LEID8C1IE COURANT. 1875. DONDERDAG 24 JUNI J. 144. J)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per,vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentidn is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. «Sf deze Courant tvordt verzonden (IV'. 22 blad 24) der Handelingen tan den Gemeenteraad. STADS. DER IC II TEN. De BURGEMEESTER deb Gemeente LEIDEN, Gezien art. 48 der Algemeene Politie-vcrordcningvastgesteld den 16'1'0 October 1873 (Gemeenteblad n°. 4); Bepaalt dat bij gelegenheid van het FEEST, door de burgerij hel studenten korps aan te bieden op het feestterrein de Ruïne, aanst. Donderdag den 24'1" Juni, de passage mei rijtuig, tot het aanbrengen en afhalen ran bezoekers, niet anders mag geschieden dan van de zijde der Steen- ickunr O. Z., lerwjjl de rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting ran de Raamstegen dat gedurende dien avond, van 7 uren lot na afloop der feestviering, het rijden langs het Rapenburg van de IViemcsteeg tot de Sleenschuur en langs de Steenschuur ff Z. verboden is. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 22 Juni 1875. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSC1IK BKIMGTEN. LEIDEN. 23 Junij. Uitslag der herslemmingen ter verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten-generaal: Delft. (Buitengewone vacature, tot September). Uitgebragt 2495 geldige stemmen, Gekozen jhr. F. de Casembroot met 1380 stemmen. ür. C. J. Vaillant bad II Ui stemmen. Delft. (Voor de gewone aftreding.) Uitgebragt 2496 geldige stemmen. Gekozen jhr. F. de Casembroot met 1381 stemmen. Dr. C. J. Vaillant ver kreeg 1117 stemmen. Vtrecht. Uitgebragt 2237 stemmen. Gekozen J. N. Bastcrt met 1136 stemmen. M'. N. P. J. Kien, aftredend lid, bekwam 1101 stemmen. Arnhem. Uitgebragt 2728 geldige stemmen. Gekozen mr. J. 11. Gecrt- sema met 1406 stemmen. Mr. A. F. de Savornin Lobman verkreeg 1302 stemmen. Almelo. Uitgebragt 2110 stemmen. Gekozen mr. J. R. Corver Hooft met 1077 stemmen. Mr. S. J. baron van Pallandt verkreeg 1021 stemmen. Bij kon. besluit van 25 Februari] jl. zijn goedgekeurd de statuten der ïereeniging: "Eendragt maakt magt", opgerigt te Leiden in 1874. Die vereenigingopgerigt onder den fabriekarbeidersstand, heeft ten doel om met alle middelen, die binnen haar bereik en met de openbare orde en de lands- en gemeentewetten niet in strijd zijn, al die maatregelen voor te slaan, welke kunnen strekken tot bevordering van vooruitgang en beschaving en veredeling van den fabriekarbeidersstand, en mede te werken of hulp te 'erleenen door zedelijken steun daar, waar anderen in gelijken zin hande len. De statuten zijn in de Staatscourant opgenomen. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (23« vervolg) van ge vende ol gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt te Alchin, sedert 30 April 1875. Als gesneuveld of overleden worden vermeld: W. Schutter, E. G. T. von Ende; als gewond: A. Schenk, E. F. de Sattsin. E. van ScherpenzeelG. Huizer, W. Blaas, C. B. Broekman, B. H. Wehmuller, J. B. Scholz, R. Frei, F. L. lleeys, A. van Wijk. Bij het Ned. gezantschap te Berlijn is mededeeling ontvangen van eene bekendmaking der Duitsche regering, van 7 Junij jl.betreffende het bui- len koers stellen van Zuid-Duitsche muntstukken. Van den 1,,«» Julij 1875 af gelden niet langer als wettig betaalmiddel de Zuid-Duitselie stukken van «n halven gulden, en de vóór het jaar 1753 gemunte stukken van dertig m van vijftien kreutzer. Dien ten gevolge is, van 1 Julij 1875 af, behalve de met de inwisseling belaste openbare kassenniemand verpligt deze muntstukken in betaling te nemen. Die muntstukken worden gedurende de maanden Julij, Augustus, September en October 1875 bij de door het een- baal bestuur aan te wijzen openbare kassen der bonds-slatcnwelke deze munten geslagen hebben of in wier gebied zij een wettig betaalmiddel 29", tegen de wettelijke waarde voor rekening van het Duitsche rijk zoo vel in betaling aangenomen als tegen rijks- of landsmunt ingewisseld. Ingevolge de opdragt van den minister van binnenlandsche zaken aan de Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, tot behartiging van de belangen der Nedcrlandsche inzenders op de internationale tuinbouwten toonstelling te Keulen