LE1D8CI1E COURANT. 1875. N°. 140. WOENSDAG 30 JUNIJ. STADS-BERiCiiTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt do gelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjnars, buiten de expeditiekosten. /Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advcrtcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bö deze ter kennis van de.kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85). de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag door den heer Mr. J. Th. BUYS, die in 1879 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 20° Juli aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 29 Juni 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 29 Junij. Naar wij vernemen heeft de heer dr. H. G. Hagen, predikant alhier, voor de betrekking van inspecteur bij het onderwijs in dc Transvaalsche republiek, hem door den president Burgers aangeboden, bedankt. Door de commissie van oppertoezigt en beheer der kweekschool voor zeevaart alhier zijn bij den secretaris, den heer H. C. Juta, verkrijgbaar gesteld cenige //Noodzakelijke inlichtingen" aangaande die kweekschool. Die inlichtingen betreffen de strekking en het doel dier instelling, het bestuur der kweekschoolde middelen van onderwijs en opleiding, de uilzigten der kweekelingende voorwaarden tot toelating, enz. In een kort bestek is daarin alles vereenigd wat strekken kan om belangstellenden bekend te maken met de werking der kweekschool, die zich reeds op dit oogenblik mag verheugen in het resultaat dat 1137 knapen als scheepjongens en ligt- malrozen voor de marine en 65 voor de koopvaardijvloot zijn opgeleid ge worden. liet is ongetwijfeld goed gezien van de commissie, dat zjj de rubriek betreffende de uitzigien der kweekelingen eenigzins uitvoerig be handelt en daaraan heeft toegevoegd een overzigt van de bevorderingen, die ile kweekelingen, bij goed gedrag, in de zeedienst kunnen maken; men is daarmede toch over het algemeen weinig bekend. De algemeene versprei ding dezer inlichtingen kan niet dan gunstig werken op de zaak, die de commissie steeds met zooveel ijver behartigt. Ten gevolge van het den 9,lr° October 1874 te Bern gesloten postver drag is tusschen al de Europesche staten, de Vereenigde Staten van Ame rika en Egypte, eene algemeene postvereeniging tot stand gekomen, binnen bet gebied waarvan het onderling postverkeer op eenparigen voet is gere geld. De nieuwe tarieven en de verdere voorwaarden van verzendingdie binnen liet gebied der postvereeniging gelden, treden met den lcn Julij 1875 in werking, doch alleen voor Frankrijk eerst met 1° Januarij 1876. Het port der brieven en verdere stukken in het postverkeer met Frankrijk blijft dus tol 1° Januarij 1876 onveranderd. liet algemeen verecnigingsport in Nederland te heffen bedraagt; a. voor gefrankeerde brieven 12% cent en voor ongefrankeerde brieven 25 cent per 15 gram; b. voor briefkaarten 5 cent: c. voor papieren en bescheiden, mon sters of stalen van koopwaren, ingenaaide of ingebonden boeken, vlugschrif ten, muziekstukken, visitekaartjes, catalogussen, prospectussen, aankondi gingen en verschillende berigten, gedrukt, gegraveerd, gesteendrukt ol ge- antograpbieerdalsmede voor pholographiën2% cent per 50 gram. Het algemeene vereenigingsport is, te rekenen van 1 Julij aanst., van toepassing m het postverkeer met al de staten van Europa, Frankrijk uitgezonderd, met de Vereenigde Staten van Amerika en Egypte. Alléén in het verkeer met Belgie is het port der gefrankeerde brieven op 10 cent en dat der on- gefrankeerde brieven op 20 cent per 15 gram bepaald. Dien onverminderd is voor brieven gewisseld wordende tusschen plaatsen, die in Nederland ter e®e, en in Belgie, alsmede in Duitschland, ter andere zijde, met betrek- biug tot elkander in het grensrayon van 30 kilometers zijn gelegen, 5 cent voor gefrankeerde en 10 cent voor ongefrankeerde brieven per 15 gram verschuldigd. loor aangeteekende brieven en verdere stukken wordt, behalve het hier- 0ïfn vermelde port, een vast regt van 10 cent geheven en voor berigten '3u ontvang wegens aangeteekende brieven enz. een port van 5 cent. Bric- 'en met aangegevene geldswaarde kunnen verzonden worden naar Duilsch- "id, Oostenrijk-Hongarije, Zwitserland, Belgie en Frankrijk. Daarvoor zijn wonderlijke tarieven vastgesteld. Postzegels van 12% cent en briefkaarten van 5 'cent zjjn op alle post kantoren verkrjjgbaar. Aan het corps ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië ontbreken thans de 10 