LEIIhSClIE COll II ANT. 1875. iV. m. DONDERDAG 15 JULI J. STADS-BERICHTEN. HINNENLANDSCUE ÜE1UGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 13üen dezer maand invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting van wijk V, dienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 14 Juli 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 14 Jnlij Bij liet zoogenaamd groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 21 Junij tot 14 Julij te 's Gravenhage gehouden, hebben naar orde der eindrauglijst de navolgende heeren een voldoend examen afgelegd: A. de Casparis (D.); A. de Vulder van Noorden (L.); J. de Koek (D.); II. F. D. tiekmeijer (D.); ltailen Mas Ismangoon Danoe Winolo (D.); K. E. N. Maier (L.); L. D. J. van Elk (D.); L. N. van Mecverden (D.); II. J. M. Baumann (D.); W. F. H. van Amerom (L.); H. A. Hijmaus van Anrooy (L.); H. R. Pereira (L.); J. C. baron vau Boelzelaar C. A. Kroescn (D); Th. H. Ovink (L.); W. 11. ite Roo (D.); V. A. Schiissler (D.); G. A. Rekker' (L.); L. Bosch (L A. J. A. F. Eerdmans (I).); C. A. Rosemeier (D.); H. B. van Thiol (D.); mr. C. S. Buys Ballot W. Hartelust (L.); J. F. Le Roux (D.); nr. C. II. J. VV. Rink H. Th. Hcndriksz (D.); C. J. Schuurman (D.); II. A. van der Sleenstraten (D.); W. W. van Weelderen (D.); J. F. A. de Rooy, luitenant der infanterie,(L.); J. C. Rijk (L.)G. Schaap (D.); G. Beck (D.); F. van Braaui Morris (D.); mr. J. J. F. Rigail Certon (D.) De letters D (DelD) en L (Leiden), achter de namen der geslaagden ge plaatst, geven te kennen aan welke der beide instellingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië zij hunne studiën hebben gemaakt. lu het geheel namen 49 personen deel aan dit examen, waaronder 13 caiididalen van de rijksinstelling alhier. In het geheel slaagden er 36, waar van 11 uit Leiden, zoodat het resultaat voor de Leidsche rijksinstelling be- Iduidend gunstig is. Er waren 12 plaatsen vacant voor Indisch ambtenaar, zoadat de twaalf eerstgenoemde heeren als zoodanig onmiddellijk geplaatst zijn. - De Staatscourant bevat het verslag van de tweede zitting der com missie van 1 Augustus 1874 tot 31 Julij 1875 belast met het afnemen van liet 2dt natuurkundig examen, volgens art. 2 der wet van 8 Julij 1874. Voor het examen hadden zich aangemeld negen candidaten; een van dezen was civiel-sludent, de acht overigen waren militaire studenten. Een van deze kaatsten trok zich vóór den aanvang van het examen terug, zoodat feitelijk acht candidaten werden geëxamineerd. Aan zeven van dezen kon hel diploma van candidaal-arts worden uitgereikt; het waren de heeren: G. J. van de Linde, A. P. Langeveld, J. A. Wjjiihoff, A. D. van Steenbergen, J. C. Th. Scheller, P. J. Kintz en A. Faassenterwijl het examen van ée'n caudidaat door de commissie onvoldoende werd geoordeeld. - Men schrijft ons: Het heugt niemand dat de vruchten der iepeboomen zoo talrijk waren als dit jaar. Het sneeuwde letterlijk rijpe vruchten, die hel water der grachten bedekten, zich met groote hoopen langs wegen en straten verzamelden of, ronddwarrelende, de woningen binnenstoven. De oorzaak van dit verschijnsel heeft men gemeend aan de schoone Meimaand 'e moeten dankendie onverstoord de bloempjes liet ontluiken en al de vruchten lot rijpheid bragt, terwijl er anders, door koude en nacht vorst, niet tot ontwikkeling komen. Alle boom brengt vruchten voort, Ms hij goed gebloeid heeft, volgens de onveranderlijke wetten der steeds zich zelve gelijk blijvende natuur. En alle boom bloeit goedals de Mei maand niet winterachtig is. Zij ook bleef zich thans gelijk en het is waar schijnlijk dan ook aan haar te danken datterwijl de knoppen en bloemen van den eenen boom en de vruchten van den anderen gespaard bleven, ook de linden thans rijkelijker bloeijen dan andere jaren. Zoo prijkte in de 'orige maand o. a. de Acacia met een buitengewoon aantal welriekende hloem trossen. - Tot hooldonderwijzcr aan de eerste openbare school te Stolwijk is be noemd de lieer D. C. de Koning, hulponderwijzer te Gorinchem. Aangenomen is het beroep tot predikant bij de herv. gemeente te Ber- kenwoude door den heer J. A. Prins, candidaat le Leiden. