BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 28 Junij Ó875, /T°. d47. toire staat van begrooting. dienst 1874, van het II. G. of arme wees- en kinderhuis, een suppletoire slaat van begrooling en staat van af- en over schrijving, dienst 1874, van het r. k. armbestuur, en een staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1874 van het r. k. wees- en oude liedenhuis. Aan de orde kwam verder de ontwerp-overeenkomst in zake den aan te leggen spoorweg Leiden—Woerden. De heer Le Poole bad eene aanmerking op art. 1 alin. b, bepalende dat dagelijks vier treinen zullen loopen van Leiden naar Woerden en terug. Hij meende dat er thans, b. v. in Enge land, door sommige directiën van spoorwegen niet alleen gelet wordt op het belang van het publiek, maar ook op dat van het dienstdoend personeel, zoodat er des Zondags een minder aantal treinen rijden. Dit zou ook, en hij achtte het zelfs wenschelijk, hier te lande het geval kunnen worden. Om in eene dergelijke eventualiteit te voorzien, wilde hij in het contract oog «ene bepaling inlasschen, om te voorkomen dat de directie, wanneer zij op die wijze wettelijk |verhinderd werd vier treinen te laten rijden de bepaalde boete zou beloopen. De voorzitter gaf te kennen dat ook dit punt overwogen was, maar dat men het onnoodig had geachtzoodat hier eene dus danige bepaling niet behoefte opgenomen te worden. De heer Cock vestigde de aandacht op het woord nabijvoorkomende in litt. a van art. 1in de zinsnede "dat de aan te leggen spoorweg nabij Leiden aansluite aan den Hollandschen spoorweg". Dat woord nabij was zeer rekbaar. Wanneer men b. v. goedvond, ten einde de kostbare overbrugging van het Galge- waler te besparen, de aansluiting aan de Vink, ter hoogte van het huis Ter Wadding, te doen plaats hebben, dan was er toch eene aansluiting nabij Leiden. Hij zou geen voorstel doen, want dat kon hier moeijelijk, maar hij wensclite dat er nog nader zou onderhandeld worden over dat woord nabij. De zienswijze van den heer Cock werd door den heer Bijleveld gedeeld. De voorzitter meende dat op die wijze de zaak niet kon afgedaan worden; zij was zoo spoedig mogelijk in behandeling gebragt met het oog op de verga dering der Rijnspoorweg-maatschappij, die in het laatst der maand werd gehouden. De heer Krantz meende dat het voldoende zou zijn er de aan dacht van burg. en weth. op te vestigen. De heer Cock was van gevoelen dat men kon zeggen lot de concessionarissen: wij gelooven aan uwe goede bedoelingen, maar er zouden zwarigheden kunnen opgeworpen worden door ziekenhuis, observatorium, of dergelijken. De voorzitter zeide dat die zwa righeden waren opgeheven ten gevolge van genomen proeven. De heer Bijle veld meende dat men zou kunnen stellen in het contract dat het tracé zou plaats hebben overeenkomstig de overgelegde teckening, hetgeenvolgens den voorzitter, niet kon plaats hebben, aangezien de teekeningen enz. eerst binnen 4 maanden bij den minister moesten ingediend worden. Na nog eenige discussie bragt de voorzitter de concept-overeenkomst in stemming; zij werd aangenomen met 16 legen 3 stemmen. Vervolgens werd nog toegestaan het verzoek van A. J. Blom, ter bcko- ming van afschrijving van plaatselijke directe belastingen goedgekeurd een staat van af- en overschrijving op de begrooting van 1874 (trekvaarten en jaagpaden)eene voordragt tot onderhandsche verpachting van tienden onder Leiderdorp, en de rekening van het Werkhuis over 1874. liet verzoek van W. Werst, ter bekoming van wachtgeld, en een staat van af- en overschrijving op de begrooting van 1874 (bezoldiging van den concierge in de Lahenhal) werden aangehouden. Aan het op 24 en 25 dezer gehouden admissie-examen voor de liooge- school hebben deelgenomen 78 adspiranten, waarvan 55 zijn toegelaten; 3 hebben zich onder het examen teruggetrokken. Gisteren namiddag om 4y2 ure is uit den Singel aan de Zijlpoort onder de gemeente Leiderdorp opgehaald het lijk van een sedert 22 Junij jl. ver- I misten invalide. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende j deze week dagelijks van 58 tot 74 volwassen personen en 17 tot 21 kinderen. Ingevolge nadere bepalingen zal de troepenvereeniging in de legerplaats te Milligcn dezen zomer niet plaats hebben en dat kamp alzoo niet betrokken Ij worden. In stede daarvan zal in de maand Augustus a. s. door de 3e di- f visie infanterie in Noordbrabar.t en Limburg, beslaande uit het 2' en 5ereg. 1 infanterie, waaraan worden toegevoegd twee escadrons van het 2e reg. hu- [i zaren, eene batterij rijdende artillerie, twee compagniën artillerie transport- J trein, een halve compagnie van het bataillon mineurs en sappeurs en een E detachement hospitaalsoldaten, in Noordbrabant vcldmanoeuvres worden ge- i houden en gebivouacqeerd worden. Den l5ltn Junij is te Nijmegen in beslag genomen een gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848, welk stuk door hel mimtcollegie is verklaard valsch te zijn. Te Amsterdam is gisteren eene vergadering gehouden van de maat- j schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, ter bespreking van de nieuwe ontwerp-overeenkomst met den staat. Op voorstel van den heer Rahusen is 'j met groote meerderheid van stemmen besloten in een der artikelen, art. 42, eene wijziging te vragen. Bijaldien de regering daaraan voldoet, dan is de directeur-generaal gemagtigd de overeenkomst aan te gaan. In het tégen- overgcstelde geval zal eene nieuwe vergadering gehouden worden. De sdmst. Ct. verneemt, dat mej. H. M. Petilpierre, ter gedachtenis van wijlen haar moeder, vrouwe E. M. Petilpierre, geb. le Chevallierbe- l!i halve verscheiden giften aan andere nuttige ol liefdadige instellingen6000 5 heeft geschonken ten behoeve der algcmeenc synodale weduwenbeurs der Ned. herv. kerk. Donderdag avond kwamen de leden van de Vereeniging der officieren E van de schutterijen in Nederland te Middelburg aan en Vrijdag morgen ver- jj trokken zij naar het terrein te Vlissingen, voor den te houden schietwed strijd bestemd. Aan dien strijd namen 72 personen deel. Voor den wed strijd met het geweer waren 10 prijzen en voor dien met het pistool 4 prijzen bestemd. Na den afloop van den wedstrijd werden de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt door den commissaris des konings in Zeeland. Eenige Belgische officieren waren op de schietbaan aanwezig en namen ook deel aan het diner, dat later op den Schuttershof te Middelburg plaats bad. Te Ilcllevoetsluis kwamen dezer dagen twee garnalenvisschers terug, die met de vangst willende beginnen in het Nieuwegat, bemerkten dat hunne netten haakten. Bij onderzoek bleek, dat daar schuitjes lood ge zonken waren, waarvan een honderddertigtal werd opgehaald, wegende ongeveer 65 kilo per stuk en gemerkt S. M. C. Zij droegen sporen van zeer lang onder water gelegen te hebben. De gemeente-secretaris van Hoornaar, nabij Gorinchem, is dezer dagen op verregaande wijze mishandeld geworden. De landbouwer P. W.als milicien-verlofganger door dien ambtenaar voor de jaarlijksehe inspectie aan geschreven, moest onverrigter zake huiswaarts keeren, daar bij eene nadere aanschrijving de miliciens-verlofgangers, die dit jaar onder de wapenen zul len komen, van zoodanige inspectie waren vrijgesteld en W. tot die cate gorie behoorde. Men had evenwel verzuimd, hem hiervan kennis te geven en daarover in woede ontstoken en door het misbruik van sterken drank verhit, begaf hij zich naar de woning van bedoelden secretaris, den heer J. v. L., wist met geweld daarbinnen te dringen en bragt v. L. verschei dene vuistslagen toe, verbrijzelde vervolgens een tot afsluiting dienend ven sterraam en sloeg een inwoner der gemeente, die den heer v. L. te hulp kwam, tot bloedens toe in het aangezigt. De aldaar gestationeerde rijks- veldwaclit heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt en aan de regt- bank te Gorinchem toegezonden. HC.) Uit Harderwijk meldt men dat de zucht om zich voor Atchin te engageren onder Franschen en Belgen zóó groot is, dat er bijna iederen dag een 25-tal wordt aangenomen. Uit Meppel meldt men dat het adres van lidmaten