He jongens, die in het werk werden gesteld om aan de kinderen der be- hoeftigen kosteloos onderwijs te verstrekkenwerden in den regel met een gunstigen uitslag bekroond. Men rekent over de geheele provincie: woesten grond 13490 heet., water en moeras 17363, dijken en wegen 7390, onbelaste gronden 9819, be bouwde en lustgronden 9819, bouwland 71851, wei- en hooiland 160,880, waruioczerijen en tuinen 3427boomgaarden en boomkweckerijen 2632 bosch 10i94, geheele oppervlakte 301,232 hectaren. Op het bouwland wer den beteeld met granen en handelsgewassen 58,088 heet., met voedergewas sen 4216: kunst weiden beliepen 3238, gebraakt land 5536, zaden en tuin vruchten 772 heet. Met 1873 vergeleken, blijkt dat vermeerdering vooral op te merken valt bij het winterkoolzaad en de zomeroliezaden, terwijl de oppervlakte, waar van klaverhooi geoogst is, aanzienlijk kleiner was. Men telde in 1874 in deze provincie 38449 paarden, 703 ezels en muil ezels, 214,943 runderen, 634i4 schapen, 30627 varkens (niet medegerekend 19004 in den herfst geslagt); wat het pluimgedierte betreft, had men: 206,366 hoenders, 2852 kalkoenen, 33150 eenden, 2205 ganzen en 637 zwanen. Wal verschillende takken van nijverheid betreft, de scheepsbouw bleef kwijnend; de toestand der suikerrafïinederijen was ongunstig (de uitvoeren in Nederland bedroegen in 1874 85750 ton legen 100,250 in 1872); de con- currentie der ten gevolge van den zeer hoogen accijns in Frankrijk buiten gewoon beschermde geraffineerde suiker valt steeds moeijelijker vol te hou den en de uitvoer uil Frankrijk nam den ook in 1874 zeer sterk toe, ter wijl de onze verminderde. De toestand der branderijen en distilleerderijen was over het algemeen niet ongunstig; de bierbrouwerijen gingen vooruil: tegen 1,197,100 kilo meel in 1873 werd 1874 te Rotterdam 1.430,100 kilo gebruikt. Te Delft en Dordrecht was de bierbrouwerij echter minder dan in het jaar te voren. In Schiedam nam het getal branderijen toe, maar niet de productie in gelijke verhouding; zij leverden in 1874 ruim 406% tuillioen hectoliters gedistilleerd op. j 's GRAVENIIAGE7 Julij. Door Z. M. is aan jhr. mr. R. A. A. E. von Pestel, Iloogstdeszelfs mi nister-resident te Washington, verlof verleend tot het aannemen van het officiers-kruis van hel Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Tot lid vau de algemeene rekenkamer van Nederl. Indie is benoemd de hoofdambtenaar C. de Waal, laatstelijk resident van Ranjoemaas, thans op non-activiteit. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers G. Brinks en D. H. van Kalkeren en de hulponderwijzers E. Vogelzang (zich schrij vende Vogelezang), H. W. de Beyl en A. J. Pontier, gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tol onderwjjzer 3® klasse voor de dienst daar te lande. De minister van oorlog heeft: a. benoemd: lot kapitein 1' kl.de kapiteins 2e kl. A. Kool, van den generalen staf; 11. J. Opscholtensv van het 3'; J. J. Logger en G. L. Sterk van het 4'; II. Kroon, van het 5'; T. J. Koentz, van het 7', en F. G. C. Bloem, van het 8C reg. inf.; W. Irish Stephenson, van den staf der artil lerie, chef der pyrolechnische werkplaatsen, thans bij het 3® reg. vest.-arl.; j J. la Grappe Dominicus, van het reg. veld-art.; II. Walma, van het 1«; P. J. In de BetonH. F. Ilubner en V. van .Mansvell, van het 2®, en L. E. W. de Munninck, van het 3® reg. vest.