Jileekdal lie! meisje geen lid van het gezelschap van den heer Valois was, haar nooit eenig geld werd uitgekeerd en haar optreden in enkele too- neelstnkkendat reeds drie jaren plaats had, een soort van gebruik is geworden. De ambtenaar van hel openb. ministerie bij het kantongercgt zag echter hierin eene overtreding der artt. 1 5 van de wet, strekkende om overma- tigen arbeid en verwaarloozing van kinderen in fabrieken tegen te gaan, waarbij geen sprake is van dienstverrigling met of zonder geldelijke beloo- ning, en hij gelooide dat, al ware het meisje ook opgetreden zonder zoo danige belooning, zij daarmede toch aan den directeur eene dienst heeft bewezen, liet aannemen van die dienst was naar zijn oordeel in strijd met de wel en de ambtenaar eisebte derhalve de veroordeeling van den lieer Valois in eene geldboete van ƒ3. Als verdediger van den heer Valois voerde de heer mr. A. de Pinto hel woord en deed in de eerste plaats uitkomen dat deze vervolging was aan gelegd om te zien hoever men kon gaan met de toepassing der hicrbedoelde wel, wier volledigheid en duidelijkheid naar zijne meening wel wat tewen- schcn overlaat. Haar toepasselijk le verklaren op het geval in quaestie was naar zijne mecning eene wanhopige pogingdie misschien bij paardrijders en koordedansers beter zou slagen. Pleiter ging vervolgens de geheele ge schiedenis der wet na en wees er op dat zij bij het volk eene fabriekwet wordt genoemd, hoezeer er van geene fabriek sprake is, hetgeen daarin zijne aanleiding heeft, omdat de w et is gemaakt om overmaligen arbeid van kinderen te voorkomen; maar onder dien arbeid, pleiter meende het uil de beraadslaging der wet le kunnen afleiden, moet verstaan worden ligchame- iijke arbeid. Ook hij noemde de wet uitstekend en heilzaam, voor welker totstandkoming de heer van Houten allen lof verdient, maar wanneer zij in het belagchelijke wordt uitgebreid verliest zij hare waarde en beantwoordt biet aan haar doel. Volgens art. 1, merkte de verdediger op, mogen kin deren wel veldarbeid verriglen, maar zou het verboden zijn dat een kind een versje op het toonecl voordraagt. Dat ging z. i. le ver. Overigens con stateerde pleiter dat op het tableau van het gezelschap van den heer Valois geen naam van een kind wordt aangelrodenveelmin van Sophia Spoor. Indien de wet in casu van toepassing was, hoe, vroeg hij, zou het dan gaan met koorknapen die betaald worden, en waaronder er wel zullen zijn die den ouderdom van 10 jaren nog niet hebben bereikt? De wet tot het tooneel door te drijven achtte hij niet wenschelijk. Verder zou men z. i. Komen met haar op koorddansers en paardrijders toe te passenomdat door h^n wel degelijk ligchamelijke arbeid wordt gerigt. Pleiters conclusie strekte tot ontslag van regtsvervolging van den heer Valois. De uitspraak is op Donderdag 1 Julij bepaald. BUITEtSLAlNDJSCHE BERIGTEN. ËKGKbAH». LONDEN 24 Junij. Bij de aankomst van H. M. de koningin der Nederlanden te Woolvvjph was het havenhoofd versierd en met tapijten belegd; het Engelsche konink lijke jagl Osborne had de Nederlandsche kleuren in topde bemanning van dit vaartuig stond bij het voorbijvaren van de Falk in het gelid, en hief een hoera aan; ook door de toeschouwers aan den kant werd H. M. bij het aan wal stappen toegejuicht. De koningin nam te Londen haar intrek in het Claridge-hotcl. Kort na hare aankomst bragt zij op Marlborough House een bezoek aan den prins en de prinses van Wales; denzelfden dag ontving zij te harent een wederbezock van den Britschen kroonprins en zijne gemalin, benevens bezoeken van prins en prinses Christiaan, den her tog en de hertogin van Teek, den ex-koning van Napels,'den aartsbisschop \an Canterbury, den hertog en de hertogin van Bedford, den markies van Hertford, lady Derby en verscheiden andere leden van den Britschen adel cn van de diplomatie. s<- k a x k n ijs sa,. Volgens l'Echo -nniv. hebben