regering, liet tractaat van handel en scheepvaart opgezegd, tusschen Ne- derland en Italië den November I8C3 gesloten, en daarbij den wensch uitgedrukt door onderhandelingen tot het sluiten van een nieuw tractaat te geraken. Heden morgen ten 11 ure is de zitting van de provinciale staten van Zuidhollandin naam des konings door den commissaris, mr. C. Fock, geopend. liet eerst werd overgegaan tot het zamenstellen der aldeelingen en van de aanwijzing van de leden van gedep. staten to* welke afdeeling zij zullen behooren. Hierna werd voorlezing gedaan van al de ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen o( ter inzage nedergelegd, om nader aan de orde te worden gesteld. In handen van commission werden gesteld: de rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1873 en voorts een aantal adressen, waaronder dat van den raad der gemeente Katwijk, om subsidie uit de prov. geldmiddelen in de kosten van verbinding van Katwijk aan Zee met het uitwaterings-kanaal van Rijnland. Naar de ardeelingen zijn verzonden de ontwerpen der beide begrootingen voor 1076, waaromtrent valt op te merken dat Gedep. Staten eene nota van wijziging hebben ingezonden in het ontwerp der begrooting van kosten van het prov. bestuur van Zuidhollandvoor zooveel het rijksbestuur is. Die wijziging bestaat hierin, om den voorgeslelden post voor verbouwing van ecu gedeelte van liet gebouw van het prov. bestuur ter verkrijging van ge- schikte localilcil lol berging en bewaring van het prov. archief, voorgedragen op/05(H), te verhoogen met ƒ10,000 en alzoo te brengen op ƒ18.500. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten de ontwerpen der begroo- lingen morgen in de afdeelingen te doen behandelen en de commissien in de gelegenheid te stellen hunne rapporten op te maken. De eerstvolgende openbare vergadering zal plaats hebben op Dingsdag 13 dezer, des middags ten 12 ure, zullende alsdan een twaalftal onderwerpen, die heden aan de ■orde gesteld zijn, in behandeling komen, en voorts de verdere onderwerpen die alsdan gereed moglen zijnzoodat de vergadering alsdan hare werk zaamheden onafgebroken zal kunnen voortzetten. liet openb. min. bij het kantongeregt alhier is in liooger beroep geko men legen het vonnis van den kantonregtcr, den l',,B dezer gewezen tegen den directeur van den kon. Iloll. schouwburg, den heer J. C. Valois, hou dende zijne vrijspraak van de aanklagt van als bestuurder van gemelden schouwburg als actrice in dienst te hebben gehad S. C. Spoor, geb. 18 Maart 1866 en alzoo nog niet den leeftijd van 10 jaren bereikt te hebben, j De heer B. deed dezer dagen aangifte bij de policie dat uit een lesse naar en uit een kastje door hem werd vermist eene som van ƒ1300 aan j bankbiljetten. Een ten huize van gemelden heer en in de woning van de familie van een der dienstboden door de policie ingesteld onderzoek leidde, naar men verzekert, tot geene de minste ontdekking, maar deed het ver moeden rijzen dat er niet aan diefstal kon worden gedacht, maar wel aan het bergen der geldswaarde op eene andere plaats dan men zich kon herin- neren. Dat vermoeden werd bewaarheidtoen de zich bestolen wanende li. de bankbillettcn den volgenden dag in een zijzak van een jas terugvond. BUÏTENLANDSCUE BEBIGTEN. ESGGLAXD. LONDEN5 Julij. Betredende de beweging der bevolking van Ierland in 1874 worden de volgende ofliciëlc cijfers openbaar gemaakt, liet cijfer der geboorten be droeg 141.411 en dat der slerfcevallen 92325; deze vooruitgang in bevolking van 49059 werd echter door het vertrek van 73148 landverhuizers in eenen achteruitgang van 24125 zielen herschapen. De bevolking werd op 1 Julij 1875 gescbat op 5.297,732 zielen, tegen 5,314.844 op 1 Julij 1874. Het proces-Beecher-Tillon, dat de New-Yorksche politie gedurende maan den bezig hield, is geëindigd, zonder een bepaalde beslissing. Na acht dagen deliberatie, gedurende welken lijd de jury was opgesloten, is deze liet niet eens kunnen worden over de schuld of de on.