naar hel oordeel der reglbank niet was bewezen dat de bode van den schut tersraad was in de uitoefening zijner functie, tijdens hij op 26 Oct. jl. een hunner wegens hel niet voldoen ecner boete, opgelegd voor schulterlijk ver zuim, wilde in arrest nemen, doch daarin door tegenstand van den schutter- pliglige, geholpen door de anderen, is belemmerd en de arrestatie niet is kunnen geschieden. Het openb. ministerie, door adv.-gen. mr. van Maanen waargenomen, re- quireerde heden, bij de behandeling dezer zaak, de bevestiging van het vonnis voor zooveel betreft de derde en vierde beklaagden, van wie geblc- j ken was dat zij met de qualiteit van den bode niet bekend waren, doch ten aanzien van de eerste en tweede beklaagden, die dit wel degelijk wis ten. adviseerde ZEGA. lot eene veroordeeling van zes dagen gevangenisstraf. Mr. F. Was, advocaat te Leiden, droeg de verdediging der beklaagden voor en hield vol dat de bode van den schuttersraad, zonder eenig bewijs van bevoegdheid op het bewuste oogenblik gedekt, niet geregtigd was lot de in arrestneming van den nalaligen schutterpligtige. Ook voor de eerste en tweede beklaagden vroeg pleiter de bevestiging van het vonnis van vrijspraak. Zondag morgen maakte d'. Zubli aan de Waalsche gemeente bekend, dat d". P. Vust een onlangs op hem uitgebragt beroep naar de Waalsche gemeente te Hamburg had aangenomen. Reeds na verloop van twee maan den is d'. Vust voornemens zijn nieuwen werkkring te aanvaarden. HL.liKIMLAKDSCIIE BEHIGTKW. EWKELAKB, LONDEN21 Junij. In de kolenmijnen van Engeland zijn volgens officiële statistieke opga ven in hel vorige jaar 538,829 personen werkzaam geweest, waarvan slechts 110,218 boven den grond werkten. Er werden 126,590,180 ton kolen, 2,067,791 ton klei, 11,693,186 ton ijzererts en 362,747 ton lei gewonnen. Het getal ongelukken bedroeg 895, waarbjj 1056 personen hel leven verlo ren. Iu de erstmijnen waren 62306 personen werkzaam, waarvan 25161 boven den grond; by deze bedroeg het getal der ongelukken 94, waardoor 165 personen om het leven kwamen. FBAIHRMK. De nationale vergadering heeft Maandag een hegin gemaakt met de behandeling der constitutionele ontwerpen, die de verhouding der openbare maglen onderling regelen. De derde behandeling van de wet op het hooger onderwijs is voorloopig uitgesteld. Men houdt zich verzekerd dat deze wel bij de laatste behandeling nog wel wat verandering zal ondergaan. Iu de zitting van Zalurdag had er eene scherpe woordenwisseling plaats tusschen de hh. André en Gambelta. De eerste, een Bonaparlist, zeide o. a. dat hij, bij het uitbrengen zijner stem vóór den oorlog van 1870/71, niets anders gedaan had dan wat Gambelta het eerst had gedaan. Gambetta vatte daarop vuur en zeide: //Deze bewering is een van die vele lasteringen, door middel waarvan de Bonapartistische pers getracht heeft de waarheid in de geschiedenis te vervalschen. Neen, wg hebben niet gedaan wat de heer André gedaan he^t. Wij hebben ons met alle kracht verzet tegen deze misdadige onderneming, die lot de vermindering, de verminking van het vaderland moest leiden. Ruim een maand lang hebben we ons verzet. Wij hebben zoo krachtig mogelijk gestemd legen die extra-parlementaire maatregelen. Wij hebben gestemd tegen de oorlogsverklaring, geheel in het duister geschied en steunende op valsche berigten. Wij hadden een voorgevoel van wat gebeuren moest. Wij hebben twijfel te kennen gegeven omtrent de echtheid van de depêches, op welke men zich beriep; wij heb ben bij voortduring gestemd legen de oorlogsverklaring zelve en tegen de toebereiding tot dezen nootloltigen krijg. Later eerst, toen de vijand reeds te Prouard stond, toen de grens van den Elzas open lag en toen Frankrijk aan allerlei lotgevallen was blootgesteldtoen eerst hebben wg de gelden toegestaan, die men van ons verlangde. Wij konden niet weigeren met de