BUITEN LA N DSCHE BERJGTEN. PER TELEGRAAF. -- De heer Burgers, voorzitter van de Transvaalsche republiek, is heden ochtend uit de residentie vertrokken. Dc gisteren met den minister van buitenl. zaken gehouden conferentie betrof het sluiten van een handelsver drag met dien staat. In eene plegtige openbare algemeene vergadering van den hoogen raad werd gisteren als substituut-griffier geïnstalleerd de heer inr. R. T. baron Collot d'Escury, tot dusver griffier bij de arrond.-regtbank te Brielle. Bij deze gelegenheid hield de president van den hoogen raad, mr. F. de Grevc, eene uitvoerige rede, waarbjj hij hoofdzakelijk in beschouwingen trad over de wenschelijkheid van een nieuw wetboek van strafregt. Sedert ruim CO jaren heeft Nederland zich met partiele wijzigingen van den Franschen Code Pénal beholpen. Met groole ingenomenheid begroette men reeds voor eenige jaren de benoeming eener commissie tot het ontwerpen van een nationaal wetboek van strafregt en thans is zij aan het einde van haren, jaren lang geduurd hebbende, reuzenarbeid. Hel ontwerp van wetboek van strafregt en de breede memorie van toelichting zijn afgedrukt, weldra zal zij beiden den koning aanbieden. De president stelde er eene eere in de commissie en ons vaderland geluk te wenschen met de waardige volbrenging barer uiterst moeijeiijkc taak. De voorzitter uitte den ernstigen wensch dat de indivi duele leden der tweede kamer bij de openbare discussie over het ontwerp van wet zich zooveel mogelijk zullen intoomen; dat zij, in navolging van hel Engelsch, Duitsch en Italiaansch parlement, de bespreking hoofdzakelijk zullen overlaten aan desbevoegde coryphaëen uit hun midden, en vooral, dat zij zich zullen onthouden van ondoordachte, op het geheel niet passende amendementenen bovenal van alles wat zoude zweemen naar eenige partij zucht en politieken of godsdienstigen strijd. Niet dat hij hierbij aan de tweede kamer wenscht aan te bevelen het voorbeeld van hare voorgangster in 1840, die (niet echter dan na grondig onderzoek in de afdeelingen en na onderscheidene onderhandelingen met het gouvernement) het geheele zoo uiterst belangrijke eerste boek van het toenmalig wetboek van strafregt, bij hare openbare beraadslaging daarover, op éénen dag afhandelde en alle titels, de meeste zonder discussie, met eenparigheid van stemmen aannam, maar hij meende dat niet moet worden uit het oog verloren, dat de tweede kamer toen nog niet had het belangrijk, maar gevaarlijk regt van amende ment. Eenige reeds bij de tweede kamer aanhangige partiële wijzigingen gaan meer in het bijzonder den hoogen raad aan. Een dier ontwerpen, ten doel hebbende de hoogst wenschelijke wijziging der omslagtige en veel te kostbare procedure in cassatie voor de burgerlijke regtsgedingenvorderde naar sprekers gevoelen zeer dringend eene spoedige behandeling. De hooge raad gaf gisteren zijne beslissing in de reeds meermalen ver melde zaak van den heer jhr. mr. D. J. C. van Lennep. tegen de gemeente 'sGravenhage omtrent eene //condiclio indebili" of eene vordering of terug betaling van vijf maanden betaalden hoofdelijken omslag alhier. Door den kantonregter werd, zooals bekend is, die vordering toegewezen, doch in liooger beroep door de arrond.-regtbank te 'sHage ontzegd, hoofdzakelijk op grond dat het niets afdoet, of de eischer te 'sGravenhage had zijn hoofd verblijf, of slechts zijn verblijf; dat voldoende is het hebben en behouden van^ eene vaste verblijfplaats, en dat het geen verschil maakt, of de eischer te 'sGravenhage had zijn domicilie of hoofdverblijf of zijn verblijf, als dit maar geschikt is of geschikt gehouden om een huisgezin de huisvesten, en dat dit //in facto" is uitgemaakt het geval te zijn. Op de tegen dat af wijzend vonnis ingestelde voorziening in cassatie heeft de hooge raad heden hoofdzakelijk overwogen: dat, in strijd met den duidelijken inhoud van art. 245 der gemeentewet, bij het beklaagde vonnis ten onregte is ter zijde gesteld het bij het artikel gemaakte verschil lusschen hoofdverblijf of ver blijf; en dat dat verschil teregt bij het vonnis van den kantonregter is op den voorgrond gesteld, daar hierbij met juistheid is overwogen, dat gemeld artikel dengenen, die in eenige gemeente slechts verblijf houdt, al- leen voor zoodanigen tijd als dat verblijf duurt, wil hebben aangeslagen, terwijl het