de kanaallijn der Drenlschc kanaalmaalschappij heeft men bij Erica eene ontdekking gedaan, welke welligt er loe kan bijdragen, om een ruimeren ;j blik te werpen in het verleden dezer streken. Bij het vergraven van het veen sinitte men op 2 rijen eikenhouten palen, die op ongeveer 4 n eter j afstand van elkander zijn geplaatst, lewijl de eene rij begint waar de andete eindigt. De palen hebben eene lengte van ongeveer één meter bij eene dikte van 25 tot 30 cer.tim. middellijn, zijn onderling 1.80 m. van elkander ver wijderd en staan even met de ruw bewerkte punt in het zand en met den kop (platte) ongeveer één meter onder de oppervlakte van het veen. In de eerste rij bevinden zich 9 palen en in de tweede rij vier; zij staan nage noeg in de rigting van het Z. O. naar het N. W. Op de zandlaag heeft men een eikenhouten plaatje gevonden van ongeveer 3 voel lang en 20 ccnlim. breed, met in het midden een vierk. ingcbijteld gat, benevens een hoop houtskolen bij de kleinste rij, welke doen vooronderstellen, dat hier een vuur gestookt is. Welke waarde aan deze ontdekking is Ie hechten, is nog moeijelijk te bepalen; zeer waarschijnlijk zal men bij hel verdere vergraven van het veen meer vondsten doen en zullen deze welligt meer opheldering geven. Uit Breda meldt men dat H. M. de koningin Zondag namiddag ten half vier ure aldaar aankwam. Door den generaal-majoor Er.gelvaart en den burgemeester san het slation ontvangen, reed 11. M. met die heeren en twee hofdames naar de stad, bezigtigde hel beroemde monument van En- gclbrecht van Nassau in de lierv. kerk, en vertrok ten 4% uur per spoor trein naar Duitschland. 'sGRAVENHAtïE, 13 Julij. Door Z. M. is vergunning verleend: aan den kapitein F. Dunkier, di recteur der muziek bij bel reg. grenadiers en jagers, tot hel dragen der versierselen der orde van den Nichan Iftihar 4e kl., hem door den Bey van Tunis geschonken: aan de voor de dienst in Indic bestemde soldaten A. P. Defoux en A. F. Vial, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Fransche herinneringsmedaille voor het deel nemen aan de expeditie in Mexico: en aan den voor de dienst in lndië bestemden soldaat C. Eskens, van het koloniaal werfdepot, tol het dragen der Duilsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldlogl legen Frankrijk in 1870 en 1871. Z. M. heeft benoemd lot substituut-griffier bij de arrond.-iegtbank Ie Sneek den heer mr. W. Gorter, thans griffier bij het kanlongercgt te Hol- werd, en tot procureur bij het prov. geregtshof en de arrond.-regtbank te Utrecht jhr. mr. E. van den Bereh van Heemstede, advocaat te Utrecht. Aan den heer m'. L. J. van Riemsdijk is eervol ontslag verleend als officier van jusliti£ bij de arrond.-regtbank te Heerenveen. De kapitein E. J. F. Frank, van het wapen der infanterie, thans op nou-acliviteil, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De kapitein op non-activiteit A. P. F. Prince is weder bij het 7e reg. inf. in activiteit gesteld. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de divisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh, den 8fn dezer uit Lissabon vertrokken, ter voortzetting van den oefeningstogt. Dezer dagen is te dezer stede aangekomen de lieer May, consul-generaal der Nederlanden voor Groot Rriltannië en Ierland, te Londen De tweede kamer der stalen-gcneraal is thans bijeengeroepen tegen Dingsdag 10 Augustus aanst., des middags ten 3 ure. In de zitting der provinciale staten van Zuidholland van heden zijn alle aanhangige zaken afgedaan. Tevens is de begrooting van rijksuitgaven en van de enkel provinciale inkomsten en uitgaven aangenomen. Als bui tengewoon lid van gcd. staten werd herkozen de lieer C. Maas Geesleranus, met 61 stemmen; 8 stemmen werden uitgebragt op graaf van Limburg Stiruni Noordwijk. Daarna werd de zomervergadering gesloten. De arrond.