stukken, die nog van het vaderland overbleven, het vaderland te verdedigen, dat door uw misdadige fout was overgeleverd." De heer André antwoordde dat hij niets anders gezegd had dan dat hij voor het toestaan van de gel den ten behoeve van den oorlog had gestemd. De geschiedenis zou eens de namen vermelden van hen die er toe hebben medegewerkt om de toebereid selen tot den oorlog te beletten; wie het zijn, die zich verzet hebben tegen de reorganisatie van het leger. De republikeinsche bladen bevatten de volgende waarschuwing: De republikcinsche afgevaardigden worden dringend uitgenoodigd in de kamer tegenwoordig te zijn, opdat niet wederom dergelijke feilen plaats hebben als ecnige dagen geleden. De drie groepen van de linkerzijde hebben dan ook vast besloten de namen van de leden openbaar te maken, die zonder I wettige reden wegblijven. De commissie voor de organieke wetten heeft beslist dat in de kieswet het systeem van deparlemenls-kiesdistricten behouden zal blijven. Zij heeft echter eene uitzondering aangenomen voor de sterk bevolkte departementen. Deze zullen in meer dan één kiesdistrict gesplitst worden. Te Rgssel is een gewezen balaillons-kommandant der nationale garde door den krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij in 1870 schandelijk op de vlugt was gegaan, daardoor een schrik onder zijn manschappen veroor zaakt had, en ten slotte naar Belgie was gedeserteerd. Toen het proces begon, was hij naar Frankrijk teruggekeerd en had hij zich in hechtenis gegeven. De Egyptische regering heeft bij eene circulaire aan de buitenlandsche consuls te Alexandrie medegedeeld, dat de voorbereidende werkzaamheden ter uitvoering der hervorming van het regtswezen in Egypte zoo ver gevor derd zijn dal de plegtige opening van het hof van appèl te Alexandrie den 28"" dezer maand en die der reglbanken van eersten aanleg den 18lcn October aanst. zal plaats hebben. BVITiCHLAND, De rijks-postadministratie heeft, op grond van hel algemeen postver. drag, met Nederland eene overeenkomst gesloten. In de grensdistricten zal het porto voor een enkelen gefrankeerden brief 10 penningen, of 5 cents en voor ongefrankeerde brieven het dubbele bedragen. De minister van onderwijs en eeredienst, de heer Falk, doet thans een inspectiereis door de westelijke provinciën des lands. Hij zal bij die gelegenheid ook Essen bezoeken en aldaar als afgevaardigde tot zijne kiezers eene rede houden. Uit alle oorden der provincie Westphalen zullen deputa- tién der liberale vercenigingen enz., zich naar Essen begeven, ten einde den minister een bewijs te geven van hunne instemming met zijn streven. Door de politie te Berlijn is de opvoering van het zoogenaamde Pas. sions-spel in een der schouwburgen aldaar verboden. Een ingezeten van Elberleld heeft aan die stad 1000 mark geschonken onder bepaling dat de som zoo lang onaangeroerd moet blgventotdat het bedrag met intrest en intrest op intrest, 20,000,000 mark uitmaakt. Ka 250 jaren ongeveer zal het kapitaaltje van 1000 m. lot een zoo groote soa zijn aangegroeid. De gemeenteraad heeft het geschenk onder de bepaalde voorwaarden dankbaar aangenomen. Te Körmrnd, in Hongarije, heeft bij gelegenheid eener verkiezing eei hevige vechtpartij plaats gehad, waarvan het gevolg was dat 20 personen gekwetst werden, waaronder 5 zwaar. Een der laatste is overleden. OOST- IRf DIE. BATAVIA, 8 Mei.. In het Alg. D. van N. 1. leest men: Voor het eerst sedert geruimen tijd is in de Jav. Courant weder eenig berigt omtrent active militaire ope- ratiën in Atchin verschenen. Op 25 April namelijk werden de vijandelijke stellingen Lohong genomen, waarbij van de zgde der onzen één man sneu velde en twaalf gewond werden. Bovendien werd te Soengei Raja aan de Oostkust onze vlag geheschen. De gezondheidstoestand, zegt het telegram, was bevredigend en de sterfte gering. In den loop