leidsche coerant. 1875. N°. 150. DONDERDAG 1 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; ,net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BIiNNKNLANDSCilK BliiUGTEN. LEIDEN'30 Juni). Dc minister van oorlog heeft bij eene instructie een naauwgezette en siiptelijke uilvoering der heden in werking gelreden wet lot wijziging der wearisenijkundige wet, in verband met de veterinaire dienst bij het leger, aan de militaire autoriteit aanbevolen. Ook de gemeentebesturen zjjn in dien zin door de commissarissen des konings aangeschreven. De Staatscourant bevat het programma der lessen, welke gedurende liet jaar 1875—76 aan de polytechnische school te Delft zullen gegeven worden. - Men schrijft ons het volgende: liet vervoer van aardappelen uit het Westland neemt met icderen dag toe. Met Engeland is geen koop van be lang beinarkt, dat trouwens reeds vroegtijdig van elders aardappelen ontving. Ten gevolge daarvan is het te voorzien dat dc binnenlandsche markten weldra een overvloed van aardappelen, tegen lage prijzen, zullen aanbieden. Mis schien dat, als de groote voorraad van oude aardappelen opgeruimd is, de prijs der nieuwe nog wat zal rijzen, doch duur zal het product niet worden. Dat dit, bij de hooge land huren, teleurstelling voor de verbouwers oplevert, is te begrijpen, doch op Engeland zal, ook wat andere artikelen betreft, iau jaar lot jaar hoe langer hoe minder te rekenen zijn. Ook te Rijnsburg is men druk bezig met het roorjen van aardappelenom voor de late bloem kool plaats te maken. De teelt der vroege bloemkool is, wegens de droogte, overal mislukt. De voor veertien dagen gevallen regen bragt overal ver kwikking aan. Op vele plaatsen was het vee in de hooilanden gebragt, omdat het weiland niet meer opleverde. Thans is het laatste veel hersteld ofschoon de hoog gelegen stukken weer dor wordefiwant de regen is, lot dusver, niet overvloedig geweest. De hooibouw is overal middelmatig, daar liet gras ten gevolge van koude en droogte spichtig is opgeschoten; de zwade voor de zeis is ligt; meer hooigewin zal echter veel van gunstig zomerwe der afhangen. De wol, die bij het begin van het scheren tegen vierentwin tig stuivers verkocht werd, is thans geslegen tot vierendertig stuivers het kilo, daar in dal artikel voor Frankrijk veel handel wordt gedaan. Reeds vroegtijdig, ondanks de langdurige voorjaarskoude, die echter met veel zonneschijn gepaard ging, bragten de broeibakken meloenen voort; ook ontbrak het niet aan vervroegde groenten. Thans katt men zich te goed doen aan aardbeziën, waarvan de pluk alweer overvloedig is en wijd en zijd, tegen matigen prijs, vervoerd wordt. Ook een ruime pluk van aalbeziën kan verwacht worden. Zoo overvloedig als het vorige jaar worden er geen kersen geplukt, doch zeer voldoende is wat de boomgaard oplevert; ook van morellen is dit te verwachten. Van perzikenpruimen en abrikozen wordt eene voldoende verzending te gemoet gezien. De moerbeziënboomen dragen vele vruchten en zij zullen rijpen als de warmte niet voor ander weêr plaats maakt. Zeer gunstig staan de druivenboomendie thans gaan bloeijen, en niet minder dan het vorige jaar het vooruitzigt geven op tal van schoone trossen; uit de kassen worden zij reeds sedert eenigen lijd met goed gevolg gesneden. Aan de peren- en appelboomen hangt nog een goed aantal vruchten, men hoopt derhalve op een niet ongunstigen oogst. De boomen waren echter over het algemeen ruim bezet, doch een zware storm beeft aan de meeste schade gedaan. De teelt van komkommers en augur ken gaat lot nog toe best; ook staan de suijboonen in de Veenen gunstig bij de staken. Van peulen en doperwten gaan er scheepsvrachten naar ver schillende markten. Dc moezerijendie niet lang geleden nog maar weinig konden voortbrengen, zijn thans gered door den regen, hoewel men naar meer vocht blijft verlangen, want het droogt over hel algemeen zeer sterk. Omtrent de granen kan worden aangemerkt dat zij over het algemeen wat ijl staan, ten gevolge waarvan slechts een middelmatige oogst kan ver wacht worden. Ook het koolzaad is niet zwaar met haauwen bevrucht en het vlas is dun op den akker opgeschoten. Het meeste graan- en peulge was had in het voorjaar van de langdurige koude te lijden, dat niet door de maand Mei kon vergoed worden. Die maand was dit jaar zeer schoon, zelfs zooals zij in vele jaren niet was gekend. Binnen weinige dagen stond bet nog bladerloos geboomte in blad en kwamen de nog achterlijke in knop staande bloemen in bloei. De kwijnende toestandwaarin de kweekerijen verkeerden, week met den dag voor ontwikkeling. Weldra bloeiden serin gen cu jasmijnen, en eene menigte bloemen, waaronder vooral de rozen. komen thans in alle schoonheid voor. Van jaar tot jaar wordt het kweeken van bloemen uitgebreider, dat echter zijne bestemming niet mist. Want b(j den levendigen zin voor het rijk van Flora, vinden de bloemen van jaar tot jaar een toenemend aantal vereerders en lustgrage koopers. Het stoomschip Madura is gisteren van Batavia te Nieuwe Diep aan gekomen. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van het prov. Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen zijn tot nieuwe leden gekozen voor de sectie der natuur- en geneesk. wetenschappen, de hh. d'. H. J. van Ankum, te Groningen; dr. F. G. Groneman, te Groningen: J. L. van der Harst, te Utrecht; dr. A. van Hennekeler, te Amsterdam; dr. F. H. Julius, te Zwolle; J. H. Kromhout, te Utrecht; dr. Brutel de la Rivière, te Leiden; dr. S. Talma, te Utrecht; dr. G. P. van Tienhoven en d'. J. van der Waals, beiden te 's llage Voor de sectie van regtsgel. en staatswetenschappen, de hh. mr. A. Telders, te Gorinchem, mr. J. A. Levy, te Amsterdam; mr. P. J. A. Bouvin, te Rotterdam; mr. H. J. Knottenbelt, te Rotterdam; mr. C. A. Marchant, te Deventer; II. Kleyn van de Poll, te Utrecht: mr. J. G. Rochus- sen, te 'silage; mr. J. D. Veegens, te 'silage; mr. C. Cock, te Leiden. Voor dc sectie van letterkunde, wijsbegeerte en geschiedenis: de hh. dr. W. B. J. van Eyk, te Deventer; dr. F. J. van den Ham, te Utrecht; A. G. van Hamel, te Rotterdam; dr. H. W. van der Mey, te Leiden; A. J. Ny- land, te Utrecht; dr. J. Verdam, te Leiden: dr. J. J. Cornelissen, te Arn hem; J. G. Frederiks, te Zutphen; dr, II. Oort, te Amsterdam: W. P. Wolterste Leiden. In eene dezer dagen gehouden algemeene vergadering van de Ned.-Indi- sche spoorwegmaatschappij is het dividend over 1874 bepaald op 3.75 pet. Volgens berigt uit Dillenburg heeft de pleglige inwijding van den Wil lemstoren gisteren aldaar, onder begunstiging van schoon weder, plaats ge had. Prof. Sptess, voorzitter van het Dillenburger comité, en ds. Francken, voorzitter van het Nederlandsche comité, voerden bij die gelegenheid het woord. Als vertegenwoordiger van den keizer van Duitschland was tegen woordig prins Albrecht van Pruissen, zoon van prinses Marianne, door wien aan d«. Francken de versierselen der Kroonorde werden overhandigd, ln de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Delft werd besloten een telegram.naar Dillenburg te zenden, als een bewijs vanopregte belangstelling in en krachtige waardering dezer zaak door het bestuur van de stad waar voor ongeveer 300 jaren de doorluchtige hooggeboren vorst en prins Willem van Oranje, graaf van Nassau, leefde, werkte en waar hij de woorden sprak, waaruit nog in zijn stervensure de innige liefde voor het Nederlandsche volk schitterend uitblonk; waar hij de grootsche plannen tot vrijmaking van de Nederlandsche gewesten beraamde en meeren- deels tot uitvoering brengen mogt en waar zijn gebeente in eere wordt bewaard. Het provinciaal geregtshof in Noordholland heeft gisteren uitspraak gedaan in de valsche-munterszaak. De feiten aan de drie eerste beschul digden te laste gelegd achtte het hof wettig en overtuigend bewezen. Het hof was voorts van oordeel, dat artikel 9 der wet van 29 Junij 1854 niet kon toegepast en derhalve geen verzachtende omstandighedeu konden in aanmerking genomen worden. Dientengevolge is Willem Dolhoven veroor deeld tot 10 jaren tuchthuisstraf en 136 geldboeten, ieder van 50; vrouw Dolhoven en dc weduwe Tophof, ieder tot 5 jaren tuchthuisstraf, en de eerste tot 2, en de tweede tot 9 geldboeten, ieder van ƒ50. Mijndert Dol hoven werd, op grond van gebrek aan bewijs, vrijgesproken. Men meent als zeker te weten dal van dit vonnis cassatie zal eangeteekend worden. --Te Amsterdam is het eerste examen gehouden van leerlingen der Tooncelschool', dat werd bijgewoond door de commissie van toezigt, de af gevaardigden van enkele afdeelingen van het tooneelverbond en het hoofd bestuur van het Nul van 't Algemeen. De uitslag moet zeer gunstig zijn geweest. De vijf leerlingen die de school bezoeken, beloven, naar gezegd wordt, veel voor het tooneel, en vooral hel onderwijs in de voordragt, door mevr. Kleine, leverde volgens de getuigenis van aanwezigen een zeer verrassend resultaat. -- Te Amsterdam is gisteren een 12-jarige knaap, bij het baden nabij het station van den Oosterspoorweg, verdronken. De daders van de ontvreemding ecner belangrijke som gelds uit een spoormandje, dat te Amsterdam door de eigenares op een sloep was gezet, terwijl zij niet iemand stond te praten, bevinden zich reeds iu hechtenis.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1