PER TELEGRAAF. de FRAKKHU fc. rd 0e nalionalc vergadering houdt zich steeds onledig met de behandeling 'ip der spoorwegwetten. Het einde daarvan ziel men niet spoedig te gemoet. 52 De minister van oorlog heeft tot prefecten een circulaire gerigt, iw waarbij een opgave wordt gevraagd van de namen der militairen, wier be- j [ep (gingen door de overslrooming geleden hebben. De minister is voorne- tel mens hun een verlof toe te staan om ze in de gelegenheid te stellen hun betrekkingen hulp te bieden. De inschrijvingen ten behoeve van de slagtoffers der overstrooming be loven eene ruime opbrengst. De inschrijving, welke mevr. Mac Mahon onder R. |iare bescherming heeft genomen, beliep gisteren reeds ruim 200,000 fr. Het BS iliublad Le Temps heeft in twee dagen 28809 fr. ontvangen; le Sa'ut er V,'blie van Lyon ontving 15000 frs. de Dc consul van Venezuela te Parijs heeft uit Barranguilla (Columbia) berr'ten ontvangen omtrent eene aardbeving, die 18 Mei jl. de stad Cucuta in f|) eell gedeelte der omliggende steden heelt verwoest. Des morgens te 11.10 e' liur werd te Cucuta en in de omliggende streek, waar Salazar ligt, een aard beving waargenomen. In Salazar is een groot gedeelte van de kerk ineen gestort; vele huizen werden vernield en cenige personen gedood. De stad Cocuta is geheel verwoest. Slechts eenige familiën hebben zich kunnen red- pe vulkaan heeft zich geopend op een punt tegenover Santiago. San B' Cayetano is geheel verwoest; Santiago voor een gedeelte. Te Gramalote be treurt men groole verliezen; Arbaleda, Cuculella en San Cristobal zijn bijna geheel in puin verkeerd. De schok werd te Bogota en omstreken hevig be speurd. 0e aardbeving duurde driekwart minuut. —Aan de Temps wordt uit Madrid o. a. hel volgende gemeld: De mili- laire operatiën hebben op alle punten te- gelijk een aanvang genomen. Hel 11 gepantserde fregat)Fittoria heeft het kustland gebombardeerd, dat door dc l- parlisien bezet wordt gehouden en van waar zij de Alfonsislische kruisers beschoten. Het heeft de batterijen van Molrico vernield, van waar het schot 11 is gelost, dat aan den admiraal Barcaiztegui het leven kostte. Dc Carlisti- s schen hebben weerwraak willen nemen, door gisteren Passages le beschieten, 1 maar de batterijen van het fort Alza hebben hun vuur tot zwijgen gebragt, 'I en hun een verlies veroorzaakt van 31 man aan dooden en een groot aantal 1 gekwetsten. De generaals Martinez Campos en Jovellar rukken, in overleg met elkandervoorwaarts naar Cantavieja, en de strijdkrachten van Dorrc- «aray, liisschcn de gebergten van het Maeslrazgo ingesloten, zullen genood- 1 zaakl zijn zich over te geven. Op den linkervleugel van het noorderleger s |leeit de generaal Catalan heden een aanvallende beweging gemaakt, en een belangrijk voordeel behaald. Tegelijkertijd deed de brigade-generaal Cordoba I een krachtigen aanval op het centrum der linie van de Arga, terwijl uit dc t forten van den berg Esquinza en van Puenla la Reina hevig de dorpen wer den beschoten, welke door de Carlisten worden bezet gehouden. Op den linkervleugel heeft de generaal Lorna eene afleidende beweging gemaakt. Dc i generaal Quesadadie zich sedert drie dagen te Miranda de Ebro bevindt, heeft de Carlisten aangetast lusschen Puebla de Aranzon en de hoogten van Nanclares. Dc uitslag is nog niet bekend. DUÏT8CMLAN1». j Den minister Falck is te Dusseldorp een feestmaal aangeboden, waartoe G00 ingezetenen zich hadden laten inschrijven. - Aan de Breslauer Zeit. wordt gemeld, dat de bisschop van Breslau, uil Johannisberg, waarheen hij de wijk heeft genomen, bij den president van hel Pruissisch-Silezisch provinciaal bestuur eene kennisgeving heeft inge zonden van de vervulling eener vacante plaats van wijbisschop en dat de president binnen den bij de wet bepaalden termijn legen den candidaat geen bezwaar heeft gemaakt. - Pesth, de hoofdstad van Hongarije, en hare omstreken zijn op 26 Junij dooreen allergeduchlst onweder, van storm, regen en hagel vergezeld, ge- i troffen. Ten 6 ure pakten zich, bij zware hitte, donkere wolken aan den hemel, en in een oogwenk stroomde het water als beken door de straten; groole hagelkorrels sloegen met oorverdoovend