dezer maand zullen op nieuw, in twee gedeelten, troepen van hier naar Atchin gezonden worden. Tegenzin om dérwaarts te vertrekken bestaat bij de manschappen in het geheel niet, en ofschoon de meesten hunner bij ondervinding welen, dat het leven te Atchin niet alles is, gaan zij toch liever op expeditie dan garni zoensdienst te verrigten te Batavia. Onder de officieren te Atchin heerscht, volgens particuliere berigten, eene eenigzins gedrukte stemming; een gevolg van de omstandigheid, dat men het einde van den oorlog slechts in eene verwijderde toekomst durft stellen. De dienst is eentoonig en zwaar, de afwisseling door overplaatsing gering, en nog geringer door den schaarschen toevoer van versche troepen en officieren uit Nederlandhet vooruitzigt op verandering en verbetering daarin. De verwachting dat de oorlog met Atchin het Nederlandsche volk uit zijne sluimering gou doen ontwaken, wordt dagelijks meer teleurgesteld, en men meent op de vingers te kunnen uitrekenen, dat, zoo er in het moederland niet meer lnst komt om bij het Indisch leger dienst te nemen, het bezetten van Atchin ee;i algeheel ontblooten der andere militaire punten in den Archipel ten gevolge zal hebben. In de dertig staten van Atchin, die de souvereiniteit van den koning der Nederlanden erkend hebbenis de in- en doorvoer van wapenen op eene boete van ƒ100 tot ƒ1000 verboden, en zijn de reglbanken aangewezen, voor welke overtredingen van dat verbod beregt zullen worden. Men meldt uit Soerabaija: Gisteren werd in den kampong Kali-Assin alhier een Javaansch knaapje gestolen, de dief verkocht dit op een der schepen voor ƒ40. De ouders waren bijna krankzinnig van droefheid. Er werd echter gelukkig ontdekt waar de knaap gebleven was en de moeder heeft hem teruggehaald. De dief is in handen der politie. Te Modjokerto werd dezer dagen een inlandsch kind van twee maanden voor ƒ250 te koop aangeboden. Volgens een van den resident van Palembang ontvangen telegram van 24 April jl., werden in de onderafdeeling Ampat-Lawang sedert 10 April te voren 19 nieuwe gevallen van cholera waargenomen, alle met doodeljjken afloop. In de Preanger-Regentschappen, afd. Soekapoera, deden zich in Maart 44 gevallen van cholera voor, waarvan 29 met gunstigen afloop. In Samarang telde men gedurende die maand in de aid. Grobogan en Demak 254 choleralijders, van welke 112 hersteldén, 133 overleden. Het aantal koortslijders vermeerderde in dat gewest met 6508, zoodat het aantal 8084 bedroeg, waarvan 3590 herstelden en 392 bezweken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, de opzigter 1' kl. bij den waterstaat enz. G. G. van Geijen. Benoemd: lot secretaris der resid. Pasoeroeande ambtenaar op non-activiteit H. C. A. van Eldik Thieme; tot secretaris der resid. Japara, de secretaris W. F. L. Chasteau; tot 1" hulp- onderw.: aan de openb. 4' lagere school te Batavia, de benoemde le hulp- onderw. aan de openb. 2e lagere school aldaar I. A. Broos; aan de openb. 2e lagere school te Batavia, de benoemde le hulponderw. aan de openb. 4' lagere school aldaar J. Ooslenbroekbij het binnenl. bestuur op de bezit tingen buiten Java en Madura: tot controleur 1'kl.de controleur 2'kl. C. L. de Vries; tot controleur 2' kl., de adspir.-controleur J. Eschbach; tot adspir.-controleur J. R. Abegg. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ritm. der cavalerie J. J. Bijleveld. Bevorderd: bij het wapen der artillerie: tot l'n luit., de 2e luit. M. B. Rost van Tonningen; bij de mil. geneesk. dienst: tot mil. apotheker 1' kl., de mil. apotheker 2' kl. G. H. Beer; tot mil. apotheker 2' kl., de mil. apotheker 3e kl. B. Frijlink. Departement van marine. Vergunning verleend om te repatriëren: aan den luit. ter zee 2' kl. W. J. Derx, en aan den officier van administr. 2' kl. M- D. L. Hertzveld.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2