LEI1SCIIE COURANT. 1875. X°. 155. WOENSDAG 7 JULIJ. RIN N EN L A N DSC HE RL IIC TEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p, p. 3.50; met het C er slag der Handelingen rati den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prjjs der Adverlenlidn is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. leden van verdienste, 171 honoraire leden volgens art. 10 6 Julij In de maand Junij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 111 kinderen, als: 50 zoons en 52 dochters. Overleden :06 personen, als: 16 mannen, 19 vrouwen, 39 zoons en 32 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd: 37 paren. - Bij kon. besluit van 30 Junij II. is bepaald, dat in de gemeente Wage- ningen met 1 Januarij 1876 eene kamer van koophandel en fabrieken ge vestigd wordt, bestaande uit 7 leden, en dat de verkiezing der leden voor die kamer plaats heeft in de maand November 1875. - De commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulpapotheker, zitting houdende le Amslerdam, is dezer dagen gereed gekomen met het liferarisch-mathe- matiseh gedeelte van dit examen. Daarvoor hadden zich 114 candidaten aangemeld, van welke echter zich 9 vóór en 6 gedurende het examen heb ben teruggetrokken. Van de overige 99 zijn 59 afgewezen en 40 toegelaten. De commissie houdt zich thans bezig met de eigenlijke natuurkundige examens. - Het sloomschip Hampton is op 4 July van Batavia naar Rotterdam vertrokken. - Op 1 Junij telde het Nederlandse!) onderwijzers-genootschap 162 af- ileeliugeu, met 2311 gewone leden, 1970 stemhebbenden leden, 146 atge- meene leden4 der wet, 31 honoraire leden en 167 voorstanders. Volgens een opgave, voorkomende in het Maandblad der maatschappij tol nut van den Javaan, zijn tol nu door hel hoofdbestuur ontvangen voor bet fonds lot oprigting van een kweekschool op Java ƒ2822.73% als giften ineens, en aan jaarlijkschc giften, gedurende 5 jareu, ƒ594 of over 5 jaren /2970, dus in het geheel 5792.73%. In de laatste jaren beeft de uitvoering van het programma van het Indisch genootschap zich schier uitsluitend bepaald tot het houden van ver gaderingen en het publiceren van het daar gesprokene. Al die leden, die de vergaderingen niet bijwoondennamen aan den arbeid geen deel. Daar door werd de medewerking gemist van velen, die, in de overzecschc deelen van het rjjk levende, het best in de gelegenheid zijn den actuëlcn toestand te leeren kennen en hangende vraagstukken daaraan te toetsen. Ter be vordering van algémeener deelneming aan den arbeid heelt het bestnnr be sloten de onderwerpen, die aan de orde worden gesteld, zoolang mogelijk vóór de vergaderingw aarop zij behandeld zullen wordenbekend Ie ma ken, zoodat, vóór het mondeling debat, bijdragen nil Indie ingezonden kunnen worden. Als zeker wordt medegedeeld dat twee geëmployeerden bij de Nederl. handelmaalschappij zijn ontslagen wegens deelneming aan den windhandel in dividenden dier maatschappij. De derde haringjager is te Vlaardingen binnengekomen, aanbrengende 312 ton haring. Van Lcrwich is het berigt ontvangen dat de vierde jager van daar was afgezeild met 402 tonnen haring en dat de vijfde reeds 306 tonnen aan boord had. De visscherij was daar gunstig; de booten van Shet land vingen ook veel haring. Te Delft herdacht heden de heer J. A. Klerk deB dag, waarop hij vóór 40 jaar, op 17-jarigen leeftijd, organist der Oude Kerk en muziek onderwijzer werd. Ofschoon reeds zoovele werkzame jaren achter zich hebbende, is hij nog steeds met jeugdigen lust werkzaam, en onverzwakt ah talent en kracht. Eergisteren, den laatste» kermiszondag te Haarlem, zijn ongeveer 6000 personen van Amsterdam en andere plaatsen o««r den Hollandsclien spoor weg derwaarts gereisd. Men meldt uit Alkmaar: Toen Woensdag 11. ten 3 ure de trein van den Helder hier aankwam, hadden eenige militairen, pas per Sumatra uit Indië 'ernggekeerdzulk een hevigen twist gekregen, dat drie hunner, twee franschen en een Duitscher, in den wagon aan liet vechten raakten en wel zoo dat er bloed vloeide. Hun kamaraden, meer dronken dan nuchter Wisten door tierend geschreeuw de vechtenden nog aan en de sergeant, die ™et het convooi belast wasscheen niet hij magte de orde te hei-stellen. Evenmin wist de luitenant, die bij het stilstaan van den trein te hulp ge roepen werd, iels te verrigten om dc vechtenden le scheiden, zoodal het tooneel voortduurde lot de