uihscin; COURANT. 1875. DINGSDAG 29 JUNIJ. N°. 148. J)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p.p. f3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. STADS-BJËR1CHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zjjne vergadering van den 27s"n Mei 1875, is vastgesteld de volgende VERORDENING, houdende wijziging der Verordening bepalende de jaarwedden van de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, van het hulppersoneel, als mede de toelagen ten behoeve van de kweekelingen aan de openbare lagere scholen binnen de gemeente Leiden, vastgesteld den 4™ Mei 1872, gewijzigd den 8"t,D Januari 1874 en nader gewijzigd den 29en October daaraanvolgende. De Raad der gemeente Leiden, Gelet op art. 19 der wet van den 13de0 Augustus 1857 Staatsblad li". 103); Heelt besloten: Dc vijfde alinea van art. 2 der Verordening van den 4"> Mei 1872 Ge meenteblad n°. 9), gewijzigd bij dc Verordening van den 8'" Januari 1874 Gemeenteblad n". 6), wordt aangevuld met de volgende zinsnede: «Wanneer ecnc buitengewone verbooging, des noods tot een booger be drag dan in deze alinea vermeld, noodzakelijk wordt geacht, worden de daartoe strekkende voorstellen ingediend en behandeld, ook nadat de be groeting is vastgesteld." De geheele alinea luidt thans aldus: Jaarlijks wordt door Burgemeester en Wethouders, in overleg met de hoofdonderwijzers en hooldonderwijzeresscn en den schoolopziener, bepaald of er termen zijn, eene verhooging toe te kennen, die voor de onderwijzers en onderwijzeressen ƒ100, voor de hulponderwijzers en hulponderwijzeressen ƒ50 bedraagt. De daartoe strekkende voorstellen geschieden bij de indiening der ge- meentebegrooting. Voor eene verhooging zullen in den regel alleen in aan merking komen zij, die minstens één jaar in functie zijn of in het vorig jaar gecne verhooging hebben ontvangen. Wanneer eene buitengewone ver hooging des noods tot een hooger bedrag dan in deze alinea vermeld noodzakelijk wordt geacht, worden de daartoe strekkende voorstellen inge diend en behandeld, ook nadat de begrooting is vastgesteld. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare verga dering van den 275,eli Mei 1875. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland, volgens hun bericht van den 17/21 Juni 1875, B. n°. 1498 (Dafd.), G. S. n°. 37, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 28tn Juni 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BI MN EN LAM DSCIIE BS-1UG TEN LEIDEN. 28 Junij. Goor de commissie voor de algemeene reünie van oud-studenten al hier is ons het volgende stuk gezonden, dat een dag te laat was ontvan gen om aan de reünie te worden medegedeeld »Aan onze medebroeders te Leiden vergaderd om het drie honderdjarig bestaan van de Leidsche hoogeschool te vieren. Mede-studenten Wij ondergeteekendenoud-studenten van de Leidsche hoogeschool, ge boortig van de Kaap de Goede Hoop en thans daar woonachtig, gevoelen ons gedrongen bjj deze feestelijke gelegenheid het bewijs te leveren, dat onze liefde voor de Alma Mater en ons Esprit de Corps door tijd noch afstand zijn afgekoeld. Wij betreuren het zeer dat hel voor geen enkel onzer mogelijk is per soonlijk dit schoon feest mee te vieren. De reis van bijna zeven duizend Engelsche mijlen zou ons niet hebben afgeschrikt, indien onze beroepsbezig heden ons hadden toegelaten den daartoe gevorderden tijd afwezig te zijn. Maar al hebben wij geen vertegenwoordiger in levender. lijve in uw mid- Jen, in den geest zijn wij heden allen met u; al kunnen wij de oude aka- Wie-vricnden de hand niet schudden, toch doorleven wij heden met hen gelukkige dagen van weleer. "uk aan Afrika's zuidpunt klopt nog menig hart voor de oude akademic- stad. Dankbaar erkennen wjj dat wij haar oneindig veel verplicht zjjn. en voor dat Nederland, waar wij gevormd