-cluild van den aangeklaagde. Negen leden van de twaalf hebben intussclien diens onschuld volgehouden. De verdediger van d». Beechcr heeft llians een lasler-proccs tegen den aan klager Tilton ingesteld. Men weet dat deze, blijkbaar uil wraak legen zijn voormaligen beschermer, den heer Beccher van ongeoorloofde verstandhouding met mevr. Tilton bad aangeklaagd. Te Yokohama is op 1G April een stoute diefstal gepleegd ten nadeele van het Comptoir d'Escompte. De kassier en de tweede boekhouder, Cantelli en Swaby genaamd, zijn met 37000 dollars verdwenen, liet is gebleken dat zij door een derde een schoener hadden gekocht, waarmede zij vroeg in den morgen vertrokkenwaarschijnlijk naar Manilla. Een stoomsciiip werd beu achterna gezonden, mol de gewapende bemanning van een boot van het oorlogschip Thalia. Toen zij geen uitweg zagen, schoten de twee dieven zich dood. Bijna al hel gerooide geld werd aehlerhaald. De zooge naamde eigenaar van den schoener, zekere Adds, en de stuurman werden in hechtenis genomen. FRANKKIJK. Bij de nationale vergadering is een wels-ontwerp ingediend tot goed keuring van een handelsverdrag tusschen Frankrijk en het koningrijk An- nam, 31s,,n Augustus 1874 gesloten. Bij dat tractaat stelt de koning van Annam drie havens van zijn gebied open voor den buitenlandscheu handel, onder welke vlag ook gedrevenen verklaart hij de vaart vrij op de rivier Nhi-llavoor zoover die op zijn grondgebied gelegen is. In de aldus open gestelde havens wordt een invoer- en nitvoerregt geheven van 5 pül. voor alle goederen, behoudens enkele uitzonderingen. Zaturdag stelde het lid Ordinaire in de nationale vergadering voor, dal men eene lecning, groot 200 millioeu fr.voor de overstrooming zou sluiten. De minister van fiuancien merkte op, dat dit plan de financiën van het land ten eenenmalc zou in de war brengen. De gevraagde urgentie werd dan ook niet verleend. De voorzitters van alle parlementaire groepen zijn vergaderd geweest; alleen de heer de la Rochette, de voorzitter der uiterste reglerzijde, ont brak. De hh. Laboulaye en Ferry hebben kennis gegeven van het besluit, door de drie partij-groepen der linkerzijde genomen, en de heer Lavergne en de president der reglerzijde hebben verklaard, dal zij daarvan versla» zouden doen aan hunne ambtgenoolen. De eerstvolgende bijeenkomst zon Maandag plaats hebben. Onder meer andere wijzigingen heeft de minister van openbaar onder- wijs, volgens het Journ, desDéb., aan de commissie voor hel wets-ontwerp betreffende de vrijheid van hooger onderwijsvoorgesteld aan art. 5 toe Ie - voegen, /'dat de vereeniging van drie faculteiten aanspraak zal kunnen ma ken op den titel van universiteit." Ten aanzien van art. 13, betreffende het toekennen van graden, is de minister in beginsel de meening toegedaan, dat die toekenning van graden aan den senaat moet blijven voorbehouden. Nog- lans acht hij het niet goed. dat de jongelieden daatdoor gedwongen schijnen, zich uitsluitend aan te melden bij de faculteiten van den staat. De minister stelt derhalve voor, aan art. 13 de volgende bepaling toe te voegen: «De leerlingen van de vrije universiteiten kunnen zich aandienen bij een speciale jury, zamengesteld volgens de bepalingen in art. 14." Tot leden van die speciale jury zouden dan uitsluitend benoemd kunnen worden vrije hoog leeraars, behoorende tot een volledige universiteit. L'Univers is ter tweeder instructie veroordeeld tot eene boete van 4000 fr.wegens de bekende aansporing tot het niet koopen bij een win kelier, wiens winkel op Zondag open stond. Het blad zal zich nu in cas satie begeven. Zelden, schrjjfl men uit Toulouse, vindt men een enkel lijk op eene plaats. Gewoonlijk vindt men de dooden in groepen, die elkander omstren geld hielden. Hier is het eene moeder, die bare kinderen, daar een man, die zjjne vrouw voor het laatst wilde omarmen. Zoo ook heeft men in eene plaats de lijken gevonden