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is beroepen d'. W. J. Geselschap, pred. te Reitsum. Bij den hnishoudelijken wedstrijdZondag te Rotterdam door het Bru- derverein op de Maas voor de stad gehoudenwerd door den zwaren gollslag en de werking eener voorbij varende stoomboot eene der gieken, bemand met 5 personen, allen Duitschers, vol water geworpen, zoodat de bemanning een oogenblik in levensgevaar verkeerde. Door onmiddellijk van alle kanten toegeschoten hulp werden zij allen gered. Hel instructiebrik Ternate, ter opluistering van den zeilwedstrijd naar llarlingen geweest, is, op haar terugreis naar Nieuwediep, nabij Vlieland door zwaar stormweer overvallen en moest een anker uitbrengen; zij ver loor dit anker met ruim 30 vm. ketting; zoo niet het tweede anker gehou den had, had de brik met haar nog jeugdige equipage groot gevaar geloopen. Men seinde om een sleepboot van llarlingen, maar deze schijnt niet bij magtc te zijn geweest hulp le biedendaarna telegrapheerde men om een sleepboot van het Nieu-vediep, die het vaartuig behouden in de haven bragt. Betreffende de ontdekte muurschilderingen in eene kerk te Deventer wordt aan de Pr.Zw.C. nader gemeld: Vóór eenige dagen ontdekten eenige stukadoors, die in de Groote kerk aan het witten waren, aan een dcr muren bij het orgel een muurschildering. Nadat eenige losse schilfers kalk verwjjderd warenzag men eene zinnebeeldige voorstelling van het wereld- gerigt. Op den voorgrond bevindt zich de wcreldregter, die de goeden van de boozen scheidt; de eersten gaan ter regterzijde de eeuwige gelukzalig heid in, de laatslen ter linkerzijde gaan de eeuwige verdoemenis tegemoet, waar zij reeds worden opgewacht door Satan, die hen ter helle sleept. Aan het benedeneinde van het stuk ligt een geraamte uitgestrekt, waarboven men leest: *0 Menschen gedenckt den Heer en gij en zult niet zondigen in eeuwigheid." Onder dit geraamte bevindt zich een steen of tombe, waarop, voor zoo ver leesbaar, slaat: EIck gedenckt wat scoender frouden dacr wesen mach Daer dusend jaer niet mer en is dan eenen dach Wat dat is o wee, och armen, toe lijden aldaer, Daer een uure veel langer is dan honderl dusent jaer. Het stuk heeft veel geleden bij het overwitteu en ontblooten. Er zijn geheele plekken afgevallen. Men meldt uit LeeuwardenIn de Dingsdag gehouden vergadering van de staten dezer provincie is, op nieuw, aan de wis- en zeevaartkundige school te llarlingen ƒ500, aan de weduwen- en weezenbeurs voor onder wijzers in dit gewest f 400 als subsidie uit de provinciale fondsen toege kend. De zaak opzigtens het verstrekken van subsidie veor de oprigting van een cursus voor landbouwkundig onderwijs is aangehouden, in afwach ting wal ten dezen van rijkswege zal worden gedaan. De heer mr. E. At- lema is als buitengewoon lid van het collegie van gedep. staten herbenoemd. Te Leermens, onder Appingadam, kregen dezer dagen twee broeders een zoo hooggaanden twist, dat de een een zeis greep, waarmede hij den ander een zoo hevigen slag gaf, dal deze oogenblikkclijk den geest gaf. De justitie verscheen spoedig op de plaats van het misdrijf en nam den moor denaar in hechtenis, die eene volledige bekentenis aflegde. De verslagene was eerst eenige weken geleden gehuwd. Te Breda is gisteren geopend de 98" algcmecne vergadering der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid. Maandag avond werden de leden ontvangen op hel raadhuis. De heer van der Burgh, president der afdeeling Bredaopende die bijeenkomst; daarna volgde onder het aanbieden van den eerewijn een toespraak van den lieer de Manburgemeester van Breda, die beantwoord werd door den heer J. W. L. van Oordt, voorzitter der maaatschappij. Des avonds werd op de Groote Markt eene illuminatie ontstokenen liet de muziek van de Harmonie «Door het volk voor het volk" zich liooren. De algemeene verga 'ering werd Dingsdag morgen ten 9 ure geopend. Teil II ure kwam Z. K. 11. prins Hendrik aan en slapte in liet hotel De Kroon af. Drie muziekcorpsen en een onafzienbare menigte vergezelden liet vorstelijk rijtuig. Ten 1 uur werd de provinciale tentoon stelling van nijverheid feestelijk geopend met een toespraak van den voor zitter, den beer J. F. de Booy, welke toespraak door Z. K. II. prins Hen drik beantwoord werd. Daarna begaf Z. K. 11. zich niet de commissie der

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1