gedruisch neder en hel ge raas werd nog vermeerderd door het aanhoudend rollen des donders, terwijl bliksemstralen telkens de duisternis verlichten. Nagenoeg een half uur lang hield dit vreesclijke onweder aan. Eerst legen 8 uur dreef het onweder af eiule onbeschrijfelijke verwoesting, die het aanrigtte, loonde hoe vrecselijk j het gewoed had. Doch een klein uur later barstte weder een zwaar onwe der los; regen, donder en bliksem vervulden de inwoners der hoofdstad met nieuwe angst en zorg. Zoo woedde liet onweder, met kleine tusschenpoo- zen, onafgebreken tot middernacht. Hen volgenden dag overzag men eerst ten volle het tooneel der verwoes ting. Ongeveer 100 huizen waren geheel of gedeeltelijk ingestort. Een 200- tal personen werd vermist en 112 lijken werden gevonden. - De gedelegeerden van Zwitserland op dc in Januarij gehouden con ferentie der Latijnsche munt-unie hebben aan den bondsraad hun verslag ingediend over het in die conferentie verhandelde, van welk stuk aan het Memorial Dipl. nil Genève een overzigt wordt medegedeeld. In hel verslag wordt o. a. door de gedelegeerden gezegd, dat, zoo de staten, welke den uitsluitenden zilveren standaard bezitten, niet toezien, zij niet slechts ten aanzien van het muntwezen zelf, maar ook op economisch en sociaal gebied iu eene crisis zullen geraken Zij drukken daarom hun leedwezen uit dat 'Ie conferentie van 1875 geene besliste stappen op den weg naar den uit sluitenden gouden standaard heeft gedaan, maar staande gebleven is op het punt waarop men zich in 1874 bevond. BERLIJN, 30 Junij. In de Reichsanzeiger is opgenomen de wet betref fende de opheffing van de artikelen 15, 16 en 18 der Grondwet. BRUSSEL, 30 Junij. De senaat nam zonder debat de wet aan houdende strafbepalingen tegen het aanbod van- en de voorstellen lol het plegen van ten misdrijf, waartegen de doodstraf of dwangarbeid is bepaald. YVEENEN, 30 Junij. Bij keizerlijk besluit is graaf Ladislaus lloyos Prin- zenstein benoemd lot buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij de Vercenigde Stalen van Noord-Amerika. LONDEN, 30 Junij. Hel aangekondigde artikel van Gladstone is in de Contemporary Review verschenen en wekt veel belangstelling. De gisteren te Leeds gehouden homerulers-vergadering, onder voorzitting van hel parlementslid Butt, was niet openbaar. EMS, 30 Junij. Prins Frederik der Nederlanden komt heden hier om den keizer te bezoeken; hij keert heden avond naar Wied terug. BBESLAU, 1 Junij. De Sc/des Zeit. bevestigt het berigt, dat de prins bisschop aan den opper-president den canonicus Gleisch heeft voorgedragen ter vervulling van de vacante plaats van wijbisschop. MADRID, 29 Junij. Jlartinez Campos heeft de overgangen van de Ebro bezet, om den Carlisten, die zich in Zuid-Arragon en in Valencia bevinden, den terugtogt naar Catalonië af te snijden. Vijf divisièn Carlisten zijn van Cantavieja zamengelrokken. 28000 man regeringstroepen, onder Jovellar. rnkken bij Cantavieja voorwaarts legen 12000 Carlisten onder Dorregaray. Jovellar heeft zijn hoofdkwartier van Lucena naar Cantavieja verlegd. BARCELONA, 29 Junij. De Carlisten hebben Alolins del Rey (16 kilome ter ten noordwesten van Barcelona en een station van den spoorweg naar Tarragona) aangevallen. De verdedigers der plaats, die zich in eene kerk hadden opgesloten, moesten zich overgeven. Generaal Arrando heeft de Carlisten in de provincie Gerona geslagen. INGEZONDEN. Den 25s<e0 Junij 1875 heeft de publieke aanbesteding plaats gehad aan de Leidsche Broodfabriek lot bijbouwing van een gebouw enz. Daar waren zes inschrijvingsbilletlen ingekomen en wel een van den ondergcleekende, ƒ13880, van Diest 13915, de Vrindt ƒ15934, en zoo vervolgens. Nu be paalde de commissie dal de uitslag aanstaanden Maandag schriftelijk aan de inschrijvers zoude worden bekend gemaakt. Wat ik van de commissie nog niet heb ontvengen. Maar wel heb ik van ter zijde gehoord dat hel werk is gegund aan de Vrindt voor eene som van ƒ15934. Dal is bijna een zesde gedeelte meer dan mijne inschrijving. Ik deel dit aan mijn mede-aandeelhouders mede, om te oordeelen. P. H. MAANDAG. MINISTERIE VAN I IVt lXtlKV. ALGEMEENE POSTVEREENIGING. Ten