van twee inwonersDucourneau en zijnt vrouw. Hun huis dreigde te bezwijkenen lang hadden zij om hulp geroe pen, doch te vergeefs; wegens den sterken stroom waren zij niet met eene boot te bereiken. Man en vrouw lagen op de knieën, den dood afwdchtende Daar doel zich eindelijk het onheilspellend geluid hooren: de woning kraakt, zij wordt in tweeën gescheurd. IJlings werpen man en vrouw zich in el kanders armen, om althans den troost te hebben, dat zij aldus vereenigd sterven. Te Agen bedekte het water 36 uren lang de gansche stad. Het bereikte de hoogte van de tweede verdieping der huizen; 36 uren lang bleven de inwoners op de daken. Elk oogenblik hoorde men er het kraken van huizen, waarop doffe slagen volgden, eenigzins gelijk aan het rollen van den donder uit de verte, liet waren de slagen van woningen, die in stortten, De jeugdige meisjes, die te Agen hare opvoeding ontvingen in bet kioosler Notre Dame de Nevers, waren bijna van honger omgekomen. AMdcrhalf etmaal waren zij op bet dak van het gebouwzonder iets hoege naamd genuttigd te hebben. De oorden der verwoesting hebben ook vele roovers, en wat nog meet zegt. moordenaars gelokt, zoodat de policie, reeds met zooveel werk over laden, onmogelijk het vereischte toezigt kan uitoefenen. Het is gebleken, dal in de voorstad Saint-Cyprien verscheiden personen zijn vermoord; et zyn lijken gevonden, wier zakken zijn uitgeschud. In brieven uit het zuiden wordt geklaagd over de ingenieurs van den waterstaatomdat deze ambtenaren niet in tijds en op voldoende wijze de bevolking gewaarschuwd hebben tegen hel haar dreigende gevaarwel deelden zij de hoogten van den waterstand mede, doch zij gaven niet op den lijd, wanneer de sterke was te verwachten zou zijn. De maires der aan de Garonne en de Gironde gelegen kleine dorpen kregen in het geheel geen waarschuwing, en daar deze minstens 36 uren vooraf zou hebben kunnen gedaan worden, ware men misschien in staat geweest het grootste of een groot deel van de tilbare have en van bet vee te redden. Volgens de opgaven, inliet officiële blad voorkomende, is in het geheel, bij hel centraal comité, onder voorzitterschap van mevr. Mac Malion.de som van ongeveer 950,000 fr. gestort. De algevaardigden hebben voor ruim 127,000 fr. ingeschreven. D gemeenteraad van Lyon heeft 50000 fr. toege staan. In den gemeenteraad van Parijs zal een voorstel inkomen, oai 100,000 fr. ten behoeve der ongelukkigen bij te dragen. Alle besturen, bij zondere zoowel als openbarehebben lijsten van inschrijving op hunne bureaux nedergelegd. Door mevr. Mac Malton zal eerstdaags een groote loterij georganiseerd worden, waarvan de loten a 1 franc en ten getale van een millioen door hel geheele land zullen worden verspreid. De uitgifte zal echter eerst n) verloop van een paar maanden plaats hebbenom geen nadeel te doen aan de thans nog openstaande inschrijvingen. Inmiddels worden reeds prijzen ontvangen aan het gebouw van het wetgevend ligchaam, waar de openbare tentoonstelling zal gehouden worden. Te Lyon is Zaturdag morgen een vreeseljjk ongeluk gebeurd. Bel ge welf, tot plafond dienende van de tweede verdieping van een huis in de avenue de l'Archevechc, is plotseling ingezakt en onder het gewigt van de nederstortende brokken steen bezweek ook het plafond van de eerste verdieping. De heer de Borne, advocaat, die de eerste verdieping bewoonde, werd slapende gedood. Men vond zijn lijk op het bed onder een hoop puin- Zijn borst was verpletterd en een der armen verbrijzeld. Mevr. Bournat, die boven hem woondestortte met haar dienstbode naar de verdieping onder haar. Zij bekwam ernstige kneuzingen; haar dienstbode kwam'' met ligtere wonden af. Nog twee andere personen werden bij het ongein' gedeerd, ofschoon niet ernstig. Omtrent de cholera in Syrië waren, volgens mededeeling uit Konstan tinopel van 25 Junij, aldaar de volgende officiële berigfen ontvangen, we

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2