-regtbank te dezer slede heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van zekeren koopman, die jl. Dingsdag lerégt stond wegens diefstal van eene pendule uit eene woning op de Heerengracht alhier. Hoewel de beklaagde bij de behandeling ontkende bedoeld uurwerk te hebben ont vreemd, bleek het toch dal hij iu het bezit er van was bevonden en dal hij hel te Rotterdam had te koop aangeboden. De regtbank verklaarde den beklbij haar vonnis van lieden, wel degelijk schuldig en veroordeelde Item tol een jaar celstraf. Ditzelfde regtscollegie nam heden kennis van de aankingl legen een met selaarsbaas alhier, als zou hij voor eenigen tijd op een Zaturdagavoud een zijner werklieden, die zich om zijn loon bij hem vervoegd^ met een kalk- schop eene verwonding aan het hoofd hebben toegebragt. Beklaagde bekende, in drift ontstoken, met de schop aan zijn steenenbikker, die brutaal was en meerder geld vorderde dan hem toekwameen slag te hebben gegeven. Hij had er spijl van. Tevens bleek dat de werkman, hoewel gebrekkig, een lastig persoon is en bij een aantal bazen, bij wie hij was werkzaam ge weest met oneenigheid had verlaten. De subst.-officier M. Roest eischie eene veroordeeling van zes weken celstraf en 8 boete. Mr. van Gig'ch pleitte voor den beklaagde ecnige verzachtende omstandigheden en beval hem in de clementie der regtbank aan. lieden over acht dagen zal de regtbank uitspraak doen. iHTIKNLANDSCilË lUkKIGTKlN. EÏÏ8JELAÏÏ LONDEN 12 Julij. II. M. de koningin der Nederlanden bragl Vrijdag morgen, den laatslcn dag van haar verblijf alhier, een bezoek aan den groothertog en de groot hertogin van Mecklenburg-Slrclilz, die appartementen betrokken hebben in de Ambassadors' Court, St. James Palace. De koningin begaf zich vervol gens naar Montagu-House, White Hall, om een bezoek te brengen aan den hertog en de hertogin van Bttccleuch, bij wie II. M. het luncheon gebruikte. Van Montagu-House reed II. M. naar Kcw, om de hertogin van Cambridge te bezoeken. In haar hotel teruggekeerd, ontving dé koningin de prinses van Wales, prinses Louise en markies van Lome, prins en prinses Chris- liaan, hertog en prinses Mary Adelaide, hertogin van Teek. en den groot hertog en de groothertogin van Mecklenburg-Strelitzbenevens nog eenige andere persoonlijke vrienden. Zalurdag ochtend ten !0 ure verliet H. 5|. Claridgc-hötel in een rijtuig bespannen met vier schimmels, reed naar Wool wich en ging daar, aan het landiugsboofd van liet koninklijk arsenaal, scherp op het stoomschip de f alk. In hel hoogerliuis heeft lord Stanlicpe voorgesteld de koningin te ver zoeken van haar prerogatief, om een grooter aantal pairs voor Ierland te benoemen, niet verder gebruik te maken. De regering bestreed die motie in dezen vorm. doch stelde voor, dat het parlement zich zou voorbehouden een of anderen maatregel omtrent dit onderwerp in overweging te nemen. In dien geest werd dan ook door de vergadering besloten. De Times, sprekende over de nieuwe expeditie van Rusland, komt tot de slotsom, dat de staatkunde, welke voor Engeland het veiligst is en liet meest met zijne waardigheid overkomt, hierin bestaat om den vooruitgang van Rusland is Centraal-Azië te beschouwen als eene overmijdelijke zaak; voorts om de spoorwegen in de noordwestelijke Indische provinciën te vol- tooijen, de grenzen te versterken, de betrekkingen met Afghanistan te ver beteren en gereed te zijn om Rusland, met al de middelen, welke het rp bezit, ingeval van nood bet hoofd tc bieden. De lord-mayor van Londen heeft van H. M. de koningin eene som van 200 ontvangen voor de noodlijdenden in het zuiden van Frankrijk. Hel totaal der tot nti toe ontvangen giften beloopt 10000 Een 13-jarig meisje, Sarah Chandler, is te Spalding, wegens het pluk- ken cener bloem van eene haar niet toebehoorende geranium-plant, veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf en 4 jaren opsluiting in een verbeterhuis. Aan de uitkomsten vim de volkstelling in de Vereenigde Staten vai 1870, waarvan de uitvoerige verslagen op last van het congres zijn open baar gemaakt, is het volgende ontleend: De bevolking bestaat voor omtrent vijf millioen uit negers en kleurlingen, welke hoofdzakelijk in de