der Israël, gemeente aan den breeden kerkeraad reeds op één punt gevolg heeft gehad. Definitief is tot voorlezer en godsdienstonderwijzer aangesteld de heer Italië, te Alphen aan den Rijn, dezelfde die bij de gestoorde godsdienstoefening op den laatstgevierden sabbath de lunctiën van voorlezer waarnam. Men meldt uit Leeuwarden: Door den raad dezer gemeente zijn lot leeraressen en leeraar aan de middelbare school voor meisjes alhier benoemd: voor de Nederl. taal en letterkunde mej. J. II. E. Gouka, te Rotterdam; voor de Fransche taal en letterkunde mej. J. de Lange, te Leeuwarden; voor de Duitsche taal en letterkunde mej. M. J. E. Lammerts van Buren, te Leeuwardenvoor de Engelsche taal en letterkunde mej. J. C. II. Schimdt, te Utrecht; voor de wiskunde: mej. A. L. Collard, te Rijswijk; voor de natuur-, schei-, plant- en dierkunde: de heer V. Bruinsma, te Leeuwarden; voor het teekenen: mej. N. T. Iloogewerfl, te Amsterdam: voor de hand werken: mej. M. Nieuwenhuis, le Leeuwarden. Z. K. II. prins Hendrik, die den zeil- en roeiwedstrijd, den lieB Julija. s. te llarlingen te houden, met zijne tegenwoordigheid wenscht te verecren, zal, naar men verneemt, ook hier ter stede vertoeven en, even als de lieer Heemskerk, bij Zr. Ms. commissaris in dit gewest zijn intrek nemen. De gezondheidstoestand alhier, die voor een paar maanden nog al te wenschen overliet, doch sedert beter is geworden, is echter voor het tegen woordige nog niet bepaald gunstig te noemen. Er komen voor en na in onderscheidene streken dezer stad nog al gevallen voor van typhus en febris typhoïdca, aan welke ziekten in den laalsten tijd nog al eenige personen (in deze week twee) zijn bezweken. De prijs der boter aan de waag alhier was: lc soort ƒ52.50 a 55 2soort ƒ47, 3e soort (biltere) ƒ33 per ton. Naar gemeld wordt zijn door de verdreven Duitsche Jczuïten in Lim burg aangekocht twee groote, prachtige huizen, een onder Echt en een onder Lulteroede, en is tevens gehuurd de fraaijc buitenplaats »Üe Water- sleyde" onder Siltard. Berigtcn uit de Kaapstad melden het overlijden van den heer C. J. Brand, vader van den president van den Oranje-Vrijstaat, een man hoog geschat om zijne kennis en ervaring zoowel als om zijn karakter en groote der kolonie bewezen diensten, Den 2lslfn Junij 1797 geboren, volbragt hij in de kolonie zijne voorloopigc stgdiëu en werd solliciteur bij liet hof van justitie, doch in 1815 begaf hij zich naar Nederland, en verwierf te Leiden, in 1820, bijna gelijktijdig den graad van doctor in de reglen en in de let teren. Na zijne terugkomst in de Kaapstad, practiseerde de heer Brand met schitterend succes als advocaat bij het cvengcmelde hof, en later, bij de verandering van de reglerlijke inrigting, in 1828, bij liet hoog geregts- hof. Inzonderheid in burgerlijke zaken was hij vraagbaak van velen. 's GRAVENHAGE, 26 Junij. Door Z. M. zijn bij het depart, van binnenl. zaken benoemd: tot refe rendaris de heer jlr. mr. V. E. L. de Stuers, te 's Gravenbage, onder toe kenning van eervol ontslag als secretaris van het collegie van rijksadviseur voor dé monumenten van geschiedenis en kunst; en bevorderd tot hoofdcommies de commies J. Tideman. Voorts is nog benoemd tot adjunct-commies de heer mr. J. 11. van Reenen, thans adjunct-commies lsle KI. bij het prov. gouvernement van Gelderland. Tot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningen, voor het akademiejaar 1875/76, is benoemd de hoogleeraar W. M. H. Sanger. Bij het dep. van koloniën is, ter overmaking aan het comité van hel Roode Kruis te Batavia, ontvangen eene som van 578, als opbrengst van eene door de vereeniging «India Orienlalis" van het Leidsche studentencorps, ter gelegenheid van het onlangs gevierde feest, gegeven matinéc musicale, ten voordeele van de zieke en gekwetste krijgslieden te Atchin. Z. K. H. prins Frederik begaf zich heden naar Nenwicd ter bijwoning der viering van hel geboortefeest van IIp' kleinkinderen. Den 8"> Julij wordt de prins alhier terugverwacht.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5