LEIDSCHE COURANT. 1875. M°. 143. DINGSDAG 22 JUNIJ. STADS-BER1CIITEN. OPROEPING IN WERKËLIJKEN DIENST, van milicien-verlofgangers der lichting van 1872. MNNKINLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekoeten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Ziiiil-Hollandvan den 16dtn April 1875, A n°. 1124/2 (2< afd.). Provinciaal- Had n». 27 Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlof gangers der lichting van 1872, behoorende lot het regiment grenadiers en jagers het 1', 3', 4''. 6', 7en 8e regiment infanterie, dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komentot het hou den van herhalings-oefen;ngen dat zij daartoe op Vrijdag den 2'Jrn Juli aanst.des namiddags vóór tier uren, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform ge kleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen Bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlolpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen in het genot van onbe paald verlof worden hersteld, nadat zij gedurende dertig dagen in werke lijken dienst zullen zijn gehouden; dal bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd om zich op Woens- daf den 30,lel1 Juni aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan le melden ter plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing tan de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun even tueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat. bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinde ren aan deze oproeping te voldoenzij daarvan tijdig ter plaatselijke Secre tarie beliooren kennis te geven, in het eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leid.che Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden21 Juni 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 21 Junij. Het vauxhall en bal, Zaturdag avond 11. op het feestterrein en in het feest lokaal door het studenten-gezelschap Sempre Crescendo gegeven, het slot- nommer van het feestprogramma, is allergunstigst geslaagd. De muziek van te reg. grenadiers en jagers voerde een keurig programma uit. Ilel bal nam eerst laat in Ren nacht een einde. Voor den aanvang van het bal (door den prins van Oranje gegeven) las 2Ön hofmeester den genoodigden, op 's vorsten bevel, een brief voor, door ösper Coolhaes aan zjjne Furstl. D. gerigt, waarin bij hem meldde dat hij een Mef had ontvangen van den scriba der Prov. synode, die in deze maand (Junij 1575) te Dordrecht gehouden werd, waarin deze hem schreef "dat de synode, verontwaardigd dat de prins laatstleden Donderdag op een //baal" in sijn hof gedanst had, besloten had hem te censureren, en zoo hij later zich 'eder aan die heidensche en afgodische zonde schuldig maakte hem in den hun te doen. Na dit gezegd te hebben deelde de scribaArnoldus Cornelii dsn prins mede, dat de beroemde astroloog Rabatenius eer. vreeselijk schouw spel in de sterren had gezien, hetgeen den geheelen ondergang der akade- 0le voorspelde, zoo de prins niet in zijnen Stichtingsbrief der akademie voegde, du' de theologie onafscheidbaar moest blijven aan de overige faculteiten. Peed de prins zulks, dan zou de synode de censuur opheffen en hem zelfs 'lfl dansen op het kraammaal van zijne huisvrouw, Charlotte van Bourbon, ofschoon heimelijk, veroorloven. Na het voorlezen van dien brief deelde de oftneester aan de vergadering mede dat de prins aan de synode geant woord had het punt der theologie in de vergadering der staten le zullen hengen, doch, daar de censuur nog niet was afgekondigd, nog eenmaal ®ct zijne gasten een rondedans te zullen doen Zij die bevreesd waren 'IJOr 'Jo censuur konden zich verwijderen. De brief was in oud-Uollandsche taal op oud-Hollandsch papier geschreven en verzegeld met het zegel van de synode. Donderdag aanst. zal heL feest, door de burgerjj het studenten-corps aan te bieden, plaats hebben. Men zegt dat de prins van de censnnr ontheven en de theologie voor eeuwig met de Leidsche hoogeschool vereenigd is. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ5.20 en ƒ2.50 en de laagste prijzen ƒ5.en ƒ2.50. De Ned. Spectator geeft het volgende berigt, met verzoek, dat het in alle week- en dagbladen worde overgenomen; De regelings-commissie van het XIV' Ned. taal- en letterkundig congres te Maastricht verzoekt ons de aandacht van alle belangstellenden cr nog eens op te vestigen, dat haar programma op 1 Julij a. s. ter perse gaat, en dat zijdie nog rnogten verlangen op het congres het woord te voeren of vraag punten ter behandeling op le gevendaarom vriendelijk worden uitgenoodigd van dit voornemen voor opgenoemden datum aan de regelings-commissie kennis te geven. Ten behoeve van de afdeeling Wioogere burgerschool" van het gymna sium Willem III te Batavia, wordt verlangd een bekwaam leeraar in de Engelsche en lloogduitsclie taal- en letterkunde, bij voorkeur ongehuwd, die de Volkomen geschiktheid bezit lol het geven van het onderwijs in de Engelsche en Hoogduitsche talen en letterkunde in de drie hoogste klas sen. Zij die krachtens de wet van 2 Mei 1863 bevoegd zijn tot het geven van onderwijs in de Engelsche en Hoogduitsche taal- en letterkunde aan eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, en genegen zich in de gemelde betrekking aan 's lands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen ter mededinging zich, uiterlijk tot en met 10 Julij aanst., bjj een op zegel geschreven request, tot het dep. van koloniën wenden. Volgens bij het ministerie van binnenlandsche zaken ingekomen ambts- bcrigten zijn in het tijdperk van vier weken, 16 Mei tot 12 Junij 1875, door longziekte aangetast: in Zuidholland 96 runderen: Noordholland 4. Friesland 92, Limburg 1, totaal 193 runderen. In het vorige tjjdperk van vier weken waren 190 runderen door die ziekte aangetast. Z. M. de koning heeft, als blijk van belangstelling in het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, een 18-tal teAtchin veroverde kanonnen aan genoemd gesticht ten geschenke gegeven. Onder die kanonnen bevinden zich van Amerikaanschen, Engelschen, Deenschen, l'erzisclicn en Zwccdschen oorsprong. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft lot arts bevorderd de hh. L. C. Homoct, med. doctorandus, Th. Kinderman, candidaat-arts, N. Lansdorp Jzn., idem. Als inzender van het antwoord op de door de Groningsche hoogeschool uitgeschreven prijsvraag //Commentatio de vita Samuelis Costeri", waaraan eene lodelijke vermelding is toegekendheeft zich doen kennen de lieer J. II. Rössing, student in de reglen te Amsterdam. De provinciale staten van Noordholland hebben heden tot lid der eerste kamer gekozen jh'. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Amsterdam, met 48 van de 64 stemmen. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 18 Junij te Suez aangekomen. Biel financiële hulp van eenige Nederlandsche dames en onder bescher ming van mgr. Capri., apost. internuntius, wordt een gedenkleeken van godsdienstigeu en wetenschappelijken aard voor den I'aus zamengesteld, namelijk de //vertolking in alle talen der wereld van de onsterfelijke pause lijke Bullc Ineffabilis, waarbij ten jare 1854 het leerstuk der onbevlekte oulvangenis werd vastgesteld." De hh. Alberdingk Thijm en Cuypers hebben ten onzent de //wetenschappelijke" en artistieke uitvoering van het gedenk boek op zich genomen. (f.) Een paar jaren geleden werd te Rotterdam een doctor in de genees kunde veroordeeld tot eene celstraf van zes maanden, wegens verregaande rockelooze handelwijze bij de bevalling eener vrouw, die aan de gevolgeu overleed. De veroordeelde nam toen de wijk naar Amerika. Thans bevindt hij zich echler in de cellulaire gevangenis te Rotterdam. Door den hoogeu nood gedreven, heeft hij zichzelven in handen gesteld van den Nederland- schen consul te New-York, en is aldus ouder het bereik der strafwet ge komen. (Hbl.)

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1