PER TELEGRAAF. opbrengst 45 millioen bedragen zal. Men hoop!dat deze aan het einde des jaars tot iOO millioen zal zijn aangegroeid. Het Journ. des üéb. vestigt de aandacht op eene aanschrijving van den minister Bullet aan de prefecten, waarin het blad misbruik van gezag ziet Bij die aanschrijving worden de prefecten uitgenoodigd te onderzoeken, of onder de posten der begrootingciidoor de gemeentebesturen goedge keurd, ook sommen zijn uitgetrokken voor den aankoop van boekwerken en in dit geval zich lijsten van deze te doen voorleggen, ten einde alle in schrijvingen voor verdachte uitgaven te schrappen en te voorkomen, dat eeni» gedeelte van de toegestane gelden gebruikt worde tot het aanschaffen van boeken, waarvan de verspreiding verboden of omtrent welke de vergun- njn„ ier verspreiding ingetrokken is. De maatregel heeft ten doel, te be letten, dat verboden geschriften eene plaats vinden in de gemeentelijke boekerijen. De inschrijvingen, ten behoeve der noodlijdenden in het zuiden des lands geopend, hebben reeds ongeveer een bedrag van 2 millioen fr. bereikt. De collecten, ten behoeve van de noodlijdenden in de verschillende ker ken van Parijs gedaan, op last van den kardinaal-aartsbisschop van Parijs, hebben de belangrijke som opgebragt van 129,121 fr. 50 centimes. De overstrooming van de vallei van Touques in Calvados werd veroor zaakt door een waterhoos, die Woensdag avond neêrstortte op de plateaux van 1'HotelIerie en Marolles. Dc orkaan ging gepaard met een hevig onweer. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. De watermassa, die zich op de plateaux had opgehooptstortte daarop in de valleijen van de Colonne en baande zich met onstuimige vaart een weg. Te Lisieux werden trot toirs weggeslagen en muren ondermijnd en omvergeworpen; in vele straten bereikte het water een hoogte van diie a vijf voet, zoodat daar alle huizen onderliepen. Donderdag morgen waren reeds een twaalftal lijken gevonden. Dij het afnemen van hel water kon men zich eerst een denkbeeld vormen vin de berokkende schade. Aan de rez-de-chausse'e van de huizen had het «aler alles weggespoeld. Groote hoeveelheden koopwaren uit de winkels in werkplaatsen, gingen hierdoor te loor en tal van huisgezinnen zien zich berooid van huisraadkleedingsloffen en voorwerpen van waarde, die door iten stroom werden meegevoerd. Het stadje Lisieux biedt een allerdroevigst schouwspel van verwoesting aan. Te Bernay was de ramp niet miuder "root, en de beriglen van de kantons Thiberville, Duranville, Planquais en St. Mardo gewagen van groote schade aan de eigendommen en vooral aan dan oogst loegebragt. Te Glos verdronk een huisgezin van vier personen, die begraven werden onder het puin van hun instortend huis. - Don Juan, vader van don Carlos, bevindt zich nog steeds te Parijs, niettegenstaande hem gelast is Frankrijk te verlaten. Toen don Juan over de grenzen kwam, werd hij verwelkomd door den onder-prefect te Bayonne, die hem mededeelde dal hij bevel had hem in hechtenis te nemen, doch dat de prins alle onaangenaamheden zou kunnen vermijden, indien hij zijn woord van eer wilde geven onmiddellijk zich uit Frankrijk te verwijderen, bon Juan antwoordde dat hij volstrekt geen lust had in Frankrijk te blijven en lereid was dit land zoo spoedig mogelijk Ie verlaten. Vooral echter moest hij Parijs bezoeken, waar hij met een bankiershuis eene zaak had uitstaan, tot wier regeling scheidsreglers waren benoemd. Dit werd aan don Juan vergunden sedert bevindt hij zich in Parijs. - Prof. Lcfort, heelkundige in het hospitaa'-Beaujon, heeft op de binnen plaats van dit verplegingsgesticht een groote tent doen oprigtenonder welke bij al zijne lijders plaatst, llij wil beproeven of de personen, die onder beelkuutlige behandeling zijn, niet (natuurlijk in den zomer) meer kans van genezen hebben door dit stelsel van ziekenhuis in de open lucht. De heer