in 1875, had het hoofdbestuur dier maatschappij be sloten eene bijeenkomst te doen plaats hebben van alle Nederlanders, die in de genoemde tentoonstelling belang stellen, en die, hetzij om vrachtver mindering, hetzij om verzekering van de goede overkomst hunner inzen dingen, hetzij om andere redenen, eene onderlinge bespreking wenschelijk achten. Deze bijeenkomst werd gisteren te Amsterdam gehouden. Daarin werd beslotenallen die van plan zijn naar Keulen in te zendenuit te noodigen, van hun voornemen vóór 10 Julij e. k. kennis te geven aan de maatschappij voor tuinbouw, die de inzenders zal voorzien van formulieren van inzending. Deze zullen dan door hare tusschenkomst naar Keulen wor den opgezonden. De inzenders zullen tevens worden verzocht mededeeling te willen doen op een nader te bepalen tijdstip of zij, door tusschenkomst van "Linnaeus", wenschen gebruik te maken van het aanbod der Rijnstoom- sleepbootmaatschappij, en ten slotte zij, die voornemens zijn te Keulen te exposeren, uitgenoodigd, aan de maatschappij mededeeling te doen, of z{j wenschen deel te nemen aan het defroyement van een of meer personen voor de levende, en van een persoon voor de levcnlooze voorwerpen, door de maatschappij af te vaardigen, ter begeleiding en verzorging van de in zendingen, zoowel bij vertrek en aankomst, als bij wederinpakking en terugkeer. Voor het feest der inwjjding van den Willemstoren te Dillenburg is het volgende programma vastgesteld: Maandag 28 Junjj. Ontvangst der gas ten aan het slation, en des avonds hunne begroeting in het hotel zum Hirsch. Dingsdag 29 Junij. Koraal van den toren; godsdienstoefening in de evang. kerk; rangschikking van den optogt; feestelijke inwijding, met koraalge zang, enz.; feestelijke maaltijd; concerten; bengaalsche verlichting van den toren, enz. Woensdag 30 Junij. Tuin-concertboschfeest; bal. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utreeht, heeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den candidaat-arts D. Koert. Het stoomschip Thomas Sorby is op 21 Junij te Batavia aangekomen, Gisteren is te Vlaardingen de eerste haringjager binnengevallen met 44 ton volle en 34% ton maatjesharing. - Voor het prov. geregtshof in Noordholiand zijn gisteren de pleidoo(jej] voortgezet in de zaak van de valsche munstersW. Bokhoven c. s. De ver dediging van Bokhoven was reeds in de vorige zitting van het hof voorge dragen. Voor de overige beschuldigden traden thans op de hh. m" Tyde- man Jr.. Mesritz en Haas Az. De uitspraak van het hof is bepaald op 29 Junij. Zondag 11. werd van Utrecht naar Haarlem overgebragt een Duitscher, die drie jaren geleden had dienst genomen voor het leger in Ned. Indie, doch toen deserteerde. De pogingen, in het werk gesteld, om hem op te sporen, bleven vruchteloos; doch hij wilde zich verleden week andermaal en wel met valsche papieren voor Iudif aanmelden. Het bedrog werd tijdig ontdekt. Zaturdag 11. heeft te Zaandam bij de Israëlitische gemeente eene ker kelijke quaestie aanleiding gegeven lot storing der godsdienstoefening. Deze treurige toestand, die geweldige opschudding heeft te weeg gebragt, is ver oorzaakt door eene hevige woordenwisseling lusschen eenige leden over de wijze van gebruikmaken van het ceremonieel. Men meldt uit Ammerzoden: Woensdagnacht, staken 4 personen met een schuitje over de Maas, waarvan 2 zich naar Well en 2 naar Ammerzo den begaven. Door den veerman van Well, die hen had opgemerkt en die van hen weinig goeds dacht, achtervolgd, werd weldra bemerkt dal het hun, even als in het vorig jaar, om de in ons dorp ziinde ooijevaars te doen was. Spoedig beklommen zij dan ook in de kom van het dorp een hooiberg om de daarop zijnde ooijevaars magtig te worden, waarin zij door genoem den veerman, die den eigenaar wekte, verhinderd werden en ziel] naar Ammerzoden naar hunne makkers begaven. Daar bezig zijnde ze van een huis af te halen, werden zij door den veldwachter bemerkt, die zijn geweer afschoot, waardoor de dief, die op het dak zat, van schrik naar beueden viel en door hem gepakt werd, maar door zijne 3 makkers, na een heviae vechtpartij, ontzet werd. Het kasteel Batattwezale, nabij Nijmegen, toebehoorende aan den heer

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1