stationchef, de heer Caron, op het hulpgeschreeuw van tal van passagiers, in persoon tusschcnbeide trad en er in slaagde de woedende soldaten in afzonderlijke wagens een veiliger plaals aan te wijzen. Aan boord van een der Kotterdamsclie stoomslecpbooten, welke met eenige Rijnschepen op sleeptouw zich Zatnrdag namiddag ter hoogte van Loevestein bevond, verloor een dtr opvarende matrozen op vreeselijke wjjze het leven. Over de houten brugvan boord lot boord op het achterschip aangebragt en waarop de zware sleeptrossen rustenzweepte bij eene kleine wending van het stoomvaarluig een dier strak gespannen trossen zijdelings ar. juist toen genoemde matroos zich tusschen de trossen bevond; het ge- hcele hoofd werd den ongelukkige als het ware van den romp gescheiden. Te Deventer kwam in de vorige week een man beschonken le huis, waar» door hij twist met zjjne huisvrouw kreeg, die zóó hoog liep, dat hp haar in de gracht achter zjjne woning wierp. Eenige buren kwamen terstond ter hulp en haalden de vrouw uit het water. Zij gaven onmiddellijk van het gebeurde kennis aan de policie, die tegen den aan den drank verslaaf den man proces-verbaal opmaakte. Te Oldenbroek zqii door den gemeenteveldwachter v|jf deserteurs van het koloniaal werfdepöt te Harderwijk ontdekt. Een wist te ontkomen; de overigen zijn naar Harderwijk teruggevoerd. Volgens het IV. Isr. ff eekblad heeft de opperrabbijn van Meppel, In zake de ongeregeldheden, die bij de proef van den candidaat-voorlezer in de synagoge hebben plaats gehad, een aanklagt ingediend tegen de rustver stoorders en den candidaat-voorzangerdie inmiddels tot voorzanger Is benoemd. De hooibouw in Noordbrabant valt allerwege tegen. Dit is toe le schrij ven aan de nachtvorstendie onmiddellijk zjjn opgekomennadat zich het gras gezet had. Wel is de hoedanigheid zeer goed, doch de hoeveelheid slechts een derde van den oogst van het afgeloopen jaar, In de Langstraat zal hij daarom zeer spoedig algeioopen zjjnomdat niet alleen zonneschijn en wind het droogen bevordert, maar vooral omdat het gemaaide gras zeer dun over het land ligt. De opbrengst zal aldaar verre beneden het middel matige blijven; want het behoort tot de uitzonderingen, wanneer men 500 KG. van 100 Rijnlandsche roeden bekomt. De prijs van het nieuwe gewas is nog niet bekenddoch zal hoog zijnals men in aanmerking neemt, dat voor een partijtje, ruim twee jaren ottd, dezer dagen nog ƒ58 per 1000 KG. betaald is. 's GRAVENHAGE6 Juljj. Door Z M. is b(j het wapen der artillerie benoemd, bij den staf van het wapen, tot 2'° luit. magazijnmeester der artillerie 3* kl. te Grave de wachtmeester J. Stellingwerf!, van het reg. veld-artillerie; en zjjn in rang en betrekking verplaatst: naar Gorincliem, de luit. A. A. Reyns, maga zijnmeester der artillerie 2' kl. te Willemstad; naar Willemstad, de 2* luit. N. f>. Sluyters, magazijnmeester der arfillerie 3* kl. te Grave. De luitenant ter zee l'lc klasse R. Wijmans wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. De heer Th. L. M. H. Borrel is erkend en toegelaten als consul van Monaco le Dordrecht, en de heer ridder S. Caslelli als consul van Italië voor de provinciën Noordhollaiid, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drenthe, Fries land en Groningen met standplaats te Amsterdam. Door den minister van financiën zijn bevorderd tot landmeter 2e kl. bjj hel kadaster, de landmeters 3* kl. J. A. B. W. Schreul, te 's Bosch; J. J. P. Wiceking, te Goes; W. C. A. van Hout, te Leeuwarden; J. W. van Hiele, te 'sHage, en J. A. Martens, te Arnhem, en benoemd tot landmeter 3' kl. bij hel kadaster, de adspirant-landmelers K. P. J. Oerder, le Arnhem; A. A. G. J. Sontendijk, te Assen; P. van Dijk, te Amsterdam. J. C. van der Veur, te 'sllage; J. F. B. Israël, te Rotterdam, en J. A. Bongenaar, te BrieHe. Volgens een bij hel dep. van marine ontvangen telegram is de oefenings- divisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh, en bestaande uit de schroetstoomschepen LeeuwardenCornelis Dirks en Prinses Maria, respectivelijk onder bevel van genoemden kapitein ter zee en de kapiteinr luitt. ter zee J. R. A. de Josselin de Jong en II. van Goens, den 3d,n dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord dier schepen was alles wel. De ftaliaansche gezant heeft bij nota van 26 Jtiuij jf. namens zijne

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1