werden, waar wjj zoo vele vrien den achterlieten, waar wij, schoon in den vreemde, ons zoo tehuis gevoel den, leeft er in ons nog altjjd eene voorliefde en alljjd zal zjj bljjven voortleven. Dat de Leidsche akademie nog menig eeuwfeest viere; dat zjj bloeie en haar alouden roem blijve handhaven; dat nog vele geslachten door haar worden gevormd en geïnfluenceerd; dat burgerljjke en godsdienstvrjjheid door haar, gelijk tot hiertoe, worden gehandhaafd en verdedigd: dat .de wetenschap daar steeds worde vereerd, gediend, bemind en beoefend; dat daar steeds worde gezocht en heilig gehouden het Ware, het Schoone, het Goede! Zietdaar den wensch van uwe verre feestgenooten, geestelijke zonen van dezelfde moeder. C. J. Brand, 1814—1820, mr. in de rechten, dr. in de letteren. Ex-] Speaker van het House of Assembly. J. 11. Brand, 1843—1845, mr. in de rechten, president van den Oranje-Vrijstaat. J. F. Berrangé, emeritus pred.1836—1841. F. L. C. Biccard, 1829—1834, med. dr., Robben Eiland. C. W. Thalman Biccard, med. dr., 18521858, Kaapstad. F. De Letlre Biccard, med. dr., Malmesbury. P. J. Denyssenrechter bjj het hoog gerechtshof, Kaapstad. J. A. Dreyer, 1836—1842, med. doctor, George Town. J. II. Dreyer, mr. in de rechten. J. F. Dreyer, mr. in de rechten. D. P. Faure, 1861 1866, pred. Vrije Protestansche kerk, Kaapstad. L. W. Glaeser, 1840-1846, med. dr., Worcester. J. Z. Herman, 1847—1852, med. chir. et art. obst. d'., Kaapstad. J. II. Ilofmeyr, 1818- 1822, jur. utr. d'. J. J. Kotzé, 1856 1858, pred. Ned. herv. kerk. Darling. A. Ktiys, 1848- 1851, pred. Ned. herv. kerk, George Town. M. J. Kuys, 1834 -1841, med. dr., Worcester. G. H. Maasdorp, med. dr., GraafT Reinet. F. W. Muntingh, 1828—1834, med. d'.Wellington. J. 11. Neelhling, 1848 1853, pred. Ned. herv. kerk, llopefield. J. F. Reitz. 1845 en 1846, th. d'., pred. Ned. herv. kerk, Somerset West. A. Roux, 1831—1838, th. dr., pred. Ned. herv. kerk, Riebeek East. J. P. Roux, med. chir. et art. obst. dr.. Kaapstad. C. Smuts, 1837- 1843, d'. in de medicijnen, Stellenboscb. E. F. Du Toit, 1862—1868, med. d'., Wellington. J. De Wet, j. u. d'., 1817—1821. J. P. De Wet, m'. in de rechten. R. A. Zeederberg, med. dr.Aliwal North." Met ingang van 1 Jnlij a. s. wordt bij beschikking van den minister van binnenl. zaken opgeheven de 7e afdeeling (armwezen)waarvan de werk zaamheden worden overgebragt bij de 2' afdeeling (binnenl. bestuur), met overgang van den hoofdcommies F. 11. Barkhuysen Sr. en den adj.-commies C. J. van der Hoorn. Daarentegen is ingesteld eene nieuwe afdeeling (6«) voor kunsten en we tenschappen waarin onder de leiding van den referendaris jhr. mr. V. de Stuers zullen worden behandeld de tot dusver bjj de 5* afdeeling (onder wijs, kunsten en wetenschappen) bezorgde zaken betreffende het archief wezen, de kon. bibliotheek, geschiedkundige gedenkteekens, rijks verzame lingen van munten en penningen, van schilderijen en zeldzaamheden, de kon. akademie van wetenschappen, de ondernemingen van wetenschap en kunst en hare aanmoediging, aankoop van boekwerken en andere voorwer pen van kunst of wetenschap, de rijks akademie van beeldende kunsten, de kon. muziekschool, de tentoonstellingen van kunst en wetenschap; alle welke onderwerpen niet langer zullen behooren tol de werkzaamheden der 5e afd., die voortaan uitsluitend zich zal bezig houden met alles wat op onderwijs betrekking heeft. Men schrijft ons: Men heeft het vermoeden dat de vroeger genomen maatregel, om in den zomer water uit Delfland aan den Leidschendam door te laten, als ondoelmatig geoordeeld, is afgeschaft. Het water waarmede thans Rijnlands boezem ververscht wordt, komt hoofdzakelijk uit den IJssel. Daar de afstand van Leiden langs den Vliet naar den Leidschendam heel

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1