de afdeelingen der linkerzijde de bewoor dingen vastgesteld van een motie om tot de orde van den dag over te gaan, die bij de nationale vergadering ingediend worden zal, wanneer de heer Malarlre in de eerste dagen van Julij voorstellen mogt. van 20 Julij tot het laatst van November vacanlie te nemen, lil die motie der linkerzijde worden de wetten opgenoemd, welke de vergadering afdoen moet, voor zij uiteengaat. De houding van den heer du Temple in de nationale vergadering wordt door vele bladen ten hoogste afgekeurd. Men spreekt ook nog van een tweegevecht, dht er het gevolg van zou kunnen zijn. De berigtcn uil Toulouse luiden treurig. De vlakten aan de oevers der Garonne zijn overstroomd. De schade is ontzaggelijk groot. Alle bruggen zijn weggespoeld, verscheiden huizen vernield en eenige menschen omge komen. Eene breedte van 5 kilometers is door het water der Garronne overstroomd. De dagbladen van Nantes bevatten uitvoerige mededeelingen betriflende twee luchtreizen, vandaar ondernomen door den bekenden luchtreiziger Eugene Godard. De beide reizen zijn gunstig afgeloopen. Die op 7 Junij ving hij aan des avonds te 10 uren; tol opluistering daarvan werd hoog in de lucht bengaalsch vuur ontstokenhetgeen een zonderling effect maakte. dliitichlana liet //Kammergerichl" heeft graal Arnim, wegens het opzettelijk ach terhouden van hem in zijn ambt toevertrouwde stukken, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, met inbegrip van ééne maand preventief; van de beschuldiging van verduistering cn van vergrijpsn tegen de openbare orde werd hij echter vrijgesproken. Omtrent hel gebeurde te Rheina wordt het volgende medegedeeld. Den 20!tc° Junij hadden verscheidene ingezetenenvoor eene ultramontaansche demonstratie, vlaggen uitgestoken. Nadat hel de policic niet zonder moeite was gelukt, die te doen inhalen, bleef de vlag op den kerktoren, in weer wil eener viermaal herhaalde aanzegging, lot 'savonds 8 ure wapperen, daar er, naar de verklaring van den geestelijke, geen werklieden te vinden waren om haar weg te nemen. Des avonds werd ook het hoofdportaal der kerk en hel in de nabijheid staande Christusbeeld prachtig geïllumineerd. Tegen hall 10 ure was aldaar eene talrijke menigte bijeen, die weldra kerk liederen begon të zingen en kreten ter eere van den Paus deed hooren. Terwijl hieruit omstreeks half II een tumult ontstond, kwam de burgemee ster Spriekmann daar ter plaatse en gaf, na voorlezing der daarop betrek king hebbende artikelen van het strafwetboek, de opgewonden menigte bevel uiteen te gaan. Daarop volgde een allerhevigst tooneel. De burgemeester cn zijne policie-agenten werden onder den voet geloopen en te midden van een woedend gebrul mishandeld, waarbij de burgemeester, tegen wicn liet mes werd getrokken, door vijf steken in den rug werd gewond. Nadat eenige postbeambten met veel inspanning tot hem waren doorgedrongen en hem naar het hotel Schulz hadden gebragt, werd dat gebouw met straat- keijeu gebombardeerdook weder onder het aanheffen van kerkliederen en kreten ter cere van den Paus. liet rumoer duurde lot 's nachts half 1 en zou welligt toen nog niet zijn afgeloopen, indien de geestelijken niet inge volge eene krachtige sommalie van den kantonregter naar het marktplein waren gegaan en het volk hadden bewogen uiteen te gaan. De burgemeester is wel zwaar gewonddoch niet zóó dat er gevaar voor zijn leven bestaat. De redactie van den Kuryer Posn. is door de regtbank le Posen, wegens aanvrage in dat blad om geldelijke bijdragen tot betaling der kos ten van hare verschillende pers-processentot twee geldboetente zamen 450 rijksmark, veroordeeld, terwijl gelijktijdig de reeds ingekomen gelden, ten bedrage van 476 rijksmark, ten voordeele van de stedelijke armenkassen verbeurd verklaard zijn. OOST-INDIE. BATAVIA. 