LEIDSC11E COURANT. 1875. M°. 151. VRIJDAG 2 JULIJ. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 1 Julij De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd. op de gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Ncderl. Indië. door middel van het stoomschip Torrington, van de Ilolterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam in den nacht van 3 op 4 Julij aanst. is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren, bestemd om met die gelegenheid naar Indië te worden verzonden, behooren uiterlijk den 3,l<n Julij in den voormiddagen de brieven in den namiddag te Rotter dam aangekomen te zijn. In de Dingsdag avond geboudene vergadering van het alhier gevestigd departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn tot algevaardig den ter algcmccnc vergadering benoemd de heeren J. M. E. Dercksen en J. A. van Dijk. Als plaatsvervangers werden gekozen de heeren W. T. Werst en M'. M. II. A. Lisman. De punten ter beschrijving kwamen daarna in behandeling. Aan het slot der vergadering werd aan de heeren J. Seelig en mr. M. d'Aumerie, aftredende bestuursledeneen woord van dank gebragt voor de vele zorgen en moeiten, door hen aan de belangen van het depar tement besteed. Wij ontvingen het programma van het 12e christelijk nationaal zen- diugsfeestdat op 7 Julij aanst. te Roekenrode, bij Haarlem, zal gehouden worden. Dat programma bevat velerlei aanwijzingen voor de deelnemers aan dit leest, waaruit blijkt dat de hoofdcommissie met zorg waakt voor dc goede orde en den goeden afloop van het geheel. De namen der spre kers hebben wij reeds vroeger vermeld. De middelen van vervoer naar boekenrode en terug worden voor dc verschillende rigtingen opgegeven. De feesttreineii geven gelegenheid dat ook belangstellenden uit Helder en uit Amersfoort ten behoorlijken tijde het terrein kunnen bereiken. Voorts zijn in het programma de te zingen feestliederen opgenomen, waarvan enkele met de daarbjj behoorende muziek. Aan het ministerie van koloniën te 's Hage zal o. a. dc openbare aan besteding plaats hebben van partijen blaauw baai, wollen dekens (in 2 bestekken) en vlaggendoek, waarvoor de inschrijvings-billetlen op Vrjjdag 9 Julij, voor l,re dcs morgens, moeten ingeleverd zijn. Men verneemt het overlijden van den heer mr. J. Damlid van de tweede kamer der staten-generaalvoor het kiesdistrict Zutphen. Hij bevond zich om redenen van gezondheid te Rad-Neuenahr. Door de staatscommissie, benoemd tot het ontwerpen van een nieuw wetboek van slralregt, is aan het kabinet van Z. M. den koning haar be langrijke arbeid toegezonden, waarna de commissie zich heeft begeven naar den minister van justitieom Z. Exc. officiëel van het volbrengen van hare taak en de toezending daarvan aan Z. M. kennis te geven. Hel ontwerp beslaat uil 611 artikelen en is verdeeld in drie boeken, alge- meenc bepalingen, misdrijven en overtredingen. Bij dit ontwerp zijn ge voegd acht ontwerpen van wetten, bestemd om gelijktijdig met het nieuwe wetboek in werking te treden en bevattende deels overgangs-bepalingen en bepalingen ter uitvoering van dat wetboek, deels de noodige voorschriften om de bestaande wetgeving daarmede in overeenstemming te brengen. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij is bepaald, dat het dividend in het geheel zal bedragen 17.87 per vol aandeel, /7.14«, per aandeel van ƒ176 en f2.68 per aandeel van ƒ36. De ontvangsten hadden ƒ101,063.93 minder bedragen dan in 1873/74, maar de toestand was niet verontrustend. Blijkens het uitgebragt verslag was voor de aansluiting te Rotterdam aan den llollandschen en den Staatsspoorweg alles voorbereid, maar het ter uit voering gereed liggend plan werd door eene wijziging, welke de tweede kamer er in bragt, onbruikbaar gemaakt. Dit leidde tot nadere onderhande lingen, waarbij de vraag ter sprake kwam, in hoever het met het algemeen belang kon strooken, de maatschappij te onthellen van hare verpligting om die aansluiting, die veel van haar belang had verloren, tot stand te brengen. In verband hiermede kwam de spoorweg Leiden—Woerden ter sprake en het resultaat der onderhandelingen wasdat zoo de alg. verg. haar goedkeuring becht aan te dezer zake aan te bieden besluiten, die maatschappij zal wor den ontheven van hare verpligting tot aansluiting te Rotterdam, doch vrij zal blijven om (mits zich binnen een zekeren tijd daaromtrent verklarende, en alsdan binnen 3 jaar daaraan gevolg gevende) uit eigen