gevolge van het den 9den October IS74 te Bern gesloten Postverdrag istus- schen al de Europesche Staten, de Vereenigde Staten van Amerika en Egypte eene algemecne Postvereeniging tot stand gekomenbinnen het gebied waarvan het onder ling postverkeer op eenparigen voet is geregeld. De nieuwe tarieven en verdere voorwaarden van verzendingdie binnen het ge bied der Postvereeniging gelden, treden met 1 Julij 1875 in werking, doch alleen voor Frankrijk eerst met 1 Januarij 1876. Het port der brieven en verdere stuk ken in het postverkeer met Frankrijk blijft dus tot 1 Januarij 1876 onveranderd. liet algemeene vereenigingsportin Nederland te heffen, bedraagt: a. voor geirankeerde brieven 12cent en voor ongefrankeerde brieven 25 cent per 15 grammen; b. voor briefkaarten 5 cent; c. voor papieren en bescheiden, monsters of stalen van koopwaren, ingenaaide of ingebonden boeken, vlugschriften, muziekstukken, visitekaartjes, catalogussen, prospectussen, aankondigingen en ver schillende berigten, gedrukt, gegraveerd, gesteendrukt of geautographieerdalsmede wegens photografien2} cent per 50 grammen. Alonsters mogen het gewigt van 250 grammen en de overige sub c hierboven vermelde stukken het gewigt van lOOö grammen niet te boven gaan. Onder papieren en bescheiden zijn te verstaan alle geschreven stukken, die niet het karakter van eene eigenlijke en persoonlijke briefwisseling bezittenzoo als alle ten overstaan van openbare ambtenaren opgemaakte aktenvrachtlijstenstukken van assurantie-maatschappijen, geschreven copiën of contracten van onderhandsche akten op gezegeld of ongezegeld papierpartituren of geschreven muziek op losse bladenenz. Omtrent de wijze van inpakking der papieren en bescheidenvan de monsters, de dagbladen en verdere gedrukte of daarmede gelijkgestelde stukken, mitsgaders ten aanzien der verdere voorwaarden waaraan zij moeten beantwoorden zijn op do postkantoren de vcreischte inlichtingen te bekomen. Het algemeene vereenigingsport is, te rekenen van I Julij a. s., van toepassing in het postverkeer met al de Staten van EuropaFrankrijk uitgezonderdmet do Vereenigde Staten van Amerika en Egypte. Alleen in het verkeer met België is het port der gefrankeerde brieven 10 cent en dat der ongefrankeerde brieven 20 cent per 15 grammen. Dienonverminderd is voor brieven, gewisseld wordende tusschen plaatsen, die in Nederland ter eene en in België, alsmede in Duitschland ter andere zijde, met be trekking tot elkander, in het grensrayon van 30 kilometers zijn gelegen, 5 cent voor gefrankeerde en 10 cent voor ongefrankeerde brieven, beide per 15 grammen, verschuldigd. Voor aangeteekende brieven en verdere stukken wordt, behalve het hierboven vermelde port, een vast regt van 10 cent geheven; en voor berigten van ontvang wegens aangeteekende brieven een port van 5 cent. Brieven met aangegevene geldswaarde kunnen verzonden worden naar Duitsch- ltpidOostenrijk-Hongarije ZwitserlandBelgië en Frankrijk. Omtrent den voet en de voorwaarden van verzending dezer brieven kunnen tevens op de postkantoren de noodige inlichtingen worden verkregen. Ongefrankeerde of ontoereikend gefrankeerde briefkaartendagbladen en verdere gedrukte stukken, voor landen der Vereeniging bestemd, worden niet verzonden. Ontoereikend gefrankeerde brieven zijn onderworpen aan het port der ongefran keerde brieven, na aftrek van de waarde der gebezigde postzegels. Andere ongefrankeerde of ontoereikend geirankeerde stukken zijn mede aan het port der ongefrankeerde brieven onderworpen. Bij ontoereikende frankering geldt voorts de hierboven voor brieven vermelde regel. v Dc frankering van brieven en alle andere stukken, behalve de briefkaarten die van zegelstempels zijn voorzien moet ingevolge het bepaalde bij Koninklijk besluit van den 16den Junij 1875 Staatsblad n°. 120) vóór hunne ter post bezorging door ij of van wege de afzenders door middel van postzegels worden bewerkstelligd. Postzegels van 12}. cent en briefkaarten van 5 cent zijn op alle postkantoren i verkrijgbaar. Namens den Minister van Financiën, !i 'sGravenhace, 21 Junij 1875. De Secretaris-Generaal, 1 BARTSTRA.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3