daarentegen voor een vol jaar in de belasting schuldig verklaart dengeen, die in eene gemeente zijn hoofdverblijf houdt. De hooge raad heeft in verband hiermede de geschiedenis van het betrokken artikel nader uiteengezet en ten slotte, op grond, dat de regtbank door hare onvoor waardelijke toepasselijk verklaring in geen onderzoek, noch beslissing was getreden, of nu ten deze 'sGravenhage, of wel Heemstede als het hoofd verblijf is te beschouwen, de zaak naar dezelfde regtbank teruggewezen, ten einde haar op nieuw te behandelen en af te doen; de kosten, voorals nog in hooger beroep en in cassatie gevallen, te dragen door de gemeente 's Gravenhage. Vrijdag 2 Mij aanst. zal alhier gehouden worden eene vergadering van leden der vereeniging tot invoering der lijkenverbranding in Nederland in het gebouw Diligentia De vaststelling van een algemeen reglement en van de statuten, enz. is aan de orde. EK«EIiASr», LONDEN25 Junij. H. M. de koningin der Nederlanden heeft Woensdag 11. bezoeken ont vangen van HH. KK. HU. den hertog en de hertogin van Edinburgh, prinses Louise en den hertog van Cambridge. 11. M. heeft bezoeken gebragt aan de gravinnen van Derby en van Cowley, aan lady Augusta Stanley, de cchtge- noote van den beroemden deken van Westminster, en aan H. K. H. de her- j togin van Cambridge. II. M. heeft des avonds het gala-concert op het paleis f van Buckingham bijgewoond. Donderdag heeft II. M. te Windsor een bezoek aan koningin Victoria ge- bragt. Zalurdag zal de prins van Wales te barer eer een feest geven. F SB A K SS 1.3 84. De studenten aan de akademie te Caen hebben een adres aan dc liee- reu Jules Ferry en Jules Simon gerigt, waarin zij aan beiden hunnen dank betuigen voor het initiatief, dat zij bij de beraadslaging over de wet op de vrijheid van hooger onderwijs genomen hebben, om het uitsluitend regt van het vcrleenen van akademische graden voor den slaat te behouden. Zij hopen, dat zij bij de derde lezing voor hetzelfde beginsel zullen strijden. Dit adres is tevens gerigt aan de 306 afgevaardigden, die voor het amen dement van de hli. Ferry en Simon gestemd hebben. Omtrent de overstrooming door de Garonne veroorzaakt wordt het volgende berigt: Ten gevolge der stortregens, die in de laatste dagen in bet zuiden van Frankrijk aanhoudend gevallen waren, was de stroom ver- I schrikkelijk gewassen en bedekte hij in den omtrek van Toulouse allerlei plaatsen, die anders voor overstrooming waren gevrijwaard. Vooral in den nacht van Dingsdag op Woensdag klom het water tot een ongekende hoogte. De rivier rukte zwemscholen, bruggen, molens, huizen, boomen mede en hier en daar zag men doode beesten met den stroom afdrijven. Te Toulouse werd in den loop van Woensdag de voorstad Saint-Cyprien geheel onder water gezet, en onderscheiden personen vonden daarbij den dood. De troe pen van het garnizoen redden wat te redden viel en dikwijls met gevaat voor hun eigen leven. Aanhoudend bleef de regen neerstortenmaar tegen den avond van Woensdag daalde toch het water langzamerhand. Het had intusschen zooveel schade aangerigt dat een aantal huizen in de voorstad Saint-Cyprien door het water waren ondermijnd en dientengevolge ineen- stortten. Ook te Verdun is een vijftigtal huizen ineengestort. Het bedrag der schade kan nog niet worden begroot, maar zeker is het dat de oogst geheel weg is. Onmiddellijk heeft de regering besloten voor te gaan, waar het de leniging van zulk een grooten nood gold. Donderdag heeft de heer Buffet bij de opening der zitting van de nationale vergadering, uit naa® der regering, de aandacht op deze ramp gevestigd, de houding, den ijver en de zelfopoffering der troepen geprezen en het voorstel ingediend, om eet buitengewoon crcdiet van 100,000 fr. te verleenen, onder voorbehouddat deze som verhoogd worden kanzoo dit noodzakelijk blijkt. Onmiddelijk na den minister nam Gambetta het woord om op dc urgentie van dit voor. stel aan te dringen. De vergadering nam dadelijk het besluit om dit wets voorstel onmiddellijk ter onderzoek naar de budget-commissie te verzenden, Volgens het Journ. des Déb. heeft de Paus besloten de kardinaals hoeden aan de kerkvorsten, die op 15 Maart 11. door hem benoemd zijn, niet in een openbaar consistorie uit te reiken. Dc kardinalen Gianelli| Ledochowski, Mac-Closkey. Manning, Deschamps en Bartolini zullen dit