IJl 91) ft (HE] COURANT. 1875. 150. DONDERDAG 8 JULIJ. STADS-BERÏCÜTEN. HINNKNLANDsCHK BEKIGTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- ev f eestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.60; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 's jaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nomnters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, lie prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, lloord van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter band gesteld hel op den 6den dezer maand invorderbaar verklaard'kohier voor de personeele belasting van wijk IV, dienst 1875/6; zijnde een ieder ver plicht zijn aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. Eli wordt deze door plaatsing in de l.eid\che Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 7 Juli 1875. v. d. BR AN DELER. LEIDEN7 Julij Te dezer stede heeft zich eene commissie gevormd, tot het inzamelen van giften voor het Atchin-Monument in Oost-lndië. Die commissie bestaat nit de heeren d'. W. C. van den Brandeler, voorzitter, J. L. Creyghton, P. L. tl. Driessen, C. Francken, G. L. Loder, jlr. E. Rappard, J. Seelig, en K. J. Hoos, penningmeester. De inteekenljjstcn zullen eerstdaags aan de ingezetenen worden toegezonden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. lndiü. door middel van hel stoomschip Voorwaartsvan de maatschappij «Nederland", waarvan het vertrek nit het Nieuwe Diep op den tO4"1 Julij aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrnkte stnkkcu en monsters van koopwaren bchooren uiterlijk in den avond van den 9d'° Julij en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Beider aangekomen te zfjn. De brieven, die men van hier met deze gHrienbeid wil verzendenmoeten ten postkantore bezorgd zijn den 91"™ Jolij, des nachts ten 12 ure. Druk werken en monsters ten C ure 's avonds. De minister van binnenlandschc zaken beeft ter algemeenc kennis ge- bragl dat in de maand September e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot hel afleggen der examens, vermeld in arlt. 4, 5. 8 en 9 der wet van 1 Jtinij 1865, gewijzigd bij de wet van 8 Julij 1874. ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundige examen voor hulp-apothekers, het tweede natuurkundig examen, of van acten van bevoegdheid als arts, hulp-apotheker of apotheker, in art. 16 vermeld. Dag on plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 25 Augustus e. k schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor bet eerste natuurkundig examen en hel natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoogleeraur dr. P. J. van KerckhofT, te Utrechtvoor bet tweede natuurkundig examen, den boogleeraar d'. F. C. Donders, te Utrecht; voor hel geneeskundig examen, den hoogleeraar dr. M Polanote Leiden, en voor het examen van apotheker en het praktisch examen van hnlp-apotheker, den ltoogleeraar rtr. R. S. Tjaden Modderman, te Groningen. Bij het in werking treden van het algemeen internationaal postverdrag zijn ook vervallen alle vrijdommen van briefportvelke met de Belgische en Duilsche postadministratie zijn verleend voor de ambtelijke briefwisse ling van sommige militaire autoriteiten met Belgisehe of Duilsche autoriteiten en ambtenaren. Z. K. II. prins Hendrik heeft eene belangrijke som geschonken als bijdrage1". voor het fonds ten behoeve van een blijvend gedenkteeken ter nagedachtenis aan onzen vermaarden landgenoot Antony van Leeuwenhoek, bestaande in eene gouden medaille, die om de tien jaren zal worden uitge mikt aait den Nederlander of vreemdeling, die geacht zal worden in dat tijdsverloop, of vroeger, het meest ter vermeerdering van kennis der micros copische wezens te hebben bijgedragen; 2'. voor de sedachtenisviering, die den 8 September a. s. ter nagedachtenis van Leeuwenhoek zal worden ge houden in de kamer te Deiit, waarvan hij van 1680 1699 bewaarder is geweest. Re opbrengst van het «Willem lil Fonds", opgerigl ter herinnering aan de feestviering van Z' Ms 25-jarige regering, is (ten bedrage van ƒ3034.08door de hoofdcommissie, na aftrek der onkosten, aan heeren «genten van het Centraal Israëlitisch weeshuis te Utrecht overhandigd, om ten name dier stichting op het grootboek te worden ingeschreven. Een album, inhoudende de namen van hen die tol dit louds hebben bijgedragen zal Z. M. den koning worden aangeboden. -- In de laatste zitting der commissie voor het tweede natuurkundig examente Amsterdam gehoudenis het diploma aan den beer A. Faassen uitgereikt. Van de 8 candidatcu zijn dus 7 geslaagd. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is beroepen d'. C. J. Bryce. pred. te 'sGravenhage, en bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht d\ Creutzberg, pred. te Arnhem. D'. Ippius Fockcns, pred. te Scharnegoulumheeft voor hel beroep naar Dordrecht bedankt. Men schrijft ons uil Stolwijk, 5 Julij: Heden zag men hier voor de eerste maal een maaimachine in werking op de landerijen van den land bouwer J. Baas, door wiens welwillendheid ieder in de gelegenheid gesteld was de proefneming bij te wonen. Het ontbrak dan ook geenszins aan belangstelling, daar zoowel burgers als landbouwers in menigte opkwamen om toeschonwers te zijn. De proefneming voldeed bijzonder; in korten tijd werd een groot stuk land geheel afgemaaid, en wel zoo naauwkeurig, dat men hel met de zeis niet kan nadoen. Ieder was dan ook verrast over de nette uitvoering. Naar men verneemt hebben ook andere landbou wers het plan opgevat zich van zulk eCn werktuig te bedienen. De voordragt voor de te vervullen betrekking van hoofdonderwijzer aan de eerste openbare school te Stolwijk bestaat nit de heeren D. C. de Koning, hulponder.v. te Gorinchem; J Slavenburg, hnlponderw. te Dordrecht; H. H. Zjjlstra, hulponderw. te Stolwijk; P. C. Schriek, hnlponderw. te Gouda; J. Ditmar, hnlponderw. te Anna Paulowna, en W. Westbroekhoofdonderw. te Zevenhuizen. Te Vlaardingen zijn de derde en vierde haringjager reeds aangekomen; de derde met 24351 ton volle en 68% ton maatjes-haring; de vierde met 368% ton volle en 53% ton maatjesharing. Van het koloniaal werfdepot te Ilarlingen zijn zes soldaten, allen vreemdelingen, gevankelijk naar Arnhem overgebragt, om aldaar, wegens desertie, voor den krijgsraad te regt te staan. Aan het armbestuur der Ned. herv. gemeente te Zwolle is toegestaan een reëel kapitaal van 55000 te doen alschrjjven van het Groothoektot oprigting van een gestieht voor oude mannen en vrouwen der Ned. herv, gemeente. Men meldt uit Leeuwarden: Dmgsdag morgen werd de gewone ver gadering van de staten dezer provincie op de gebruikelijke wjjze met eene gepaste rede door den commissaris des kontngs geopend. Na onderzoek der geloofsbrieven werd door de nieuw gekozen leden zitting genomen. Een 60tal punten van behandeling werden vervolgens aangebragt; ook had de gewone trekking der afdeelingen plaats. De verdere behandeling is verdaagd tot Dingsdag 13 Julij a. s. De policie te Nieuwe Schans heeft op klagten van de bnren het ka mertje schoongemaaktwaarop een mid arm manvoddenraper van beroep, sedert 12 jaren woonde, zonder ooit iets te laten reinigen. Er kwam een geheele aschvaal! uit de woning, maar bovendien nog 38 zakjes netjes ge sorteerd geld, ruim ƒ200 vertegenwoordigende. Men zoekt nog voort. Blijkens het verslag, door gedeputeerde aan de provinciale stalen uhge- bragt over den toestand vau Znidhoiland in 1874, bedroeg de bevolking dezer provincie den 31,u™ Dec. jl. 735,315 inwoners (354,076 van het manu. en 381,239 van het vrouw, gesl.) zijnde over liet gezamenlijk bedrag 13851 meer dan een jaar te voren. De bevolking beliep 31 Dcc 1874 in de ge- meenien hoven de 10000 zielen 353,920, in die daar beneden, 381,395 zielen. liet getal geboorten bedroeg in 1874 30780, te weten 15748 jongens en 15032 meisjes; sterfte: 19851 personen (10128 mann. en 9723 vrouw, gesl.); huwelijken 6124 echtscheidingen 67. De toestand der behoeftige klasse was in 1874 over liet algemeen gunstig. In de meeste gemeenten bestond voldoende gelegenheid tot het verkrijgen van werk, en hoewel de eerste levensbehoeften duur waren, zjjn ook de loonen in het algemeen gerezen. De volksgezondheid was voldoende. Die gunstige toestand was ook voor een groot gedeelte toe te schrijven aan dc zachte wcêrsgesteldheid in den winter, waardoor ve.Ier.lej arbejd kon worden verrigl.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1