Lefort volgt hierin het voorbeeld der Amerikanendie al hunne hospitalen hebben zamengesteld uit plankenwelke om de vijl of zes jaren verbrand worden ter voorkoming van het intrekken van ongezonde dampen. B tl IT li L A N» SS. De IPeser Zeit. meent als zeker te weten dal de invoering van den gouden standaard met 1 Januarij 1876 zal plaats hebben. - De Pruissische ministers van eeredienst en kinnenl. zaken hebben, in overeenstemming met de memorie van toelichting op de wet betreffende de geestelijke orden en congregatiën, bepaald: dal onder «orden en daarmede gelijkgestelde congregatiën" worden bedoeld die corporation, wier leden ge meenschappelijk bijeenwonen en hunne geheele persoonlijkheid voor het doel (Ier orde of congregatie beschikbaar stellenderhalve niet de gewone kerke lijke broederschappen of vereenigingen, maar dezulke, waarbij men, geheel en al buiten de burgerlijke maatschappij en in alle betrekkingen des levens i uitsluitend onder eene geestelijke directie slaat. - Het hooggeregtshof heeft dezer dagenop grond van de bepalingen van een der Meiwettendie op de kerkelijk tucht, een der «oudsten" eener gemeente van Mennoniten veroordcerd. dewijl hij in het openbaar een lid (lier gemeente geweigerd had toe te laten tot het avondmaal en wel op dezen grond: omdat het bedoelde lidmaat in militaire dienst was getreden. Be «oudste" dier gemeente werd veroordeeld volgens het arrest van het hooggeregtshof, dewijl hij de grenzen had overschreden, welke de wet, de «et van 13 Mei 1873, stelt aan de toepassing der middelen van kerkelijke tucht. - De Weslfal. Prov. Zei tang meldt dal de persoon, die bij de rustver storingen te Rheine den burgemeester dier stad, in den rug, met een mes heeft gewond, een Nederlander is. llij was aldaar werkzaam op een der labrieken. Met eenige andere belhamels is hij gevankelijk naar Munster overgevoerd. - Betreffende het ongeluk, dat plaats had met den trein, waarmede de huitsche kroonprins van Weenen naar Munchen reisdewordt medegedeeld 'lot de botsing veroorzaakt werd door eene vergissing van een baanwachter, 'hr een wissel verkeerd had gesteld. Een stoker dei' locomotief van den goederentrein is gedood; verschillende passagiers ontvingen ligte verwondin gen en een jager van den Duitschen kroonprins werd vrij ernstig gekwetst. Toevallig bevond zich in den trein de arts dr. G. van Brakel, van Dordrecht, die de noodige hulp aan de gekwetsten verleende en zooveel mogelijk den bedoelden jager verbond, waardoor deze in staat was de reis naar Munchen te vervolgen om aldaar verder Ie worden verpleegd. Omtrent de uilzigten van den oogst bevat de Staats-Anz. dc volgende mededeelingen: In het koningrijk Pruissen heelt gedurende de laatste week de temperatuur een hoogen graad bereikt en hebben onweders met drooge dagen afgewisseld. Ofschoon deze weêrsgesteldheid voor de voeder gewassenzomergranen en aardappelen zeer guns'ig genoemd mag worden, is aan den anderen kant de hooioogst daardoor vertraagd. De rogge staat tegenwoordig in het noorden beter dan in het zuiden; met tarwe is het tegenovergestelde hel geval. In Posen vleit men zich met een rijken rogge- oogst. In Pommeren heeft men met den oogst van het raapzaad een begin gemaakt en is men met de qualileit aanvankelijk wel te vreden; even zoo in de provincie Pruissen. lil de omstreken van Hamburg levert de hooioogst eene middelmatige uitkomst op, vooral op de lagere gronden. Minder gun stig is het gesteld op de hoogerc geestgronden, waar ook de haver zeer achterlijk is. De tarwe belooft een gezegenden oogst, de rogge eene ge middelde opbrengst en de aardappelen slaan goed. Uit Zuid-Duitschland luiden de berigten bijzonder gunstig. In de meeste streken van Bcijeren gelooft men bij voortdurend goed weder in de aanstaande week met den roggeoogst te kunnen beginnen. Op last der Beijersche regering is een vrjj heftig verkiezings-manifest