Donderdag 15 Julij, des avonds te half acht, door de Stafmtiziek van het 4e Reg. Infanterie, onder directie van den heer A. Grentzids. 1' Afd.I. Marche triomphalc de l'opéra //Tannhauser", Zulch; 2. Ouverture, Grentzius; 3. //Ein Mahrchen aus schoner Zeil", Walzer, Faust; 4. Fantaisie sur l'opéra //Les Amours du Diable", Zulch; 5. //L'Eglan- line", Redowa, Raudonck. 2' Afd.6. »L'Elape", Marche, Wittman; 7. Ouverture //Der Künigslicutenant", Kaschte; 8. /Freuden und Leiden", Walzer, Grentzius: 9. Fantaisie sur l'opéra //Raymond ou le secret de la Reine", Meissner; 10. Alexandrinen-PolkaDunkier. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ondervonden na de beval ling mijner Echtgenoote, betuig ik, ook namens haar, mijn oprechten dank. 14 Juli 1875. J. G. ENGELS. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de bevalling zijner Echtgenoote, betuigt de Ondergeteekende, ook namens haar, zijnen harte- lijken dank. Leidex, 14 Julij 1875. P. J. W. VAN DER HART. Men verlangt zoo spoedig mogelijk TE HUREN 4 gemeubeleerdc Kamers, voor een Heer met Echtgenoote en 4 Kinderen, met bedie ning, kost, enz. Zij, die daartoe gelegenheid hebben, worden verzocht hunne conditiën op te geven bij den Boekhandelaar P. SOMERWIL.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3