LEIDSCUE COURANT. 1875. I4Ö. ZATLRDAG 26 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ve prijs der Courant is per vierendeel jaar» 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 f2. 'sjaan, buiten de expeditie kosten, jijzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents, R1NNBNLANDSCUK BElUGTEiN. LEIDEN, 25 Junij. Nog eens werd op gisteren avond de toegang tot het feestterrein en het feestlokaal op de Ruïne opengesteld en zag men eene menigte in feestge waad derwaarts stroomen. Door de burgerij werd het studentencorps een leest aangeboden, uit erkentelijkheid voor de genoegens haar in de vorige week, bij gelegenheid van de viering van het 300-jarig bestaan onzer hoo- geschool, met zoo milde hand geschonken. Het plan daartoe was reeds vroegtijdig opgevat en eene commissie had zich gevormd, ten einde te trachten het ten uitvoer te brengen. Die commissie (bestaande uit de hh. d'. VV. C. van den Brandeler, mr. J. T. Buys, m'. R. Th. Bijleveld, mr. C. Cock, P. Engels, mr. S. J. Fockema Andreae, J. lloog, mr. C. W. Hubrecht, II. C. Juta, mr. E. Kist, m'. C. H. P. Klaverwijden, J. J. Krantz. mr, P. C. Lezwijn, C. L. Loder, mr. A. E. J. Modderman, mr. H. A. Neeb, m'. F. Maclaine Pont, L. C. Quant, jhr. L. Ridder van Rappard, mr. P. du Rieu, T. >1. Roest, N. J. Sanders, J. Scheltema, G. G. A. Schwartz, S. B. Vos en W. J. Weier) wendde zich tot de ingezetenen, van wie zij in deze mede werking kon verwachten en zag ook nu weder hare bemoeijingen met den gewenschtcr) uitslag bekroondzoodat reeds op gisteren het feest kon plaats hebben. Toen kort na 7 ure het Park-orchestuit Amsterdam, onder directie van den heer YV. SlumpfT, hare eerste toonen liet hooren, zag men reeds eene groote schaar zich bewegen in de wandeldreven van den met zooveel smaak aangelegde» en met duizenden bloemen beplanten tuin, te midden waarvan thans drie fonteinen waren geplaatst, twee voor het feestgebouw en een meer achterwaarts. Ten half acht ure kwam prins Willem van Oranje, in de staatsiekoets gezeten, met zijn gevolg op het terrein aan. De muziek verwelkomde hem ook nu weder met het //Wilhelmus van Nas- sauen", en voor hel feestgebouw afgestapt, werden hij en zijn gevolg door de feestcommissie ontvangen en door haren voorzitter, den heer burgemees ter dr. van den Brandeler, gecomplimenteerd, welke feestgroet door den prins op eene allerminzaamste wijze werd beantwoord. Gaandeweg nam hel getal der bezoekers nog toe en onder de uitvoering van een keurig programma door het orchest, ook de feestelijke stemming, waartoe het prachtige weder niet weinig bijdroeg. Toen het terrein door duizenden lampions was verlicht en de voor het feestterrein aangebragte gas-illuminatie was ontstoken leverde het geheel een schoon gezigt op. Schitterend blonk het met een lauwerkrans omgeven zinnebeeld der vereenigde faculteiten, den pijlenbundel met het devies //vir tus concordia fides", en het zestal op het feestterrein geplaatste spheren of bollen, wier licht terugkaatste op het water, dat de fonteinen rusteloos opwierpen. Ook de gasverlichting bij den hooldingang hel stedelijk wapen, maakte een goed effect. Ook nu kon men eerst ten volle waarderen de zoo smaakvolle en rijke inrigling van het op het terrein geplaatste bullet van de firma W. Hoogenstraaten en Zoonen van de tombola van de wed. Kal- denberg; de eerste wist aan aller verlangen ruimschoots te voldoen, de tweede droeg niet weinig bij tot het genoegen der aanwezigen. Bij zooveel genot kon het niet anders of de uren vlogen als oogenblikken daarhenen. Op het bepaalde uur werd het bal in het feestlokaal geopend, waaraan weder met niet weinig animo werd deelgenomen. Intusschcn was voor hen die aan den dans niet wenschten deel te nemen een nieuw genot aangebro ken, daar het orchest, na eenige rust, weder hare laak aanving, door de uitvoering vau een nieuw programma, waarmede het veel lof mogt in- «ogsten en ook het verblijf buiten de feestzaal voor velen uitlokkend maakte. Hel mag gezegd worden dat het orchest van den heer Stumpfl zich op dezen avond dapper van zijne taak heeft gekweten. Het feest heeft zich in alles door eene voorbeeldige orde gekenmerkt, waarvoor in de eerste plaats dank moet worden gebragt aan de leden der ftest-commissie, die zich daarvoor veel moeite hebben getroost. Het zal, met de feestvieringen der vorige week, gewis, zoowel bij heeren studenten als bij de burgerijeene aangename herinnering achterlaten. Het Staatsblad bevat het kon. besluit van 29 Mei 1875, bepalende de