LEID8CUE COURANT. 1875. ZATURDAG 3 JULI J. IWANKAUAJISOJK HKiWGTIvV 15£, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; mei het f'er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N9. 23 blo tl 25) der Óatidelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN 2 Julij De brieven, naar Ned. Indie met liet stoomschip Torrington te verzen- dea, moeten op 3 Julij ten postkantorc alhier bezorgd zijn ten 5 ure 'savonds; drukwerken en monsters echter reeds ten J2.I5 ure. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt datte rekenen van 1" Julij 1875, het maximum bedrag voor postwissels jiit Nederland naar Dnitschland is verhoogd tot 300 marken- voor post wissels uit Duitschlaud naar Nederland tol 175 gulden. Het regt van den afzender in Nederland ie heffen bedraagt: voor 75 mark ol daar beneden, 25 cent; boven 75 mark tot en met 150 mark, 50 cent; boven i50 mark tot en met 300 mark, 75 cent. Postwissels naar de Vereenigdc Staten van Noord-Amerika kunnen, even als lot dus verre, tot geen hooger bedrag dan van 49 dollar 70 cent of 210 mark, en naar Constantinopel tot geen hooger bedrag dan van 8 Turksche ponden ol 150 mark. worden verzonden. Het regt op deze wissels te beffen blijft mede onveranderd. In de postwissels voor lieijercn en YVutiemberg, welke lot dus verre in Zuid-Duitsche guldens weidcB .opgemaakt, is, van bovengemeld tijdstip af, het bedrag in de mark- jnuui te vermelden. De voor deze wissels bestaande afzonderlijke formulie ren worden mitsdien afgeschaft, en, iu plaats daarvan, van de formulieren voor de verzending naar het overige gedeelte van Dnitschland gebruik ge maakt. Voorts wordt, te rekenen van 1 Julij aansl.bet port voor de be- rigteo van ontvang, wegens aangeteekende postwissels naar Uelgie, van 10 «p 5 cent verminderd. Volgens de jongste bij de regering ontvangen officiële mededeelingen git Zwitserland omtrent den stand der veeziekten daar te lande, was bet mond- en klaauwzeer gedurende de eerste hellt van Junjj, met name in de kantons Wallis, Thurgau en Rreiburg, weder eenigzins toegenomen en was bet aantal besmette stallen en weiden, van 82 op 1 Junij, geklommen lot 197 op IC Jtuiij. -- lieden zijn de milicien-verlofgangers der iigting 1872 hij verschillende regimenten infanterie voor den tijd van 30 dagen onder de wapenen geko men lot het houden van herhalingsoefeningen of oefeningen op groote schaal. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrechtheeft bevorderd tot arts den heer G. J. H. Turnée Jr., milit. student en caudi- daat-arls, en den heer F. Persant Snoep, stedelijk en plattelands heelmeester. De extra-trein, die de vorige week Donderdagnacht uit Leiden naar den Haag vertrok, ten einde de feestvierenden terug te vervoeren, die aan bet feest der Lcidscbe burgerij deelnamenvervoerde slechts één enkelen rei ziger; stellig ceu ongehoord feit in de annalen onzer spoorwegen. (IV. v. d. D.) De heer jh'. m', C. van Nispeu va# Seveuaer zegt jp de Grondwet aan.de kiezers van het district Breda dank vopr bet vertrouwen, waarmede bjj bij de verkiezing van 8 Junij werd vereerd. De gewigtigc redenen, die toe hebben geleid om zelfs legen zjjn wensch, zijn «audidatuur te Nij megen te stellen, maakte het hem ook tot pligt, voor dat district zitting te nemen, te meer omdat hel ook de wensch was, door zijn,haoggeschallen voorganger (zijn vader), in de laatste jaren van diens leven, met nadruk en bjj herhaling kenbaar gemaakt. Sedert Maandag, meldt de X. R. C is eene reglstreeksebé telegrafi sche verbinding tot stand gekomen tusscheu de Amsterdamsche en Rolter- damsche beurzen. De berigten van beurs tot beurs worden in 23 a 4 minuten overgeseind. Niettegenstaande eergisteren, juist toen de beurs be- :S®n. een lievig onweer inviel, hetwelk zeer hinderde, werd slechts een enkel berigt vgu beurs lot beurs 10 minuten oud. liet meerendeel kwam °ok toen ip .2 a 5 minuten over. Tusschen Amsterdam en Rotterdam heeft men zeer ruime telegrafische verkeermiddelenmaar voor een snel verkeer van beurs lot beurs was het zeer schadelijkdat te Amsterdam de berigten steeds per boden van het telegraafkantoor naar de beurs moesten worden overgebragt en omgekeerd. Om aan dit bezwaar tegemoet te komenis één der telegraafdraden bestemd geworden voor eene directe verbinding tusschen 4e beurs te Amsterdam en hel kantoor te Rotterdam. Te Amsterdam is eergisteren de algemeenc vergadering gehouden van f maatschappij tot bevordering der bouwkunst, onder voorzitting van den heer J. II. Leliman. Op I Mei 1874 bedroeg het ledental 1009, op I Mei 