van den bisschop van VViirzburg in beslag genomen. Naar men uit Genève meldt heeft men den dag volgende op dien waarop die streek door een zoo hevig on weder werd getroffen, op een terrein te Cologny dc hagel ter hoogte van 38 centimeter gevonden; er waren daar onder vele ronde steenen van 15 a 18 millim. middellijn, maar ook lang werpige van 40 millim. lang en 30 a 32 breed. In een omtrek van lus- schen de 10 en 12 kilometer om dc stad is de oogst in enkele oogenblik- ken geheel verwoest. In een schilderijen-museum, welker dakramen tot gruis werden geslagen, zijn 22 stukken, waaronder de «llandeck" van Ca- lame en Dominiquino's prachtige «Zegepraal van David", door dc binnenvallende hagelsteeuen zwaar beschadigd Eene kleine schilderij van Ia Rive ver toonde 15 gaten, sommige zoo breed als een vuist, behalve een 12-tal deu ken, welke alleen de verf hebben afgeschaafd. Vijf zesden ongeveer van het kanton hebben onder den hagelslag geleden en hel Journal de Gen. heeft met eene som van 1000 fr. eene inschrijving van giften geopend. WEENEN, 12 Julij. liet Neue Fremdenblatt verneemt dat lot nog toe in de llerzcgowina slechts van die onbeduidende voorvallen hebben plaats gehad, die er zich meermalen voordoen en waarmede het alleen te doen is om van belastingen af te komen en privilegiën af te dwingen. De bewe ging bepaalt zich tol enkele grensplaatsen. Inmiddels zijn hier evenwel maatregelen genomen om de grenzen te doen eerbiedigen en te voorkomen dat Turksche belaslingpligtigen op Oostenrijksch gebied medewerking vinden. VERSAILLES, 12 Julij. De wet op het hooger onderwijs is in haar ge heel zonder groote wijziging met 316 tegen 266 stemmen aangenomen. PARIJS, 13 Julij. Naar aanleiding van hetgeen zekere bladen verhaald hebben betreffende eene manifestatie, te Rome gedaan tegen een in Franschen uniform gekleeden officier, heeft de gezant van Italië te Parijs bij de Fran- schc regering geprotesteerd legen elk bewerendat ten doel heeft deze manifestatie als een vijandige gezindheid van het Italiaansche volk tegen Frankrijk te doen voorkomen. BERLIJN, 13 Junij. De Pruissische bank heeft het wisseldisconto van vier tot vijf, en de rente voor bcleeningen lot zes pCt. verhoogd. MUNCHEN, 12 Julij. De Huitsche keizer zal morgen namiddag ten 3ure hier aankomen en ten 5% ure de reis naar Salzburg voortzetten, llij reist in het sliptste incognito door Beijeren, en wordt dus niet officiëel op de spoorwegstations ontvangen. MADRID, 12 Julij. Een officiële depêche meldt: Dorregaray is den 9den door Nodellar getrokken in de rigting naar den bergpas van Benasque. De brigade-Delalre heeft een bende van 1000 Carlisteu geslagen, welke trachtte zich bij Dorregaray aan te sluiten. Generaal Quesada is Salvatierra binnen gerukt. MADRID, 12 Julij. Naar men verzekert heeft de regering maatregelen ge nomen om Dorregaray te noodzaken ól in' Frankrijk eene wijkplaats te zoeken ól den veldslag aan te nemen. WEENEN, 12 Julij. Het Neue Fremdenblatt verneemt van goederhand. dat de toL dus ver in de llerzegowina voorgevallen onbeduidende ongeregeld heden niet anders zijn dan de ook vroeger dikwijls voorgekomen handelin gen van weerspannigheid welke slechts ten doel hebben dan van de belas tingen bevrijd te worden en privilegiën af te dwingen. De beweging bepaalt zich tot enkele grensplaatsen. IltfCtEEOJVMENf. Geen bewijs van hoogere waardeering kunnen de Leidsche kiezers den heer Buys geven dan, door eene algemeene herstemming. Zulk eene openbare erkenning zijner verdiensten maar nog meer zulk een blijk van hoogachting, gepaard met het eenstemmig verzoek der kiezers, zoude welligt ZEd. van besluit doen veranderen. In elk geval kunnen wij dien heer geen hartelijker dank en eerbewijs aanbieden dan, door het blaauwe stembillel in te vullen met den naam van Mr. J. T. BUYS. X.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3