beweging daartoe over te gaan. Zoolang dit niet is geschied blijft zij belasr met het kosteloos brievenvervoer volgens bestaand contract; daartegenover stelde de maatschappij zich jegens de regering aansprakelijk, dat de spoorweg Leiden—Woerden vóór of uiterlijk op 1 Juuij 1878 gereed kome en onmiddellijk daarna in exploitatie worde gebragt. In de overeenkomst met de concessionarissen voor die lijn moeten nu wijzigingen goedgekeurd worden, ten doel hebbende deelneming in de onderneming Ie bevorderen, door het gegarandeerd bedrag der netto inkomsten per kilometer van 3000 tot 4220 te verhoogefi of van 3 pCt. tot 4% pCt. van het kapitaal van 3 millioen. Ook zou mag- tiging moeten verleend worden, om, zoo desniettemin de 3 millioen niet ten volle geplaatst wordenhet resterend bedrag voor rekening der maat schappij te nemen. Door dc algemeene vergadering werd de directie tot het laatste gemagtigd. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd den heer W. 11. L. BorgerhofF Muldercandidaat-arts. Door de commissie, belast met het afnemen van het tweede natuur kundig examen, is het diploma uitgereikt aan de bh. van de Linde en Langeveld. Volgens het U. D. heeft de senaat der Utrechtsche hoogescbool beslo ten den heer Th. Burgers, president van de Transvaalsche republiek, het "doctoratus juris honoris causa" aan te bieden. Naar aanleiding van de opgave van officieren, die aan het admissic- examen tot de stafschool zullen deelnemen, wordt aan het V. D. mede gedeeld: Den 27,,", Junij is aan de betrokken officieren kennis gegeven, dat het anders in Augustus te houden admissie-examcn, met het oog op eene reorganisatie der stafschool, voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Den ÏO01» Julij aanst. moet in het Nieuwediep overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Voorwaarts een detachement suppletietrocpensterk 225 militairen, waaronder 10 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der genie J. G. M. A. Carlier, terwijl als medegeleiders zjjn aangewezen dc 1« luit. der infanterie J. Kesler en de 2' luitt. van dat wapen C. J. Lacculle, J. A. Sia- ninghe en K. C. II. Sadée. De drie eerstgenoemde officieren keeren van verlof naar Java terug. Dingsdag morgen is te Ooltgensplaat de bliksem geslagen in de spits van den toren der kerk, waardoor brand ontstond, die door den sterken wind werd aangewakkerd. In een oogwenk was de brandweer daar ter plaatse, en met behulp van brandladders slaagde men er spoedig in den brand meester te worden. De toren heeft echter veel geleden. Ook is de bliksem geslagen in de woning van L. van der Burgh, op de oude Tien- Gemeten. Een 14-jarig meisje, dat aldaar tijdens het onweder schuilde, werd doodelijk geirofïen. Te Dubbeldam is de bliksem geslagen in de boe renhofstede, bestaande in buis en schuur gevuld met hooi, van A. Schenk. De brand was dadeljjk zoo hevigdat slechts eenige meubelen zjjn kunnen gered wórden. Naar wij vernemen, meldt de A. C., is de burgemeester van Amster dam uitgenoodigd door "the Corporation of London", om deel te nemen aan een banket, dat zij zich voorstelt 29 Julij e. k. in Guildhall te geven aan de burgemeesters der voornaamste steden van Europa, Amerikamet die van Engeland, Schotland en Ierland. Zijn wij goed geïnformeerd, dan is deze uitnoodiging door onzen burgemeester aangenomen. Aan den bekenden architect 1\ J. 11. Cuypers, te Amsterdam, is dezer dagen eene nieuwe onderscheiding te beurt gevallen, llcm is namelijk door den keizer van Duitschland en den groothertog van Hessen opgedragen om, in vereeniging met den heer Schmidt, Oberbaurath te Weenen. en prof. dr. Lübke uit Stuttgart, bet ontwerp te beoordcelen voor de restauratie der prachtige protestantsche kerk van Oppenheim. Het ontwerp is gemaakt door den architect Horstden bouwmeester van het hoftheater te Darmstadt. Men leest in hel Hbl.: De windhandel in dividenden, en de schrome lijke gevolgen die hij ook nu weder gehad heeftwaren heden het onder werp van alle gesprekkeu in den effcctenhoek. Eenige commissionairs, die niet belalen, omdat hunne lastgevers hen in de steek laten, waren heden niet ter beurze, ten minste niet in den efïeclenhoek. Een hunner echter, die zich in dezen hoek had gewaagd, bemerkte spoedig dat een onweder tegen hem broeide. Hij verliet daarop de beurs, gevolgd door een paar hon derd personendie hem tot het hek uitgeleide deden.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1