1875 989, zoodat het met 40 verminderd is. Tot bestuurders zijn, in plaats van dc bh. P. J. 11. Cuypers en J. G. van Gendt jh'.verkozen de hb, A. L. van Gendt en P. F. Laarman. Op de door de maatschappij in 1873 uitgeschreven prijsvragen zijn 12 antwoorden ingekomen, waarvan de commissie van beoordeeling voorstelde te bekroonen het antwoord op de lk,t prijsvraag, een vast circus, een der antwoorden op de 2de prijsvraag, eene 'verhandeling over de weinige geneigdheid van den ambachtsstand voor het kunstonderwijs en de middelen, die aangewend moeten worden, om die onverschilligheid te doen ophouden," en een der antwoorden op de 3Je prjjsvraag, een grafsteen; terwijl zij loffelijke vermelding voorstelde van twee andere antwoorden op de tweede en ook van twee op de derde prijsvraag. Git de opening der naambriefje^ bij de bekroonde prijsantwoor den was geblekendat de vervaardiger van het ter bekrooning voorgestelde ontwcrp-circus was de heer A- .4- van Beekdezelfde, die het vorige jaar voor zijn .ontwerp-heursgebouw een accessil met premie van 300 ontving; van één der aulwoordeu op de twééde prijsvraag de heer 11. C. Boersma: en van één dep antwoorden op 4/t derde prjjsvraag, de heer Klerk de Reus; genoeijide heeren ontvingen uil handen des voorzitters luinne behaalde prijzenmet een vyoord van dank voor hun betoonden ijver en belangstelling in de maatschappij. De niet tep vergadering aanwezige ver vaardigers der andere ter bekrooning voorgedragen ontwerpen zullen ip de dagbladen worden opgeroepen. Bij loting werd Zwolle aangewezen pls^e plaats, wa3r de maatschappij dit jaar hare tweede bijeenkomst zal bonden. Het Bbl meldt: De gisterenavond in Concordia, op de Pijpenmarkt, gehouden vergadering van belanghebbenden bij de afrekening van den wind handel in dividenden Nederlandsche handelmaatschappij, heeft tot een bevre digend resultaat geleid. Alle commissionairs, die geacht werden onwillig te zijn te betalen, hebben verklaard hunne verpligtingen te zullen nakomen; eenigen hadden zelfs de bankjes van duizend medegebragt. Het spreekt van zeil, dat aan de zaken van de firma's, die verklaard hebben onmagtig te zijn te betalen, voorloopig niet veel te doen is. Onder de commissionairs., die gisteren avond ter vergadering kapitale sommen bij de rescontranten deponeerden, behoort ook degene, die gisteren op min aangename wjjzc ter beurze werd bejegend. Betreffende het gehcurde te Tien-Gemeten, alwaar Maandag II. een 15-jarig meisje door den bliksem werd gedood, meldt men nog het volgende: Het meisje, op het land werkzaam, had in eene kleine werkmanswoning op den bebouwden polder van het eiland eene schuilplaats gezocht tegen het onweder. In de eenige kamer van die woning bevonden zich drie persopen, de bewoner met zijne dochter en hel bedoelde meisje, toen de bliksem door het dak bet vertrekje binnenkwam en het meisje doodclijk trof. Waar schijnlijk heeft het staal van breinaalden, die zij in de hand had, den blik sem aangetrokken, vermits zich ,op het ligchaamjuist ter plaatse, waar zij de breinaalden hield, ter hoogte van het hart, een kleine zwarte pleit bevond, zonder dat er eenige verdere beschadiging aan het lijk is wpar te nemen. De dochter des huizes, die eenigen tijd in zwjjm heeft gelegen, is weder bijgekomen, en er bestaat voor haar leven geen gevaar. Op de thans geeindigde van ouds bekende Veenendaalschc wolmarkten is de zeer groote hoeveelheid van 110,850 kg. wol aangevoerd, hetwelk on geveer eene waarde vau 175,000 vertegenwoordigt. Oe wol ging over het algemeen vlug van dc hand, zoodat de handel zeer levendig was: ,er wer den goede prjjzen besteed. Gemiddeld was de prijs 1.00 per kg. IJet meest werd Betuwsche wol aangevoerd. Te Zutphen overleed Maandag avond een bejaard man van schrik, nadat in den namiddag van dien dag zijn inboedel en huis gevaar hadden geloopen van te verbranden. De brand was gelukkig van weinig beteekenis en weldra gcbluscht. 's Avonds te 7.45 nog het toezigt houdende op het weder indragen van zijn goed, was de man te 8 uttr, door een beroerte getroffenoverleden. Eergisteren morgen werden met den eersten trein uit Utrecht door rijksveldwachters te Zwolle aangebragt zes personen, die naar de bedelaars- gestichten moesten worden overgebragt. In de wachtkamer 3d« kl.alwaar zij aan den brigadier-majoor der rijksveldwacht werden overgegeven, heeft een hunner, zekere W. Teunissen, terwijl dc stukken tot verder transport werden in orde gebragtaan het oog zijner geleiders ongemerkt welen ie

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1