Plaatsing in het Staatsblad van de op 9 October 1874 te Bern gesloten "hernat ionale post-convenliebenevens van het proces-verbaal van de uit wisseling der ratificaliën. i 'il' in" i" i li iï ril LL1 LUi-.J -ilI- Even na zeven ure is in de Heerensteeg een jongeling, werkzaam aan een in aanbouw zijnd huis, uit de dakgoot op strdat gevallen. Omtrent zijn toestand is nog moeijelijk iets te zeggen. De heer chirurgijn Andreson verleende hem de eerste hulp. De miliciens der ligting van 1874, die voor het in gestadige dienst blijvend gedeelte bij de corpsen infanterie in werkelijke dienst zjjn verble ven zullen den l«t,B Julij a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Naar men verneemt, zal de minister van binnenlandsche zaken Maan dag aanst. de havenwerken te Harlingen komen bezigtigen, den naèht te Leeuwarden doorbrengen en Dingsdag den verbindingsdam van Ameland met den vasten wal in oogenschouw nemen. Daarna begeeft hij zich van Leeu warden naar Heerenveentot bijwoning van het Ned. tandhuishoudkundig congres. Voor de vacerende betrekking van kantonregter te 's Gravendeel zijn door de arrond.-regtbank te Dordrecht op de lijst van aanbeveling geplaatst de hh. m". J. J. Ermerins, griffier bij het kantongeregt te Zuidhorn; J. Vosmaer, griffier bij het kantongeregt te IJsselslein; J. J. B. van Eyk van Voorthuysengriffier bij het kantongeregt te Ridderkerk. Naar men uit Zaandam meldt is het plan lot het oprigten van een museum van Zaanlandsche oudheden enz. door de commissie, die zich daar toe vereenigd hadopgegeven. De gevraagde bijdragen voldeden niet aan de verwachting. Het voorloopig daartoe aangekochte pand zal weder ver kocht worden. Aan den Helder is door de policie een jonge man in hechtenis geno men, die, op een kantoor werkzaam, zich door middel van valsche hand- teekening gelden heelt toegeëigend. Hij zou op dit kantoor reeds meermalen op zoodanige wijze geld in handen hebben gekregen. Te 's Heer Arcndskerke is Woensdag, onder begunstiging van schoon weder, het derde Zuiderzendingsfeest gehouden. Er was een stroom van menschen opgekomen. De openingsrede werd gehouden door d'. Kuyper, die in eene vergelijking trad tusschen het vroegere en het tegenwoordige Christendom en tot meer werkzaamheid in het Christelijk leven opwekte. Onder de sprekers was ook een predikant uit Italië, die in het Duitsch eene schels gaf van het godsdienstig leven in Italië. Dr. Kuyper fungeerde daarbij als tolk. Een zanggezelschap voerde, onder begeleiding van een seraphine- orgel, eenige zangstukken uit. Alles liep in goede orde af. De laasbode verneemt dat de Pruissische regering alle processiën uit Nederland naar Kevelaar heeft verboden. 's GRAVENHAGE 25 Junij. Z. K. H. prins Frederik zal morgen ochtend ten 734 ure per Rfjnspoor naar Neuwied vertrekken. Z. K. H. prins Alexander zal eenigen tijd op het Loo gaan door brengen. De heer Burgers, president der Transvaalsche republiek, is heden alhier aangekomen en heeft eene conferentie gehad met Z. Exc. den minister van buitenlandsclie zaken, die te zijner eere een diner geeft, waartoe ook andere ministers en leden van het gevolg van den voorzitter der Zuid-Afri- kaansche republiek zijn genoodigd. Door het prov. geregtshof zijn heden een drietal criminele processen behandeld. Bij een der hierin gedane uitspraken werden eene Leidsehe dienstbode, A. M. v. d. B., die in April jl., met behulp van een valschen sleutel, uit een meubelstuk aan haar meester 2.50 en aan eene jufvrouw, bij haar meester inwonende, een Russischen coupon van ƒ23.60ontvreemdde, 9 maanden eenzame opsluiting opgelegd. Aan de kennisneming van den kantonregter was gisteren onderworpen de zaak van den heer J. C. Valois, directeur van den kon. Hollandsciien schouwburg alhier. Zooals in der tijd werd gemeld, is genoemde heer aan geklaagd ter zake van den llde» Mei des avonds ten 8 ure 20 min. bevon den te zijn, als bestuurder van den Hollandsciien schouwburg, als aetrice in dienst te hebben Sopia Catharina Spoor, geboren den W» Maart 1866 en alzoo nog niet den leeftijd van 10 jaren bereikt te hebben, vervullende dat meisje op het tooneel, onder de acteurs en actrices in het tijdens de kermis opgevoerde stuk «het Vrouwtje van den Donau", eene rol als «Liifa". Door den kantonregter werd een viertal getuigen gehoord, als: de jongejufvrouw Spoor, de heeren Reynders, kassier van den schouwburg. Spoor, regisseur, en Dietz, inspecteur van policic, uit welk getuigenverhoor

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1