-art.; alsmede J. F. Klinkhamer, R. Sturm en F. M. van Panlhaleon baron van Eek, van de genie, laatstge noemde werkzaam bij het depart, van oorlog, en eindelijk M. A. Diekhof, van de kon. maréchaussee: tot ritmeester le kl.de ritmeesters 2® kl. J. C. Rijnbende, van den staf der cavalerie, werkzaam bij het depart, van oor log; P. N. J. Thirion, van het 1®, en J. M. G. Randhare, van het 4* reg. huzaren: tot adjudant van hel corps, de ritmeesters jh'. P. Gevaerls, van hel 2e, en F. L. de Graeff. van het 3' reg. huzaren; den kapitein K. M. Verschoor, van het reg. veld-arl.; alsmede de 1® luitl. J. Knappe, van het 4', en II. L. Nepper, van het 1® reg. inf.; tol instructeur bij het corps, den ritmeester K. Zegers Vccckens, van liet 2' reg. huzaren, en den kapi tein II. 11. Rauiaer, van het reg. veld-arl. b. op non-activiteit gesteld, op hunne aanvrage, in afwachting van nadere beschikking: de kapiteins 11. II. T. Waller, van hel 1® reg. inf., en D. W. van Walchrenvan het reg. veld-art.den 1®° luit. F. L. J. Batlaerd, van hel 2e reg. inf.; alsmede den officier van gezondh. 2' kl. H. A. de Jongh, van het 1® reg. inf.; voor den lijd van een jaar en zonder bezwaar der schatkist, den I" luit. jhr. T. A. C. de Geer, van het reg. gren. en jagers. c. in active dienst hersteldbij het 3e reg. inf.den 2®D luit. J. II. van Batenburg;- bij het 5' reg. inf., den kapitein J. C. Valler; bij hel 8® reg. inf., den kapitein II. II. Engelkcns, allen van het wapen der inf. en tot dusverre op non-activiteit. In verschillende bladen vinden wij ecu uit de Friesche Cour. overge nomen verhaal nopens de ontdekking en arresslalie van den vermoedelijken dader of medepligtigen aan den moord van mevrouw van der Kouwen en haar dienstbode. Uit de door ons ingewonnen informaliën is gebleken dat dit verhaal, wat de voornaamste punten betreft, onjuist is. (f.) BUITKiNLANDSCUE RF,RIGTEN. ËSf« ELAK.B. LONDEN 6 Julij. II. M. de koningin der Nederlanden heeft Zalurdag-ochtend 11. de ten toonstelling van schilderijen der koninklijke kunst-academie, in Burlington- House, en daarna de bekende AIbert-Ilall bezocht. Zij heeft vervolgens bezoeken afgelegd bij de hertogin van Teclc en den prins en de prinses Eduard van Sakscn-Wcimar. Zondag-ochtend heeft U. M. de godsdienstoefe ning in de kerk der Nederlandsch hervormden bijgewoond, en, na bezoeken te hebben gebragt aan de hertogin van Cambridge en aan lord en lady Russell heeft II. M. gedineerd bij lord Carlingford en diens echtgenoote Frances, weduwe gravin Waldegrave. Te Bradford en op andere plaatsen in Yorkshire viel in de laatste dagen een hevige regen, zonder ophouden. De huizen in de lager gelegen gedeelten van de stad zijn overstroomd en de landerijen in het district Kerghly hebben het aanzien van een zee, De vruchten-oogst lijdt daardoor zeer. Te Todmorden is de hooibouw nagenoeg weg. Zaturdag 11. heeft op den trein van Rolhbury naar Morpeth, door het breken van de rem van een der waggons, een ongeluk plaats gehad, waarbjj 4 personen werden gedood en 20 andere ernstig werden gewond. Kapitein Webb is Zaturdag 11. van Blackwall naar Gravesand, een al- stand van 20 Engclsche mijlen, gezwommen. De heer Webb is 27 jaar oud, en heeft reeds dikwijls blijken gegeven, dat hij het in de zwemkunst ver heeft gebragt. Hij maakte gebruik van de eb, zwom meestal op de borst, nam van lijd tot tijd een weinig cognac-grogdal hem uit een bootje ge- reikt werdliet zich niet ontmoedigen door een hevige donderbui met plas regens, en kwam na vier uur en drieënvijftig minuten achtereen te hebben gezwommen, te Gravesand aan. F 11 A IV H K IJ K. Hel regter-cenlrum van de nationale vergadering heeft eene bijeen komst gehouden, ten einde te beraadslagen over het besluit der drie groe pen van de linkerzijdeom de werkzaamheden der kamer zoodanig le rege len. dat die omstreeks de helft van Augustus geëindigd kunnen zijn en de kamer mitsdien alsdan kan uiteengaan. Eene resolutie is aangenomen, waarin gezegd wordt, dal men volstrekt niet voornemens is het tijdstip der 'ontbinding te vertragen; maar dat men over deze aangelegenheid zijne mct- ning eerst voor goed kan te kennen geven, als de kieswet, die liet zoo spoedig mogelijk aan de orde wcnschl gesteld te zien, zal aangenomen zijn. De gematigde regterzijde heeft met hetzelfde doel eene vergadering gehou den. Zij heeft als haar gevoelen le kennen gMeven, dal eene herfstzilting haar noodzakelijk