19 Mei. De Indiër meldt: Een van den militairen tevens civilcn bevelhebber te Alchin ontvangen telegram van den 8sUn dezer bevat de volgende berig- ten: "2 Mei Lambtcboe, Setoe cn Gitjil-Olehloe genomen en bezet. Ver liezen: gesneuvelden twee; gewond de luitenant von Ende (dien avond overleden), tien militairendrie koelies; vermist een cavalerist. Op 6 Mei overleden Nja Abas Toekoe Nek Radja Moeda Selia Merassa. Gezondheids toestand bevredigend." Generaal Pel zit niet stil en nadert meer en meer Bital. Hij heelt echter weder versterking aangevraagd. Men verzekert ons dat 300 man, waar onder 100 Europeanen, bestemd zijn om van Padang te vertrekken. Zijn onderbevelhebber, de luitenant-kolonel Wiegand, is vervangen door dealuit.- kolonel Stoccker, kommandant der Padangsche Bovenlanden. Herhaaldelijk zijn hier weder transporten van zieken aangekomen Het hospitaal is echter niet in staat de lijders te bevatten, zoodat 162 zieke militairenden 8sten dezer per stoomer Koningin Sophia hier aangekomen, op de Banda moesten worden overgescheeptten einde te Soerabaija te worden verpleegd. Erbarmelijk is de toestand, waarin vrije koelies en ket- tinggangers ziek van Atchin hier aankomen. De Koningin Sophia voerde hier 180 aan. maar op de reis waren 25 overleden en aan den Boom wer den nog 5 lijken uitgeleverd. Volgens de Locomotief heeft de regering goedgekeurd de oprigting van een hospitaal te Batavia, uitsluitend voor civile personen. De kosten worden op 8 ton geraamd. Naar men le Samarang wil weten wordt aldaar eerstdaags verwacht de inspecleur van financiën Machieise, ten einde een onderzoek te doen naar de oorzaken van de onlangs ontdekte fouten in het beheer van 's landskas, waardoor den staat een verlies van meer dan ƒ,100,000 is berokkend. - Bij gelegenheid van eenen onlangs door het stoomschip Admiraal van Kilisbergen ondernomen kruistogt langs de Zuid- en Oostkust van Borneo werd een onderzoek ingesteld in de verschillende kreken nabij Po Pandjang en in de Pelaboan-Klamboe en Pelaboean-Pinang-baaijen. alwaar zich vol gens ontvangen berigten zeerooverspraawen zouden ophouden, liet onder zoek leidde echter lot geen resultaat. Van daar stevende het stoomschip naar de Salemo-baai. welke iu den nacht zou worden afgesloten door 7 te Baioe-Poeti uitgeruste praauwen. In den morgen van den 2d<° Apiil aldaar aankomende, vond men de praauwen in gevecht met drie grootc roovcrsvaarluigcn. Bij de nadering van het stoomschip namen de roovers de vlugt in kleine sampans. Gedurende anderhalf etmaal werden de naburige kreken, werwaarts de roovers de wijk hadden genomen, onderzocht, doch zonder gunstig resul taat. Op de verlaten praauwen werden 9 geroofde menschen aangetroffen, waarvan één afkomstig van Berouw en de anderen van Koetei. Zij werden naar hunne haardsteden teruggezonden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 1®" hulponderw. aan de openb. lagere school te Tagal L. A. de Ia Croix, sedert benoemd tot 3®° hulponderw. aan de openb. 2e lagere school le Sama rang; aan den hoofdonderw. aan de openb. 3® lagere school te Samarang W. Meijer. Ontslagen: op verzoek, eervol, de commies I' kl. bij de post en telegraafdienst II. B. Donkelaar; de adjunct-commies bij de post- en tele graafdienst P. C. Baay; de commies 3e kl. bij de post- en telegraafdienst P. P. E. J. van Epende gewezen klerk op hel resid.-kantoor te Soerakarta B. Nicolaas; de adsist.-resident voor de policie te Soerabaija F. W. H. van Straaten; de opziglcr 3® kl. bij den waterstaat C. E. de Jonker; de klerk op het kantoor van den ontvanger der in- en uitvoerregten en accijnsen te Soerabaija H. Grijner, de adsist.-resident van Japara J. Faes: de gewezen klerk bij den ontvanger der in- en uitgaande regtcn J. H. E. Waldschmidt; de 1® klerk op het adsist.-resid.-kantoor te Bangil (Pasoeroean), tevens griffier van den landraad aldaar G. van Noord Borski. Benoemdtot adsist.-resident

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2