eereteeken dus niet ontvangen, evenmin als de kardinalen Guibert, Regnitr en Chigi, die in 1874 als zoodanig zijn benoemd. DIJITSCnLAIfn. Tegen den heer Ivlose, commissaris van policie te Keulen, is een dis ciplinair onderzoek ineesteld, onder bepaling dat hij, in afwachting vandeo uitslag, in zijn ambt geschorst en op half tractement gesteld wordt. Dit is geschied wegens onbetamelijkheden, waaraan hij zich in een noniieD- klooster heeft schuldig gemaakt. In den naclit van 17 op 18 Junij heeft de kastelein Ruchalski, t( Zembowo in de Pruissische provincie Posenin een vlaag van godsdienstige! waanzin, zijne vrouw en vijf zijner kinderen doodgestoken. De oudste zoon, wien het gelukt was te ontvlugtcn, riep een buurman te hulp, die het niet waagde het vertrek binnen te gaanmaar door de openstaande deur zag, dat de vader in zijn razernij, na een rozenkrans op het lijk dei vrouw te hebben gelegd, ook zich zelf den hals afsneed. Te Brünn, in Oostenrijk, blijft de toestand onveranderd. Eenige we vers blijven aan het werk uit vreesdat de fabrikanten hunne vrouwe» wegzenden, die evenzeer in de fabrieken arbeiden. De werkslakiug strekt zich reeds uit tot 44 fabrieken met 8000 a 10,000 werklieden. PARIJS, 25 Junij. De Turksche gezant alhier heeft van den Turkscken minister van binnenlandsche zaken een dépêche ontvangen, waarin het ge rucht wordt gelogenstraft, dat de Turksche regering voornemens zou zij» den interest van de staatsschuld te verminderen eu de Julij-coupon niet te betalen. VERSAILLES, 25 Junij. De verkiezing van den heer Kerjégu is met 459 tegen 141 stemmen geldig verklaard, TOULOUSE, 25 Junij. Tol dusver zijn de lijken gevonden van 215 bij de ramp omgekomen personen. RANGOON, 24 Junij. De koning van Birmah heeft een tractaat geteekenè. De Engelsche gevolmagtigde vertrekt heden uit Mandalay. In Karen blijft de hongersnood veel offers vergen. ALEXANÜRIE 25 Junjj. Hel gerucht, als zou het voornemen bestaan tot het uitschrijven eener nieuwe leening van 10 millioen ten behoeve der openbare werken, wordt officiéél gelogenstraft. BERLIJN, 25 Junij. Advokaat Munkel, verdediger van graaf von Arnim, heeft zich iu cassatie voorzien van het in appel gewezen veroordeelend von nis. De zaak zal dus voor het hoog-geregtshof gebragt worden. BERLIJN, 25 Junij. Het internationale congres voor gezondheidsleer cn menschenrcdding, dat in het volgende jaar, met een daarmede verbonden nationale tentoonstelling, te Brussel gehouden zal worden, heeft de grooste belangstelling bij het Pruissische hof opgewekt. Op verlangen van den kroonprins zal weldra hier een commissie gevormd wordenwelke trachten zal de vereischte middelen (zes millioen fr.) bijeen te brengen en over het algemeen Duitschlands deelneming aan de zaak te bevorderen. EMS, 25 Junij. De keizer heeft heden, niet tegenstaande het ongunstige weder, den roeiwedstrijd bijgewoond, die te zijner eer werd gehouden. De Keulsche roeivereeniging behaalde tweemaal, de Frankfortsche roeivereeni- ging driemaal den prijs. De keizer ontving de overwinnaars en stelde den Frankfortcrs den keizerlijken prijs ter hand. MADRID, 25 Junij. Volgens ministeriële bladen zullen de verkiezingen in October gehouden worden en de Cortes in November bijeenkomen. Generaal Jovellar heeft, na San Mateos versterkt te hebben, een bewe ging gemaakt om generaal Martinez Compos, die nog het fort Miravet belegert, te helpen. AfiAftEMIE-ATEljWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 2 65lfn Junij de hh. II. van Adrichem, geb. te Zierikzee, W. II. Smit, geb. te Zaandam, F. H. Göbel, geb. te Dordrecht, allen in de regten, met stellingen. PROGRAMMA X AS MUMEKDITVOERIXGEX. Musis Sacrum. Zondag 27 Junij, des avonds te half acht, door de Stafmuziek van het 4C Reg. Infanterie, onder directie van den heer A. GitEXTzius. le Afd.: 1. Grande Marche, Bilse; 2. Ouverture //Riesenschlange", Grentzius: 3. Valse //Souvenir des Chasseurs", Versteeg; 4. Fantaisie "Giroflé Girofla", Merckx; 5. //Le Malcontent", Galop, Christophe. 2e Afd.: 6. Ouver ture //Une Fête Champêtre", Labory; 7. //Provinzialen", Walzer, Labitzky; 8. //Gruss aus der Ferne", Intermezzo, J. H. Verhulst; 9. Potpourri de l'opéra //Le Mulelier de Tolède", Clément; 10. Marsch, Christophe. Te Leiden ter Boekdrukker^ van J. C. DRABBF.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6