voorkomt, aangezien verscheidene wetten van overwegend belang nog vóór de ontbinding in behandeling moeten komen en de tijd vóór Augustus te kort is, om daaraan de vereischle zorg te wijden. Er bestaat voor de partij derhalve op dit oogenblik gecne reden, om zich met de quacslie der ontbinding bezig te houden De uiterste regterzijde heelt verklaard, dat het tijdstip der ontbinding voorshands nog niet te bepalen is. Zij acht hel dus onnoodig hierover in gedaclitcnwisseling te treden. Rij een besluit van den president der republiek is eene reorganisatie vastgesteld van de militaire geneeskundige dienst ter zee en in de koloniën, Die reorganisatie, waarbij de sterkte van het personeel van de eigenlijk ge neeskundige dienst op 666 en van dat van de pharmaceutische dienst op 81 is vastgesteld, wijkt in zoo verre van de beslaande af, dat er eene vereeni- ging door is tot stand gebragt van het voormalige corps geneeskundigen in de koloniën. Deze verandering moet strekken om de kansen op bevorde ring voor de militaire geneeskundigen ter zee en in de koloniën te verbete ren en aldus te voorzien in de veelvuldige vacatures, welke bij die corpsen tegenwoordig voorkomen. Met hetzelfde doel zijn de vereischlen om in it lagere graden van deze diensttakken te worden benoemd een weinig gemak keiijker gemaakt; tot geneeskundigen van den tweeden rang zullen voortaai ook zij kunnen benoemd worden, welke niet in het bezit zijn van hel diploma van doctor in de geneeskunde. Naar wij vernemen is de president Mac Mahon van gevoelen dat de verliezen in de overstroomde streken, door hare hulpl ronnen en haren rijk dom, binnen drie of vier jaren vergoed zullen kunnen worden. Inmiddels nemen de giften voor de noodlijdenden steeds toe. De lijst van mevrouw de Mac Mahon beloopt reeds meer dan een millioen en bij de regering zelve is een half millioen ingekomen. De algemeene raad van het departement Lol-el-Garcnnc. een der geteisterde departementen, heeft fr. 240,000 totdat doel aangewezen; van dit bedrag zal hij fr. 100,000 ter beschikking val mevrouw dc Mac Mahon stellen. De heer Crémieirx heelt eene gift van 50000 fr. geschonken tol leni ging van den nood in de overstroomde departementen. In 1871 heeft Cré mieux 100,000 fr. bijgedragen in het zoogenaamde fonds tot bevrijding *il Frankrijks grondgebied. In verschillende plaatsen van Zwitserland, zooals te Geneve, Lau sanne, Nculchateh Zurich enz., zijn commissiën gevormdter inzameling van gelden, tol ondersteuning van de geteisterde bevolking van Toulouse andere streken. De verschillende commissiën hebben een beroep op de mild dadigheid der burgers van de republiek gemaakt. In die stukken wordt o. a. gewezen op hetgeen Frankrijk's bevolking ten behoeve van Zwitser land heeft gedaan in dc jaren 1868 en 1871, toen een gedeelte des landt zoo zwaar door overstroomingen was geteisterd. De berigten door generaal Nansouty gezonden van zijn meteorologist observatorium op den Pic du Midi zijn zeer onrustbarend. Op dc Pyreneïi heeft het in de laatste dagen zoo overvloedig gesneeuwddat menzoodri hel warmer begint le worden hel smelten van die sneeuw op groolc scbai vreest. De streken langs de Adour, de Garonne en de Ariègc worden M met nieuwe overstroomingen bedreigd. Dc heer Nansouty raadt dus w dringendste aan omter voorkoming van nieuwe rampenbij tijds voorzorg- maatregelen te nemen. --- Volgens dc Decentralisation hebben 300 dames van de Faubourg Saint Germain den aartsbisschop van Parijs verzocht, de kerk op den Monttnartre niet in den Byzantijnschcn stijl, maar in spitsbogenstijl te laten bouwen, in den trant der Sainte Chapclle. Mevr. Mac Mahon zal zich, naar m'1 zegtbij Jeze beweging aansluiten. SPANJE. De maatregelen door generaal Quesada betreffende het verbeurdvetk it van goederen van personen, die geacht worden met de Carlislen in betrek l#'

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2