zuidelijkt staten, met name Louisiana, Znid-Carolina en Mississippi, gevestigd ziji De blanke bevolking wordt verdeeld in vijf eategoriën: de in Amerika ;t- borenen van aldaar geboren ouders, de buiten 's lands geborenen, de in Amerika geborenen uit eene vreemde moeder, de in Amerika geborenen vu een vreemden vader, en de inboorlingen, wier beide ouders vreemdelinge! zijn. Tot de tweede categorie worden 5,567,229, tol de derde 10,105,62", tot de vierde 10,521,233, tol de vijfde 9,734,935 personen gerekend. Aan gaande het bedrag en de verdceling over de verschillende dcelen des laat j van den nalionalen rijkdom, brengen de uitkomsten der volkstelling,ii grafische voorstellingen nedergelegdaan het lich, dal liet totaal van alk roerende en onroerende goederen op 38000 millioen dollars kan worden gt schat. Het grootste gedeelte hiervan wordt gevonden in de staten ra Nieuw Engeland en in die van het verre Westen, terwijl daarentegen It 'zuidelijke stalen in welvaart en stoffelijke ontwikkeling zeer verre bij de andere deelen des lands achterstaan. Aan belastingen zoowel ten behoen der unie als van de verschillende statenterriloriën en gemeentenwordt jaarlijks eene som van 280% millioen dollars geheven De openbare schil den van de unie, de staten en terriloriën zijn gezamcnljjk 864% millioe dollars groot. FRAKHRIJ H. In de zitting van de nationale vergadering van Zalurdag maakten It aril. 13 en 14 der wet op het hooger onderwijs het onderwerp der beraad slagingen uit. Art. 13 bepaalt dat de studenten van de vrije hoogescholen, na het bewijs te hebben geleverd, dal zij geregeld de lessen hebben bijg wooiiddes verkiezende, tot het bekomen van een academische!) graad bun examen kunnen afleggen voor eene speciale jury, zamcngesleld onder It voorwaarden, bepaald bij liet volgende artikel. Het baccalaureaat //ès-lettres" en hel baccalaureaat »ès-sciences" worden echter alleen door de staalsfacnl- teilen toegekend. Art. 14 zegt: de leden dier jury worden gekozen uit It hooglcerarcn of agrégés der staalsfaculteiten en uit de hoogleerarcn Is vrije hoogescholenbezittende den graad van doctor. Zij worden door den minister van onderwijs voor elke zitting aangewezen. De heer Lcpelil slelli voor art. 13 en 14 Ie laten vervallen en eenvoudig te bepalen, dat de stu denten aan de vrije hoogescholen tot hel bekomen van een academische graad hun examen moeten afleggen voor de staalsfaculteiten. De voorsteller veidedigdc het amendement op dezelfde gronden, als door de voorstante van hel systeem bij de tweede lezing uitvoerig is uiteengezet. De het' Lepctit wees voorts op de slechte resultaten, die hel systeem der gemengde jury's in Belgie, blijkens hel getuigenis van een der meest erkende au® teilen daar te lande, had opgeleverd. De heer Chesnelong bestreed dit amen dement. Wilde men vrijheid van hooger onderwijs, dan viel er aan het behoud van het «-jus promovendi'' voor de staatsuniversiteiten niet te te ken, want de studenten zullen de vrjje hoogescholen niet bezoekenals tl uitsluitend voor staatshoogleeraren hunne examens moeten afleggen. eene verlaging van het peil van het hooger onderwijs had men niet Ie tree zen. De hoogleerarcn aan de bijzondere inrigtingen zouden zeer goed be grijpen dat zij, om die inrigtingen te doen bloeijen, baar goeden naam bal den op te houden. Het amendement van den heer Lepctit werd verworpen met 345 tegen 325 stemmen. Het rapport der commissie over bet ontwerp lot het aanleggen een ceintuur-baan rondom Parijs is thans gereed. De commissie heeft zie voor de regerings-voordragt verklaard, doch slechts ten aanzien van l" ondergeschikte punten is zij bet niet eens met de regering. De opbrengst der indirecte belastingen, welke reeds in de eerste maan den des jaars de raming overtrof, is volgens Havas het geheele eerste n jaar die raming blijven tc boven gaan. Uil een overzigt, door den minute van financiën gegeven en loopende tot den l',e" dezer, blijkt,,, dat de boogt"

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2