adspirant-inge- nieurs (tractement ƒ3000), die in de formatie begrepen zijn. Nederlanders van geboorte of door naturalisatie, in het bezit van het diploma van civiel ingenieur, die, op gunstige voorwaarden, voor die vacante betrekkingen ik aanmerking wenschen te komen, kunnen zich daartoe, bij gezegeld request, tot en met 20 Julij aanst., tot hel departement van koloniën wenden. Daar thans aan het corps ingenieurs in Nederl. Indië geheel ontbreken de 10 daar toe behoorende adspiranl-.ngenieurs (zijnde de adspiranl-ingenieurs, die laat stelijk in Augustus 1874, van hier derwaarts werden gezonden, reeds tot ingenieurs 3d' klasse bevorderd), zullen dientengevolge zij, die nu voor de betrekking van adspirant-ingenieur het eerst in aanmerking komen, bet voordeel genieten van in de rangorde onmiddellijk plaats te nemen na de ingenieurs 3Je kl.waaruit volgt dat ook voor hen spoedig gelegenheid zal zijn, om tot ingenieur 3de kl. te worden bevorderd. Van Zr. M'. minister-resident te Konstantinopel is mededeeling ontvan gen van een rapport omtrent den toestand der openbare gezondheid in het Ottomanische rijk. Volgens de jongste uit Bagdad ontvangen telegrammen was de sedert eenige maanden even als verleden jaar in Mesopotamie epi demisch heerschende Oostersche pest bij het intreden van het warmere jaarge tijde overal afnemende; echter werden de sedert het ontstaan der ziekte tusschen Damaskus en Aleppo getrokken cordons gehandhaafd. Doop de autoriteiten was hel raadzaam geoordeeld de aandacht der belanghebbenden te vestigen op de omstandigheid dat het grootste gedeelte der uit die stre ken uitgevoerd wordende wol ingepakt was tijdens de epidemie het hevigste was, zoodat dit artikel ter plaatse van aankomst als hoogst verdacht be hoort behandeld te worden. De cholera, die zich sedert meer dan eenie maand te Hamah in Syrië geopenbaard heelt, bleef aldaar heerschen, zoni- der zich verder in den omtrek te verspreiden. Te Aleppo waren op 28 Wei 2 gevallen van cholera voorgekomendoch sedert waren geene nieuwe ge vallen van die ziekte opgemerkt. Het examen B, bepaald bij de wet op het middelbaar onderwijs, arl<. 61—65 (Polytechnische school), is met gunstig gevolg te Delft afgelegd door de hh. C. E. Bloys van Treslong, V. G. A. Bosch, J. Bohtlingk, T. J. van Buuren, L. J. C. van Es, J. F. de Gijselaar, M. J. Immink. A. E. Kempeèk, C. L. M. LambrechtsenA. L. T. A. Nepveu tot Ameide, G. van Nes, A. C. Nieuwenhuis, C. C. Th. Six, J. A. Sluiter, F. M. van Veen, R. P. O. D. Wijnmalen, Th. A. Gaymans, H. C. Pennink, J. H. de Heer, H. van Meer- ten, H. Cop, J. van Haarst, J. C. van Heukelom, W. G. Ribbius, A. Stoop. Door wijlen mej. A. Leek, echtgenoot van den heer R. Admiraal, is aan de r. k. armen te Egmond-binnen een legaat besproken van 3000. Naar men verneemt belooft de van 3 tot 6 Juljj a. s. te Rotterdam door dc Nederlandschc maatschappij van tuinbouw en plantkunde, gevestigd te Amsterdam, in verecniging met de aldeeling Rotterdam dezer maatschappij te houden groote tentoonstelling van rozen, aaarbeziën en planten allezins aan de verwachtingen te zullen beantwoorden. Door 60 a 70 inzenders zijn niet minder dan 250 nommers ter mededinging opgegeven, en bijna op alle vragen van het programma zijn verscheidene inzendingen toegezegde bovendien zullen er nog vele inzendingen buiten programma zijn. De hh. J. A. Alberdingk Thijm, H. de Veer en A. L. van Gendl heb ben zich tot den gemeenteraad van Amsterdam gewend met een adres, met eerbiedigen nadruk verzoekende om eenig antwoord op hun dd. 20 Decem ber 1873, in vereeniging met 1742 andere ingezetenen, ingezonden adres betreffende het voormalig stadhuis op den Dam aldaar. Tc Amsterdam werd gisteren een stoute diefstal gepleegd. Op de Marte laarsgracht zette eene jufvrouw voor eenige oogenblikken een zoogenaamd spoorwegmandje op een stoep neder, terwijl zij met iemand stond te praten. Toen het gesprek geëindigd was, was het mandje verdwenen. Wel werd het na onderzoek op een andere stoep teruggevonden, maar minus de twaalf honderd gulden, die zich er in hadden bevonden. De Jmst. C. meldt, dat eenige in den «Zandhoek" te Amsterdam wo nende personen onder verdenking liggen van medcpligtig te zijn geweest aan den diefstal, die in den nacht van 15 en 16 Mei jl bij den heer Piek te Oudshoorn is gepleegd. Bij een houtvlotter in den Zandhoek, zoo zegt men, is een Laak gevonden, die den dag na den diefstal op de werf van de

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1